
УХВАЛА
про зупинення провадження в адміністративній справі
16 жовтня 2019 року Справа № 580/2873/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:
головуючого судді – Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання – Салабай М.В.,
представника відповідача – Азарова П.В. (згідно з довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання Управління Держпраці у Черкаській області про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
17.09.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Управління Держпраці у Черкаській області (18000, м.Черкаси, б-р Шевченка, буд.205; код ЄДРПОУ 39881228) (далі – відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання їй затвердженого акту від 20.08.2019 форми Н-1/П та зобов`язання відповідача надати їй затверджений примірник цього акту.
Ухвалою суду від 18.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження. Ухвалою від 08.10.2019 суд задовольнив клопотання відповідача про розгляд справи з викликом сторін та призначив судове зсідання.
16.10.2019 представник відповідача подав суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили кінцевим рішенням у справі №580/2728/19 (далі – Клопотання).
Клопотання мотивоване тим, що у Черкаському окружному адміністративному суді перебуває справа №580/2728/19, предметом якої є правомірність наказу відповідача від 29.08.2019 №142-р про призначення повторного розслідування нещасного випадку, що стався з працівником позивача. За наслідками цього розслідування буде складений новий акт про нещасний випадок, що має наслідком, відсутність підстав для затвердження акту від 20.08.2019 форми Н-1/П, який позивач просить затвердити у цій справі. Отже, перевірка правомірності судом наказу від 29.08.2019 №142-р у справі №580/2728/19 має значення для вирішення цього спору.
У судовому засіданні представник відповідача клопотання підтримав та просив його задовольнити. Позивач у судове засідання не прибув з невідомих причин.
Оцінивши доводи заявленого Клопотання, суд дійшов висновку його задовольнити та зупинити провадження у справі з огляду на таке.
Суд звернув увагу, що обставини спору у цій справі та у справі №580/2728/19 є спільними.
З матеріалів справи вбачається, що спірна протиправна бездіяльність відповідача щодо незатвердження акту від 20.08.2019 форми Н-1/П за наслідками проведення розслідування нещасного випадку, що стався з працівником позивача ОСОБА_2 20.02.2019, пов`язана з тим, що, на думку відповідача, не були усунені його істотні недоліки, що стало підставою для прийняття наказу від 29.08.2019 №142-р щодо призначення комісії з повторного розслідування вищевказаного нещасного випадку.
З листування позивача з відповідачем суд встановив, що серед таких недоліків є те, що акт складений не відносно роботодавця особи, яка отримала нещасний випадок, яким є позивач, та частина відображеної в ньому інформації не є достовірною.
Отже, наслідки повторного розслідування нещасного випадку, встановлення нових фактів, усунення недоліків первинного розслідування та складення відповідного акту форми Н-1/П виключає можливість затвердження відповідачем акту від 20.08.2019, бездіяльність щодо незатвердження якого є предметом цього спору.
Згідно з п.46 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337 (далі - Порядок), голова (заступник Голови) Держпраці або керівник її територіального органу, що утворив спеціальну комісію, повинен протягом трьох робочих днів після надходження матеріалів спеціального розслідування розглянути їх та затвердити примірники акта за формою Н-1 або у разі невстановлення причин настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння); невизнання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) пов`язаним з виробництвом за наявних обставин, за яких нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнаються пов`язаними з виробництвом; невстановлення осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці; нерозроблення плану заходів щодо запобігання виникненню подібних нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) обґрунтовано повернути їх на доопрацювання, продовживши наказом строк розслідування до п`яти робочих днів.
Згідно з п.51 Порялдку у разі повторного розслідування (спеціального розслідування) у розділі 6 акта за формою Н-1 "Висновок комісії" робиться запис про визнання акта за формою Н-1 попереднього розслідування недійсним. Матеріали додаткового чи повторного спеціального розслідування надсилаються згідно з вимогами цього Порядку.
Відповідно до норм п.58 Порядку протягом трьох років з дати отримання акта за формою Н-1 потерпілий, член його сім`ї чи уповноважена ними особа або органи, установи та організації, представники яких брали участь у розслідуванні нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), мають право звернутися до роботодавця, Держпраці або її територіального органу щодо призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) у зв`язку з незгодою з обставинами та причинами настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та/або з висновком комісії, які викладені в акті за формою Н-1. За наявності документів, що можуть суттєво вплинути на висновки комісії (спеціальної комісії), роботодавцем, Держпраці або її територіальним органом (або юридичною особою, яка утворювала комісію, та її органом управління) вживаються заходи до призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння).
Голова Держпраці або керівник її територіального органу у разі невиконання спеціальною комісією визначених цим Порядком обов`язків має право призначити повторне спеціальне розслідування нещасного випадку. Повторне розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) проводиться комісією (спеціальною комісією) в іншому складі (із заміною всіх членів комісії).
Відповідно до п.59 вказаного Порядку уповноважений орган чи наглядова рада підприємства (у разі її утворення), а у разі їх відсутності місцева держадміністрація або орган місцевого самоврядування після одержання матеріалів спеціального розслідування повинні розглянути обставини та причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), аварії та розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам та/або гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям.
Суд встановив, що ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 18.09.2019 відкрито провадження у справі №580/2728/19 за позовом Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу управління Держпраці у Черкаській області від 29.08.2019 №142-р.
Перевірка судом правомірності вказаного наказу, наявності визначених законом підстав для призначення та проведення повторного розслідування нещасного випадку безпосередньо впливає на правову оцінку підстав затвердження акту, на які посилається позивач у позові, а, отже, - на вирішення цього спору.
Тому до вирішення вказаного спору об`єктивно неможливо повно та всебічно вирішити цей спір.
Суд врахував, що наявність обставин, які перешкоджають або унеможливлюють вирішення спору з дотриманням встановлених принципів адміністративного судочинства, свідчить про наявність підстав для зупинення провадження у справі.
Частиною 1 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначено вичерпний перелік підстав, за наявності яких суд зобов`язаний зупинити провадження у адміністративній справі. Зокрема, п.3 ч.1 ст.236 КАС України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
У зв`язку з цим суд дійшов висновку про обгрунтованість Клопотання відповідача та наявність підстав для його задоволення.
Керуючись ст.ст.2-11, 236, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Управління Держпраці у Черкаській області про зупинення провадження у справі задовольнити повністю.
Зупинити провадження у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Управління Держпраці у Черкаській області щодо ненадання їй затвердженого акту від 20.08.2019 форми Н-1/П та зобов`язання надати їй затверджений примірник цього акту до часу набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду за наслідками вирішення спору у справі №580/2728/19.
2. Копію ухвали направити учасникам справи.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 15 днів з моменту складення її повного тексту.
Суддя А.М. Бабич
Ухвала у повному обсязі складена та підписана 18.10.2019.