Рішення № 84982662, 17.10.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2019
Номер справи
420/4454/19
Номер документу
84982662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4454/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,

за участі представника позивача Заклади В.І. (згідно статуту)

за участі представника відповідача Івасишиної Е.П. (згідно довіреності),

розглянув в відкритому судовому засіданні в м. Одесі за правилами загального позовного провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу та зобов`язання перенести строк початку проведення планової документальної перевірки

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» до Головного управління ДФС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправним та скасувати наказ № 5465 від 10.07.2019 року Головного управління ДФС в Одеській області у частині терміну (початку) проведення документальної перевірки;

Зобов`язати Головне управління ДФС в Одеській області перенести строк початку проведення планової документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» на 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що 18.07.2019 року від ГУ ДФС в Одеській області на адресу підприємства позивача надійшло повідомлення № 296 від 10.07.2019 року про проведення на підставі Наказу № 5465 від 10.07.2019 року документальної перевірки ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» та наказ № 5465 від 10.07.2019 року яким встановлено проведення документальної планової перевірки ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» з 30.07.2019 року протягом 10 робочих днів за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року. Представник позивача зазначає, що на час прийняття наказу № 5465 від 10.07.2019 року про проведення перевірки вже існували об`єктивні причини, які в силу приписів пункту 44.5 статті 44 ПКУ викликали необхідність перенесення дати проведення фактичної перевірки. ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» 08.07.2019 року повідомило ГУ ДФС в Одеській області про факт втрати бухгалтерської документації з викладенням обставин, що спричинили втрату документів та про міри, що прийняті. Представник позивача зазначає, що відповідач повинен був утриматися від дій спрямованих на призначення проведення документальної позапланової перевірки до спливу 90-денного строку з дати отримання від ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» заяви-повідомлення № 149/7-19 від 08.07.2019 року.

Ухвалою суду від 29.07.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11.09.2019 року.

15.08.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким, ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, який затверджено ДФС України від 20.12.2018 року та викладено на офіційному порталі Державної фіскальної служби. На підставі вказаного, ГУ ДФС в Одеській області винесено наказ № 5465 від 10.07.2019 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА». Представник відповідача зазначає, що ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» листом від 08.07.2019 року повідомило відповідача про втрату первинних документів. У відзиві вказано, що в результаті, на виконання вимог п. 44.5 ст. 44 ПКУ, у зв`язку із втратою ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» документів фінансово-господарської діяльності, ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ № 6412 від 09.08.2019 року про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року, на 90 днів до моменту їх відновлення, в межах. 44.5 ст. 44 ПКУ. Представник відповідача зазначає, що відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову.

09.09.2019 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, з огляду на яку, представник позивача зазначає, що у відзиві відповідач не спростував твердження та аргументи ТОВ «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» стосовно суті позовних вимог. Твердження відповідача про відсутність предмета спору є помилковими, оскільки відповідач не надав доповідної записки на підставі якої прийнято наказ № 6212 від 09.08.2019 року, у наказі не вказано терміни якої саме перевірки перенесено, не вказано який саме термін перенесено. Також, представник позивача зазначає, що відповідач наділений правом вносити змінити до плану-графіку перевірок.

Ухвалою суду від 19.09.2019 року суд закрив підготовче засідання у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 30.09.2019 року.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення адміністративного позову.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Згідно з планом-графіком проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік І та ІІ розділи, передбачено проведення документальної планової перевірки ТОВ «НТЦ`ЕКОТЕХНІКА» у липні 2019 року.

Згідно з наказом ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» № 010/од від 02.07.2019 року, утворено комісію для встановлення причин відсутності та переліку відсутніх документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, інших документів обов`язковість яких для ТОВ «НТЦ «»ЕКОТЕХНІКА» встановлена законодавством.

08.07.2019 року ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» звернулося до ГУ ДФС в Одеській області із заявою-повідомленням № 149/7-19 про втрату бухгалтерської документації за період з 01.01.2016 року по 01.01.2019 року.

10.07.2019 року ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ № 5465, згідно з яким на підставі пп. 20.1.4, п. 20.1 ст. 20, п. 77.1 ст. 77 ПК України та відповідно до плану-графіка на 2019 рік проведення планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання, призначено проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА», код за ЄДРПОУ 05606960, вул. Відрадна, буд. 12, м. Одеса, з 30 липня 2019 року тривалістю 10 робочих днів.

10.07.2019 року ГУ ДФС в Одеській області складено та направлено на адресу ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» повідомлення № 296/15-32 про проведення документальної планової виїзної перевірки.

18.07.2019 року директором ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» затверджено акт про результати встановлення та перелік документів, пов`язаних із обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

18.07.2019 року ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» звернулося із заявою до ГУ ДФС в Одеській області про перенесення строків початку проведення перевірки, у зв`язку із втратою бухгалтерської документації.

Відповідно до доповідної записки № 763/11/15-32-14-14-06 від 07.08.2019 року відділ аудиту платників податків міста Одеси звернувся до заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області із пропозицією перенести термін проведення документальної планової перевірки ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року, на 90 днів або до моменту їх відновлення.

09.08.2019 року ГУ ДФС в Одеській області на виконання вимог п. 44.5 ст. 44 ПК України та відповідно до доповідної записки начальника управління аудита ГУ ДФС в Одеській області Білоус М.А. від 07.08.2019 року № 763/11/15-32-14-14-06, прийнято наказ № 6412 яким, у зв`язку із втратою ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» документів фінансово-господарської діяльності, перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства на 90 днів або до моменту їх відновлення, в межах п. 44.5 ст. 44 ПК України.

Згідно з п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право: 20.1.4. проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Приписами п. п. 77.1, 77.2, 77.4 ст. 77 ПК України передбачено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 43 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п`яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п`яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.

77.4. Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Відповідно до п. п. 44.1, 44.3, 44.4, 44.5ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.

Якщо документи, визначені у пункті 44.1 цієї статті, пов`язані з предметом перевірки, проведенням процедури адміністративного оскарження прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення або судового розгляду, такі документи повинні зберігатися до закінчення перевірки та передбаченого законом строку оскарження прийнятих за її результатами рішень та/або вирішення справи судом, але не менше строків, передбачених пунктом 44.3 цієї статті.

У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов`язаний у п`ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.

Платник податків зобов`язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.

З огляду на наведені норми ПК України, документальна планова виїзна перевірка може бути проведена лише у тому випадку, якщо така перевірка суб`єкта господарювання передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Суд встановив, що згідно з планом-графіком проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік І та ІІ розділи, передбачено проведення документальної планової перевірки ТОВ «НТЦ`ЕКОТЕХНІКА» у липні 2019 року.

Таким чином, суд робить висновок, що ГУ ДФС в Одеській області правомірно прийнято наказ № 5465 від 10.07.20149 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» з 30.07.2019 року тривалістю 10 робочих днів.

При цьому, суд вважає помилковими та такими, що не відповідають приписам законодавства доводи представника позивача з приводу того, що у зв`язку із втратою підприємством позивача первинних документів та повідомлення 08.07.2019 року про вказаний факт ГУ ДФС в Одеській області, у відповідача були відсутні підстави для прийняття наказу про проведення планової документальної виїзної перевірки з 30.07.2019 року, оскільки приписами п. 44.5 ПК України, передбачено, що у випадку неможливості проведення вже призначеної перевірки, її терміни проведення переносяться.

Тобто, у даному випадку відповідач повинен був призначити перевірку згідно з планом-графіком, проте, з урахуванням втрати підприємством позивача первинних документів та своєчасним сповіщенням про це контролюючий орган, в подальшому останній мав перенести терміни проведення такої перевірки.

Суд встановив, що 09.08.2019 року ГУ ДФС в Одеській області на виконання вимог п. 44.5 ст. 44 ПК України та відповідно до доповідної записки начальника управління аудита ГУ ДФС в Одеській області Білоус М.А. від 07.08.2019 року № 763/11/15-32-14-14-06, прийнято наказ № 6412 яким, у зв`язку із втратою ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» документів фінансово-господарської діяльності, перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства на 90 днів або до моменту їх відновлення, в межах п. 44.5 ст. 44 ПК України.

При цьому, суд не приймає до уваги доводи представника позивача, що вказаний наказ не містить визначення конкретної перевірки, яку перенесено, та чіткого терміну, на який таку перевірку перенесено, оскільки в наказі чітко зазначено, що у зв`язку із втратою ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» документів фінансово-господарської діяльності, перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства на 90 днів або до моменту їх відновлення, в межах п. 44.5 ст. 44 ПК України. Тобто, передбачено, що перенесено терміни проведення саме документальної планової виїзної перевірки ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» та вказано, на який термін таку перевірку перенесено.

Суд наголошує, що предметом спору у даній справі є правомірність прийняття відповідачем наказу № 5465 від 10.07.2019 року у частині терміну (початку) проведення документальної перевірки та зобов`язання відповідача перенести строк початку проведення планової документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» на 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

Тобто, днем з якого має відраховуватися 90 днів є наступний день після повідомлення позивачем відповідача про втрату документів, таким чином, норми ПКУ не зобов`язують контролюючий орган визначати конкретну дату початку проведення перевірки, що переноситься. Позивач, який повідомив відповідача про втрату документів є обізнаним, що термін перевірки переноситься на 90 календарних днів

Суд встановив, що наказ № 5465 від 10.07.2019 року є правомірним, оскільки прийнятий з дотриманням вимог чинного законодавства, а терміни проведення перевірки самостійно перенесені відповідачем відповідно до наказу від 09.08.2019 року № 6412.

При цьому, суд не досліджує та не надає оцінку процедурі прийняття наказу від 09.08.2019 року № 6412, на порушенні якої наполягає позивач, оскільки вказані питання не входять до предмета доказування у даній справі.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ТОВ «НТЦ «ЕКОТЕХНІКА» не належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу та зобов`язання перенести строк початку проведення планової документальної перевірки.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «НТЦ ЕКОТЕХНІКА» (адреса: вул. Отрадна, буд.12, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ: 05606960).

Відповідач – Головне управління ДФС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ: 39398646).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 17 жовтня 2019 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.