
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
08 вересня 2019 р. Справа № 120/2137/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справ за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Фермерського господарства "Яружанка" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Фермерського господарства "Яружанка" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що згідно з вимогами ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» з 13 по 24 травня 2019 року здійснено планову перевірку Фермерського господарства «Яружанка», що знаходиться за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Яруга. За результатами перевірки у відповідності до вимог п. 6 ст. 7 Закону №877-У складено акт від 24.05.2019 №180 в якому зафіксовані порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки на автозаправній станції. Зазначений акт перевірки від 24.05.2019 №180 вручено директору ФГ «Яружанка» ОСОБА_1 , про що свідчить її власноручний підпис. Зауважень або заперечень щодо Акту перевірки до Головного управління не надходило.
24.05.2019 року за результатами планової перевірки складені протоколи за ст. 175-2 та ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності директора ФГ «Яружанка» ОСОБА_1 Штраф було сплачено добровільно, постанова про накладення штрафу не оскаржувалася, отже керівник господарства визнав вчинення порушень вимог пожежної безпеки.
Проте, станом на момент звернення з адміністративним позовом, будівлі та споруди АЗС експлуатуються відповідачем з грубим порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють реальну загрозу життю й здоров`ю людей. Вказане, на думку позивача, свідчить про наявність підстав для застосування заходів у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд АЗС, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 08.07.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
31.07.2019 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву відповідно якого, представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог позивача. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що відповідно до договору оренди від 09.02.2006 року Спілка власників майнових паїв с. Яруга Могилів-Подільського району Вінницької області в особі голови комітету Хміля В.І. з одного боку та ФГ "Яружанка" уклали договір оренди відповідно до якого передали в оренду ФГ "Яружанка" належне їм на праві власності майно. Додатком № 2 до даного договору оренди визначили вичерпний перелік майна, який передавався господарству. Разом з тим зазначає, що у даному переліку відсутнє майно, яке є предметом заявлених позовних вимог. Відтак, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
31.07.2019 року представником позивача подано відповідь на відзив, в якій останній зазначає, що причиною спору є недотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що виявлені на АЗС, яка експлуатується ФГ "Яружанка". Крім того, одним із порушень, який зафіксований у Акті № 180 від 24.05.2019 року є те, що АЗС влаштовано самовільно, без розробки проектно-кошторисної документації та погодження її у встановленому порядку, з порушенням протипожежних розривів до будівель та споруд. З огляду на викладене просив позовні вимоги задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 13 по 24 травня 2019 року позивачем було здійснено планову перевірку Фермерського господарства «Яружанка», що знаходиться за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Яруга.
За результатами перевірки складено Акт від 24.05.2019 №180 в якому зафіксовані порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки на автозаправній станції, а саме:
1. АЗС влаштовано самовільно, без розробки проектно-кошторисної документації та погодження її у встановленому порядку, з порушенням протипожежних розривів до будівель та споруд (п. 21 розділ II та п. 10.1 гл. 10 розділ VI Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України 30.12.2014 №1417, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 (далі — ППБУ) [п. 21 Акт № 180].
2. До роботи на АЗС допущено особи, які не пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму (п. 10.1 гл. 10 розділ VI ППБУ) [п. 22 Акт №180].
3. АЗС не обладнано заземлюючим пристроєм, для зливання палива з автоцистерн (п. 10.8 гл. 10 розділ VI ППБУ) [п. 24 Акт №180].
4. Паливозаправні пункти не обваловано по периметру на випадок аварійного розтікання пального із врахуванням об`єму найбільшого резервуару (пп. 2 п. 9.2 гл. 9 розділ VI ППБУ) [п. 25 Акт №180].
5. АЗС не обладнано захистом від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів у відповідності до ДСТУ Б В.2.5-38:2008 (п. 1.21 розділ IV ППБУ) [п. 26 Акт №180].
6. АЗС не забезпечена первинними засобами пожежогасіння: вогне гасниками, ящиками з піском, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж на початковій стадії розвитку (п. 3.6 гл. З розділ V ППБУ) [п. 27 Акт № 180].
7. Не проведено замір опору ізоляції та перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п. 1.20 гл. 1 розділ IV ППБУ) [п. 28 Акт № 180].
Зазначений акт перевірки від 24.05.2019 №180 вручено директору ФГ «Яружанка» ОСОБА_1 , про що свідчить її власноручний підпис.
Зауважень або заперечень щодо Акту перевірки не надходило.
24.05.2019 року за результатами планової перевірки складені протоколи за ст. 175-2 та ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності директора ФГ «Яружанка» ОСОБА_1 Штраф було сплачено добровільно, постанова про накладення штрафу не оскаржувалася.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р. №1052 від 16.12.2015р. №1052 (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Серед основних завдань ДСНС, зокрема, є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п.3. Положення №1052).
Згідно із пунктом 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 18.08.2014 № 474 (далі – Положення), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (скорочена назва -ГУ ДСНС України у Вінницькій області) (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
В силу вимог підпункту 27 пункту 4 вказаного Положення, до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області віднесено здійснення безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб`єктами господарювання.
В свою чергу, відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України ( далі - КЦЗ України), центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Так, частиною шостою статті 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. (ч.7. статті 7 Закону № 877-V ).
В свою чергу, відповідно до частини другої статті 70 КЦЗ України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей (п.12. ч.1. статті 67 КЦЗ України).
Крім того, частиною другою статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Разом з тим, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення (п.1-2, ч.1 статті 70 Закону № 877-V).
Станом на дату розгляду даної справи, суду не надано доказів усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що зазначені в Акті перевірки № 180 від 24.05.2019 року, які створюють реальну загрозу життю й здоров`ю працівників підприємства та інших осіб.
Разом з тим, суд не бере до уваги посилань представника відповідача, що викладені у відзиві на позов, оскільки предметом спору є недотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що виявлені на АЗС, яка експлуатується ФГ "Яружанка". При цьому, перевіркою було встанвлено, що АЗС влаштовано самовільно, без розробки проектно-кошторисної документації та погодження її у встановленому порядку, з порушенням протипожежних розривів до будівель та споруд. Акт перевірки від 24.05.2019 року №180 вручено директору ФГ «Яружанка» ОСОБА_1 , про що свідчить її власноручний підпис. Зауважень або заперечень щодо Акту перевірки ФГ «Яружанка» не подавала.
За таких обставин та враховуючи те, що під час проведення перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, а саме застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації автозаправної станції ФГ «Яружанка» за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Яруга, шляхом відключення від джерела електроживлення, опломбування обладнання та вхідних дверей заправного пункту, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, вказаних у позові.
Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність у суб`єкта владних повноважень витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати до фермерського господарства "Яружанка" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації автозаправочної станції за адресою: Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Яруга, шляхом відключення від джерела електроживлення, опломбування обладнання та вхідних дверей заправного пункту, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 11, м. Вінниця, 21021, код ЄДРПОУ 38635397)
Фермерське господарство "Яружанка" (вул. Марії Литвиненко-Вольгемут, 54, кв. 83, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 33810785)
Суддя Мультян Марина Бондівна