Рішення № 84949888, 15.10.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2019
Номер справи
520/9164/19
Номер документу
84949888
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

15 жовтня 2019 р. № 520/9164/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Тітов О.М., розглянувши аміністративний позов та додані до нього документи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому просить суд:

- визнати бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нереалізації права на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 з 01.09.2008, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 протиправними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений 83% з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 з 01.09.2008, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою починаючи з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017 з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.09.2008, з 01.01.2014 та з 01.05.2017 розрахував її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», виконати рішення суду протягом тридцяти днів, з дня набрання судовим рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді старшого викладача кафедри Харківського військового університету, та був звільнений та виключений зі списків особового складу частини 27.10.2004р. Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 28.10.2004 року. Позивач посилається на накази Міноборони від 27.08.2008р. №377, від 27.11.2013 №814, від 14.02.2017 №94, якими затверджено схему розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів. У зв`язку із не реалізацією права на перерахунок пенсії з дати виникнення права відповідно до зазначених наказів Міноборони ОСОБА_1 , позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копії ухвал про відкриття спрощеного провадження надіслані та вручені відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

01.10.2019 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що накази Міноборони від 27.08.2008р. №377, від 27.11.2013 №814, від 14.02.2017 №94 є не чинними. Крім того, органами Пенсійного фонду України у зв`язку з прийняттям КМУ постанови від 07.11.2007р. №1294 з 01.01.2008р. проведено перерахунок раніше призначених пенсій в Порядку, визначеному постановою КМУ від 13.02.2008р. №45. Отже, відповідач вважає позовні вимоги не обґрунтованими, оскільки перерахунок пенсій проведено у відповідному році, а підстави для повторного перерахунку відсутні. Крім того, відповідач зазначив, що рішеннями судів на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не покладено обов`язків щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді старшого викладача кафедри Харківського військового університету.

Позивач звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України від 22.10.2004 року №819 у запас за пунктом 67 підпункт "в" (у зв`язку зі скороченням штатів), з правом носіння військової форми одягу, у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, з 27.10.2004р. виключений із списків особового складу університету.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 28.10.2004 року.

Перевіряючи відповідність закону управлінських діянь владного суб`єкта, суд зазначає, правовідносини з приводу соціального захисту громадян у формі пенсійного забезпечення унормовані як приписами загальних норм права, до яких належать положення ст.46 Конституції України, ст.25 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, так і спеціальних норм права, до яких у даному випадку відносяться положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII.

Відповідно до преамбули Закону №2262-XII, держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок №45), згідно з п. 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 п. 5 постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - Постанова №1294) (на час виникнення спірних правовідносин) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за №761/15452 (далі по тексту - Наказ №377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв`язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України, яка неодноразово висловлена, зокрема, у постановах від 24.04.2012р. та 16.01.2013р. та 01.07.2014р. (№№ 21-84а12, 21-416а12, 21-252а14 відповідно).

Відповідно до п.2 Постанови КМУ №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п.24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007р. №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Після отримання зазначених довідок органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій.

За змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду Украйні які висловлені в постанові віл 25.11.2014 р. по справі № 21-322а 14.

Спір щодо перерахунку пенсії позивача в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони України від 28.07.2008 № 377 вже був предметом судового розгляду.

Постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 20.10.2014 у справі №638/12663/14-а у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату (ХОВК) - відмовлено у повному обсязі.

В позові, що був предметом розгляду у справі № 638/12663/14-а, позивач, зокрема, просив: зобов`язати ХОВК скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377; зобов`язати ХОВК надати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ; зобов`язати ГУ ПФУ після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, провести з 01.09.2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 і здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії з 01.09.2008 року по день проведення перерахунку.

Органами Пенсійного фонду України у зв`язку з прийняттям КМУ постанови від 07.11.2007р. №1294 з 01.01.2008р. проведено перерахунок раніше призначених пенсій в Порядку, визначеному постановою КМУ від 13.02.2008р. №45. Розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія всього складає - 3103, 50 грн.

Так, 30.12.2013р. набув чинності наказ Міноборони від 27.11.2013 №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі Наказ №814). Даним наказом, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів посадових окладів.

Отже, Наказ №814 від 27.11.2013р. є підставою для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2014 року. Даний наказ №814 втратив чинність 21.04.2017 року.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2015 по справі №638/19536/14-а задоволено позов ОСОБА_1 до ГУПФУ та Харківського обласного військового комісаріату (ХОВК). Зазначеною постановою, зокрема: зобов`язано ГУ ПФУ в Харківській області надати список до ХОВК на ім`я ОСОБА_1 для складання ХОВК довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Зобов`язано ХОВК скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Зобов`язано ХОВК надати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії до ГУПФУ.

Зобов`язано ГУПФУ після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, провести з 01.05.2014 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 і здійснити виплату позивачу суму недоплаченої пенсії з 01.05.2014 року по день проведення перерахунку.

На виконання судового рішення по справі № 638/19536/14-а ГУ ПФУ у червні 2015 року провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2014 року і здійснило виплату позивачу суму недоплаченої пенсії з 01.05.2014 року по 30.06.2015 року.

Відповідно до довідки від 24.03.2015 року № ФХ111272 виданої ОСОБА_1 , грошове забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2014 року встановлено згідно рішення суду за посадою у розмірі - 4882, 50 грн.

З 21.04.2017 року набув чинності наказ Міноборони від 14.02.2017 №94 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (далі - Наказ №94).

Наказом Міноборони від 14.02.2017р. №94, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів. Таким чином, Наказ Міністра оборони України від 14.02.2017 №94 є також підставою для перерахунку пенсії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року по справі № 520/609/19 задоволено позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Зокрема, зобов`язано Пенсійний фонд України надати повідомлення ГУ ПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони України від 28.07.2008 №377, наказу Міноборони України від 27.11.2013 № 814, наказу Міноборони України від 14.02.2017 № 94.

На виконання зазначеного судового рішення Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України було надано повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони України від 28.07.2008 №377, наказу Міноборони України від 27.11.2013 № 814, наказу Міноборони України від 14.02.2017 № 94.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надіслало до Харківського обласного військового комісаріату список осіб для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 від 17.04.2019 11379-14/20. Харківським обласним військовим комісаріатом було надано довідки про розмір грошового забезпечення № ФХ 111272 від 24.04.2019 року (з урахуванням наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 з 01.09.2008, наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 з 01.01.2014 та наказу Міноборони від 14.02.2017 № 94 з 01.05.2017) (а.с. 42).

Відповідно до запиту ГУ ПФУ в Харківській області до Харківського обласного військового комісаріату, долучених відповідачем до відзиву, розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія позивача станом на момент призначення та станом на 01.09.2008 року складала - 3103,50 грн (а.с. 40).

Разом з тим, суд зазначає, що при вирішенні цього спору досліджено довідку від 24.04.2019 року №ФХ111272 видану Харківським обласним військовим комісаріатом, яка також долучена до матеріалів пенсійної справи, про розмір грошового забезпечення позивача з якого обчислена пенсія з 01.09.2008 року. Довідка видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року по справі № 520/609/19, визначає грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача з 01.09.2008 року у сумі 3714, 50 грн. (а.с. 42). Вказане, свідчить проте, що пенсія позивачу не була перерахована у зв`язку із набуттям чинності наказу Міноборони України від 28.07.2008 №377 та виплачувалась не в повному обсязі. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання цієї та інших довідок повинно здійснювати перерахунок пенсій, на виконання вимог Постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.10.2014 у справі № 638/12663/14-а, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату (ХОВК) - відмовлено, оскільки дані спірні правовідносини виникли з інших правових підстав та предмету позову, а саме неврахуванні довідки про розмір грошового забезпечення позивача та нездійснення перерахунку пенсії на підставі такої. Тим паче, на момент розгляду справи № 638/12663/14-а не існувало довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.09.2008 року.

Також на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року по справі № 520/609/19 надано довідки, що визначають грошове забезпечення для обчислення пенсії.

Слід зазначити, що у довідках від 24.04.2019 вказаний такий самий розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.01.2014 та з 01.05.2017 (а.с. 42), що і в довідці від 24.03.2015 (а.с. 36), оскільки остання видана на підставі Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2015 року у справі №638/19536/14-а, з урахуванням наказу Міноборони України від 27.11.2013 № 814.

Щодо довідки виданої на підставі наказу Міноборони України від 14.02.2017 року № 94 суд зазначає, що підстав для перерахунку пенсій з виданням наказу Мініоборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 14.02.2017 року № 94, немає.

Оскільки, наказом Міноборони України від 14.02.2017 року № 94 не підвищувалося грошове забезпечення військовослужбовців; розміри посадових окладів залишилися такі самі, що існували до того та були затверджені наказом Міноборони України від 27.11.2013 № 814.

Щодо посилання відповідача на те, що наказ №377, №94, №814 втратили чинність, у зв`язку з чим позивач втратив право на перерахування пенсії, виходячи із розмірів окладів, передбачених вказаним Наказом, то суд зазначає наступне.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, втрата чинності вище перелічених наказів Міноборони України не є підставою для зменшення розміру пенсії позивачу.

Суд враховує правову позицію Верховного Суду України, яка висловлена у постанові від 06.02.2012р. (справа №21-322а11).

Відповідно до положень ст. ст. 1 та 2 Закону № 2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно положень п.2 та 3 Порядку № 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, серед яких, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Використане у ст. 3 Закону № 2050-ІІІ та п. 4 Порядку № 159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1 - 3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом України у постановах від 11 липня 2017 року (справа № 21-2003а16), та Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року (справа № 336/4675/17), від 21 червня 2018 року (№ 523/1124/17), від 03 липня 2018 року (справа № 521/940/17), від 18 липня 2018 року (справа № 490/6755/15-а), від 12.02.2019 (справа №814/1428/18) та від 15.04.2019 року (справа №727/7818/16-а (адміністративне провадження №К/9901/45555/18).

Суд приходить до висновку, що оскільки відповідач своєчасно не виплатив суму пенсії на користь позивача з 01.09.2008, порушені права позивача підлягають захисту шляхом нарахування та виплати на користь позивача компенсації втрати частини доходів з 01.09.2008 згідно Закону України від 19.10.2000 року № 2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", ч. 2 ст. 55 Закону від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню щодо визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нереалізації права на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 з 01.09.2008 протиправними та зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію розмір якої обчислений 83% з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 з 01.09.2008 з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.09.2008 року розрахувати її розмір за методикою відповідно ст. З Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати».

Відповідно ч.3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1). У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (п.1, ч. 2).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч. 1 ст.90); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 90); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90).

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог, а отже позов є таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється на підставі статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 243, 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нереалізації права на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 з 01.09.2008 протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію розмір якої обчислений 83% з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 28.07.2008 №377 з 01.09.2008 з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.09.2008 року та розрахувати її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати».

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Тітов О.М.