Рішення № 84942592, 10.10.2019, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
10.10.2019
Номер справи
902/476/19
Номер документу
84942592
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" жовтня 2019 р. Cправа № 902/476/19

Господарський суд Вінницької області у складу судді Матвійчука Василя Васильовича, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: заступника військового прокурора Вінницького гарнізону (вул. Стрілецька, 105, м. Вінниця, 21007) в інтересах держави, уповноваженим органом якого є Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, 21100)

до: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниця (вул. Стрілецька, 87, м. Вінниця, 21007)

про стягнення 184850,63 грн.

за участю секретаря судового засідання Жиляк С.І.,

представників сторін:

прокурор Плотицький О.М. сл. посвідчення № 049445 від 12.03.2018;

позивача Мукомел А.П. за довіреністю № 5 від 07.08.2019;

відповідача Зільберт ОСОБА_1 .Є. згідно Положення

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява № 3/2740 від 14.06.2019 заступника військового прокурора Вінницького гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якого є Державна екологічна інспекція у Вінницькій області про стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниця суму збитків заподіяних навколишньому природному середовищу в розмірі 184 850,63 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішення Вінницької міської ради від 23.11.2007 №1549 Міністерству оборони України в особі військової частини А4209 надано в постійне користування земельну ділянку загальною площею 0,2131 га з цільовим призначенням для потреб оборони за адресою: АДРЕСА_1 та видано відповідно державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 019586.

В подальшому, у зв`язку з передислокацією вищевказаної військової частини, земельна ділянка з державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 019586 увійшла до військового містечка №1 та перебуває по теперішній час на балансі КЕВ м. Вінниця.

08.04.2019 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

У ході обстеження вищевказаної земельної ділянки виявлено факт розміщення побутових відходів та відходи від демонтажу цегляної будівлі на відкритому ґрунті у несанкціонованому місці, що призвело до засмічення земельної ділянки на загальну площу 0,0015 га.

За результатом вказаного обстеження, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області складено відповідний акт.

Згідно розрахунку, проведеного спеціалістами Державної екологічної інспекції у Вінницькій області відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, обумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.2007, розмір заподіяної шкоди при засміченні земель побутовими, промисловими та іншими відходами складає 184 850, 63 грн.

Таким чином, внаслідок засмічення вищевказаної земельної ділянки, довкіллю завдана школа на суму 184 850, 63 грн.

Завдані довкіллю збитки Квартирно-експлуатаційним відділом м. Вінниця в добровільно не відшкодовані, Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області заходи представницького характеру з питань відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення посадовими особами Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниця законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не вживались, а тому прокурор в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 21.06.2019 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/476/19 з призначенням до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10.07.2019.

09.07.2019 до суду надійшла заява № 9/3021 від 09.07.2019 заступника військового прокурора Вінницького гарнізону про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмету спору та повернення з Державного бюджету сплачену за позовом суму судового збору.

09.07.2019 до суду надійшов відзив № 2222 від 08.07.2019 Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниця на позов, в якому відповідач наводить свої заперечення проти позову та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

За результатами судового засідання 10.07.2019 суд: відмовив в задоволенні заяви № 9/3021 від 09.07.2019; відзив №2222 від 08.07.2019 залишив без розгляду в порядку ст. 118 ГПК України; продовжив строк підготовчого провадження по справі на 30 днів; підготовче засідання відклав на 28.09.2019.

В судовому засіданні 28.09.2019 судом оголошено перерву до 17.09.2019. (протокольна ухвала від 28.09.2019)

Протокольною ухвалою від 17.09.2019, суд, за спільною заявою учасників процесу, закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті, оголосив перерву в судовому засіданні до 10.10.2019.

На визначену судом дату з`явилися прокурор у справі, представники позивача та відповідача. Прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги. Представник відповідача висловив усні заперечення проти позову.

У судовому засіданні 10.10.2019 прийнято судове рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області (позивач) у період з 03.05.2015 по 06.05.2019 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниця, про що складено акт 243/ВН.

Позапланова перевірка проведена на підставі звернення гр. ОСОБА_2 від 08.04.2019.

Як слідує з акту перевірки земельна ділянка перебуває у постійному користуванні на підставі акту на право користування землею виданого Вінницькій КЕЧ на підставі рішення виконкому Вінницької міської ради від 07.08.1973 року для потреб оборони.

В ході обстеження військового містечка № 1 на земельній ділянці, яка розташована між будівлею кінобази ( АДРЕСА_3 Стрілецька АДРЕСА_1 ) та території військової частини А 0549 ( АДРЕСА_3 Стрілецька 105) виявлено факт розміщення побутових відходів та відходів від демонтажу цегляної будівлі на відкритому ґрунті в несанкціонованому місці, що призвело до засмічення земельної ділянки. Розміри засміченої земельної ділянки становить: 3м х 5м, площа – 15 кв.м., побутові відходи та відходи від демонтажу цегляної будівлі розміщено суцільним шаром, товщиною – 0,3м.

Також 06.05.2019 державними інспекторами з охорони природного середовища Вінницької області складно акт обстеження земельної ділянки, за результатами якого складено акт обстеження від 06.05.2019.

В ході обстеження встановлено, що на території військового містечка № 1 на земельній ділянці, яка розташована між будівлею кінобази ( АДРЕСА_1 а) та територією військової АДРЕСА_4 А 0549 ( АДРЕСА_1 105) виявлено факт розміщення побутових відходів та відходів від демонтажу цегляної будівлі на відкритому ґрунті в несанкціонованому місці без дозвільних документів, що призвело до засмічення земельної ділянки, що суперечить вимогам ст. 17 Закону України «Про відходи», ст.ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

За наслідками виявленого порушення природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Гарбозюком Ю.І, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Кравчуком В.Ф. винесено припис, яким начальнику КЕВ м. Вінниця ОСОБА_3 С. приписано в термін до 06.06.2019 ліквідувати на території військового містечка № 1 між будівлею кінобази ( АДРЕСА_5 . Стрілецька, 101) та територією військової АДРЕСА_6 0549 ( АДРЕСА_7 ) несанкціоноване місце розміщення побутових відходів та відходів від демонтажу будівлі та засмічення земельної ділянки, на якій вони розміщені. Вжити заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу.

16.05.2019 завідувачем сектору державного екологічного контролю (нагляду) земельних ресурсів ОСОБА_4 . складено протокол № 009929 про те, що головний інженер КЕВ м. Вінниця гр. ОСОБА_5 здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також ст. 211 Земельного кодексу України, ст. 42 Закону України «Про відходи».

Постановою № 02/004 від 17.05.2019 на головного інженера КЕВ м. Вінниця ОСОБА_6 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.

Відповідно до квитанції № 0.0.1355799668.1 від 17.05.2019 ОСОБА_5 сплатив штраф.

Згідно розрахунку розміру шкоди, зумовленої засміченням земельної ділянки площею 15 кв.м., що розташована між будівлею кінобази ( АДРЕСА_5 . АДРЕСА_7 , 101) та територією військової частини АДРЕСА_6 0549 ( АДРЕСА_7 ), побутових відходів та відходів від демонтажу цегляної будівлі КЕВ м. Вінниця, проведеного згідно «Методики визначення розмірів шкоди, обумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», №149 від 04.04.2007, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 за № 422/13689, розмір шкоди за засмічення земель становить 184 850,63 грн.

В претензії № 2214/02 від 20.05.2019, адресованій КЕВ м. Вінниця, позивач пропонував відповідачу добровільно сплатити шкоду в розмірі 184 850,63 грн.

У відповіді на претензію КЕВ м. Вінниця вказує, що збитки нараховано неправомірно, і вимоги претензії не визнає.

Заступник військового прокурора Вінницького гарнізону вказує, що завдані довкіллю збитки КЕВ м. Вінниця добровільно не відшкодовані, Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області заходи представницького характеру з питань відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення посадовими особами КЕВ м. Вінниця законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не вживались, в зв`язку з чим військовий прокурор в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області звернувся до суду з даним позовом.

На підставі повно і всебічно з`ясованих обставин справи, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, суд дійшов наступних висновків.

У відповідності з положеннями ст.131 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів держави у випадках, визначених законом.

Згідно зі ст.23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин тим, що в них є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, захисті прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо.

Також, Конституційним Судом України встановлено, що в основу діяльності держави покладено здійснення загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної та іншої безпеки.

Оскільки «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Так, згідно ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ч.1 ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст.20-2 наведеного Закону до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належать: а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог законодавства: про використання та охорону земель, про поводження з відходами тощо; пред`являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19.04.2017, визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:

- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства з питань поводження з відходами, зокрема щодо своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами;

- проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування);

- пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами;

- вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (п.4 Положення).

Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.7 Положення).

Проте, як встановлено судом, Державна екологічна інспекція у Вінницькій області заходи представницького характеру з питань відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення посадовими особами КЕВ м. Вінниця законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не вживала.

Листом № 2497/12 від 07.06.2019 Державна екологічна інспекція у Вінницькій області звернулась до Військової прокуратури Вінницького гарнізону, в якому просила пред`явити позов в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області відносно КЕВ м. Вінниця для стягнення невідшкодованої суми збитків, що й стало підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до ст.35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі при здійсненні господарської діяльності зобов`язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів, забезпечувати захист земель, у тому числі, від засмічення.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» визначено, що будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення, є відходами.

Вимоги щодо зберігання та видалення відходів встановлені ст.33 Закону України «Про відходи».

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання (ч.4 ст.33).

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України (ч.7 ст.33).

Згідно ч.2 ст.46 Закону України «Про охорону земель» підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов`язана з накопиченням відходів, зобов`язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об`єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Заборону на ведення будь-якої господарської діяльності, пов`язаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів закріплено нормами ст.32 Закону України «Про відходи».

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про відходи» суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів та не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях.

Згідно ст.58 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» вимоги екологічної безпеки, встановлені для розміщення, проектування, будівництва, реконструкції, введення в дію та експлуатації об`єктів щодо обмеження негативного впливу на навколишнє природне середовище хімічних, фізичних і біологічних факторів, а також інші вимоги, передбачені цим Законом та іншим законодавством України, повною мірою поширюються на військові та оборонні об`єкти, а також об`єкти органів Національної поліції та державної безпеки.

У відповідності з вимогами ч.1 ст.211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Згідно ст.ст.68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у порушенні норм екологічної безпеки.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

На підставі виявлених в ході перевірки порушень, відповідно «Методики визначення розмірів шкоди, обумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», №149 від 04.04.2007, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 за № 422/13689, був здійснений розрахунок розміру шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів, згідно якого розмір шкоди, яка підлягає відшкодуванню склав 184 850,63 грн.

Розмір нарахованих позивачем збитків відповідачем не спростовано; виконаний позивачем розрахунок шкоди у судовому порядку оскаржений не був.

Проте, як зазначається прокурором та не спростовується відповідачем, завдані довкіллю збитки Квартирно-експлуатаційним відділом м. Вінниця добровільно не відшкодовані.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

За приписами статті 1166 ЦК України для відшкодування шкоди необхідно довести такі факти:

а) неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії;

б) наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров`я тощо). У відносинах, що розглядаються, шкода - це не тільки обов`язкова умова, але і міра відповідальності, оскільки за загальним правилом статті, що коментується, завдана шкода відшкодовується в повному обсязі;

в) причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов`язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди;

г) вина завдавача шкоди, за виключенням випадків, коли в силу прямої вказівки закону обов`язок відшкодування завданої шкоди покладається на відповідальну особу незалежно від вини.

Наявність всіх вищезазначених умов є обов`язковим для прийняття судом рішення про відшкодування завданої шкоди.

З наданих прокурором та позивачем доказів вбачається, що земельна ділянка, яка розташована між будівлею кінобази (вул. Стрілецька, 101а) та території військової частини А 0549 ( АДРЕСА_5 . Стрілецька 105), та знаходиться в постійному користуванні Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниця, внаслідок ведення відповідачем господарської діяльності дійсно була засмічена будівельними та побутовими відходами, що в свою чергу завдало шкоди державі та навколишньому природному середовищу, тобто вина відповідача, як постійного користувача земельної ділянки, полягає у тому, що останній в своїй діяльності припустився до порушення вимог природоохоронного законодавства, що спричинило завданню шкоди державі, яка підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Відповідно до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Стаття 74 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст.ст.76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Доводи відповідача щодо недоведеності його вини у засмічені земельної ділянки судом відхиляються, оскільки відповідно до положень ст.35 Закону України «Про охорону земель» саме власники і землекористувачі при здійсненні господарської діяльності зобов`язані, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів, забезпечувати захист земель, у тому числі, від засмічення. У даній справі судом встановлено, що саме КЕВ м. Вінниця є безпосереднім землекористувачем спірної земельної ділянки. До того ж, при розгляді справи відповідач фактично визнав факт засмічення земельної ділянки шляхом повної ліквідації сміття та усунення засмічення території.

За результатами дослідження наданих учасниками доказів, суд дійшов висновку про доведеність законність та обґрунтованість заявлених прокурором позовних вимог, а отже наявність підстав для задоволенню їх в повному обсязі.

Відповідно до приписів ст.129 ГПК України, сплачений судовий збір підлягає відшкодуванню на користь прокуратури за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 2, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниця (вул. Стрілецька, 87, м. Вінниця, 21007, код ЄДРПОУ 083200218) на користь Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979894) суму заподіяних навколишньому природному середовищу збитків в розмірі - 184 850 (сто вісімдесят чотири тисячі вісімсот п`ятдесят) грн 63 грн (зарахувати на рахунок: УК у м. Вінниці/м. Вінниця/24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38054707, Казначейство України (ЕАП) ГУДКСУ, код банку 899998, р/р 33113331002002 (за порушення природоохоронного законодавства).

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниця (вул. Стрілецька, 87, м. Вінниця, 21007, код ЄДРПОУ 083200218) на користь Військової прокуратури Центрального регіону України (вул. Петра Болбочана, буд.8, м. Київ, 01014, код ЄДРПОУ 38347014, р/р 35210057082966, МФО 820172 в ДКСУ) 2 774 (дві тисячі сімсот сімдесят чотири) грн 76 коп. - витрат зі сплати судового збору.

Копію рішення направити учасникам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене до Північно-Західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Повне рішення складено 16 жовтня 2019 р.

Суддя Матвійчук В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - Військова прокуратура Вінницького гарнізону (вул. Стрілецька, 105, м. Вінниця, 21007)

3 - позивачу (вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, 21100)

4 - відповідачу (вул. Стрілецька, 87, м. Вінниця, 21007)