
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2211/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного (письмового) провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області (далі - відповідач) про визнання протиправним дій, та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області, в якому, просить суд:
- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни 2 групи та видачі посвідчення інваліда війни;
- зобов`язати управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області встановити ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи та видати ОСОБА_1 посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
- здійснити судовий контроль за виконанням винесеного судового рішення по даній справі і встановити для управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області для надання суду звіту про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також інвалідом ІІ-ї групи. Інвалідність набута під час виконання обов`язків військової служби при проходженні строкової служби та безпосередньо пов`язана з виконанням обов`язків по ліквідації згаданої аварії. Вказує, що як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус ветерана війни і їх соціального захисту» одержав відповідне посвідчення, а також вкладку учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, як інвалід 2 групи хвороба пов`язана з участю ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС, звернувся з заявою в Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області про надання статусу інваліда війни та видачі посвідчення. Відповідач відмовив у видачі вищевказаного посвідчення у зв`язку з тим, що позивачем не надано документів про участь у складі формувань Цивільної оборони. Вважає, вказану відмову у видачі посвідчення інваліда війни незаконною та безпідставною. У зв`язку з чим просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 06.09.2019 року по справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін (а.с.1).
Вказана ухвала направлена учасникам справи за правилами визначеними Кодексом адміністративного судочинства України, та учасниками справи отримана (а.с.110-112).
Представник відповідача своїм правом передбаченим КАС України на подання відзиву на адміністративний позов до суду скористався подавши його до суду 23.09.2019 року, в якому викладено позицію управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області, в обґрунтування якої зазначає про те, що надані позивачем документи не є підставою вважати доведеним факт зарахування та перебування ОСОБА_1 в складі формувань цивільної оборони в зоні ліквідації на Чорнобильській АЕС, що є обов`язковою умовою для видачі посвідчення ветерана війни, тому наполягає на відмові в задоволенні позовних вимог (а.с.113-114).
На виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України позивачем подано до суд 24.09.2019 року відповідь на відзив (а.с.117-123).
В свою чергу, представником відповідача подано заперечення на відзив (а.с.150-151).
Згідно до ст. ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , національний паспорт серії НОМЕР_1 виданий Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області 17.01.2001 року; ідентифікаційний код НОМЕР_2 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення та вкладки до неї, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_3 , виданого Кіровоградською обласною державною адміністрацією 07.10.2014 року, а також є інвалідом 2-ї групи, яка встановлена у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із ЛНА на ЧАЕС, що посвідчується випискою із акту огляду МСЕК до довідки серії 2-18 АБ №066865 (а.с.16-17,25,50-52).
Центральною міжвідомчою експертною радою по встановленню причинного зв`язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру постановлено Експертний висновок на засіданні №19 від 30.04.1992 року та встановлено, що захворювання позивача пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.26-27).
Довідкою міжрайонної медико-соціальної експертної комісії серії 2-18 АБ №066865 позивачу встановлена ІІ група інвалідності, в зв`язку з захворюванням, пов`язаним з роботами по ліквідації наслідків аварій на Чорнобильській АЕС (а.с.25).
ОСОБА_1 отримав посвідчення серія НОМЕР_3 громадянина, який постраждав внаслідок чорнобильської катастрофи (а.с.16).
Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області із заявою про встановлення статусу інваліда війни та видачу відповідного посвідчення інваліда війни, як особі, що приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.18-20).
Так, управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області листом від 03.07.2019 року №01-15/433 повідомило ОСОБА_1 , що 03.07.2019 року направлено запит до департаменту соціального захисту населення Кіровоградської ОДА з метою вирішення даного питання, про надходження відповіді додатково буде повідомлено письмово (а.с.21).
В свою чергу, 21.08.2019 року листом №01-15/378 управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області повідомлено ОСОБА_1 , що на запит управління отримано відповідь Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської ОДА від 01.08.2019 року №23-03.2-18/2944/0.23, що відповідно до роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 16.07.2019 року №1214/0/76-19/295 щодо встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3552-ХІІ (далі - Закон №3552-ХІІ): - для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з підстав, встановлених пунктом 9 статті 7 Закону України №3552-ХІІ, крім факту настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Закон №35552-ХІІ містить також умову, щоб особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони. Так, вказано, що ОСОБА_1 надано копії документів до управління соціального захисту населення Світловодської міської ради, в яких відсутні підтвердження, які б свідчили про залучення ОСОБА_1 до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тому, управління соціального захисту населення Світловодської міської ради не має підстави для встановлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 9 статті 7 Закону України №3552-ХІІ (а.с.24).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку його пенсійного забезпечення, позивач звернувся до суду, за захистом порушеного на його думку, права.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до часини 2 статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. №3551-ХІІ до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. №3551-ХІІ до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, умовами для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. №3551-ХІІ, є:
1) настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
2) участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, було встановлено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.
Суд встановив факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також настання інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з участю у ліквідації цих наслідків. Ці обставини свідчать про те, що на позивача як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ.
Водночас, для набуття статусу інваліда війни (з підстав, встановлених пунктом 9 частиною 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. №3551-ХІІ) окрім як факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (стосовно позивача цей факт встановлено) зазначений Закон містить також умову, щоб така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.
Ця обставина є істотною, оскільки в протилежному випадку статус інваліда війни (на підставі пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. №3551-ХІІ) поширювався б на всіх, хто належить до категорії осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на ЧАЕС і її наслідків, та відповідно мають статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, що не відповідає меті цього закону.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 07.06.2018р. (справа №377/797/17), від 10.05.2018р. (справа №279/12162/15-а) та від 13.02.2019р. (справа №676/1827/17).
Відтак, документи, які позивач долучив до своєї заяви, адресованої відповідачу, щодо набуття статусу інваліда війни належним чином підтверджують його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності у зв`язку з тим, що він брав участь у таких заходах. Проте, належного документального підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони позивач не надав.
Таким чином, враховуючи відсутність доказів залучення позивача саме до невоєнізованого формування Цивільної оборони з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд приходить до висновку про відсутність підстав для встановлення позивачу статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення.
Слід відмітити, що позивач у позовній заяві просить зобов`язати відповідача встановити статус інваліда війни, а також видати відповідне посвідчення встановленого зразка.
Згідно з пунктом 3 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 інвалідам війни (стаття 7 Закону № 3551-XII) видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни» та нагрудний знак «Ветеран війни - інвалід».
З огляду на те, що позивач не має права на встановлення статусу інваліда війни, тому у відповідача були відсутні підстави для видачі йому відповідного посвідчення.
Посилання позивача на інформаційну довідку (про участь у формуваннях ЦО) №01.1-14/1011 від 27.08.2019 року Київської обласної державної адміністрації є безпідставним, оскільки нею факт участі позивача в підрозділах Цивільної оборони не підтверджено (а.с.55-56).
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд не встановив порушень з боку відповідача прав чи інтересів позивача, який у даному випадку діяв законно відмовляючи у наданні статусу інваліда війни та видачі посвідчення, а відтак, відсутні підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Таким чином, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
У зв`язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову, відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній адміністративній справі визначеного статтею 382 КАС України.
З огляду на звільнення позивача від сплати судового збору та відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , національний паспорт серії НОМЕР_1 виданий Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області 17.01.2001 року; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 23091198, адреса: вул. Героїв України, 4, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 275010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько