Рішення № 85083319, 25.09.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2019
Номер справи
160/4919/19
Номер документу
85083319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2019 року Справа № 160/4919/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОзерянської С.І. за участі секретаря судового засіданняХобот І.М. за участі: представника відповідача Леонова В.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

ВСТАНОВИВ:

29.05.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський кар`єр», в якій позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3558 від 09.12.2004 року, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Рибальський кар`єр».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр" не було допущено посадових осіб Державної служби геології та надр України до проведення перевірки на підставі наказу від 12.07.2018 року № 243, у зв`язку із чим було складено акт від 06.08.2018 року № 43-3558-Д. На підставі зазначеного акта складено припис від 06.08.2018 року № 43/3558-Д. Відповідачем не були усунуті порушення зазначені в приписі, що є підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 24.06.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Відповідачем 04.07.2019 року надано відзив на позовну заяву.

Так, відповідач проти позову заперечує та зазначає, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року у справі № 160/1351/19 скасовано припис Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр від 06 серпня 2018 р. №43/3558-Д, у зв`язку із чим відсутні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Позивач про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи, 14.08.2019 року надав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр" зареєстроване як юридична особа 28.05.2004 року та займається видобуванням корисних копалин.

09.12.2004 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр", було отримано дозвіл № 3558 на користування надрами Рибальського родовища.

Наказом Держгеонадра №523 від 28.11.2017 року затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік, згідно якого визначено почати проведення заходу державного нагляду Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр" 01.08.2018 року.

12.07.2018 року Держгеонадрами було прийнято наказ №243 про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у серпні 2018 року, яким, зокрема, доручено Департаменту державного геологічного контролю провести планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр".

24.07.2018 року відповідачем було отримано повідомлення про проведення планової перевірки на підставі наказу Держгеонадр від 12.07.2018 року №243.

За результатами виходу для здійснення перевірки Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр було складено акт від 06.08.2018 року № 43/3558-Д про недопущення до перевірки, оскільки посадовими особами відповідача було відмовлено у допущенні посадових осіб позивача для здійснення перевірки.

На підставі зазначеного акта про недопущення до перевірки Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр було складено припис від 06.08.2018 року № 43/3558-Д, яким зобов`язано відповідача усунути викладені у приписі порушення до 16.08.2018 року.

У строк встановлений у приписі від 06.08.2018 року № 43/3558-Д відповідачем не були усунуті виявлені у ньому порушення, у зв`язку з чим, Державною службою геології та надр України було винесено наказ № 405 від 31.10.2018 року про зупинення дії дозволу на користування надрами та надано надрокористувачу строк 30 днів для усунення порушень зазначених у приписі.

Також, 08.01.2019 року позивачем було направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр" лист № 328/03/14-19 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом.

Листом від 13.02.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр" повідомило, що не погоджується із рішенням щодо зупинення дії дозволу та подальшим припиненням користуванням надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3558 від 09 грудня 2004 року.

Вважаючи, що дії щодо недопущення посадових осіб для здійснення заходів державного нагляду (контролю), невиконання вимог припису від 06.08.2018 року № 43/3558-Д є порушенням умов Угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу та законодавства у сфері надрокористування, тому наявні підстави для анулювання дозволу № 3558 від 09.12.2004 року на підставі статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Так, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3558 від 09.12.2004 року, посилаючись на пункт 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

При цьому, позивачем зазначено про обов`язок суб`єкта господарювання, передбачений частиною 1 статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» під час здійснення державного нагляду (контролю) допускати посадових осіб до здійснення заходів державного нагляду;

виконувати вимоги органу державного нагляду щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акту та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Отже, позивач вважає, що виявлені порушення та невиконання вимог припису є порушенням умов Угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу та законодавства у сфері надрокористування, являються підставою для анулювання дозволу.

Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано нормами Кодексу України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1174 від 30.12.2015р. (далі-Положення).

Пунктом 4 Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Згідно з підпунктом 3 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі – Порядок № 615), дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів.

Пунктом 23 Порядку №615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Згідно частини 1 статті 26 Кодексу України про надра підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Додатком до спеціального дозволу на користування надрами від 09.12.2004 року є Угода №3558 від 10.11.2014 року про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка являється невід`ємною частиною спеціального дозволу.

Відповідно пункту 5.3 Угоди про умови користування надрами від 10 листопада 2014 року, яка є невідємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, і яка діяла на момент проведення перевірки, при виконанні робіт відповідно до умов цієї Угоди надрокористувач зобов`язаний, зокрема дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами; допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю; дотримуватись вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою; надавати у встановленому порядку Держгеонадрам інформацію щодо користування надрами.

При цьому, розділом 3 Угоди про умови користування надрами передбачено умови користування ділянкою надр, яка надана у користування.

Отже, на переконання суду, передбачена пунктом 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, необхідність припинення права користування надрами в разі порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, передбачає саме порушення умов користування ділянкою надр, яка надана у користування, що встановлені розділом 3 Угоди про умови користування надрами, а не порушення інших прав та обов`язків сторін, що перелічені в розділі 5 даної Угоди.

Щодо невиконання вимог припису Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр від 06.08.2018 р. №43/3558-Д, суд зазначає наступне.

Так, приписом від 06.08.2018 р. №43/3558-Д було встановлено порушення, які полягали у недопущенні посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю) та невиконанні умов користування надрами, а саме недотриманні вимог Угоди про умови користування надрами від 10.11.2014 року №3558 в частині обов`язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.

В свою чергу, правомірність прийняття Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр припису від 06.08.2018 року №43/3558-Д була предметом розгляду у адміністративній справі № № 160/1351/19.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року у справі № 160/1351/19, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22.07.2019 року, визнано протиправним та скасовано припис головного спеціаліста Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр від 06.08.2018 р. №43/3558-Д. Отже зазначене рішення набрало законної сили 22.07.2019 року.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин, враховуючи що позивач просить суд анулювати дозвіл на користування надрами за невиконання вимог припису, який визнаний протиправним та скасований судом, відсутність інших законодавчо встановлених підстав для анулювання спеціального дозволу, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, б. 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибальський кар`єр" (вул. Томська, 283, с. Любимівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52042, код ЄДРПОУ 32990050) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 04 жовтня 2019 року.

Суддя С.І. Озерянська