Ухвала суду № 84832350, 04.10.2019, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
04.10.2019
Номер справи
522/18160/18
Номер документу
84832350
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/18160/18

Провадження № 1-«кс»/522/17297/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2019 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Попревич В.М., розглянувши клопотання прокурора відділу Військової прокуратури Південного регіону України Чокля О.І., та матеріали досудового розслідування кримінального провадження № 42018160690000248 від 03.10.2018 року, про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охороню вальну законом таємницю, –

ВСТАНОВИВ:

Прокурора відділу Військової прокуратури Південного регіону України Чокля О.І. звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охороню вальну законом таємницю в рамках кримінального провадження № 42018160690000248 від 03.10.2018 року за ознаками злочину, ст.364 ч.2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління (далі – Південне ТерКЕУ), зловживаючи службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для себе та ПП «ПРОЕКТ-АКТІВ», ТОВ «БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНЕ УПРАВЛІННЯ № 13», ТОВ «ВАЙТ-БІЛДІНГ», ПП «КОМФОРТ-2000», ТОВ «СК-ДАРІНА», ДП «БУ-2» ВАТ «ОДЕСТРАНСБУД», ТОВ «СПЕЦТЕХРЕСУРС», ТОВ «УКРПРОМСТРОЙ», ТОВ «БУДІВЕЛЬНА ФІРМА «УКРІНБУД», ПрАТ «ПЕРЕСУВАНА КОЛОНА-15» «ДУНАЙВОДБУД», ТОВ «ІБК «ЄКОТЕХСТРОЙ», ТОВ «ІБВК «КВАДР», упродовж 2018 року провели процедури публічних закупівель із порушенням законодавства та уклали з цими суб`єктами господарювання 24 договори підряду на виконання робіт з будівництва казарм поліпшеного типу у військових містечках № Ч-1 (смт Чорноморське Одеської області), «Дачне-1» та «Дачне-2» (с. Дачне Біляївського району Одеської області), № 1 (м. Подільськ Одеської області), № 73 (с. Біленьке Білгород-Дністровського району Одеської області), № 6 (с. Михайлівка Миколаївської області), № 22 (м. Первомайськ Миколаївської області), №№ 63а, 72 та 100 (м. Миколаїв), за явно завищеними цінами, чим спричинили тяжкі наслідки державним інтересам.

Так, під час проведення процедур закупівель із вищевказаними суб`єктами господарювання (учасниками відбору) в діях службових осіб Південного ТерКЕУ вбачається порушення вимог п. 1 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо дотримання принципів добросовісної конкуренції серед учасників, об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, у результаті чого із усіх 40 укладених договорів підряду 20 договорів підряду укладено із суб`єктами господарювання (учасниками відбору), які надали максимально завищені цінові пропозиції, та 11 договорів – із суб`єктами господарювання (учасниками відбору), які одноособово брали участь під час подання пропозицій та їх розкриття (розгляду).

Також встановлено, що на виконання доручення Президента України у 2018 році Міністерством оборони України запроваджено програму будівництва 184 казарм поліпшеного типу для розміщення 23 тисяч військовослужбовців, на що передбачено витрачання 1,3 млрд. грн. бюджетних коштів.

Відповідно до виділених бюджетних асигнувань Південним ТерКЕУ проведено процедури публічних закупівель робіт з будівництва казарм поліпшеного планування, в тому числі, у військових містечках Ч-1 (смт Чорноморське Одеської області), № 22 (м. Первомайськ Миколаївської області), Д-1, Д-2 (с. Дачне Біляївського району Одеської області), № 1 (м. Подільськ Одеської області), № 73 (с. Біленьке Білгород- Дністровського району Одеської області), № 6 (с. Михайлівка Миколаївської області), №№ 63а, 72 та 100 (м. Миколаїв).

За результатами проведених процедур зазначених закупівель службові особи Південного ТерКЕУ, зловживаючи службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, на порушення вимог ст.ст. 3, 16, 30 Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами проведення окремих торгів на виконання робіт з будівництва казарм поліпшеного типу визнали переможцями суб`єктів господарювання, цінові пропозиції яких значно перевищували цінові пропозиції, запропоновані іншими учасниками та в інших випадках за явно завищеними цінами, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

Водночас сформована службовими особами Південного ТерКЕУ ціна будівництва по вказаним вище об`єктам є явно завищеною. З електронної системи «PROZORRO» вбачається, що за цією ж програмою, будівництво будівель казарм поліпшеного планування в аналогічних тендерах (в квітні-травні 2018 року) інші учасники процедури публічних закупівель могли забезпечити за 10 млн. грн. (казарми №№ 1 та 2, 57 опз, у с. Кайдаки Дніпропетровської області, військове містечко № 52) та за 12 млн. грн. (казарма № 4 в/м № 2 у смт. Черкаське Дніпропетровської області) та 13 млн. грн. (казарма № 5 в/м № 2 у смт. Черкаське Дніпропетровської обл.) та в інших об`єктах будівництва, з якими були укладені відповідні договори підряду на виконання будівельних робіт.

Разом із цим, оглядом об`єктів будівництва у військових містечках Ч-1 (смт Чорноморське Одеської області), № 1 (м. Подільськ Одеської області), 72 та 100 (м. Миколаїв), побудованих на виконання вказаних договорів встановлено, що будівельні роботи, за які Південним ТерКЕУ перераховано кошти, не виконані, будівництво не завершено, об`єкти для введення в експлуатацію не підготовлені.

Наразі, у кримінальному провадженні призначено низку судових почеркознавчих експертиз, на вирішення яких поставлено в тому числі відповідність підписів від імені ОСОБА_1 , ОСОБА_2 Ю.Я. підписам останніх.

Відповідно до пункту 1 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань. Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Відтак, в ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено обставини, які є достатніми відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України для тимчасового доступу до речей та документів, які полягають у наданні Головним квартирно-експлуатаційному управлінні Збройних Сил України слідству документів із підписами ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . зробленими у період з січня 2017 року по жовтень 2018 року, особових справ останніх.

При здійсненні тимчасового доступу до речей і документів необхідно забезпечити можливість ознайомлення з ними, виготовлення їх копій та їх вилучення, тобто здійснити виїмку оригіналів таких документів.

Необхідність вилучення вищеописаних документів в оригіналах обумовлюється проведенням експертних досліджень на підставі оригіналів документів.

Враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, без них не можливо встановити особу, яка внесла недостовірні відомості в акти виконаних робіт, механізму вчинення кримінального правопорушення та притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб, проведення ряду експертиз та інших слідчих дій, іншими способами встановити, обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо, необхідно отримати тимчасовий доступ з можливістю вилучення оригіналів документів, які перебувають Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління.

До суду надійшла заява слідчого в якій зазначено, що клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів він підтримує, та просить провести розгляд за його відсутності.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений цим Кодексом, в зв`язку з чим суд вважає за можливе розглянути клопотання за відсутності слідчого.

У відповідності до ч.4 ст. 107 КПК України, розгляд клопотання проведено за відсутності учасників судового провадження та без фіксації за допомогою технічних засобів, оскільки всі особи, які беруть участь у судовому провадженні до суду не з`явилися.

Виклик особи не здійснювався на підставі ч. 3 ст. 163 КПК України.

Розглянувши клопотання, вивчивши надані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, з наступних підстав.

Статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.

Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 163 КПК, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають чи можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.

Наявні у кримінальному провадженні матеріали дають достатні підстави вважати, що перелічена інформація яка перебуває у володінні володінні Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління, яке знаходиться за адресою: 65058, м. Одеса, вул. Армійська, буд. 18, має суттєве значення для кримінального провадження, оскільки іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.

За таких обставин, є підстави, передбачені ст. 159-163 КПК України, для надання тимчасового доступу до зазначених у клопотанні речей та документів.

Керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 159 – 164, 372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Військової прокуратури Південного регіону України Чокля О.В. у кримінальному провадженні №42018160690000248 від 03.10.2018 року, про тимчасовий доступ до речей і документів – задовольнити.

Надати тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління, яке знаходиться за адресою: 65058, м. Одеса, вул. Армійська, буд. 18, або в його структурних підрозділах, де б вони не знаходились, із можливістю вилучення їх оригіналів, зокрема до:

?документів із підписами ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , зробленими у період з січня 2017 року по жовтень 2018 року;

?особової справи ОСОБА_1

?особової справи ОСОБА_2 Ю.Я.

Зобов`язати відповідальних осіб надати тимчасовий доступ до речей та документів прокурорам групи прокурорів та слідчому Приморського відділу поліції в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області та за їх дорученням іншим працівникам правоохоронних органів.

Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Встановити строк дії ухвали протягом одного місяця з дня її постановлення тобто до 04.11.2019 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: Попревич В.М.

04.10.2019