Рішення № 84920352, 15.10.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2019
Номер справи
340/1510/19
Номер документу
84920352
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1510/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

за участю секретаря судового засідання Ярошук Т.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

представник: Степаненко В . А.

відповідач: Великосеверинівська сільська рада (27613, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Велика Северинка, вул. Миру, 1, код ЄДРПОУ 04365164)

представник: Кіріченко С.В.

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 у липні 2019 року звернулася до суду з позовом до Великосеверинівської сільської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що вона є особою з інвалідністю І групи по зору та проживає на території Великосеверинівської сільської ради. З 2016 року вона щоквартально отримувала грошову доплату у розмірі 500 грн. за рахунок коштів місцевого бюджету відповідно до Програми соціального захисту населення малозабезпечених верств населення Кіровоградського району на 2016-2018 роки, затвердженого рішенням Кіровоградської районної ради №377 від 09.10.2015 року. Але з моменту створення Великосеверинівської ОТГ у 2017 році виплату щоквартальної грошової допомоги їй припинено. Позивачка неодноразово зверталася до сільського голови громади з письмовими заявами про виплату їй такої допомоги, але отримувала відмови. Позивачка стверджує, що відповідно до роз`яснень, наданих їй Міністерством соціальної політики України та Кіровоградською обласною державною адміністрацією, згідно з пунктом 5 частини 1 статті 4 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання. З цих підстав позивачка просить суд:

- визнати неправомірними дії Великосеверинівської сільської ради щодо незаконного припинення виплати їй щоквартальної грошової допомоги;

- зобов`язати Великосеверинівську сільську раду виплатити їй щоквартальну грошову допомогу у розмірі 4500 грн., починаючи з ІІ кварталу 2017 року по ІІІ квартал 2019 року.

Ухвалою судді від 08.07.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за цим позовом та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою від 16.09.2019 року суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначив судове засідання для розгляду справи по суті.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив, пояснивши, що Великосеверинівською сільською радою у межах фінансових можливостей місцевого бюджету (ОТГ), на підставі та у порядку прийнятої у вересні 2017 року місцевої програми "Турбота" здійснювалися відповідні грошові виплати особам, що потребують допомоги у зв`язку зі складними життєвими обставинами. Зазначена Програма прийнята як додаткові гарантії соціального захисту населення відповідно до статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Щоквартальна грошова виплата (матеріальна допомога) у розмірі 500 грн. позивачці за відповідним призначенням була включена в Програму після отримання від неї відповідної заяви у 2019 році та, починаючи з ІІ кварталу 2019 року, розпочато її виплату. За попередні періоди, які вказані у позові, відповідач не несе відповідальності. З цих підстав просив відмовити у позові.

Розглянувши справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані та зібрані докази, суд установив такі обставини.

ОСОБА_1 з 08.12.1995 року зареєстрована в с. Оситняжка Кропивницького ( Кіровоградського) району Кіровоградської області. З 18.10.2016 року їй встановлено 1 групу інвалідності безтерміново, причина інвалідності - загальне захворювання по зору. (а.с. 10, 151а)

Село Федорівка Кропивницького району Кіровоградської області перебуває у підпорядкуванні Великосеверинівської сільської об`єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", якою обрано представницький орган місцевого самоврядування - Великосеверинівську сільську раду.

Управлінням соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації позивачці у 2016 та у 2017 роках виплачувалася щоквартальна грошова допомога як інваліду по зору І групи, передбачена Програмою соціального захисту малозабезпечених верств населення Кіровоградського району на 2016-2018 роки, затвердженою рішенням Кіровоградської районної ради №377 від 09.10.2015 року.

Така допомога була виплачена ОСОБА_1 за її заявами у ІУ кварталі 2016 року, а також у І, ІІ, ІІІ, ІУ кварталах 2017 року у розмірі 500 грн. щокварталу. (а.с. 147 - 159)

У листопаді 2017 року, вересні, жовтні 2018 року позивачка зверталася до Великосеверинівської сільської ради із заявами про виплату їй грошової допомоги, на що отримувала роз`яснення про те, що за місцевою програмою "Турбота" по поліпшенню соціального захисту громадян одноразова грошова допомога надається не частіше одного разу на рік. (а.с. 182 - 184, 232 - 236)

Позивачка звернулася до суду з цим позовом, вважаючи, що починаючи з ІІ кварталу 2017 року Великосеверинівська сільська рада незаконно припинила їй виплату щоквартальної грошової допомоги як інваліду І групи по зору, внаслідок чого перед нею на момент звернення до суду утворилася заборгованість у розмірі 4500 грн. (500 грн. х 9)

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні визначає Закон України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", який гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов`язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" діяльність держави щодо осіб з інвалідністю виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті та полягає у: виявленні, усуненні перепон і бар`єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб, у тому числі стосовно доступу до об`єктів громадського та цивільного призначення, благоустрою, транспортної інфраструктури, дорожнього сервісу (далі - об`єкти фізичного оточення), транспорту, інформації та зв`язку, а також з урахуванням індивідуальних можливостей, здібностей та інтересів - до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту; охороні здоров`я; соціальному захисті; забезпеченні виконання індивідуальної програми реабілітації осіб з інвалідністю; наданні пристосованого житла; сприянні громадській діяльності.

Соціальний захист осіб з інвалідністю є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей осіб з інвалідністю нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за участю громадських організацій осіб з інвалідністю, у межах своїх повноважень здійснюють розроблення та координацію довгострокових і короткострокових програм з реалізації державної політики щодо осіб з інвалідністю та контролюють їх виконання, сприяють розвитку міжнародного співробітництва з питань, що стосуються осіб з інвалідністю.

Частиною 1 статті 10 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" передбачено, що фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі Фонду соціального захисту інвалідів, місцевих бюджетів, а також органами місцевого самоврядування за місцевими програмами соціального захисту окремих категорій населення за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Згідно зі статтею 36 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення осіб з інвалідністю здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомог, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними й іншими засобами, включаючи друковані видання із спеціальним шрифтом, звукопідсилюючу апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг по медичній, соціальній, трудовій і професійній реабілітації, побутовому та торговельному обслуговуванню.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: 1) встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 22) затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 5 Бюджетного кодексу України місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад сіл, їх об`єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах), бюджети об`єднаних територіальних громад.

У статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що: 4) бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій; 40) паспорт бюджетної програми - документ, що визначає мету, завдання, напрями використання бюджетних коштів, відповідальних виконавців, результативні показники та інші характеристики бюджетної програми відповідно до бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), та цілей державної політики у відповідній сфері діяльності, формування та/або реалізацію якої забезпечує головний розпорядник бюджетних коштів.

Згідно з частинами 3, 4 статті 20 Бюджетного кодексу України бюджетні програми формуються головними розпорядниками бюджетних коштів під час підготовки пропозицій до Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету) та складання бюджетного запиту з урахуванням планів діяльності на середньостроковий період, прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку.

Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення: б) місцеві програми соціального захисту окремих категорій населення.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як установлено судом, щоквартальна допомога, як особі з інвалідністю по зору І групи, у розмірі 500 грн. виплачувалася позивачці у 2017 році щоквартально за Програмою соціального захисту малозабезпечених верств населення Кіровоградського району на 2016 -2018 роки, затвердженою рішенням Кіровоградської районної ради №377 від 09.10.2015 року "Про виконання Програми соціального захисту малозабезпечених верств населення Кіровоградського району на 2014-2015 роки та затвердження Програми соціального захисту малозабезпечених верств населення Кіровоградського району на 2016-2018 роки". (а.с. 160 - 167) Цією Програмою було передбачено з метою підвищення рівня забезпечення державною допомогою вразливих верств населення продовжити виплату з районного бюджету щоквартальної грошової допомоги кожному інваліду по зору, які не користуються пільгами, відповідно до наданих розрахунків, зокрема: інвалідам І групи - 500 грн. (пункт 5 розділу ІІІ Програми). Відповідальними виконавцями цього заходу визначено управління соціального захисту населення та фінансове управління Кіровоградської районної державної адміністрації. Джерелом фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, визначено кошти районного бюджету.

Така ж виплата передбачена і в Програмі соціального захисту малозабезпечених верств населення Кіровоградського району на 2019 - 2021 роки, затвердженій рішенням Кіровоградської районної ради №431 від 14.12.2018 року. (а.с. 96 - 107)

Натомість в Оситнязькій сільській раді у 2017 році діяла цільова Програма "Турбота" щодо посилення соціального захисту населення, затверджена рішенням Оситнязької сільської ради №80 від 26.12.2016 року "Про затвердження Програми "Турбота" на 2017 - 2018 роки". Ця Програма визначала умови та порядок надання одноразової матеріальної допомоги для підтримки жителів села Оситняжка, які опинилися в складних життєвих обставинах у зв`язку з важким матеріальним становищем і потребують матеріальної допомоги Оситнязької сільської ради за рахунок коштів сільського бюджету. (а.с. 242 - 249)

Пунктом 2 цієї Програми передбачено, що одноразова матеріальна допомога для одного громадянина чи для сім`ї не носить постійного характеру, а є додатком до існуючого доходу і може надаватися не більше одного разу на рік.

За цією Програмою за рішенням Оситнязької сільської ради №89 від 26.12.2016 року "Про розгляд заяв" ОСОБА_1 у лютому 2017 року виплачена одноразова матеріальна допомога на лікування у розмірі 2000 грн. та одноразова матеріальна допомога як інваліду І групи у розмірі 500 грн. (а.с. 240 - 241)

У зв`язку з утворенням у 2017 році Великосеверинівської сільської об`єднаної територіальної громади внаслідок добровільного об`єднання територіальних громад відбулася реорганізація органів місцевого самоврядування. Так, за рішенням Великосеверинівської сільської ради №20 від 02.06.2017 року "Про реорганізацію Оситнязької сільської ради шляхом приєднання до Великосеверинівської сільської ради" припинено повноваження Оситнязької сільської ради. (а.с. 136) Відповідно до частини 4 статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" Великосеверинівська сільська рада з 09.06.2017 року стала правонаступником прав та обов`язків Оситнязької сільської ради. (а.с. 76 - 80)

Рішенням Великосеверинівської сільської ради №113 від 12.09.2017 року "Про затвердження Програми "Турбота" по поліпшенню соціального захисту громадян на 2017-2018 роки в новій редакції" затверджено Програму "Турбота" по поліпшенню соціального захисту громадян на 2017-2018 роки. Цим же рішенням визнано таким, що втратило чинність, рішення Оситнязької сільської ради №80 від 26.12.2016 року "Про затвердження Програми "Турбота" на 2017 - 2018 роки". (а.с. 206 - 214)

Відповідно до пунктів 3, 4, 5 цієї Програми до осіб, які потребують соціального захисту, віднесені зокрема інваліди І-ІІ групи з обмеженими фізичними можливостями.

Фінансування заходів Програми здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів сільського бюджету Великосеверинівської сільської ради на відповідні цілі та відповідно до Порядку надання одноразової грошової допомоги за зверненням громадян (додаток 1). Ресурсне забезпечення Програми наведено у додатку 2. Розмір разової грошової допомоги визначається постійно діючою комісією у кожному конкретному випадку, в залежності від обставин того, кому надається допомога, з урахуванням доходів громадян, що звернулися, їх матеріально-побутових умов проживання.

Фінансування цільових заходів для найбільш вразливих груп малозабезпечених верств населення та інших категорій населення, що потребують соціального захисту, включає: 1) одноразові грошові виплати; 2) оплата лікування, яке дорого коштує; 3) придбання спеціального обладнання для догляду за інвалідами; 4) оплата наборів продуктів харчування та подарунків; 5) часткова або повна оплата робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків екстремальних ситуацій; 6) оплата послуг поштового зв`язку при переказі коштів, поштових відправлень, придбання конвертів та марок, інших матеріалів для забезпечення виготовлення виплатної документації; 7) інші заходи.

Додатком 1 "Порядок надання одноразової грошової допомоги за зверненням громадян" до Програми передбачено, що одноразова грошова допомога для найбільш вразливих груп малозабезпечених верств населення та інших категорій населення, що потребують соціального захисту, надається в межах бюджетних призначень, визначених на відповідний рік по Програмі "Турбота" по поліпшенню соціального захисту громадян. Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової грошової допомоги є заява громадянина про надання йому (його сім`ї) грошової допомоги у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем. Одноразова грошова допомога надається заявнику не частіше одного разу на рік. У виняткових випадках, якщо в сім`ї заявника виникли надзвичайні обставини, допомога може бути надана двічі на рік.

За цією Програмою ОСОБА_1 у лютому 2018 року виплачена одноразова грошова допомога на лікування у розмірі 4000 грн. (а.с. 239)

Рішенням Великосеверинівської сільської ради №647 від 18.12.2018 року "Про затвердження Програми "Турбота" по поліпшенню соціального захисту громадян на 2019-2021 роки" затверджено Програму "Турбота" по поліпшенню соціального захисту громадян на 2019-2021 роки. (а.с. 215 - 214)

Відповідно до пунктів 3, 4, 5 цієї Програми до осіб, які потребують соціального захисту, віднесені зокрема інваліди І-ІІ групи з обмеженими фізичними можливостями.

Фінансування заходів Програми здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів сільського бюджету Великосеверинівської сільської ради на відповідні цілі та відповідно до Порядку надання одноразової грошової допомоги за зверненням громадян (додаток 1). Ресурсне забезпечення Програми наведено у додатку 2. Розмір разової грошової допомоги визначається постійно діючою комісією у кожному конкретному випадку, в залежності від обставин того, кому надається допомога, з урахуванням доходів громадян, що звернулися, їх матеріально-побутових умов проживання.

Фінансування цільових заходів для найбільш вразливих груп малозабезпечених верств населення та інших категорій населення, що потребують соціального захисту включає: 1) одноразові грошові виплати; 2) оплата лікування, яке дорого коштує; 3) придбання спеціального обладнання для догляду за інвалідами; 4) оплата наборів продуктів харчування та подарунків; 5) часткова або повна оплата робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків екстремальних ситуацій; 6) оплата послуг поштового зв`язку при переказі коштів, поштових відправлень, придбання конвертів та марок, інших матеріалів для забезпечення виготовлення виплатної документації; 7) інші заходи.

Разом з тим, рішенням Великосеверинівської сільської ради №696 від 08.02.2019 року затверджено Програму "Турбота" по поліпшенню соціального захисту громадян на 2019-2021 роки в новій редакції. (а.с. 223 - 230)

Згідно з пунктом 5 цієї Програми фінансування цільових заходів для найбільш вразливих груп малозабезпечених верств населення та інших категорій населення, що потребують соціального захисту включає: 1) часткова або повна оплата лікування в разі хірургічного втручання та хвороб, які привели до втрати працездатності, тяжкі кардіозахворювання, онкозахворювання; 2) часткова або повна оплата робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій.

Рішенням Великосеверинівської сільської ради №763 від 16.04.2019 року "Про внесення змін до рішення Великосеверинівської сільської ради від 08 лютого 2019 року №696" пункт 5 "Заходи та результативні показники Програми" викладено в такій редакції: Фінансування цільових заходів для найбільш вразливих груп малозабезпечених верств населення та інших категорій населення, що потребують соціального захисту включає: 1) часткова або повна оплата лікування в разі хірургічного втручання та хвороб, які привели до втрати працездатності, тяжкі кардіозахворювання, онкозахворювання; 2) часткова або повна оплата робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій; 3) щоквартальна виплата матеріальної допомоги інвалідам по зору в розмірі 500 грн. з місяця отримання заяви. (а.с. 231)

За розпорядженням голови Великосеверинівської сільської ради №50-од від 17.04.2019 року "Про виплату матеріальної допомоги згідно програми "Турбота" ОСОБА_1 здійснено щоквартальну виплату матеріальної допомоги інвалідам по зору в розмірі 500 грн. (а.с. 238)

Відтак суд установив, що у 2017 році позивачка отримувала щоквартальну грошову допомогу як особа з інвалідністю по зору І групи у розмірі 500 грн. за рахунок коштів районного бюджету за Програмою соціального захисту малозабезпечених верств населення Кіровоградського району на 2016-2018 роки. У 2018 році управлінням соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації така щоквартальна грошова допомога їй вже не виплачувалася. Місцевими програмами "Турбота", які діяли у 2017 році в Оситнязькій сільській раді та у 2018 році у Великосеверинівській сільській раді, щоквартальна грошова допомога особам з інвалідністю по зору не була передбачена. Лише у зв`язку з прийняттям Великосеверинівською сільською радою рішення №763 від 16.04.2019 року запроваджено виплату такої допомоги як додаткову до встановлених законодавством гарантію щодо соціального захисту населення та передбачені видатки на її виплату в бюджеті об`єднаної територіальної громади.

Таким чином у ході судового розгляду не знайшли свого підтвердження доводи позову ОСОБА_1 про те, що відповідач незаконно припинив виплату їй щоквартальної грошової допомоги у розмірі 500 грн. у період з ІІ кварталу 2017 року по І квартал 2019 року, оскільки суд установив, що відповідач у той період їй таку виплату не встановлював та не мав обов`язку виплачувати допомогу за Програмою соціального захисту малозабезпечених верств населення Кіровоградського району на 2016-2018 роки, затвердженою рішенням Кіровоградської районної ради №377 від 09.10.2015 року, відповідальним виконавцем за якою виступало управління соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації а видатки на яку були передбачені у районному бюджеті. Відповідачем виплату позивачці щоквартальної грошової допомоги за рахунок коштів бюджету об`єднаної територіальної громади розпочато з ІІ кварталу 2019 року.

Тож у спірних правовідносинах відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, порушень прав позивачки не вчиняв, тому у задоволенні її позову слід відмовити.

Судові витрати у справі сторонами не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Великосеверинівської сільської ради (27613, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Велика Северинка, вул. Миру, 1, код ЄДРПОУ 04365164) відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш