
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2019 року Чернігів Справа № 620/2450/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача та скасувати рішення від 22.08.2018 №52 про відмову в призначенні пільгової пенсії відповідно до п.3 ст.114 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії";
- визнати протиправними дії відповідача та скасувати рішення від 07.03.2019 №8 про відмову в призначенні пільгової пенсії відповідно до п.3 ст.114 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії";
- зобов`язати відповідача призначити та виплачувати пільгову пенсію відповідно до п.3 ст.114 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" з часу звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду" Ніжинське об`єднане управління Пенсійного фонду України припинило свою діяльність шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яке є його правонаступником. Суд констатує, що позивач не міг знати до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача, згоди від позивача на заміну відповідача іншою особою на адресу суду також не надходило, а тому суд залучає в силу ст.48 КАС України Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, як другого відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. І тільки за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. При зверненні до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до п.3 ст.114 розділу ХІV-1 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" позивачем було надано всі документи, а саме: трудову книжку, довідки про пільговий стаж роботи та копії наказів про проведення атестації робочих місць, для підтвердження пільгового стажу. Таким чином, дії відповідача є незаконними та протиправними.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали для подання відзиву на позов.
Протягом встановленого ухвалою суду строку Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано відзив на позов, у якому він позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та пояснив, що довідка від 19.10.2014 №13-8/86-326 видана Відокремленим підрозділом «Управління допоміжного виробництва» та довідка від 31.01.2017 №03-275 видана ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» не може бути врахована при призначенні пенсії, оскільки видана на території тимчасово не підконтрольній українській владі. Таким чином, пільговий стаж позивача складає 17 років 6 місяців 21 день відповідно до інформації наявної в реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообовёязкового державного соціального страхування, що не дає права на призначення позивачу пільгової пенсії відповідно до п.3 ст.114 розділу ХІV-1 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
23.05.2018 та 28.02.2019 позивач звернувся до Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про призначення пенсії відповідно до п.3 ст.114 розділу ХІV-1 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", надавши при цьому трудову книжку, довідки про пільговий стаж роботи та копії наказів про проведення атестації робочих місць.
Ніжинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на підставі протоколу від 22.08.20118 №53 та від 07.03.2019 №8 відмовило позивачу у призначенні пільгової пенсії відповідно до пункту 3 статті 114 розділу ХІV-1 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не надані документи, які б підтверджували пільговий стаж роботи відповідно до відповідно до п.3 ст.114 розділу ХІV-1 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (а.с.65-68).
Вважаючи відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які мають пільгових характер роботи, визначаються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XIІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Так, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років (пункту 3 статті 114 розділу ХІV-1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»).
Відповідно до ч.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
Частиною 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
В силу приписів ч. 1 ст. 48 Кодексу законів про працю України, ст. 62 Закону № 1788-XII, пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до ч.1 ст.56 Закону №1788-XII, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пп.2 п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).
В пункті 1 Порядку №637 також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).
Отже, для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку у відповідності до положень ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» або ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» обов`язковими є такі умови:
- безпосередня зайнятість повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії; стаж роботи не менше 25 років за професією, яка передбачена Списком робіт і професій, затверджуваним Постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994;
- стаж роботи не менше 20 років за провідною професією, перелік яких наведено в ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- довідка, уточнююча пільговий характер роботи.
З копії трудової книжки НОМЕР_1 від 23.08.1991 НОМЕР_1 (а.с.20-22) встановлено, що ОСОБА_1 працював:
- з 21.08.1991 по 06.11.1992 гірничим майстром під землею з повним робочим днем;
- з 16.11.1992 по 22.01.1996 гірничим майстром під землею з повним робочим днем;
- з 11.03.1996 по 14.04.1996 - на посаді підземного гірничого по ремонту гірничих виробіток 3 розряду;
- з 17.04.1996 по 07.10.1996 - підземним проходчиком 4-го розряду з повним робочим днем під землею;
- з 03.12.1996 по 15.03.2017 - гірничим майстром під землею з повним робочим днем;
- з 05.06.2018 по 30.08.2018 - техніком з налаштування та випробувань за строком трудовим договором;
- з 30.08.2018 по 11.01.2019 переведено із строкового трудового договору на безстроковий трудовий договір техніком з налаштування та випробувань.
При цьому, матеріали справи містять довідки, зокерма, уточнюючу пільговий характер роботи, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «ІБТ» №143 від 10.05.2018, що підтверджує працю на посаді гірничого працівника з 16.05.2017 по 08.05.2018 (а.с.29). ПрАТ "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбас" видано довідку №03-3275 від 31.01.2017, якою підтверджено пільговий характер роботи позивача (а.с.61-62).
Згідно залучених до матеріалів позову наказів:
від 15.08.2016 №841 ПАТ "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбас" "Про підсумки атестації робочого місця за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (гірничий майстер) (а.с.34);
від 02.12.2015 №586 ПАТ "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбас" "Про підсумки атестації робочого місця за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (гірничий майстер підземний) (а.с.35-36);
від 03.12.2010 №1729 ВАТ Шахта "Комсомолець Донбас" "Про підсумки атестації робочого місця за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (гірничий майстер підземний) (а.с.37-38);
від 14.12.2005 №1304 ВАТ Шахта "Комсомолець Донбас" "Про підсумки атестації робочого місця за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (всі працівника зайняті повний робочий день на підземних роботах) (а.с.39);
від 28.03.2000 №376 ВАТ Шахта "Комсомолець Донбас" "Про підсумки атестації робочого місця за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (всі працівника зайняті повний робочий день на підземних роботах) (а.с.40);
від 14.09.1994 №1191к ВАТ Шахта "Комсомолець Донбас" "Про підсумки атестації робочого місця за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (всі працівника зайняті повний робочий день на підземних роботах) (а.с.41);
від 29.05.2013 №747 ПАТ "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбас" "Про доповнення до наказу №1191к віл 14.09.1994 «Про результати атестації робочого місця", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (всі працівника зайняті повний робочий день на підземних роботах) (а.с.43);
від 11.11.2005 №10 Державного ВАТ "Шахта «Світанок" - Дочірнє підприємство державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" "Про атестації робочих місць", яким атестовано робочі місця за списком №1 та №2 Ґ(а.с.46);
від 29.12.1999 №714 Державного ВАТ "Шахта "Світанок" - Дочірнє підприємство державної холдингової компанії "Жовтеньвугілля" "Про атестації робочих місць за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (всі працівника зайняті повний робочий день на підземних роботах) (а.с.46 зворот-48);
від 28.12.2004 №125 АТ "Ждановкавугілля" "Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (гірничий підземний) (а.с.49-51);
від 22.07.1994 №212 Виробниче об`єднання з видобутку вугілля "Жовтеньвугілля" "Шахта "Світанок" "Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці", затверджено перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (гірничий підземний) (а.с.52);
від 31.01.1994 №26 Виробниче об`єднання з видобутку вугілля "Жовтеньвугілля" "Шахта «Світанок" "Про вкомплектування породо-навантажувальна машини МПК-3" (а.с.56);
від 02.04.1993 №59а Виробниче об`єднання з видобутку вугілля "Жовтеньвугілля" "Шахта "Світанок" "Про включення в план об`єктів" (а.с.57).
Також надано протокол засідання постійно діючої комісії із проведення атестації робочих місць на шахті "Комсомолець Донецьк" від 09.06.1994 №1, яким надано перелік професій та посад, яким за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 (всі працівника зайняті повний робочий день на підземних роботах) (а.с.42) та індивідуальна відомість про застраховану особу форми ОК-5 номер облікової картки НОМЕР_3 (а.с.24-27).
З матеріалів справи також вбачається, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 23.08.1991 ВАТ Шахта "Комсомолець Донбас" перейменовано на ПАТ "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбас" відповідно до наказу від 29.04.2011 №625; ПАТ "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбас" перейменовано на ПрАТ "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбас" відповідно до наказу від 20.05.2016 №474.
Процедура застосування Списків №1 і №2 визначена Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383 (далі Порядок №383).
Відповідно до п.3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (приклади у додатках 1, 2).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.
Так, відповідно до Розділу I "Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт" Постанови №202: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю). Мають право на пільгову пенсію відповідно до положень ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, періоди роботи позивача з 21.08.1991 по 06.11.1992 гірничим майстром під землею з повним робочим днем; з 16.11.1992 по 22.01.1996 гірничим майстром під землею з повним робочим днем; з 11.03.1996 по 14.04.1996 - на посаді підземного гірничого по ремонту гірничих виробіток 3 розряду; з 17.04.1996 по 07.10.1996 - підземним проходчиком 4-го розряду з повним робочим днем під землею; з 03.12.1996 по 15.03.2017 - гірничим майстром під землею з повним робочим днем; з 16.05.2017 по 08.05.2018 - гірничим робітником відносяться до переліку робіт і професій, що дають право на пенсію у відповідності до положень ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відмовляючи у зарахуванні вказаних періодів пільгового стажу для призначення пенсії, відповідач посилається на вимоги п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, а саме, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Між тим, суд критично ставиться до вказаних висновків відповідача, оскільки, як було зазначено раніше, зазначений порядок застосовується тільки у тому випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. Крім того, суд зазначає, що для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В ході розгляду справи судом було встановлено, що записами в трудовій книжці, довідках про пільговий стаж роботи та наказами про проведення атестації робочих місць об`єктивно підтверджено періоди роботи позивача на посадах, що дають право на призначення пільгової пенсії, у зв`язку із чим, відмова пенсійного органу в зарахуванні спірних періодів до пільгового стажу, є безпідставною.
Суд також критично ставиться до тверджень відповідача про те, що довідки, що уточнюють пільговий стаж роботи, видані підприємством, що знаходиться на тимчасово окупованій території не можуть бути прийняті до уваги, оскільки саме записами в трудовій книжці підтверджено наявність у позивача необхідного пільгового стажу для призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 1 Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, у редакції протоколів № 11 та № 14 (04 листопада 1950 року), визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі Щокін проти України (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) від 14 жовтня 2010 року зазначено, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки на умовах, передбачених законом, а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення законів. Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).
Європейська соціальна хартія (переглянута), яка набрала чинності для України 01.02.2007, визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Сторони визнають метою своєї політики, яку вони запроваджуватимуть усіма відповідними засобами як національного, так i міжнародного характеру, досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися такі права та принципи: Кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані намібійські винятки: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі Лоізіду проти Туречиини (Loizіdоu v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах Кіпр проти Туреччини (Cyprus v., 10.05.2001) та Мозер проти Республіки Молдови та Росії (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (Cyprus v., 10.05.2001, §96). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі Мозер проти Республіки Молдови та Росії наголосив, що першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою] (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142). При цьому, за логікою Міжнародного суду ООН і ЄСПЛ, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
У відповідності до ч.2 ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Згідно ст.21 Конституції України, усі люди є вільними у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією України судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.
Таким чином за наявності у позивача основного документу, що підтверджує стаж роботи та відповідного запису у ній, відсутні підстави та необхідність у підтверджені стажу роботи позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №637, у зв`язку з чим положення Порядку підтвердження стажу роботи, затвердженого вказаною постановою, застосуванню у даному випадку не підлягають.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що рішення Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області викладені у протоколах №53 від 22.08.20118 та №8 від 07.03.2019 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії", прийнято необґрунтовано та мотиви не зарахування до стажу роботи періодів, є безпідставними.
З огляду на викладене суд дійшов висновку щодо права позивача на зарахування до пільгового стажу періодів роботи, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Оскільки, відповідачем визнається пільговий стаж - 17 років 6 місяців 21 день, а в ході розгляду справи судом встановлено, що пільговий стажу позивача становить - 25 роки 10 місяць 1 днів та за наявності того, що загальний стаж у такому випадку є більшим, ніж 25 років, наявні всі підстави для призначення пенсії позивачу у відповідності до положень ч.3 ст.114 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Зважаючи на встановлені обставини справи, а також той факт, що позивачем до пенсійного органу було подано всі необхідні документи для призначення пенсії на пільгових умовах, суд вважає за можливе прийняти рішення про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити пенсію позивачу з дня звернення його до Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України.
В силу прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч. ч.1-3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
В ході розгляду справи відповідачем не було наведено належними доказами правомірності відмови у призначенні та виплаті пенсії позивачу, у зв`язку із чим, позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
Розподіл судових витрат вирішується у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України та скасувати рішення від 22.08.2018 №52 про відмову в призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 відповідно до п.3 ст.114 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії".
Визнати протиправними дії Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України та скасувати рішення від 07.03.2019 №8 про відмову в призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 відповідно до п.3 ст.114 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до п.3 ст.114 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" з 23.05.2018.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код. НОМЕР_3 ).
Відповідач 1 - Ніжинське об`єднане управління Пенсійного фонду України (вул. Шевченка, 21-Ж, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 37716087).
Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940 ).
Повне рішення суду складено 09.10.2019.
Суддя Л.О. Житняк