
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2019 р. справа № 300/197/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Мула Х.О.,
за участю: представника відповідача - Гавадзина М.В., представник позивача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень №№67898-5213-0907, 67899-5213-1907 від 27.12.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідачем прийняті в порушення вимог пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України. Зазначено, що відповідач безпідставно визначив позивачу зобов`язання по земельному податку, оскільки позивач немає набутого у встановленому Земельним кодексом України порядку, статусу землевласника/землекористувача земельною ділянкою площею 0,1479 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Водночас аргументовано тим, що між позивачем та суміжним землекористувачем ОСОБА_2 . виникли спірні правовідносини, які розглядаються в судовому порядку та у разі, визнання недійсними рішень Коломийської міської ради від 18.09.2014 за №1906-46/2014 та від 17.08.2017 №1835-24/2017 та договір оренди земельної ділянки від 01.09.2017 позивач не буде користувачем земельної ділянки за яку йому визначено податкові зобов`язання за 2017 та 2018 роки. Крім цього, зазначає, що ухвалами Коломийського міськрайонного суду від 02.11.2017 та 10.11.2017 у справі №346/4946/17 забезпечено позов ОСОБА_2 шляхом накладення арешту на вказану земельну ділянку до закінчення розгляду судом даної цивільної справи.
01.02.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
28.02.2019 ухвалою суду зупинено провадження в справі №300/197/19 до набрання законної сили судовим рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області в справі №346/4946/17 за позовом ОСОБА_2 до Коломийської міської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення та визнання недійсними договорів оренди землі (а.с.74, 75). Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2019, яка набрала законної сили, ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.02.2019 про зупинення провадження у справі №300/197/19 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції (а.с.115-118).
Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області суду направило відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує щодо задоволення позову (а.с.50-53). Відзив мотивований тим, що при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідач діяв на підставі та у спосіб, що передбачені статтею 288 Податкового кодексу України, та щодо визначення податкового періоду, порядку обчислення орендної плати, строку сплати та порядку її зарахування до бюджетів - статтями 285-287 Податкового кодексу України. Відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає.
09.10.2019 представник позивача подав доповнення до позовної заяви, яке за своєю суттю є відповіддю на відзив, відповідно до якого, зазначив, що враховуючи ухвали Коломийського міськрайонного суду від 02.11.2017 та від 10.11.2017 у справі №346/4946/17 про накладення арешту, вищевказана земельна ділянка не перебувала у користуванні позивача. При цьому, аргументовано, що чинним законодавством не передбачено обов`язку зі сплати орендної плати за земельну ділянку, яку особа не використовує (а.с.147-151).
Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив в задоволенні позову відмовити.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, просив судове засідання, призначене на 09.10.2019 проводити без участі представника позивача (а.с.151). Про дату, час та місце судового розгляду позивач був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням УДППЗ "Украпошта" про вручення поштового відправлення (а.с.146)
У відповідності до пункту 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (частина 1 статті 205 цього Кодексу).
Суд, відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази і письмові пояснення, встановив наступне.
27.12.2018 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №67898-5213-0907 згідно якого ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2017 рік на суму 3256,33 грн. (а.с.14).
Відповідачем 27.12.2018 прийнято податкове повідомлення-рішення №67899-5213-0907 згідно якого позивачу визначено суму податкового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2018 рік на суму 9 768,99 грн. (а.с.15).
18.09.2014 рішенням Коломийської міської ради №1906-46/2014 надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1479,0 кв. м. на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (обслуговування викупленого нежитлового приміщення) за рахунок земель міської ради (а.с.16).
Рішенням Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 17.08.2017 №1835-24/2017 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати в оренду позивачу земельну ділянку площею 0,1479 га за адресою: АДРЕСА_1 ., з кадастровим номером 2610600000:18:001:0220 терміном оренди 50 років для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (обслуговування викупленого нежитлового приміщення) за рахунок земель міської ради із встановленням орендної плати відповідно до статті 288 Податкового кодексу України (а.с.17).
01.09.2017 між позивачем (орендарем), з однієї сторони, та Коломийською міською радою (орендодавцем) укладено договір оренди вказаної земельної ділянки загальною площею 0,1479 га (а.с.18, 19).
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 04.12.2014 у справі №346/6532/14-а відмовлено у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Коломийської міської ради про визнання незаконними та скасування рішення Коломийської міської ради №1906-46/2014 від 18.09.2014, в зв`язку з неможливістю розгляду в порядку адміністративного судочинства (а.с.32).
Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 05.10.2015 у справі №909/1168/14 про визнання недійсним рішення Коломийської міської ради від 18.09.2014 за №1906-46/2014, скасоване за результатом перегляду судом касаційної інстанції (а.с.33-39).
15.09.2017 постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області відкрито виконавче провадження по виконанню ухвали №909/842/17 виданої Господарським судом Івано-Франківської області 12.09.2017, якою заборонено Коломийській міській раді у зв`язку з оскарженням рішення №1835-24/2017 від 17.08.2017 вчиняти дії по передачі в оренду позивачу земельної вищевказаної ділянки, по погодженні забудови цієї земельної ділянки, передачі її в суборенду та по її приватизації (а.с.31). Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 10.11.2017 провадження в справі №909/842/17 за позовом ОСОБА_2 до Коломийської міської ради, треті особи - ОСОБА_1 та ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування рішення Коломийської міської ради №1835-24/2017 від 17.08.2017 припинено (а.с.29, 30).
Ухвалами Коломийського міськрайонного суду 02.11.2017 та 10.11.2017 у справі №346/4946/17 забезпечено позов шляхом накладення арешту на вищевказану земельну ділянку (а.с.28, 40, 41).
Позивач вважає протиправними податкові повідомлення-рішення №№67898-5213-0907, 67899-5213-1907 від 27.12.2018, якими визначено суми податкових зобов`язань за 2017, 2018 роки за платежами орендна плата з фізичних осіб на підставі вищевказаного договору оренди від 01.09.2017, просить скасувати оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Визначення платників орендної плати, база оподаткування та порядок справляння орендної плати, встановлено статтею 288 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено, рішенням Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 17.08.2017 №1835-24/2017 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати в оренду позивачу земельну ділянку площею 0,1479 га за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 2610600000:18:001:0220 терміном оренди 50 років для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (обслуговування викупленого нежитлового приміщення) за рахунок земель міської ради із встановленням орендної плати відповідно до статті 288 Податкового кодексу України. 01.09.2017 між позивачем (орендарем), з однієї сторони, та Коломийською міською радою (орендодавцем) укладено договір оренди вказаної земельної ділянки загальною площею 0,1479 га (а.с.17-19).
В даному випадку, підставою для нарахування позивачу орендної плати з фізичних осіб за 2017, 2018 роки був вказаний договір оренди землі від 01.09.2017.
Відповідно до пунктів 288.2, 288.3 статті 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4 статті 288 Податкового кодексу України).
Так, згідно матеріалів справи, об`єктом оподаткування є земельна ділянка загальною площею 0,1479 га за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 2610600000:18:001:0220.
У відповідності до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку - для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.
Згідно умов вказаного договору від 01.09.2017 орендна плата вноситься орендарем, ОСОБА_1 , в розмірі 9768,99 грн., що становить 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Нормативно-грошова оцінка даної земельної ділянки на дату укладення договору склала 325633,00 гривень (а.с.18, 19).
Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Податковий період для плати за землю встановлений статтею 285 Податкового кодексу України, відповідно до якої, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Порядок обчислення плати за землю визначений статтею 286 Податкового кодексу України. Згідно пунктів 286.4, 286.5 статті 286 Податкового кодексу України за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Однак, позивач не довів наявності факту подання податкової декларації з орендної плати за землю за 2017, 2018 роки. При цьому, відповідач вказує, що позивачем такої декларації надано не було.
Строк сплати плати за землю визначений статтею 287 Податкового кодексу України, відповідно до вказаної статті кодексу, податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пункт 287.5). У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин) (пункт 287.7).
В даному випадку, договір оренди землі між позивачем (орендарем) та Коломийською міською радою (орендодавцем) був укладений 01.09.2017, отже відповідач обґрунтовано почав нараховувати орендну плату позивачу із вказаної дати укладення договору оренди.
Щодо зазначення позивачем того, що ухвалами Коломийського міськрайонного суду від 02.11.2017 та 10.11.2017 у справі №346/4946/17 забезпечено позов ОСОБА_2 шляхом накладення арешту на вказану земельну ділянку до закінчення розгляду судом даної цивільної справи, суд зазначає, що накладення арешту як земельну ділянку як спосіб забезпечення позову не зупиняє дію договору оренди.
Також мотиви позивача про те, що у разі, визнання в судовому порядку недійсними рішень Коломийської міської ради від 18.09.2014 за №1906-46/2014 та від 17.08.2017 №1835-24/2017 та договір оренди земельної ділянки від 01.09.2017 позивач не буде користувачем земельної ділянки за яку йому визначено вищевказані податкові зобов`язання за 2017 та 2018 роки, є безпідставними, оскільки позивачем не доведено наявності факту нечинності чи зупинення дії договору оренди, який є підставою для нарахування позивачу орендної плати за земельну ділянку.
Відповідно до пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Суд зазначає, що посилання позивача на вимоги пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України, як на підстави для нарахування орендної плати є необґрунтованими, оскільки, враховуючи вимоги пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України, статті 285-287 Податкового кодексу України застосовуються до визначення податкового періоду, порядку обчислення орендної плати, строку сплати та порядку її зарахування до бюджетів.
При цьому, підстави для нарахування орендної плати за земельну ділянку встановлені виключно пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України.
Таким чином, судом не встановлено, а позивачем не доведено протиправності податкових повідомлень-рішень №№67898-5213-0907, 67899-5213-1907 від 27.12.2018, якими позивачу визначені суми податкових зобов`язань з орендної плати з фізичних осіб за 2017, 2018 роки.
За таких обставин, слід відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень №№67898-5213-0907, 67899-5213-1907 від 27.12.2018.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподілу судових витрат не передбачено.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (код 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про скасування податкових повідомлень-рішень №№67898-5213-0907, 67899-5213-1907 від 27.12.2018 - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.
Рішення складене в повному обсязі 15.10.2019.