Рішення № 85085000, 17.10.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2019
Номер справи
500/2036/19
Номер документу
85085000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2036/19

17 жовтня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді : Шульгача М.П.,

при секретарі: Музиці О. М.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача Управління МВС України в Тернопільській області: Крайника Н. В . ,

представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області: Бачинського І. Й.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, Управління МВС України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії, суд,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, Управління МВС України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії, а саме просить:

1. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації видати посвідчення інваліда війни 2-ї групи;

2. Зобов`язати Управління міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу гарантовану ст.23 Закону України №565-ХІІ;

3. Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсійного забезпечення, як інваліду війни.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що при проходженні служби в органах внутрішніх справ внаслідок загального захворювання йому було встановлено другу групу інвалідності пов`язану з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджено довідкою МСЕК Серії МС №097739 терміном на один рік від 13 липня 2004 року. Однак з невідомих причин йому не видано було посвідчення інваліда прирівняного до інваліда війни та не нараховані відповідні одноразові виплати та грошове забезпечення у відповідності до закону.

На протязі багатьох років він лікувався та не міг за станом здоров`я проходити службу в органах внутрішніх справ. Оскільки його загальний стан погіршився він змушений був повторно звернутись до Тернопільської обласної МСЕК. 27 грудня 2018 року йому встановлено повторно, але вже довічно другу групу інвалідності без зазначення, що дане захворювання пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ тим самим суттєво зменшуючи передбачені законодавством грошові виплати та компенсації, гарантовані ст.23 Закону України №565-ХП, хоча у довідці до акту огляду медико - соціальною експертною комісією зазначено, що інвалідність пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Його звернення в Головне управління пенсійного фонду України в Тернопільській області, Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, Управління міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації залишились без задоволення, а тому своє право на належні йому грошові виплати та грошове забезпечення, як особі, що отримала захворювання з відповідним встановленням другої групи інвалідності пов`язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ, змушений захистити через суд.

Просить позов задовольнити.

Представник відповідача Управління МВС України в Тернопільській області у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, посилаючись на відзив на адміністративний позов, а також пояснив, що позивач не звертався до Управління МВС України в Тернопільській області із заявою про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до ст.23 Закону України №565-ХІІ.

Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, посилаючись на відзив на адміністративний позов, а також пояснив, що як вбачається з пенсійної справи позивача, документи про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни до органів Пенсійного фонду ним не подавались, тому перерахування пенсії за цією категорією інвалідності, не проводилось.

Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Проте подав відзив на адміністративний позов в якому просить в позові відмовити, поскільки у довідці МСЕК вказано причина інвалідності загальне захворювання, що не дає право на отримання посвідчення інваліда війни 2-ї групи.

Суд заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, Управління МВС України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії, а саме просить:

1. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації видати посвідчення інваліда війни 2-ї групи;

2. Зобов`язати Управління міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу гарантовану ст.23 Закону України №565-ХІІ;

3. Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсійного забезпечення, як інваліду війни.

Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується позивачем та представниками відповідачів ОСОБА_1 не звертався до Управління МВС України в Тернопільській області із заявою про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до ст.23 Закону України №565-ХІІ, а також документи про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни до органів Пенсійного фонду ним не подавались, тому перерахування пенсії за цією категорією інвалідності, не проводилось.

Виходячи із змісту ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Відповідно до вимог статей 2, 5, 168 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому.

Таким чином поскільки позивач не звертався в Управління МВС України в Тернопільській області та в Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із вимогами які вказані в позовній заяві ( вимога № 2, № 3) то його права не можуть бути порушені, а тому дані вимоги є передчасними і в їх задоволенні слід відмовити.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо вимоги №1 зобов`язати Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації видати посвідчення інваліда війни 2-ї групи, суд зазначає наступне:

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551 (далі - Закон), до інвалідів війни належать також інваліди числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх, справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов`язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.

Приписи ст. 18 вказаного Закону визначають, що ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

Згідно п. 10 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.05.1994 року № 302 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни (далі - Положення №302) «посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Інвалідам, війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення цього Положення.

Вищевказані норми свідчать, проте що до інвалідів війни у розумінні п. 2 ч. 2 ст. 7 Закону належать, зокрема, інваліди з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ України, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, причинний зв`язок яких пов`язаний з виконанням службових обов`язків встановлюється на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до абз. 2 п. З постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року №1317 «Питання медико-соціальної експертизи» медико-соціальна експертиза потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання проводиться після подання акта про нещасний випадок на виробництві, акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1112 (Офіційний вісник України, 2004 р., № 35, ст. 2337), висновку спеціалізованого медичного закладу (науково-дослідного інституту професійної патології чи його відділення) про професійний характер захворювання, направлення лікувально-профілактичного закладу охорони здоров`я або роботодавця чи профспілкового органу підприємства, на якому потерпілий одержав травму чи професійне захворювання, або робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків, суду чи прокуратури.

Пунктом 26 постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року №1317 «Питання медико-соціальної експертизи» передбачено, що особі, що визнана інвалідом, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється І, II чи III група інвалідності. І група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров`я інваліда та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді.

Причинами інвалідності є, зокрема: поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язані з виконанням службових обов`язків; пов`язані з виконанням обов`язків військової служби або службових обов`язків : охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

- захворювання, отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях; одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв`язку.

Тобто, чинним законодавством регламентовано перелік причин інвалідності, які можуть бути зазначені у довідці МСЕК, серед яких, зокрема, захворювання, пов`язане з виконанням службових обов`язків, захворювання, пов`язане з виконанням службових обов`язків з охорони громадського порядку, а також захворювання, отримані в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

З метою врегулювання питань, пов`язаних із розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2002 року №1346 затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України (далі - Порядок №1346).

Аналіз змісту приписів п. п. 3.9 - 3.11 Порядку №1346 дає підстави стверджувати, що законодавцем поділяються нещасні випадки на такі: трапився при виконанні службових обов`язків; трапився в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.

Таким чином, якщо особа отримала інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов`язків, така особа належить до інвалідів війни та має право на отримання відповідного посвідчення.

Відповідно до матеріалів справи, а саме довідки №097739 - дата огляду 13.07.2004 р. ОСОБА_1 встановлена II група інвалідності та причина захворювання пов`язане з проходженням служби в органах ВС строком до 01.08.2005 року; згідно довідки №1074532 - дата огляду 18.12.2018 року встановлена II група інвалідності довічно та причина інвалідності загальне захворювання.

Таким чином з даних довідок вбачається, що позивач є особою з інвалідністю II групи. Причина інвалідності: загальне захворювання.

Разом з тим згідно довідки №475540 - дата огляду 13.05.2019 р. встановлено II групу інвалідності довічно та причина захворювання пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

При цьому виписки з медичних установ, долучених позивачем до матеріалів справи, також дають можливість встановити, що характер набутих позивачем захворювань пов`язаний з проходженням служби, а не у зв`язку з отримання травм, каліцтва тощо під час виконання службових обов`язків.

Виходячи з вищенаведеного суд вважає, що Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації правомірно та відповідно до чинного законодавства відмовило ОСОБА_1 у видачі посвідчення інваліда війни 2-ї групи, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, Управління МВС України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 21 жовтня 2019 року.

Головуючий суддя Шульгач М.П.

копія вірна

Суддя Шульгач М.П.