Рішення № 85008350, 17.10.2019, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.10.2019
Номер справи
755/15143/19
Номер документу
85008350
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/15143/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" жовтня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі :

головуючого судді Виниченко Л.М.,

при секретарі Сіренко Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу № 755/15143/19 за позовом громадянки Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

у с т а н о в и в:

Громадянка Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 звернулася до Дніпровського районного суду м. Києва із адміністративним позовом у якому просить скасувати постанову серії ПН МКМ № 000142 Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про накладення адміністративного стягнення та закрити провадження у справі.

Вказує, що вона разом зі своїми двома дітьми, маючи цілком обгрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань у країні походження легально 11.05.2019 року прибула в Україну.

15 липня 2019 року у неї закінчився строк дії візи для перебування в Україні, проте повертатися до країни походження вона бажання не має через триваючий внутрішній збройний конфлікт та ситуацію загальнопоширеного насильства в Афганістані, а тому бажає отримати захист в Україні.

У серпні 2019 року вона звернулася до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Натомість, працівники Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області повідомили її про те, що заяву за відсутності протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 203 КУпАП вони прийняти не можуть та пояснили, що такий протокол необхідно отримати за адресою: АДРЕСА_1 .

09 вересня 2019 року працівниками управління міграційного контролю, протидії нелегальної міграції та реадмісії було винесено постанову ПН МКМ 000142 про накладення адміністративного стягнення на основі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МКМ 000144.

Вказану постанову позивач вважає незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки відповідачем не було жодним чином доведено її вини у вчиненні правопорушення.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 23.09.2019 року відкрито провадження у справі та витребувано від Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області належним чином завірену копію матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо громадянки Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_2 (а.с. 22-23).

09 жовтня 2019 року до Дніпровського районного суду м. Києва від представника відповідача Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області Гаврилюк А.А. надійшов відзив на позов в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що спірна постанова про накладення на позивача адміністративного стягнення є правомірною.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не з`явились, будучи належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи.

За нормою ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно положень ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами.

Судом встановлено, що 09.09.2019 року головним спеціалістом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Пясковською О .В. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ № 000144, відповідно до якого 09.09.2019 року о 15 год. 30 хв. за адресою: м. Київ, вул. Петропавлівська, 11 виявлено громадянку Афганістату ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка порушила правила перебування іноземців в Україні, а саме проживала без документів на право проживання в Україні (а.с. 4-4 зв.).

На підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МКМ № 000144 від 09.09.2019 року першим заступником начальника ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Пустовіт О.О. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МКМ № 000142 відносно ОСОБА_2 , у якій зазначено, що 09.09.2019 року о 15 год. 30 хв. за адресою: м . Київ , вул. Петропавлівська, 11 виявлено громадянку Афганістану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка порушила правила перебування іноземців в Україні, а саме проживала без документів на право проживання в Україні, чим порушила ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП (а.с. 3-3 зв.).

Вказаною постановою на ОСОБА_4 накладене адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1 700,00 грн.

Згідно положень ч. 1 ст. 203 КУпАП, порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в`їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За нормою частини 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

За змістом ст. 274 КУпАП, перекладач призначається органом (посадовою особою), в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення. Перекладач зобов`язаний з`явитися на виклик органу (посадової особи) і зробити повно й точно доручений йому переклад.

Відповідно до вимог ст. ст. 278-280 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката. Розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов`язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно пункту 2.6 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, затвердженою Наказом МВС України від 28.08.2013 року № 825, у разі коли особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не володіє мовою, якою ведеться провадження, протокол про правопорушення складається за участю перекладача. Перекладачем може бути особа, яка вільно володіє мовою, якою здійснюється провадження у справі про адміністративне правопорушення, та іншою мовою, знання якої необхідне для усного або письмового перекладу з однієї мови на іншу, а також особа, яка володіє технікою жестової мови (для спілкування з особами з вадами слуху).

Як убачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ПР МКМ № 000144 від 09.09.2019 року, під час його складання відповідачем не був залучений перекладач, про що свідчить відсутність даних про таку особу у графі «Переклад протоколу зроблено усно за участі перекладача (у разі наявності)» (а.с. 4 зв.).

Таким чином, за відсутності залученого до розгляду справи про адміністративне правопорушення перекладача, у суду відсутні підстави вважати, що позивач розуміла та могла скористатися своїми правами, передбаченими ст. 268 КУпАП.

Відповідно правової позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду викладеної у постанові від 30.05.2018 року по справі № 337/3389/16-а (адміністративне провадження № К/9901/29775/18), постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб`єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов`язки для особи, щодо якої він винесений. Таке рішення суб`єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для суб`єктів приватного права, що знаходяться в нерівному положенні по відношенні до суб`єкта владних повноважень. В контексті наведеного слід відмітити, що дотримання передбаченої законом процедури та порядку винесення такого рішення має виключно важливу роль для встановлення об`єктивної істини органом, на який законом покладено повноваження, зокрема, щодо розгляду справ про адміністративне правопорушення. Порушення норм процесуального права суб`єктом владних повноважень (в даному випадку - інспектором патрульної поліції) при прийнятті та складанні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності зводить нанівець саму суть та завдання, покладені в основу поняття адміністративної відповідальності, оскільки ускладнює, а подекуди й унеможливлює встановлення судом, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, об`єктивної сторони вчинюваного порушення та вини особи в його вчиненні.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки відповідачем порушено вимоги Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, а саме порушено процедуру складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно позивача та як наслідок винесено постанову, що потягла за собою порушення прав позивача та незаконне притягнення останньої до адміністративної відповідальності.

Керуючись ст. ст. 7, 222, 251, 268, 276, 283, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 1, 2, 8-10, 77, 241-246, 250, 268, 269, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в:

Позов громадянки Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МКМ № 000142 від 09 вересня 2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП, та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - Громадянка Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , АДРЕСА_4 .

Відповідач - Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, адреса місцезнаходження: вул. Березняківська, 4-А, м. Київ, 02152, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 42552598.

Суддя