Рішення № 85034855, 07.10.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2019
Номер справи
1.380.2019.003639
Номер документу
85034855
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.003639

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Сидор Н.Т.,

за участю секретаря судового засідання Колодій О.Р.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідачів Гавриляка Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання до вчинення дій,

в с т а н о в и в :

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі – ФОП ОСОБА_2 , позивач) до Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України, відповідач 1), Головного управління ДФС у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області, відповідач 2), в якій позивач просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області:

- № 1114617/2977710534 від 20.03.2019 – про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 03.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1114612/2977710534 від 20.03.2019 – про відмову у реєстрації податкової накладної № 124 від 21.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1114607/2977710534 від 20.03.2019 – про відмову у реєстрації податкової накладної № 145 від 28.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156074/2977710534 від 07.05.2019 – про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 06.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156076/2977710534 від 07.05.2019 – про відмову у реєстрації податкової накладної № 29 від 13.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156077/2977710534 від 07.05.2019 – про відмову у реєстрації податкової накладної № 33 від 20.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156078/2977710534 від 07.05.2019 – про відмову у реєстрації податкової накладної № 48 від 29.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156072/2977710534 від 07.05.2019 – про відмову у реєстрації податкової накладної № 49 від 31.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

2) зобов`язати ДФС України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , а саме: № 10 від 03.11.2018, № № 124 від 21.11.2018, № 145 від 28.11.2018, № 8 від 06.12.2018, № 29 від 13.12.2018, № 33 від 20.12.2018, № 48 від 29.12.2018, № 49 від 31.12.2018.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що після отримання повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних позивач надіслав контролюючому органу пояснення з копіями первинних документів, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 10 від 03.11.2018, № 124 від 21.11.2018, № 145 від 28.11.2018, № 8 від 06.12.2018, № 29 від 13.12.2018, № 33 від 20.12.2018, № 48 від 29.12.2018, № 49 від 13.12.2018. Позивач вважає, що ним подано усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальне здійснення операцій по податкових накладних. Однак, рішеннями комісії Головного управління ДФС у Львівській області позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних. Вважає, що дані рішення за своїм характером є необґрунтованими як нормативно, так і документально з огляду на те, що ДФС не взято до уваги специфіку діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 , а саме позивач здійснює закупку сировини за кодом УКТЗЕД 0103 (свині живі), переробляє її на потужностях ТОВ «ЛембергМіт», ТОВ «ТД «ЛембергМіт» та в подальшому реалізовує м`ясну продукцію за кодами 0203 (м`ясна продукція), 0206 (субпродукти), 0209 (сало).

Крім того, зазначає, що в реєстрації податкових накладних відмовлено на підставі не надання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. При цьому, позивач стверджує, що первинні документи засвідчують факт реального виконання діяльності ним та виконання його контрагентами господарських зобов`язань. Позивач вважає такі рішення необґрунтованими та протиправними. Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

16.09.2019 позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що не відповідає дійсності твердження представника відповідача 2, висловлене у відзиві на позовну заяву, що надані платником податку копії документів, не є достатніми для прийняття відповідних рішень про реєстрацію. Адже позивачем надано до ДФС копії документів, що підтверджують факт реального виконання позивачем та його контрагентами господарських операцій, згідно яких складені спірні податкові накладні. Вважає, що в оскаржуваних рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних. Вважає, що у відзиві на позовну заяву відповідачем 2 не спростовано твердження та аргументи позивача щодо суті позовних вимог. Просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Відповідач 2 – ГУ ДФС у Львівській області у поданому на позовну заяву відзиві проти позову заперечив з підстав, що оскаржувані рішення прийнято Комісією Головного управління ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування правомірно, оскільки надані платником податку копії документів не є достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію. Представник відповідача 2 зазначив, що причиною відмови у реєстрації податкових накладних було надання платником податку документів, які не є достатніми для прийняття відповідних рішень про реєстрацію.

Відповідач 1 – ДФС України відзив на адміністративний позов не подав.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити, що ухвалою судді від 19.07.2019 відкрито загальне позовне провадження, справа призначена до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 07.08.2019. Ухвалою суду від 07.08.2019 зупинено провадження у справі. Ухвалою суду від 16.09.2019 поновлено провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. В судовому засіданні 16.09.2019 без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання постановлено про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просив позов задоволити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідачів проти позовних вимог заперечив. Наголосив, що та просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Фізична особа-підприємець Рубай П.Г. зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 14.08.2008 року. Профільними видами діяльності підприємця є: виробництво м`яса (код КВЕД 10.11), оптова торгівля м`ясом і м`ясними продуктами (код КВЕД 46.32).

Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) фізичною особою-підприємцем Рубай П.Г. складено податкові накладні № 10 від 03.11.2018, № 124 від 21.11.2018, № 145 від 28.11.2018, № 8 від 06.12.2018, № 29 від 13.12.2018, № 33 від 20.12.2018, № 48 від 29.12.2018, № 49 від 13.12.2018.

Згідно отриманих квитанцій, податкові накладні прийнято, але реєстрація зупинена, зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що “відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару /послуги 0203, 0206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1. п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК” в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.п. 201.16.2 п. 201.16. ст. 201 ПК України позивачем направлено до ДФС України в електронному вигляді наступні документи:

1. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №34 від 26.02.2019, стосовно податкової накладної №10 від 3.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_2 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, зберігання надає ТОВ «ЛембергМіт», послуги по забою, послуги по обвалці, послуги по лізовці, а також інші послуги надає ТОВ «ТД «ЛембергМіт». У зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалася.

Одночасно з даним повідомленням надіслано 23 документи довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), декларація виробника, довіреності, договори оренди, виконання робіт по забою, купівлі-продажу, підряду, поставки, перевезення, специфікації, оборотно-сальдові відомості. (т.1 а.с. 36-165).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_2 було отримано Квитанцію №1 від 14.03.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

2. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №35 від 26.02.2019, стосовно податкової накладної №124 від 21.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_2 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, зберігання надає ТОВ «ЛембергМіт», послуги по забою, послуги по обвалці, послуги по лізовці, а також інші послуги надає ТОВ «ТД «ЛембергМіт». У зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалася.

Одночасно з даним повідомленням надіслано 25 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), декларація виробника, довіреності, договори оренди, виконання робіт по забою, підряду, поставки, перевезення, специфікації, оборотно-сальдові відомості. (т.1 а.с. 166-250, т. 2 а.с. 1 - 42).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_2 було отримано Квитанцію №1 від 14.03.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

3. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №36 від 26.02.2019, стосовно податкової накладної №124 від 28.11.2018, де зазначено пояснення, що, ФОП ОСОБА_2 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, зберігання надає ТОВ «ЛембергМіт», послуги по забою, послуги по обвалці, послуги по лізовці, а також інші послуги надає ТОВ «ТД «ЛембергМіт». У зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалася.

Одночасно з даним повідомленням надіслано 18 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), декларація виробника, довіреності, договори оренди, виконання робіт по забою, купівлі-продажу, підряду, поставки, перевезення, специфікації, оборотно-сальдові відомості (т. 2 а.с. 43- 154).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_2 було отримано Квитанцію №1 від 14.03.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

4. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 25.04.2019, стосовно податкової накладної № 8 від 06.12.2018, де зазначено пояснення, що, у зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалася. В доповнення зазначають, що ФОП ОСОБА_2 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, зберігання надає ТОВ «ЛембергМіт», послуги по забою, послуги по обвалці, послуги по лізовці, а також інші послуги надає ТОВ «ТД «ЛембергМіт».

Одночасно з даним повідомленням надіслано 18 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), декларація виробника, довіреності, договори оренди, виконання робіт по забою, підряду, поставки, перевезення, специфікації, оборотно-сальдові відомості (т. 2 а.с. 155 – 250, т. 3 а.с. 1-2).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_2 було отримано Квитанцію №1 від 01.05.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

5. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №2 від 26.04.2019, стосовно податкової накладної №29 від 13.12.2018, де зазначено пояснення, що, у зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалася. В доповнення зазначають, що ФОП ОСОБА_2 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, зберігання надає ТОВ «ЛембергМіт», послуги по забою, послуги по обвалці, послуги по лізовці, а також інші послуги надає ТОВ «ТД «ЛембергМіт».

Одночасно з даним повідомленням надіслано 22 документи довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), декларація виробника, довіреності, договори оренди, виконання робіт по забою, підряду, поставки, перевезення, специфікації, оборотно-сальдові відомості ( т. 3 а.с. 3-120).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_2 було отримано Квитанцію №1 від 01.05.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

6. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №3 від 26.04.2019, стосовно податкової накладної №33 від 20.12.2018, де зазначено пояснення, що, у зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалася. В доповнення зазначають, що ФОП ОСОБА_2 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, зберігання надає ТОВ «ЛембергМіт», послуги по забою, послуги по обвалці, послуги по лізовці, а також інші послуги надає ТОВ «ТД «ЛембергМіт».

Одночасно з даним повідомленням надіслано 24 документи довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), декларація виробника, довіреності, договори оренди, виконання робіт по забою, підряду, поставки, перевезення, специфікації, оборотно-сальдові відомості ( т. 3 а.с. 121-233).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_2 було отримано Квитанцію №1 від 01.05.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

7. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №4 від 26.04.2019, стосовно податкової накладної №48 від 29.12.2018, де зазначено пояснення, що, у зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалася. В доповнення зазначають, що ФОП ОСОБА_2 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, зберігання надає ТОВ «ЛембергМіт», послуги по забою, послуги по обвалці, послуги по лізовці, а також інші послуги надає ТОВ «ТД «ЛембергМіт».

Одночасно з даним повідомленням надіслано 18 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), декларація виробника, довіреності, договори оренди, виконання робіт по забою, підряду, поставки, перевезення, специфікації, оборотно-сальдові відомості ( т. 3 а.с. 234 – 250, т. 4 а.с. 1 - 75).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_2 було отримано Квитанцію №1 від 01.05.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

8. Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №5 від 26.04.2019, стосовно податкової накладної №49 від 31.12.2018, де зазначено пояснення, що, у зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалася. В доповнення зазначають, що ФОП ОСОБА_2 здійснює закупку свиней за прямими контрактами укладеними з провідними фермами України. Послуги з перевезення, зберігання надає ТОВ «ЛембергМіт», послуги по забою, послуги по обвалці, послуги по лізовці, а також інші послуги надає ТОВ «ТД «ЛембергМіт».

Одночасно з даним повідомленням надіслано 18 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), декларація виробника, довіреності, договори оренди, виконання робіт по забою, підряду, поставки, перевезення, специфікації, оборотно-сальдові відомості ( т. 4 а.с. 76 - 171).

На підтвердження подання вищезазначених документів ФОП ОСОБА_2 було отримано Квитанцію №1 від 01.05.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

В подальшому, рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1114617/2977710534 від 20.03.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної №10 від 03.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с. 172-173).

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1114612/2977710534 від 20.03.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної №124 від 21.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с. 174-175).

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1114607/2977710534 від 20.03.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 145 від 28.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с. 176-177).

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1156074/2977710534 від 07.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 8 від 06.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с. 178-179).

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1156076/2977710534 від 07.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 29 від 13.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с. 180-181).

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1156077/2977710534 від 07.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 33 від 20.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с. 182-183).

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1156078/2977710534 від 07.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 48 від 29.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с. 184-185).

Рішенням комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1156072/2977710534 від 07.05.2019 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 49 від 31.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с. 186-187).

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується із такими діями і прийнятими рішеннями відповідачів, що зумовило його звернення із даним позовом до суду про їх скасування та зобов`язання щодо реєстрації податкових накладних.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з п.п. а, б п. 185.1 ст. 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341, далі - Порядок №1246).

Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200.1.3 і 200.1.9 статті 201 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації / зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку № 1246).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”. Цією постановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 117, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

За визначенням термінів, наведеному в пункті 1 Порядку № 117: моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об`єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства; критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/ розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0,20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку № 117).

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку № 117).

Порядком № 117, передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. (пункт 12 Порядку № 117).

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. (пункт 13 Порядку № 117).

Пунктом 10 Порядку № 117 визначено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Державна фіскальна служба України листом від 21.03.2018 року № 959/99-99-07-18 визначила критерії ризиковості платника податку. Згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Отже, підсумовуючи викладене, слід прийти до висновку, що чинне податкове законодавство України містить вимоги до змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, які є конкретними та не можуть носити абстрактний характер.

Як вже описано вище, у квитанціях про зупинення податкових накладних зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару /послуги 0203, 0206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1. п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК» в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Натомість, судом встановлено, що при зупиненні реєстрації усіх спірних податкових накладних органом податкової служби в квитанціях не зазначено покликання на відповідне рішення, згідно якого позивача віднесено до переліку ризикових платників, а також відсутній конкретний перелік необхідних документів, що має бути наданий платником для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

На переконання суду, орган податкової служби зобов`язаний був у квитанції чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений у підпункті 1.6 пункту 1 Листа Державної фіскальної служби України 959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

В матеріалах справи відсутні докази того, що контролюючий орган приймав рішення про віднесення ФОП ОСОБА_2 до переліку ризикових платників.

При цьому, суд вважає за необхідним надати оцінку щодо правової природи Листа Державної фіскальної служби України 959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року.

Так, листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосувапня, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Крім того, акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.04.2019 року по справі №822/1878/18, а тому суд відповідно до частини 5 статті 242 КАС України застосовує її до спірних правовідносин.

Отже, в силу своєї правової природи Лист Державної фіскальної служби України 959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року не може бути підставою для не реєстрації податкової накладної, оскільки він не може породжувати правових наслідків.

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (пункт 14 Порядку № 117).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 15 Порядку № 117).

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 16 Порядку № 117).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 18 та пункт 19 Порядку № 117).

Відповідно до п. 20 Порядку № 117 зазначені комісії приймають рішення про:

- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно п.21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі (пункт 22 Порядку № 117).

Комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:

- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;

- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня. (пункт 23 Порядку № 117).

Отже, на відміну від зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування), яке відбувається в автоматизованому режимі засобами програмного забезпечення ДФС України, прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) потребує проведення комісією регіонального рівня засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.

Судом встановлено, що позивачем було направлено до податкового органу всі необхідні копії первинних документів та пояснення по господарських операціях, щодо яких було складено податкові накладні.

Однак рішеннями Комісії ГУ ДФС України в Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних № 10 від 03.11.2018, № 124 від 21.11.2018, № 145 від 28.11.2018, № 8 від 06.12.2018, № 29 від 13.12.2018, № 33 від 20.12.2018, № 48 від 29.12.2018, № 49 від 13.12.2018, а позивачеві запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Підставами для прийняття таких рішень відповідачем зазначено, про не надання позивачем копій документів, а саме розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Судом встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з долученими копіями первинних документів щодо реальності здійснення операцій. При цьому, позивачем у таких поясненнях серед іншого зазначено, що у зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, оплата контрагентом на користь ФОП ОСОБА_2 не здійснювалась.

Поряд з тим, позивачем серед копій первинних документів надано банківські виписки, з яких вбачається проведення неодноразових оплат господарських операцій покупцем ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» за попередні періоди як підтвердження реальності господарських операцій із покупцем ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет».

Однак, оспорюванні рішення не містять мотивів неврахування чи відхилення наданих позивачем пояснень та документів.

Суд констатує, що не надання доказів оплати таких господарських операцій не є підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки не є об`єктивною ознакою неможливості здійснення операції з постачання товарів, дані про які зазначено у таких податкових накладних та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов`язку.

У судовому засідання представник відповідачів також не зазначив підстави не врахуванням податковим органом наданих ФОП ОСОБА_2 пояснень та документів.

Судом досліджено первинні документи, які платник податку надавав контролюючому органу для розблокування податкових накладних та встановлено, що такі оформлені відповідно до вимог їх складення, не мають дефекту форми, змісту або походження, а саме позивач надав контролюючому органу пояснення та копії документів по господарських операціях, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:

факт взаєморозрахунків між Постачальниками сировини та ФОП ОСОБА_2 , між ФОП ОСОБА_2 та надавачем послуг ТОВ «ЛембергМіт», між ФОП ОСОБА_2 та покупцем ТОВ ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» підтверджується: банківською випискою щодо взаєморозрахунків з ПП «Аграрна компанія 2004»; банківською випискою щодо взаєморозрахунків з ТОВ «ЛембергМіт», ТОВ «ТД «ЛембергМіт»; банківською випискою щодо взаєморозрахунків ТОВ «Перейми», ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет»;

на підтвердження діяльності позивача, а саме здійснення закупки сировини за кодом УКТ ЗЕД 0103 (свині живі), переробляння її на потужностях ТОВ «ЛембергМіт», та в подальшому реалізація м`ясної продукції за кодами 0203 (м`ясна продукція), 0206 (субпродукти), 0209 (сало), надано копії відповідних договорів та первинних документів укладених з підприємствами, які поставляють ФОП ОСОБА_2 відповідну сировину для подальшої переробки;

Також на підтвердження господарських операцій позивачем надано копії договорів, укладених з підприємствами, які поставляють позивачу відповідну сировину для подальшої переробки:

предметом договору поставки свиней у живій вазі № 14/02/2017 від 14.02.2017 є те, що Постачальник ТОВ «Перейми» зобов`язується передати у власність покупця ФОП ОСОБА_2 , живі свині. Асортимент, кількість і ціна товару вказується Постачальником у видаткових накладних. На виконання умов даного договору Постачальником передано у власність Покупця товарно-матеріальні цінності згідно із видатковими накладними та ветеринарними свідоцтвами, котрі доставлено до Покупця відповідно до відомостей переміщення та товарно-транспортних накладних;

предметом договору купівлі-продажу №9.09/2 від 09.09.2013 укладеного між Постачальником ПП «Аграрна компанія 2004» та ФОП ОСОБА_2 є поставка у власність Покупця свинини у живій вазі. Асортимент, кількість і ціна товару вказується Постачальником у видаткових накладних. На виконання умов даного договору Постачальником передано у власність Покупця товарно-матеріальні цінності згідно із видатковими накладними та ветеринарними свідоцтвами, котрі доставлено до Покупця відповідно до відомостей переміщення та товарно-транспортних накладних;

Для здійснення перевезення придбаної сировини, переробки придбаної сировини у готову продукцію, збереження готової продукції, та перевезення готової продукції до покупців ФОП ОСОБА_2 укладено відповідні договори перевезення, підряду, оренди з ТОВ «ЛембергМіт»:

предметом договору перевезення № 12/13-п від 06.09.2013 є, те, що перевізник ТОВ «ЛембергМіт» зобов`язується направити у розпорядження замовника ФОП ОСОБА_2 автотранспорт для здійснення перевезення вантажів, як живих свиней так і готової м`ясної На виконання умов договору перевізником здійснено перевезення товарно – матеріальних цінностей від постачальників сировини до ФОП ОСОБА_2 , та здійснено перевезення матеріальних цінностей від ФОП ОСОБА_2 до Покупців;

предметом договору № 01/18-ТД на виконання робіт по забою від 15.08.2018 є, те, що ТОВ «ТД «ЛембергМіт» зобов`язується власними силами виконати певний обсяг робіт, а саме забій свиней, а замовник ФОП ОСОБА_2 прийняти та оплатити дані роботи. На виконання умов даного договору замовником передано у переробку (забій) сировину згідно накладних, а виконавцем виконано забій та передано замовнику продукцію з забою згідно із видатковими накладними;

предметом договору підряду № 03/18-ТД від 15.08.2018 є, те, що виконавець ТОВ «ТД «ЛембергМіт» зобов`язується власними силами виконати певний обсяг робіт, а саме обвалювання та жилування свинних півтуш, а замовник ФОП ОСОБА_2 прийняти та оплатити дані роботи. На виконання умов даного договору замовником передано у переробку для обвалювання та жилування свинні півтуші згідно видаткових накладних, а виконавцем виконано обвалювання та жилування та передано замовнику продукцію згідно із видатковими накладними;

предметом договору оренди № 10/16 від 02.09.2016 є, те, що орендодавець ТОВ «ЛембергМіт» передає в тимчасове користування Орендарю - ФОП ОСОБА_2 морозильну камеру площею 498,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . Розмір орендної плати становить 94677,00 гривень на місяць.

Крім цього, на підтвердження подальшої реалізації готової продукції позивач укладає договори поставки з покупцями, одним з яких є ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет». Предметом договору поставки № П5604 від 26.08.2015 є, те, що постачальник ФОП ОСОБА_2 зобов`язується передавати у власність покупця ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» продукцію. На виконання умов договору Постачальником передано у власність Покупця товарно-матеріальні цінності відповідно до видаткових накладних. Якість виготовленої та реалізованої м`ясної продукції підтверджується деклараціями виробника, що міститься в матеріалах справи.

Таким чином, аналізуючи викладене, враховуючи логічність та розумність проведених позивачем господарських операцій, метою яких є отримання прибутку, суд вважає, що здійснені господарські операції є реальними.

При вирішенні справи суд також виходить із того, що зазначені рішення Комісії ГУ ДФС у Львівській області є актами індивідуальної дії.

На думку суду правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб`єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов`язкових правил поведінки та стосується прав і обов`язків лише чітко визначеного суб`єкта (суб`єктів), якому (яким) він адресований.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових обов`язків, обумовлених цими актами; при цьому за умов відповідності такого акту нормам чинного законодавства.

Натомість, оскаржувані рішення фіскального органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Зазначений висновок суду узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), рішення якого відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року є джерелом права.

У рішенні від 13 грудня 2001 року у справі «Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови» ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку.

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року; "Тошкуце та інші проти Румунії", заява №36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).

Крім цього, суд враховує правову позицію, викладену у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №2540/3009/18 від 20 серпня 2019 року.

Відтак, суд вважає, що прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних № 10 від 03.11.2018, № 124 від 21.11.2018, № 145 від 28.11.2018, № 8 від 06.12.2018, № 29 від 13.12.2018, № 33 від 20.12.2018, № 48 від 29.12.2018, № 49 від 13.12.2018, в яких не наведені мотиви його ухвалення та не зазначені підстави неврахування наданих позивачем документів та пояснень, свідчать про порушення принципу належного урядування, та вказують на непрозорість та непередбачуваність дій, що перешкоджають можливості платника податків планувати в подальшому свою господарську діяльність.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наданих сторонами доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази містять відомості про обставини, які є предметом доказування у цій справі, і підтверджують необхідність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених правових норм, суд вважає, що рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області № 1114617/2977710534 від 20.03.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 03.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1114612/2977710534 від 20.03.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 124 від 21.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1114607/2977710534 від 20.03.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 145 від 28.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1156074/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 06.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1156076/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 29 від 13.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1156077/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 33 від 20.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1156078/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 48 від 29.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, № 1156072/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 49 від 13.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних є такими, що не відповідають встановленим у ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягають скасуванню як протиправні.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Аналіз наведених норм вказує, що ДФС України реєструє податкові накладні, в тому числі на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.

З огляду на обставини справи, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде: зобов`язати Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних ФОП Рубая ОСОБА_3 Г.: № 10 від 03.11.2018, № 124 від 21.11.2018, № 145 від 28.11.2018, № 8 від 06.12.2018, № 29 від 13.12.2018, № 33 від 20.12.2018, № 48 від 29.12.2018, № 49 від 13.12.2018.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до вимог ч. 1, п.2 ч.2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід задоволити повністю.

Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивачем сплачено судовий збір в сумі 17289,00 грн. згідно платіжного доручення №2425 від 15.07.2019, такі судові витрати відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 139 КАС України, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській в сумі 8644,50 грн. та Державної фіскальної служби України в сумі 8644,50 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання до вчинення дій, задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , а саме № 10 від 03.11.2018, № 124 від 21.11.2018, № 145 від 28.11.2018, № 8 від 06.12.2018, № 29 від 13.12.2018, № 33 від 20.12.2018, № 48 від 29.12.2018, № 49 від 13.12.2018.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області:

- № 1114617/2977710534 від 20.03.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 10 від 03.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1114612/2977710534 від 20.03.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 124 від 21.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1114607/2977710534 від 20.03.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 145 від 28.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156074/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 8 від 06.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156076/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 29 від 13.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156077/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 33 від 20.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156078/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 48 від 29.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1156072/2977710534 від 07.05.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 49 від 13.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , а саме № 10 від 03.11.2018, № 124 від 21.11.2018, № 145 від 28.11.2018, № 8 від 06.12.2018, № 29 від 13.12.2018, № 33 від 20.12.2018, № 48 від 29.12.2018, № 49 від 13.12.2018.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 судовий збір в сумі 8644(вісім тисяч шістсот сорок чотири) грн. 50 коп.

Стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 судовий збір в сумі 8644(вісім тисяч шістсот сорок чотири) грн. 50 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ).

Відповідач 1: Головне управління ДФС у Львівській області (ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35).

Відповідач 2: Державна фіскальна служба України (ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, будинок 8).

Повний текст рішення складено та підписано 17.10.2019.

Суддя Сидор Н.Т.