
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 року м.Житомир справа № 240/9688/19
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Майстренко Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Миськової О.В.
та за участю: представника позивача - Матюх О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС у Житомирській області про стягнення з ОСОБА_1 податкової заборгованості у сумі 114306,21 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що за відповідачем рахується податковий борг по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору, що сплачується фізичними особами, за результатами річного декларування.
Ухвалою суду від 02.08.2019 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
У зв`язку з тим, що на адресу відповідача, яку вказав позивач у позовній заяві, направлялася ухвала суду від 02.08.2019, поштове повідомлення про вручення якої на адресу Житомирського окружного адміністративного суду не повернулося, належність повідомлення відповідача про дату, час та місце судового розгляду в даній адміністративній справі підтверджена не була. Тому суд ухвалою від 06.09.2019 призначив адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі, на 01.10.2019.
У судове засідання відповідач не прибув, причини неявки не повідомив.
Відповідно до ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) про дату, час та місце проведення судового розгляду учасники справи повідомлені належним чином.
Відзив від відповідача на адресу суду в строки, передбачені статтею 162 адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не надходив.
У відповідності до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представник позивача в засіданні суду надала пояснення щодо своєї правової позиції.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 як платник податків перебуває на податковому обліку в Новоград-Волинському управлінні ГУ ДФС у Житомирській області.
За даними Головного управління ДФС у Житомирській області за ОСОБА_1 рахується податковий борг на загальну суму 114306,21 грн., з яких 66325,08 грн. - основний платіж, 16751,28 грн. - штрафна санкція та 31229,85 грн. - пеня, що підтверджується детальним зведеним розрахунком.
Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 106287,73 грн., з яких 61665,51 грн. - основний платіж, 15586,38 грн. - штрафна санкція та 29035,84 грн. - пеня, виник на підставі податкових повідомлень-рішень від 14.01.2019 (а.с. 10, 11):
- №0000671305, прийнятого на підставі акту перевірки від 10.12.2018 №1457/06-30-13-05/ НОМЕР_1 , згідно з яким відповідачу нараховано грошове зобов`язання на суму 77081,89 грн., з яких 61665,51 грн. - за основним платежем та 15416,38 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
- №0000661305, прийнятого на підставі акту перевірки від 10.12.2018 №1457/06-30-13-05/3011906893, згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) на суму 170,00 грн.
Крім того, позивачем на суму податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб за несвоєчасне погашення відповідачем узгоджених податкових зобов`язань була нарахована пеня у сумі 29035,84 грн. (а.с.7).
Борг з військового збору у сумі 8018,48 гри., з яких 4659,57 грн. - основний платіж, 1164,90 грн. - штрафна санкція та 2194,01 грн. - пеня, виник на підставі податкового повідомлення-рішення від 14.01.2019 №0000681305, прийнятого на підставі акту перевірки від 10.12.2018 №1457/06-30-13-05/ НОМЕР_1 (а.с.12).
Позивачем на суму податкового боргу з військового збору за несвоєчасне погашення відповідачем узгоджених податкових зобов`язань була нарахована пеня у сумі 2194,01 грн. (а.с. 7).
Вказані податкові повідомлення-рішення вважаються врученими відповідачу в силу вимог п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України у встановленому законом порядку та ним не оскаржувалися.
З метою погашення податкового боргу Головним управлінням ДФС у Житомирській області ОСОБА_1 було сформовано та надіслано податкову вимогу форми "Ф" від 13.02.2019 № 2264-54 на суму 114306,21 грн. (а.с. 13).
Вказана податкова вимога отримана відповідачем 22.02.2019.
Відповідач добровільно суму податкового боргу не сплатив, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Стаття 67 Конституції України передбачає обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 9 Податкового кодексу України та статтею 65 Бюджетного кодексу України визначено, що податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків і зборів, який справляється на всій території України та закріплюється за бюджетами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
У матеріалах справи міститься зведений розрахунок сум про наявність податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами, за результатами річного декларування на загальну суму 106287,73 грн., з військового збору у сумі суму 8018,48 грн. та пені у сумі 31229,85 грн.
За змістом п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом з причин, пов`язаних з порушенням податкового законодавства за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно зі ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Зокрема, пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України встановлено, що при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Оскільки відповідач не оскаржував податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, то загальна сума податкового боргу є узгодженою і підлягає сплаті.
Пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Таким чином, відповідачем не було сплачено у встановлені законом строки суму визначеного грошового зобов`язання, яка вважається узгодженою, так само як і не було надано заперечень щодо підстав та процедури нарахування такого зобов`язання, а також його розміру.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
Позов Головного управління ДФС у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь бюджету в особі Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, буд.7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) податковий борг у сумі 114306,21 грн. (сто чотирнадцять тисяч триста шість гривень двадцять одна копійка).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Майстренко
Повне судове рішення складене 11 жовтня 2019 року