
Справа № 523/12087/19
Номер провадження 3/523/5132/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2019 р.
Суддя Суворовського районного суду м. Одеси Кисельов В.К., за участю
прокурора – Гончарової А.М.,
особи, щодо якої складено протокол, - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки НП України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України,
проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
До Суворовського районного суду міста Одеси надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу №650 від 30.07.2019 року, Національним агентством з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді провідного спеціаліста відділу фітосанітарних заходів на кордоні Управління фітосанітарної безпеки Головного Управління Держпродспоживслужби в Одеській області та будучи держаним службовцем категорії «В», суб`єктом декларування відповідно до підпункту «В» ч. 1, п. 1, ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подала 22.11.2018 року щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядуванняза 2017-й рік. Відповідно до абзацу 3 п. 2 Прикінцевих положень Закону, вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до пункту 13 статті 1 Закону, суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов`язані подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Згідно відповіді ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області та наданої копії особової картки Форми № П-2ДС, гр. ОСОБА_1 03.03.2011 прийняла присягу державного службовця.
Відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області № 211-к від 22.06.2016р року ОСОБА_1 було призначено на посаду провідного спеціаліста відділу фітосанітарних заходів на кордоні Управління фітосанітарної безпеки, із підтвердженням 9 рангу державного службовця.
23.06.2016 та 16.08.2018 гр. ОСОБА_1 попереджена про встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції» обмеженнями під час прийняття на державну службу та її проходження, та попередження про необхідність подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави після припинення державної служби.
Відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області № 321-к від 31.07.2018р., гр. ОСОБА_1 з 16.08.2018р. було звільнено з вищевказаної посади, за її власноручною заявою, за угодою сторін на підставі п. 1, ч. 1 ст. 36 КЗпП та ч. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу», з яким вона ознайомилась особисто 16.08.2018, та того ж дня отримала трудову книжку.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 6 Закону України «Про державну службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорії «А» і «Б» віднесено до посад категорії «В» державної служби. Відповідно до частини 1, пункту 1, підпункту «В» ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону, є державні службовці.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно п. 9 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов`язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно ст. 1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб`єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
Відповідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, організаційно-правова форма Головного Управління Держпродспоживслужби в Одеській області(код 40342996, юридична адреса: Одеська обл., м. Одеса, 7-ма Пересипська, 6) - орган державної влади.
Таким чином, гр. ОСОБА_1 є державним службовцем категорії «В», суб`єктом декларування та суб`єктом на яких поширюється дія Закону відповідно п.п. «В» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на неї поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, тож зобов`язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ч. 1 ст. 45 вказаного Закону в частині обов`язку подати щорічну декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Відповідно ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12. Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Пунктом 5 ч. З ст. 12 Закону встановлено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Абзац третій вказаної частини статті 12 Закону встановлює, що нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання роз`яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.
Згідно Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 р. № 3 (із змінами, внесеними рішеннями Національного агентства від 06.09.2016 року № 18 та від 30.09.2016року № 57), по питанню № 1 п. 1, роз`яснено, що Законом передбачено чотири типи декларацій, однією з яких є щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Також, відповідно до Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення електронної форми.
Таким чином гр. ОСОБА_1 як особа, зазначена у пункті 1, підпункті "в" частини першої статті 3 Закону, була зобов`язана подати щорічну декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу - щорічна, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2018р.
Проте, гр. ОСОБА_1 , будучі обізнаною щодо обов`язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подала відповідну декларацію типу - щорічна за 2017 рік, лише 22.11.2018р. об 08 годині 52 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату подачі щорічної декларації за 2017 рік гр. ОСОБА_1 типу - щорічна, та скрін-шотом з сайту НАЗК щодо фактичної дати подачі декларації з офіційної сторінки Реєстру.
Згідно відповіді на запит за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 Н ОСОБА_3 (вихідний № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року), зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктом декларування документів до Реєстру.
У своїх поясненнях гр. ОСОБА_1 засвідчила, що 22.11.2018р. об 08 годині 52 хвилини вона фактично подала щорічну декларацію за 2017 рік типу - щорічна, однак помилково визначила тип декларації як - кандидата на посаду, при цьому вона ні на яку посаду не претендувала, документи про працевлаштування ні в які організації не подавала, і вказала свою займану посаду.
Факт обізнаності гр. ОСОБА_1 щодо обов`язку і способу подачі щорічної декларації особою діяльність якої пов`язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та терміни її подачі, підтверджується відповіддю ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, раніше поданими деклараціями, поясненням гр. ОСОБА_1 .
Згідно листа за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 (вихідний № 44-01/8418/19 від 06.02.2019 року), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до листа Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації НАЗК (від 23.05.2019), та наданою НАЗК роздруківкою послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування гр. ОСОБА_1 встановлено, що першою датою входу до особистого кабінету користувача гр. ОСОБА_1 до кінцевого терміну подачі щорічної декларації за 2017 рік типу - щорічна (до 01.04.2018), є - 21.11.2018об 23 год 03 хв. 34сек., та 22.11.2018 об 08 год 52 хв. 39сек. останньою натиснута кнопку «подати документ», і об 08 год 52хвил. 57сек.декларацію було успішно подано.
Відповідно п. 8 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб`єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом про ставлення відповідної відмітки в документі.
Відповідно абзацу другого і третього п. 9 розділу II Порядку, подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування. Після отримання зазначеного повідомлення суб`єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.
Таким чином встановлено, та підтверджено НАЗК, факт несвоєчасного подання щорічної декларації за 2017 рік типу - щорічна гр. ОСОБА_1 , але склад правопорушення, пов`язаного з корупцією та вчинення правопорушення особою встановлюється відповідним протоколом (ст. 254 КУпАП).
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасності подачі відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі відповідної декларації не встановлені.
Таким чином, своїми діями гр. ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування та особою, уповноваженою на виконанням функцій держави, перебуваючи на посаді провідного спеціаліста відділу фітосанітарних заходів на кордоні Управління фітосанітарної безпеки Головного Управління Держпродспоживслужби в Одеській області,не виконала вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, та вчинила дії, які містять ознаки і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію за 2017 рік
Датою вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією гр. ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі вказаної декларації особи яка припинила діяльність та державну службу, тобто 22.11.2018р. об 08 годині 52 хвилини.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання і оголошення протоколу за участю особи - громадянина ОСОБА_1 , а саме 30.07.2019 року.
ОСОБА_1 свою вину визнала, просила застосувати відносно неї адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1ст.172-6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушенн, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного ОСОБА_1 слід визнати винною у порушенні встановлених Законом України «Прозапобігання корупції» обов`язків щодо подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону, та обов`язку щодо подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при припинені ним діяльності пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, відповідно у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, відсутність обтяжуючих обставин, тому суд вважає, що на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.40-1,283,284 КпАП України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 384,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Суворовський районний суд м. Одеси, протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.
Суддя: