
Справа № 591/6422/19
Провадження № 2-а/591/328/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2019 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., секретаря судового засідання Терещенко М.П., зглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження, за участь представника позивача ОСОБА_1 , відповідача, справу № 591/6422/19 за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до ОСОБА_2 про примусове видворення за межі території України, затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що 21.07.2017 працівниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Управління ДМС України в Сумській області виявлено громадянина Азербайджану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України. При проведенні перевірки встановлено, що відповідач паспортний документ втратив. 21.07.2017 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МСМ № 053700 за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення іноземцями правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання), та заступником начальника Управління ДМС України в Сумській області застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу 510 грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 050412 від 21.07.2017 р. Штраф відповідачем не сплачено. 24.07.2017 Управлінням Державної міграційної служби України в Сумській області прийнято рішення №107 про примусове повернення з України громадянина Азербайджану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким відповідачу надано строк на виконання рішення до 07.08.2017. Відповідачем рішення не виконано. Позивач вказує, що відповідач незаконно перебуває на території України, з питання оформлення документів, що підтверджують право проживання в України, не звертався, не покинув території України самостійно, а тому позивач просить примусово видворити відповідача за межі території України. Також, вважаючи, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення про примусове видворення, позивач просить затримати відповідача з метою забезпечення примусового видворення та звернути рішення до негайного виконання.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав.
Відповідач ОСОБА_2 позов визнав. Зазначив, що є громадянином Азербайджану, але вже протягом багатьох років проживає на території України, добре розуміє українську мову, а тому послуг перекладача не потребує. Пояснив суду, що він розуміє, що незаконно знаходиться на території України, оскільки не оформив документів, які б надавали йому дозвіл на перебування в Україні. Пояснив, що на даний момент не може самостійно залишити територію України, оскільки йому потрібен час для оформлення відповідних документів.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши надані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21.07.2017 працівниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Управління ДМС України в Сумській області виявлено громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території Україні.
При проведенні перевірки встановлено, що відповідач ОСОБА_2 паспортного документу не має.
21.07.2017 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МСМ № 053700 за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення іноземцями правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання) (а.с.7) та заступником начальника Управління ДМС України в Сумській області застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу 510 грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 050412 від 21.07.2017 р. (а.с. 10). Штраф Відповідачем не сплачено.
24.07.2017 Управлінням Державної міграційної служби України в Сумській області прийнято рішення №107 про примусове повернення з України громадянина республіки Азербайджан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким відповідачу надано строк на виконання рішення до 07.08.2017 р. (а.с.13-14). Відповідачем рішення не виконано.
З пояснень відповідача встановлено, що на територію України він прибув в 1996 році, а в 1998 році Відповідач переїхав до Сумської області та з 1999 року не перетинав державний кордон України (а.с.9).
За інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан») відомості щодо перетину відповідачем державного кордону України відсутні (а.с.11).
Згідно витягу з Єдиної інформаційної-аналітичної системи управління міграційними процесами відповідач посвідкою на тимчасове/постійне проживання не документувався (а.с.12).
За результатами перевірки, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП установлено, що відповідач на території України зареєстрованим не значиться, громадянства не набував, посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документувався.
Підстав для законного перебування на території України, передбачених статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (надалі – Закон № 3773-VI), чи легального вибуття за її межі, працевлаштування в Україні відповідач не має.
З заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземець не звертався.
На сьогоднішній день підстав для подальшого перебування в Україні іноземець не має та знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.
Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме, ст. 1, визначено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Статтею 4 Закону передбачено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Частинами 1, 2 ст. 16 цього ж Закону визначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.
Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Сумській області щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України, з заявою про отримання статусу біженця чи додаткового відповідач не звертався.
На даний час підстав для його подальшого перебування в Україні не має, отже, він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.
Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Рішення відповідач не виконав та не міг виконати, оскільки не має діючого документа, який дає йому право на перетин державного кордону України.
Частиною 2 ст. 289 КАС України в редакції від 03.10.2017 року передбачено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, адміністративний суд, визначений ч.1 ст. 288 КАС України, за позовом органу (підрозділу), який подав такий позов, може застосувати до іноземця або особи без громадянства один із таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи або організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону № 3773-VI , центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про порушення відповідачем законодавства України, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, що виражається в знаходженні на території України із порушенням строку та порядку тимчасового перебування на території України.
Тому суд вважає, що на даний час відсутні правові підстави для перебування відповідача на території України, а відтак наявні всі необхідні обставини для примусового видворення відповідача за межі України, а тому позов в частині примусового видворення за межі території України підлягає задоволенню.
Суд враховує, що відповідач не має документа, що дає право перебування на території України. Крім того, у нього відсутні будь-які документи, які надавали б змогу ідентифікувати його особу. Він не має офіційного місця проживання та роботи, а отже, у нього відсутні офіційні джерела доходу.
Таким чином, відповідач не має можливості та достатнього фінансового забезпечення, щоб самостійно виїхати до Республіки Азербайджан та залишити територію України.
За вказаних обставин, проаналізувавши всі наведені вище докази, суд вважає необхідним задовольнити позов у повному обсязі, у тому числі, в частині затримання відповідача з метою його ідентифікаціцї.
Крім того, приймаючи до уваги положення ч. 2 ст. 371 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність звернення до негайного виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 78, 139, 241-246, 271, 288, 289, 371 КАС України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (місцезнаходження: м.Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 27, Код ЄДРПОУ 37846270) до ОСОБА_2 (останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП відсутній) про примусове видворення за межі території України, затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України задовольнити повністю.
Примусово видворити за межі території України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Затримати громадянина республіки Азербайджан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 6 місяців з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Звернути рішення до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.В.Грищенко