Рішення № 84948867, 16.10.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2019
Номер справи
300/1736/19
Номер документу
84948867
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" жовтня 2019 р. справа № 300/1736/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу в розмірі 8 346 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

19.08.2019 Управління Держпраці в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 8 346 гривень.

20.08.2019 ухвалою суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення вимог статті 36 Закону України «Про зайнятість населення» допустив несвоєчасне подання звітності - інформації про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців за 2017, 2018 роки, в наслідок чого позивачем постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № 09-01-1677/43-ФС від 06.06.2019 накладено на позивача штраф в розмірі 8 346 гривень, який підлягає стягненню в судовому порядку.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, оскільки на адресу суду повернулося поштове відправлення з надісланою судом ухвалою про відкриття провадження у справі, надіслане судом за адресою місця проживання відповідача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за закінченням встановленого строку зберігання. Однак, відповідно до частини 4 статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заяві по суті справи, встановив наступне.

11.08.2014 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , основний вид економічної діяльності - діяльність агенств працевлаштування.

Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань

06.05.2019 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області, на підставі частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», листа Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 17.04.2019 за № 1247-20/27-19, видано наказ за №669-Д «Про проведення позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ».

На підставі наказу «Про проведення позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 » за №669-Д від 06.05.2019 позивачем видано направлення за №04-12/15-10/3164 від 06.05.2019 для проведення позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо дотримання вимог законодавства про зайнятість населення.

В період з 11.05.2019 до 13.05.2019 посадовими особами позивача проведено перевірку відповідача, за наслідками якої складено акт за результатами проведення перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за № 09-01-1677/43 (а. с. 18 - 21).

Висновками перевірки встановлено, що відповідач за 2017, 2018 роки подано до Івано-Франківського обласного центру зайнятості звіти за формою 1-ПА «Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні» не до 15.01.2019 після звітного року, а пізніше визначеного терміну. Зокрема, відповідачем звіт за 2017 рік подано до Івано-Франківського обласного центру зайнятості 23.05.2018, а звіт за 2018 рік подано під час проведення позапланової перевірки - 11.05.2019.

13.05.2019 позивач вніс відповідачу припис про усунення порушень законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за № 09-01-1677/43-21 (а. с. 30).

06.06.2019 Управління Держпраці в Івано-Франківській області, на підставі акта за № 09-01-1677/43 від 13.05.2018 прийняло постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № 09-01-1677/43-ФС, якою застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафу в розмірі 8 346 гривень.

У зв`язку з несплатою відповідачем штрафу в розмірі 8 346 гривень позивач звернувся до суду.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» за № 96 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення).

Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (пункт 1 Положення).

Відповідно до підпункту 11 пункту 4 Положення Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів у частині подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення).

Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України «Про зайнятість населення».

Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.

Стаття 36 Закону України «Про зайнятість населення» визначає діяльність суб`єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні.

Пунктом 4 частини 4 статті 36 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що суб`єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб`єкти господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців, зобов`язані подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відомості про чисельність працевлаштованих ними осіб у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики.

Відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 36 Закону України "Про зайнятість населення" наказом Міністерства соціальної політики України за № 815 від 07.08.2015 затверджено форму звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" та Порядок подання форми звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців".

Згідно Порядку подання форми звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин) форма звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" (далі - звітність) заповнюється суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб`єктами господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців (пункт 1 Порядку).

Звітність подається щороку не пізніше 15 січня після звітного року районним, міським, міськрайонним, районним у містах органам державної служби зайнятості за місцем здійснення діяльності. Якщо останній день строку попадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку подачі звіту є перший після нього робочий день (пункт 3 Порядку).

Згідно частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є неподання суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів.

Частиною 4 статті 53 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що у разі неподання або порушення порядку подання суб`єктом господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні, відповідно до цього Закону відомостей про працевлаштованих ним осіб стягується штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2019 становить 4 173 гривні.

Як встановив суд, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 в порушення вимог пункту 3 Порядку подання форми звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" несвоєчасно подав до органу центру зайнятості звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" за 2017, 2018 роки, що є наслідком для стягнення штрафу у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Таким чином, Управління Держпраці в Івано-Франківській області правомірно прийняло постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № 09-01-1677/43-ФС від 06.06.2019.

Частиною 10 статті 53 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що у разі несплати (відмови від сплати) протягом місяця передбачених цією статтею штрафів їх стягнення здійснюється в судовому порядку.

Враховуючи, що відповідач не сплатив штрафу в розмірі 8 346 гривень, застосованого Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № 09-01-1677/43-ФС від 06.06.2019, в строк встановлений частиною 10 статті 53 Закону України «Про зайнятість населення», то стягнення такого штрафу здійснюється за рішенням суду.

Як наслідок, суд вважає необхідним стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід Державного бюджету України штраф в розмірі 8 346 гривень, застосований Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № 09-01-1677/43-ФС від 06.06.2019.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Позивач при зверненні з даним адміністративним позовом до суду сплатив судовий збір в розмірі 1 921 гривні. Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Понесених судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем не заявлено, як наслідок, у справі відсутні судові витрати, що підлягають розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в дохід Державного бюджету України штраф в розмірі 8 346 (вісім тисяч триста сорок шість) гривень, застосований Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, будинок 67, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39784625) постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № 09-01-1677/43-ФС від 06.06.2019.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.