
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/9828/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського апеляційного суду, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Житомирського апеляційного суду щодо визначення з 01.01.2019 розміру суддівської винагороди у сумі 50715, 20 грн., з яких 31697 грн. посадовий оклад, 19019,20 грн. доплата за вислугу років, у виданій на його імя довідці про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 19.03.2019 № 03-23/74/2019;
- зобов`язати відповідача видати йому довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій вказати, що суддівська винагорода, яка враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, станом на 01.01.2019 склала 110167,20 грн, у тому числі: посадовий оклад - 68854, 50 грн., доплата за вислугу років - 41312, 70 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що зміна встановленого розміру мінімальної заробітної плати тягне за собою зміну розміру посадового окладу та зміну розміру суддівської винагороди і, як наслідок виникнення підстав для проведення перерахунку довічного утримання; відповідачем було видано довідку про розмір заробітної плати судді, який працює в Житомирському апеляційному суді на посаді, відповідній його, в якій неправомірно визначено розмір посадового окладу в сумі 31697 грн., замість 68854,50 грн., а грошового утримання - 50715, 20 грн., замість 110167, 20 грн.
Ухвалою від 09.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав письмовий відзив на позовну заяву (а.с.19-20), який суд не приймає до уваги, оскільки він не відповідає вимогам частин 3, 4 ст. 162 КАС України, - до відозву не додані документи, що підтверджують надіслання (надання) його копії іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Третя особа пояснень щодо позову не надала.
Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Постановою Верховної Ради України від 08.09.2016 № 1515-VIII (а.с.21-24) у зв`язку із поданням заяви про відставку звільнено з посади судді апеляційного суду Житомирської області ОСОБА_1
22.03.2018 позивач звернувся до Апеляційного суду Житомирської області із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення працюючого на відповідній посаді судді, який не проходив кваліфікаційного оцінювання, з 01.01.2019 (а.с. 9).
Листом від 26.03.2019 № 03-23/83/2019 (а.с.10) відповідач повідомив позивачу про те, що в Житомирському апеляційному суді станом на 01.01.2019 судді, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання відсутні, а в суддів, які пройшли кваліфікаційне оцінювання, станом на 01.01.2019, посадовий оклад становить 84524,00 грн. (40 прожиткових мінімумів працездатних осіб на 01.01.2019 (1921 грн.) з регіональним коефіцієнтом 1,1), як наслідок надати довідку працюючого на відповідній посаді судді неможливо. Також вказаним листом повідомлено з посиланням на п. 3 Розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ, до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя місцевого суду повинен отримувати суддівську винагороду в розмірі 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
До зазначеного листа додано довідку від 19.03.2019 № 03-23/74/2019 (а.с. 11) про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в якій зазначено, що станом на 01.01.2019 суддівська винагорода яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного грошового утримання суддям у відставці, становить 50715,20 грн. (посадовий оклад - 31697,00 грн., доплата за вислугу років - 119018,20 грн.).
Не погоджуючись з розміром суддівської винагороди, яка зазначена у вказаній довідці, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 142 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон № 1402-VIII), у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Надання Довідки про суддівську винагороду для обчислення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці передбачене Розділом III. "Документи, необхідні для призначення (перерахунку) щомісячного довічного утримання" Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1.
У відповідності до пункту 22 Розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом.
Згідно пункту 23 зазначеного Розділу до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій та статус суддів" № 2453-VI (далі - Закон № 2453-VI).
Пунктом 25 вказаного розділу встановлено:
"Право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону."
Таким чином, суддівська винагорода для обчислення щомісячного довічного грошового утримання позивачу повинна нараховуватись відповідно до Закону № 2453-VІ.
Частиною третьою статті 133 Закону № 2453-VI визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
Відповідно до рішення Конституційного Суду № 11-р/2018 від 04.12.2018 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини третьої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12 лютого 2015 року № 192-VIII; це положення підлягає застосуванню у його первинній редакції, а саме: "Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 1 січня 2011 року - 6 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат"; положення частин третьої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VІ у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12 лютого 2015 року № 192-VІII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно п.1 ч. 4 ст. 133 Закону № 2453-VI посадовий оклад судді апеляційного суду встановлюються пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом - 1,1.
Тобто з 04.12.2018 посадовий оклад судді апеляційного суду, який не пройшов кваліфікаційне оцінювання, складає 16,5, а не 11, мінімальних заробітних плат.
Вказані норми є бланкетними, оскільки визначають лише кількість мінімальних заробітних плат для встановлення розміру посадового окладу судді, але не встановлюють розмір мінімальної заробітної плати, який необхідний для цього.
Отже, розмір мінімальної заробітної плати встановлюють норми інших законів, які доповнюють ст.133 Закону 2453-VI і становитимуть єдину спеціальну норму, якою буде визначено розмір посадового окладу судді.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 40 Бюджетного кодексу України встановлено, що Законом про Державний бюджет України визначається розмір мінімальної заробітної плати на відповідний бюджетний період.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривні.
Таким чином розмір посадового окладу судді апеляційного суду, який не пройшов кваліфікаційне оцінювання, у 2019 році повинен складати 68854,50 грн. (4173 грн.*16,5) і в Довідці про суддівську винагороду для обчислення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання судді апеляційного суду у відставці ОСОБА_1 повинен зазначатися посадовий оклад станом на 01.01.2019 у вказаному розмірі, з якого і повинна бути розрахована суддівська винагорода.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про необхідність визнання дій Житомирського апеляційного суду щодо зазначення у довідці про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 19.03.2019 № 03-23/74/2019, виданої ОСОБА_1 , розміру суддівської винагороди виходячи з посадового окладу 31697 грн. протиправними та з метою захисту прав і інтересів позивача зобов`язує відповідача видати позивачу довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій зазначити розмір суддівської винагороди станом на 01.01.2019 з урахуванням посадового окладу в розмірі 68854,50 грн.
Щодо відсутності в Житомирському апеляційному суді станом на 01.01.2019 суддів, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання, то це ніяким чином не перешкоджає відповідачу, враховуючи приписи пункту 25 Розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1402-VIII, видати довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці виходячи з суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до Закону № 2453-VI.
Щодо посилання відповідача на п. 3 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ, яким встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат; до внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року, суд зазначає наступне.
Частина 2 ст. 130 Конституції України передбачає, що розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Законом України від 07.07.2010 № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" розмір суддівської винагороди ставиться в залежність від розмірі мінімальної заробітної плати, який, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 40 Бюджетного кодексу України, визначається Законом про Державний бюджет України, яким установлений у 2019 році у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривні.
Таким чином, відповідно до вказаних приписів Конституції України, Бюджетного кодексу України, положення п. 3 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ не розповсюджуються на визначення розміру суддівської винагороди.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Житомирського апеляційного суду (вул. Святослава АДРЕСА_2 м. АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , код 42261525), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України, (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341), задовольнити.
Визнати протиправними дії Житомирського апеляційного суду щодо зазначення у довідці про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 19.03.2019 № 03-23/74/2019, виданої ОСОБА_1 , розміру суддівської винагороди, виходячи з посадового окладу 31697 грн.
Зобов`язати Житомирський апеляційний суд видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій зазначити розмір суддівської винагороди станом на 01.01.2019 з урахуванням посадового окладу в розмірі 68854,50 грн. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк