
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 жовтня 2019 року № 826/7870/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючої судді - Добрівської Н.А.,
розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тінторетто»
до Державної фіскальної служби України
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тінторетто» (далі - позивач, ТОВ «Тінторетто») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України), в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України №581879/41358775 від 01.02.2018, №581878/41358775 від 01.02.2018, №581883/41358775 від 01.02.2018, №581882/41358775 від 01.02.2018, №581884/41358775 від 01.02.2018, №581885/41358775 від 01.02.2018, №581881/41358775 від 01.02.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних;
- зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «Тінторетто» № 233 від 12.12.2017, № 234 від 29.12.2017, № 224 від 12.12.2017, № 228 від 14.12.2017, № 221 від 08.12.2017, № 222 від 11.12.2017, №230 від 15.12.2017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у квитанціях про прийняття податкових накладних не було зазначено конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладеної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкових накладних, а в оскаржуваних рішеннях взагалі не зазначено, які саме порушення і в яких саме наданих документах містяться недоліки, а також яких саме документів не вистачає чи яку іншу інформацію необхідно надати. При цьому позивач наголошує, що норми податкового законодавства вказують на можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Позивач переконаний, що надав до органу фіскальної служби всю необхідну інформацію та всі копії документів, сукупність яких не дає підстав для сумніву щодо дійсності наданих документів та реальності операцій. Надані позивачем до відповідача пояснення та додані документи у повній мірі підтверджують придбання у контрагентів та подальшого постачання товару, тому на думку позивача дії відповідача є незаконними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, обґрунтовуючи свою позицію тим, що реальність вчинення господарських операцій, на які складено податкові накладні лежить на платнику податків, який не надав копії первинних документів, що підтверджують безпосереднє здійснення господарських операцій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.06.2018 відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
Під час розгляду справи, за результатами оцінники наведених у позові обставин та наданих на їх підтвердження документів, суд дійшов висновку щодо необхідності витребування від Державної фіскальної служби України додаткових доказів по справі і своєю ухвалою від 03.09.2019 витребував у відповідача належним чином завірену копію рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №581878/41358775 від 01.02.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ «Тінторетто» №234 від 29.12.2017.
На виконання вимог ухвали відповідачем 30.09.2019 надано витребувані судом документи.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що основними видами діяльності ТОВ «Тінторетто» є: код КВЕД 22.23 «Виробництво будівельних виробів із пластмас», код КВЕД 25.12 «Виробництво металевих дверей і вікон»; код КВЕД 43.32 «Установлення столярних виробів»; код КВЕД 43.99 «Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.»; код КВЕД 46.90 «Неспеціалізована оптова торгівля»; код КВЕД 41.20 «Будівництво житлових і нежитлових будівель».
Між позивачем (Постачальник) та ТОВ «Ніка Сан Л.Т.Д.» (Покупець) було укладено договір поставки №Т26102017 від 26.10.2017 на поставку металопластикових виробів (блоки вікон та двері полівінілхлоридні з профілів системи «ALUPLAST» 4000).
Згідно п.4.3 зазначеного договору покупець оплачує товари по цінам, які зазначені в рахунках-фактурах та накладних, що надаються постачальником на кожну партію товару.
На виконання умов договору поставлено товар та виписано податкові накладні №233 від 12.12.2017 на загальну суму 44377,41 грн та №234 від 29.12.2017 на загальну суму 166666,67 грн.
Позивач направив податкові накладні №233 від 12.12.2017 та №234 від 29.12.2017 до органу ДФС для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Квитанціями від 29.12.2017 №9282610101 та №9282689954 ДФСУ повідомила про те, що вищезазначені податкові накладні прийняті, але їх реєстрацію зупинено. У даних квитанціях орган ДФС повідомив наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3925. <%REFINE%>. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів».
На підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК 29.01.2018 позивач подав до органу ДФС (ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві) пояснення та додав до них документи, що слугували оформленню податкових накладних №233 від 12.12.2017 та №234 від 29.12.2017 (по кожній з накладних додатки на 26 аркушах).
Проте, надані позивачем пояснення та документи, не були прийняті до уваги, оскільки рішенням комісії ДФС України від 01.02.2018 за №581879/41358775 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №233 від 12.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), а за №581878/41358775 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №234 від 29.12.2017 в ЄРПН.
Підставою відмови в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
Між позивачем (Постачальник) та ТОВ «В.Н.С. Контракт» (Покупець) було укладено договір поставки №Т12122017 від 03.01.2017 на поставку металопластикових виробів (блоки вікон та двері полівінілхлоридні з профілів системи «ALUPLAST» 4000).
Згідно п.4.3 зазначеного договору покупець оплачує товари по цінам, які зазначені в рахунках-фактурах та накладних, що надаються постачальником на кожну партію товару.
На виконання умов договору поставлено товар та виписано видаткові накладні від 22.12.2017 №47 на загальну суму 14423,00 грн та №48 на загальну суму 4116,00 грн; складено звіти по дебіторським та кредиторським операціях, виписано податкові накладні №224 від 12.12.2017 на загальну суму 14423,00 грн та №228 від 14.12.2017 на загальну суму 4116,00 грн.
Позивач направив податкові накладні №224 від 12.12.2017 та №228 від 14.12.2017 до органу ДФС для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Квитанціями від 29.12.2017 №9282653494 та №9282640326 ДФС України повідомила про те, що вищезазначені податкові накладні прийняті, але їх реєстрацію зупинено з наступних підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3925. <%REFINE%>. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів».
На підтвердження реальності здійснення операцій по податковим накладним №224 від 12.12.2017 та №228 від 14.12.2017 позивач 29.01.2018 подав до органу ДФС (ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві) пояснення та додав до них документи, що слугували оформленню вказаних податкових накладних (по кожній з накладних додатки на 25 аркушах).
Проте, рішенням комісії ДФС України від 01.02.2018 за №581883/41358775 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №224 від 12.12.2017 в ЄРПН, а рішенням за №581882/41358775 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №228 від 14.12.2017 в ЄРПН.
Підставою відмови в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
Між ТОВ «Тінторетто» (Постачальник) та ТОВ «Вікна-панорама» (Покупець) було укладено договір поставки №Т08122017 від 08.12.2017 на поставку металопластикових виробів (блоки вікон та двері полівінілхлоридні з профілів системи «ALUPLAST» 4000), відповідно до п.4.3 якого покупець оплачує товари по цінам, які зазначені в рахунках-фактурах та накладних, що надаються постачальником на кожну партію товару.
На виконання умов договору позивачем поставлено товар та виписано видаткову накладну від 14.02.2018 №23 на загальну суму 119019,00 грн, складено звіт по дебіторським та кредиторським операціях, виписано податкову накладну №221 від 08.12.2017 на загальну суму 119019,00 грн та направив останню до органу ДФС для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Квитанцією від 29.12.2017 №9282648270 ДФС України повідомила про те, що вищезазначена податкова накладна прийнята, але їх реєстрацію зупиненоз наступних підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3925. <%REFINE%>. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів».
На підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №221 від 08.12.2017 позивач 29.01.2018 подав до органу ДФС (ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві) поясненняі документи на 25 аркушах.
Однак, надані позивачем пояснення та документи не були прийняті до уваги, оскільки рішенням комісії ДФС України від 01.02.2018 за №581884/41358775 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №221 від 08.12.2017 в ЄРПН з підстави: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
Між ТОВ «Тінторетто» (Постачальник) та ТОВ «БІЛД КОМЕРС ГРУП» (Покупець) було укладено договір поставки №Т11122017 від 11.12.2017 на поставку металопластикових виробів (блоки вікон та двері полівінілхлоридні з профілів системи «ALUPLAST» 4000). У відповідності до п.4.3 зазначеного договору покупець оплачує товари по цінам, які зазначені в рахунках-фактурах та накладних, що надаються постачальником на кожну партію товару.
На виконання умов договору поставлено товар та складено звіт по дебіторським та кредиторським операціях, виписано податкову накладну №222 від 11.12.2017 на загальну суму 21887,00 грн.
Позивач направив податкову накладну №222 від 11.12.2017 до органу ДФС для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Квитанцією від 29.12.2017 №9282641863 ДФС України повідомила про те, що вищезазначена податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупинено з наступних підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3925. <%REFINE%>. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів».
На підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №222 від 11.12.2017 позивач 29.01.2018 подав до органу ДФС (ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві) пояснення з документами на 25 аркушах.
Водночас, рішенням комісії ДФС України від 01.02.2018 за №581885/41358775 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №222 від 11.12.2017 в ЄРПН з підстави: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
Між ТОВ «Тінторетто» (Постачальник) та ТОВ «ТФ «Форум» (Покупець) укладено договір поставки №Т15122017 від 15.12.2017 на поставку металопластикових виробів (блоки вікон та двері полівінілхлоридні з профілів системи «ALUPLAST» 4000), згідно п.4.3 якого покупець оплачує товари по цінам, які зазначені в рахунках-фактурах та накладних, що надаються постачальником на кожну партію товару.
На виконання умов договору позивачем поставлено товар та виписано видаткову накладну №108 від 27.12.2017, складено звіт по дебіторським та кредиторським операціях, рахунок на оплату №253 від 15.12.2017, виписано податкову накладну №230 від 15.12.2017 на загальну суму 5444,00 грн, яку направлено до органу ДФС для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Квитанцією від 29.12.2017 №9282588237 ДФС України повідомила про те, що вищезазначена податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупиненоз підстав: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3925. <%REFINE%>. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів».
На підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК 29.01.2018 позивач подав до органу ДФС (ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві) пояснення та документи на 25 аркушах.
Проте, рішенням комісії ДФС України від 01.02.2018 за №581881/41358775 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №230 від 15.12.2017 в ЄРПН з наступної підстави: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
На підтвердження реальності господарських операцій позивачем до матеріалів справи також були надані копії: штатного розпису на 2018 рік; довідки про порядок виготовлення продукції цех №1 (виробництво ПВХ виробів); сертифікат відповідності №UA1.044.0011995-17, термін дії з 27.07.2017 до 09.07.2019; повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми №20-ОПП; договору про постачання електричної енергії №695; акта розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи доводи позивача та заперечення відповідача, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
На виконання цієї норми постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктами 12 Порядку №1246 передбачено здійснення в автоматичному режимі розшифрування та проведення перевірки поданих податкових накладних, серед іншого, на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку №1246, податковим органом формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Така квитанція надсилається платнику податку в автоматичному режимі (в електронному вигляді у текстовому форматі) протягом операційного дня і є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Положення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначають, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 1 «Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №754/30622 (який 25.05.2018 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 №409 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.04.2018 за №536/31988), але діяв під час виникнення спірних правовідносин), визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 за №567) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених 13.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №567, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;
3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів). У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Постановою №190 від 29.03.2017 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» Кабінет Міністрів України постановив: «Установити, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку документів, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.
З матеріалів справи вбачається, що згідно квитанцій ДФС України повідомила про те, що податкові накладні прийнята, але їх реєстрація зупинена. При цьому, підставою для такого зупинення визначено наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:3925. <%REFINE%>. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів».
Суд прийшов до висновку про безпідставність зупинення реєстрації податкових накладних як передумови прийняття відповідних рішень Комісії зважаючи на те, що у вищезазначених квитанціях не вказано ані конкретного критерію (відповідного підпункту пункту шостого) оцінки ступеня ризику, ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567. Натомість, платником податків надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій.
До того ж, у спірних рішенняк не наведено жодної конкретної інформації щодо причин, підстав та обґрунтувань їх прийняття.
Так, порядок прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної або відмову у такій реєстрації, у періоді, протягом якого реалізовувалися спірні правовідносини, було регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» (далі - Постанова №190).
Пунктом 2 Постанови №190 визначено підстави для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, зокрема, ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Абзацом п`ятим пункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Абзацом сьомим пункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України платнику податків надано можливість оскаржити рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних в адміністративному або судовому порядку.
Суд зазначає, що рішеннями комісії ДФС України від 01.02.2018 №581879/41358775, №581878/41358775, №581883/41358775, №581882/41358775, №581884/41358775, №581885/41358775, №581881/41358775 позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних № 233 від 12.12.2017, № 234 від 29.12.2017, № 224 від 12.12.2017, № 228 від 14.12.2017, № 221 від 08.12.2017, № 222 від 11.12.2017, №230 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Водночас, спірні рішення не містять конкретної інформації, щодо причин та підстав для їх прийняття, а лише містить загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
Так, комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації були прийняті спірні рішення, якими відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Всупереч визначеній у спірних рішеннях підставі для їх прийняття, контролюючим органом не наведено жодного порушення норми матеріального права, не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання контролюючим органом загального посилання на пункт 6 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду у постановах від 16.04.2019 (справа № 826/10649/17), від 21.05.2019 (справа № 0940/1240/18), від 14.05.2019 (справа № №1940/1306/18).
З огляду на наведене в сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість оскаржуваних рішень, оскільки можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Наведені вище обставини в своїй сукупності дають суду підстави для висновку щодо протиправності оскаржуваних рішень та про наявність підстав для їх скасування.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, адже у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Так, пунктом 28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність покладення на Державну фіскальну службу України обов`язкузареєструвати податкові накладні № 233 від 12.12.2017, № 234 від 29.12.2017, № 224 від 12.12.2017, № 228 від 14.12.2017, № 221 від 08.12.2017, № 222 від 11.12.2017, №230 від 15.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою направлення її на реєстрацію позивачем.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст.2, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Тінторетто» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №581879/41358775 від 01.02.2018.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №581878/41358775 від 01.02.2018.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №581883/41358775 від 01.02.2018.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №581882/41358775 від 01.02.2018.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №581884/41358775 від 01.02.2018.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №581885/41358775 від 01.02.2018.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №581881/41358775 від 01.02.2018.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 233 від 12.12.2017, № 234 від 29.12.2017, № 224 від 12.12.2017, № 228 від 14.12.2017, № 221 від 08.12.2017, № 222 від 11.12.2017, №230 від 15.12.2017 датою їх фактичного надходження.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тінторетто» (код ЄДРПОУ 41358775, адреса: 01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 44-Б) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 24 668 (двадцять чотири тисячі шістсот шістдесят вісім) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ - 39292197, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя: Н.А. Добрівська