
Троїцький районний суд Луганської області
Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 761/21935/18
Провадження №2-в/433/73/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.10.2019 року
Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого - судді Суського О.І.,
за участю секретаря судового засідання – Яковлєвої В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Троїцьке питання, ініційоване Троїцьким районним судом Луганської області про відновлення втраченого судового провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС, -
ВСТАНОВИВ:
До Троїцького районного суду Луганської області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, про заміну сторони виконавчого провадження.
Ухвалою Троїцького районного суду Луганської області від 05.03.2019 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, про заміну сторони виконавчого провадження.
Постановою Луганського апеляційного суду від 11.07.2019 ухвалу Троїцького районного суду Луганської області від 05.03.2019 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
07 серпня 2019 року дана цивільна справа надійшла до Троїцького районного суду Луганської області.
Ухвалою Троїцького районного суду Луганської області від 08 серпня 2019 року було ініційовано відновлення втраченого судового провадження по справі № 2-4488/2010 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС, яка була предметом розгляду Жовтневого районного суду м. Луганська
Розгляд питання про відновлення втраченого судового провадження проведено з повідомленням всіх учасників справи.
Вирішуючи питання про відновлення втраченого судового провадження суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 488 ЦПК України відновлення втраченого повністю або частково судового провадження в цивільній справі, закінченій ухваленням рішення або у якій провадження закрито, проводиться у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ст. 493 ЦПК України при розгляді заяви про відновлення втраченого судового провадження суд бере до уваги: частину справи, яка збереглася (окремі томи, жетони, матеріали з архіву суду тощо); документи, надіслані (видані) судом учасникам судового процесу та іншим особам до втрати справи, копії таких документів; матеріали виконавчого провадження, якщо воно здійснювалося за результатами розгляду справи; будь-які інші документи і матеріали, подані учасниками судового процесу, за умови, що такі документи і матеріали є достатніми для відновлення справи; відомості з Єдиного державного реєстру судових рішень; дані, що містяться в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі; будь-які інші відомості, документи тощо, отримані у законний спосіб з інших офіційних джерел. Суд може допитати як свідків осіб, які були присутніми під час вчинення процесуальних дій, учасників справи (їх представників), а в необхідних випадках - осіб, які входили до складу суду, що розглядав справу, з якої втрачено провадження, а також осіб, які виконували судове рішення, та вчиняти інші процесуальні дії, передбачені цим Кодексом, з метою відновлення втраченого судового провадження.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 494 ЦПК України, на підставі зібраних і перевірених матеріалів суд постановляє ухвалу про відновлення втраченого судового провадження повністю або в частині, яку, на його думку, необхідно відновити. В ухвалі суду про відновлення втраченого судового провадження зазначається, на підставі яких конкретно даних, поданих до суду і досліджених у судовому засіданні, суд вважає установленим зміст відновленого судового рішення, наводяться висновки суду про доведеність того, які докази досліджувалися судом і які процесуальні дії вчинялися з втраченого провадження.
Згідно положень статті 1 Закону України « Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку із проведенням антитерористичної операції», Указу Президента України № 405/2014, яким було введено в дію рішення Ради національної безпеки та оборони від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України», Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», а також розпорядження Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 2710/38-14 від 02 вересня 2014 року «Про визначення територіальної підсудності справ», у зв`язку із проведенням на території міста Луганська антитерористичної операції, справи підсудні Жовтневому районному суду міста Луганська, юридично були передані Троїцькому районному суду Луганської області.
Судом встановлено наступне.
Ухвалою Троїцького районного суду Луганської області від 08.08.2019 судом було ініційоване питання про відновлення втраченого судового провадження у цивільній справі №2-4488/2010 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС, а питання про заміну стягувача у виконавчому провадженні зупинене до вирішення питання про відновлення втраченого судового провадження.
Як вбачається з відповіді керівника апарату Троїцького районного суду Луганської області від 12.08.2019 року, цивільна справа №2-4488/2010 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС, яка була предметом розгляду Жовтневого районного суду м.Луганська в паперовому вигляді до Троїцького районного суду Луганської області не передавалась. При цьому ОСОБА_1 було надано копію рішення Жовтневого районного суду м. Луганська від 02.06.2010 року, яким частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС.
За таких обставин суд приходить до висновку, що зібрані матеріали справи є належними та достатніми для часткового відновлення втраченого судового провадження у цивільній справі №2-4488/2010 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС в частині рішення Жовтневого районного суду м.Луганська від 02 червня 2010 року і вважає, що відновлення втраченого судового провадження в цій частині буде відповідати заявленій меті.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 488-495 ЦПК України,суд
УХВАЛИВ:
Відновити втрачене судове провадження по цивільній справі № 2-4488/2010 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС в частині повного тексту рішення Жовтневого районного суду м. Луганська від 02 червня 2010 року:
«Справа № 2-4488/2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2010 року м. Луганськ
Жовтневий районний суд м. Луганська
У складі:
Головуючого судді Татарінової О.А.,
При секретарі Терновській М.Л.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Луганську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання дій незаконними, зобов`язання зробити перерахунок та виплату пенсії інваліду ЧАЕС. Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що він є інвалідом 3-ї групи від захворювання, яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 199 і року № 796-12 із змінами і доповненнями йому, як інваліду 3-ї групи по захворюванню, якого причинний зв`язок із Чорнобильською аварією встановлено експертною комісією, призначена пенсія не може бути нижче 6 мінімальних пенсій за віком, а також призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Законодавчо були встановлені розміри мінімальної пенсії за віком, але відповідач виплачував пенсію в значно менших розмірах, чим передбачено Законом. На звернення позивача про перерахунок пенсії із 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю, виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком, йому було відмовлено. Просив суд зобов`язати відповідача донарахувати та виплатити позивачу пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров`ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з моменту звернення за перерахунком, та розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав клопотання розглядати справу в його відсутність. Позовні вимоги не визнав. Надав заперечення в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позову, так як оскаржувані дії вчинені відповідно до Закону, в межах повноважень управління Пенсійного фонду, без порушення прав і інтересів позивача. На підставі вищевикладеного, відповідач вважає позов безпідставним та необгрунтованим та просить суд відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільну справу в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів. Ст. 60 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи, захворювання яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про перерахунок пенсії, виходячи з 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком.
На підставі статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-12 із змінами та доповненнями на 09.07.2007 рік (до внесення змін 28.12.2007 року) особам, віднесеним до 1 категорії, призначалася щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірах: інвалідам і групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на момент хвороби - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначалися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва і захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідне Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою не могли бути нижчими: по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності — 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інваліди — 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва і захворювання пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено Кабінетом Міністрів України.
Посилання представника відповідача на те, що Законом України «Про Державий бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пенсії вказаній категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи призначаються згідно зі статтями 50, 54 вказаного Закону передбачається, що з 01.01.2008 р особам, віднесеним до 1 категорії, мінімальний розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо якої встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, для учасників ліквідації наслідків аварі ЧАЕС складає із 180% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячна додаткова пенсія особам, віднесеним до і категорії, інвалідам 3 групи, постраждалим від Чорнобильської катастрофи, призначається у розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяк законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, діє редакція Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796 із змінам та доповненнями на 09.07.2007 року (до внесення змін 28.12.2007 року).
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
На підставі статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки;
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа:
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначені (перерахунку) пенсії.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.
Згідно частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
На підставі вищенаведеного, позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу в розмірі не нижче 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 03.03.2010 року є обгрунтованими і відповідають діючому законодавству.
З огляду на положення ст. 4 ЦПК України, ч. 2 ст. 1 ЦК України та, враховуючи відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах, що виникли із зазначених соціальних правовідносин, які носять публічно - правовий характер, суд, встановивши, що відповідачем порушені норми права, які регулюють спірні правовідносини, визнає такі дії незаконними та зобов`язує відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалює рішення про стягнення конкретних сум.
Питання щодо судових витрат не вирішується, оскільки як позивача так і відповідача звільнено від їх оплати відповідно до Декрету КМ України «Про державне мито» отже судові витрати компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 50, 54, ч. З ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтею 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, ст. ст. 10, 11, 27, 31, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про відмову в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, рівної прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, рівної прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, починаючи з 03.03.2010 року.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком починаючи з 03.03.2010 року, з урахуванням положень частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Перерахунок пенсії здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження та подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги до апеляційного суду Луганської області через Жовтневий районний суд м. Луганська.
Суддя О.А. Татарінова»
Із урахуванням п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.І. Суський