
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
08 жовтня 2019 року № 320/5384/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Горобцова Я.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» до Головного управління ДПС у Київській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Київській області щодо невжиття передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплачених коштів з податку на прибуток підприємств в розмірі 4 349 259,00грн. ( за основним платежем 2 899 506,00грн. та за штрафними санкціями 1 449 753,00грн.);
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Київській області щодо невжиття передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплачених коштів з податку на додану вартість в розмірі 1 491 348,00грн. (за основним платежем 994 232,00грн. та за штрафними санкціями 497 116,00грн.);
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Київській області щодо невжиття передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплаченої суми пені в розмірі 955 168,77грн. за податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області від 25.01.2016 №0000092200 форма «Р»;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Київській області щодо невжиття передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплаченої суми пені в розмір 242 741,61грн. за податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області від 25.01.2016 №0000102200 форма «Р»;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Київській області підготувати та подати для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплаченого платежу до бюджету, а саме податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 4 349 259,00 грн. (за основним платежем 2 899 506,00грн. та за штрафними санкціями 1 449 753,00грн.);
- зобов`язати Головне управління ДПС у Київській області підготувати та подати для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплаченого платежу до бюджету, а саме податку на додану вартість в розмірі 1 491 348,00грн. (за основним платежем 994 232,00грн. та за штрафними санкціями 497 116,00грн.);
- зобов`язати Головне управління ДПС у Київській області підготувати та подати для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплаченого платежу до бюджету, а саме пені в розмірі 955 168,77грн. за податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області від 25.01.2016 №0000092200 форма «Р»;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Київській області підготувати та подати для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплаченого платежу до бюджету, а саме пені в розмір 242 741,61грн. за податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області від 25.01.2016 №0000102200 форма «Р».
Відносини за позовом носять публічно-правовий характер, у яких відповідач є суб`єктом владних повноважень. Згідно із статтею 19 КАС України вказана категорія справ належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, не встановлено, у зв`язку з чим провадження у справі підлягає відкриттю.
Як вбачається з позовної заяви, предметом позову є вимога, зокрема, про зобов`язання Головне управління ДПС у Київській області підготувати та подати для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрозахист Донбас» надміру сплачених платежів до бюджету.
Відповідно до п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на положення вказаних норм та враховуючи те, що рішення, прийняте у даній справі, може вплинути на права та обов`язки Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області, суд з метою всебічного, повного та об`єктивного розгляду справи вважає за необхідне залучити Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Разом з тим, позивачем у позовній заяві вказано в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Офіс великих платників податків ДПС. Однак, вказаний суб`єкт владних повноважень не є учасником виниклих спірних публічно-правових відносин, переданих на вирішення суду, а позивачем не обґрунтовано, яким саме чином рішення у справі може вплинути на його права, свободи, інтереси або обов`язки, а відтак суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для залучення до справи в якості третьої особи - Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до положень статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною 1 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до частини третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративному суду надано право збирати докази з власної ініціативи.
Згідно з частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З огляду на наявні матеріали справи, для об`єктивного, повного і всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність витребування доказів від позивача та від відповідачів.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 179, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
у х в а л и в:
1. Відкрити провадження в адміністративній справі. Справа буде розглядатися одноособово суддею Горобцовою Я.В. за правилами загального позовного провадження.
2. Розпочати підготовку справи до судового розгляду.
3. Призначити підготовче засідання на 07 листопада 2019 року о 11:00 год.
Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 1-й під`їзд, 6-й поверх).
4. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області.
5. Відмовити у залученні до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Офіс великих платників податків ДПС.
6. Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).
Звернути увагу сторін, що повноваження адвоката, як представника, мають бути підтверджені відповідно до вимог статті 59 КАС України, Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року №36.
7. Запропонувати відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
8. Запропонувати позивачу протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до частини 2 ст. 163, частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відповіді на відзив мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
9. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини 2 ст. 164, частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до заперечення мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
10. Запропонувати третій особі подати пояснення щодо позову, аргументи та відповідні докази в строк до 05 листопада 2019 року.
11. Роз`яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
12. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Я.В. Горобцова