ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №2а-323/10/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2010 року Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Потабенко В.А.
при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.,
з участю представника позивача Хильченко Л.М., старшого державного податкового інспектора юридичного відділу ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області, згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції (надалі ДПІ) у Пустомитівському районі Львівської області до приватного підприємства "ЮРС" про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ПП "ЮРС" 9894,92 грн. податкового боргу.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що ПП "ЮРС" станом на 02.12.2009 року має заборгованість по податку на додану вартість на суму 0894,92 грн. (основний платіж 125,00 грн., штрафні санкції 9765,66 грн., пеня - 4,26 грн.) Вказана заборгованість з ПДВ виникла внаслідок самостійно поданої декларації по ПДВ від 18.08.2009 року, а також на підставі акту про порушення податкового законодавства, та внаслідок застосування ДПІ в Шевченківському районі м. Львова за порушення п.п.17.1. п. 17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності у строки визначені законодавством. Станом на момент подання позову до суду сума заборгованості є узгодженою, але у встановленому законом порядку відповідачем не сплачена, відтак, підлягає примусовому стягненню.
В ході судового розгляду позивач неодноразово уточнював позовні вимоги, остаточно просив суд стягнути активи ПП "ЮРС" в рахунок погашення податкового боргу в сумі 5466,17 грн., на підтвердження розмірі заборгованості, подав довідку від 24.02.2010 року № 2143/10/19-023.
В судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Відповідач повторно не забезпечив участі в судовому засіданні представника, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Відтак, суд вважає за можливе розглядати справу на у відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Заслухавши представника ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області, дослідивши надані представником позивача докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
Приватне підприємство "ЮРС" зареєстроване Пустомитівською районною адміністрацією 30.08.1993 року за адресою: Львівська область, м. Пустомити, вул. Івасюка, 3/3, код ЄДРПОУ 20769257, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України /а.с. 20/ та копією свідоцтва про державну реєстрацію /а.с. 8/. 09.09.1993 року ПП "ЮРС" взято на облік платника податків в ДПІ в Пустомитівському районі Львівської області за № 2055 /а.с. 9/.
На підставі акту № 432/150/20769257 від 24.04.2009 року про порушення п.п. 17.1.1, п. 17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ДПІ в Пустомитівському районі винесено податкові повідомлення-рішення №0003641550/0 від 24.04.2009 року, яким застосовано до ПП "ЮРС" штрафну (фінансову) санкцію на суму 352,19 грн. за платежем податок на додану вартість, що становить 10% від суми узгодженого податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою, та № 0003631550 від 24.04.2009 року, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію на суму 9611,56 грн. за платежем податок на додану вартість, що становить 20% від суми узгодженого податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою.
Згідно поданої відповідачем декларації з ПДВ за липень 2009 року, ПП "ЮРС" самостійно визначила податкове зобов'язання з даного податку в розмірі 125,00 грн. Однак, до бюджету вказану суму ПДВ в повному розмірі не сплатило.
Згідно п.п. 6.2.1 п. 6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21 грудня 2000 року, із змінами і доповненнями (надалі Закон № 2181), ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області виставило ПП "ЮРС" податкові вимоги:
- І податкова вимога № 1/245 від 10.06.2009 року на суму 9915,66 грн.;
- ІІ податкова вимога № 2/324 від 28.08.2009 року на суму 9769,92 грн. Обидві вимоги отримані відповідачем поштою. Зі слів представника позивача ПП "ЮРС" не оскаржило ні податкові повідомлення-рішення, ні податкові вимоги.
Згідно норм Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
З урахуванням положень пункту 16.2 статті 16 цього Закону керівник відповідного контролюючого органу (або його заступник) може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги платника податків понад строки, визначені в абзаці першому цього підпункту, але не більше шістдесяти календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту.
Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту.
Остаточне рішення вищого (центрального) органу контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку.
Якщо відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення або відповіді контролюючого органу на скаргу, замість десятиденного строку, визначеного у абзаці першому цього підпункту.
У разі коли останній день строків, зазначених у абзаці першому цього підпункту або встановлених за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника) у випадках, визначених у абзаці другому цього підпункту, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший наступний робочий день.
Строки подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу можуть бути продовжені за правилами та на підставах, визначених пунктом 15.4 статті 15 цього Закону.
Процедура адміністративного оскарження здійснюється тим контролюючим органом, який надіслав платнику податків податкове повідомлення, відповідно до своєї компетенції, визначеної цим Законом. Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.п. 6.2.3 п. 6.2. ст.6 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п.п.16.1.1 п. 16.1 ст.16 Закону № 2181-ІІІ, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181.
Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону № 2181, контролюючий орган державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обовязкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181, активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.
У будь-яких інших випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобовязання.
На даний час сума самостійно задекларованого податкового зобов'язання, штрафних (фінансових) санкцій та пені, нараховані відповідачу, є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченими, тобто визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у термін) і підлягають стягненню в примусовому порядку.
У звязку із частковою сплатою заборгованості, станом на 25.02.2010 року, згідно наявної в матеріалах справи довідки № 2143/10/19-023 від 24.02.2010 року, сума податкового боргу ПП "ЮРС" становить 5366,17 грн., з якої: 125,00 грн. податкові зобовязання, 4767,81 грн. штрафні санкції, 473,36 грн. пеня, що обліковується по особовому рахунку. Відтак, дану суму слід стягнути з відповідача на користь державного бюджету.
Пунктом 4 ст. 94 КАС України встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідач фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "ЮРС", код ЄДРПОУ 20769257, що зареєстроване за адресою: 81100, Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Івасюка, буд. 3, кв.3, в користь бюджету податковий борг в сумі 5366 (пять тисяч триста шістдесят шість) гривень 17 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 20.03.2010 року.
Суддя Потабенко В.А.
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №2а-323/10/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна і резолютивна частини)
15 березня 2010 року Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Потабенко В.А.
при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.,
з участю представника позивача Хильченко Л.М., старшого державного податкового інспектора юридичного відділу ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області, згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції (надалі ДПІ) у Пустомитівському районі Львівської області до приватного підприємства "ЮРС" про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
виготовлення мотивувальної частини постанови відкласти до п'яти днів.
Тому, відповідно до вимог ст.ст. 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, судом вирішено проголосити вступну та резолютивну частини постанови суду, а з мотивувальною частиною постанови особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись або одержати її у суді після 20.03.2010 року.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "ЮРС", код ЄДРПОУ 20769257, що зареєстроване за адресою: 81100, Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Івасюка, буд. 3, кв.3, в користь бюджету податковий борг в сумі 5366 (пять тисяч триста шістдесят шість) гривень 17 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Текст постанови виготовлений в одному примірнику в нарадчій кімнаті
Суддя Потабенко В.А.