
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1941/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду К.М. Притула, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у справі за позовом Державного підприємства «Агентсво місцевих автомобільних доріг» до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Агентсво місцевих автомобільних доріг» звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 55, код ЄДРПОУ 39393501) № 191123400048 від 25.03.2019 року про відмову у включенні Державного підприємства «Агентство місцевих автомобільних доріг» (адреса реєстрації: 25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2, код ЄДРПОУ 42852223) до Реєстру неприбуткових установ та організацій;
- зобов'язати Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 55, код ЄДРПОУ 39393501) включити Державне підприємство «Агентство місцевих автомобільних доріг» (адреса реєстрації: 25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2, код ЄДРПОУ 42852223) до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 55, код ЄДРПОУ 39393501) на користь Державного підприємства «Агентство місцевих автомобільних доріг» (адреса реєстрації: 25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2, код ЄДРПОУ 42852223) судовий збір у розмірі 3 842,00 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп.
Ухвалою від 07 серпня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги вказує, що відповідачем протиправно відмовлено у включенні Державного підприємства "Агентство місцевих автомобільних доріг" до Реєстру неприбуткових організацій, оскільки останнє створене відповідно до вимог законодавства та його статут повністю відповідає вимогам статті 133 Податкового кодексу України.
У встановлені судом строки відповідачем надано відзив на позовну заяву (21.08.2019 вх. № 13585/19), в якому просив відмовити в задоволені позовних вимог, оскільки Державне підприємство «Агентсво місцевих автомобільних доріг» не відповідає вимогам статті 133 Податкового кодексу України.
30.08.2019 вх. № 14177/19 позивач подав відповідь на відзив, в якому заперечував проти доводів позивача, викладених у вказаному відзиві.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Державне підприємство «Агентсво місцевих автомобільних доріг» (далі - Підприємство) було створене відповідно до розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації "Про створення державного підприємства «Агентство місцевих автомобільних доріг» № 405-р від 22 лютого 2019 року (а.с.12).
Пунктом 2 вказаного розпорядження затверджено Статут Державного підприємства «Агентство місцевих автомобільних доріг» (надалі - Статут) (а.с.13-24).
Підприємство зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .
Відповідно до п. 1 Розділу І Статуту, Державне підприємство «Агентство місцевих автомобільних доріг» є юридичною особою публічного права, засноване на державній власності.
Згідно з п. 5 Розділу І Статуту, Державне підприємство «Агентство місцевих автомобільних доріг» є неприбутковим підприємством.
Пунктами 3 та 4 Розділу IV Статуту встановлено, що Підприємство утримується за рахунок:
1) коштів, передбачених у вартості експлуатаційного утримання, будівництва, ремонту, реконструкції автомобільних доріг загального користування місцевого значення, відповідно до законодавчо встановлених нормативів, що спрямовуються в установленому порядку в межах кошторисів видатків на утримання служби Замовника, погоджених з Уповноваженим органом управління;
2) інших джерел, не заборонених законодавством. Джерелами формування майна Підприємства також є:
1) грошові та матеріальні внески засновника;
2) кредити банків та інших кредиторів;
3) майно, придбане в інших суб'єктів господарювання, організацій та фізичних осіб у встановленому законодавством порядку;
4) інші джерела, не заборонені законодавством України.
Відповідно до Статуту та керуючись п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, Постановою КМУ від 13.07.2016 р. №440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру», 07.03.2019 р. Державним підприємством «Агентство місцевих автомобільних доріг» до Головного управління ДФС у Кіровоградській області Державної фіскальної служби України було подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копії установчих документів з метою включення Підприємства до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Рішенням Головного управління ДФС у Кіровоградській області № 191123400048 від 25.03.2019 року відмовлено у включенні Державного підприємства «Агентство місцевих автомобільних доріг» до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Підставою для відмови виступало те, що неприбуткова організація не утворена та не зареєстрована в порядку, визначеному законом , що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації. Рішення прийняти на підставі пункту 133.4 ст. 133 ПК України (а.с.11)
Мотивуючи вказане оскаржуване рішення, відповідач у відзиві зазначив, що за організаційно - правовою формою та метою створення, державне підприємство створюється для виконання державних замовлень, ефективного управління державним майном з цілю отримання прибутку та, відповідно, не може мати статус неприбуткової організації.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся з позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Згідно підпункту 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 ПК України.
Пунктами 6, 7 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №440, встановлено, що контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру на підставі поданих документів в разі, коли організація відповідає вимогам, встановленим підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України.
Так, підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
З матеріалів справи встановлено, що підставою прийняття спірного рішення про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є невідповідність його організаційно-правової форми, а також закріплення за підприємством державного майна на праві господарського відання.
Дослідивши зміст статуту Державного підприємства "Агентство місцевих автомобільних доріг", суд дійшов висновку, що він відповідає критеріям визначення неприбуткових підприємств, встановленим абзацами 3-4 підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, для отримання статусу неприбутковості.
Згідно підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Враховуючи викладене, Податковий кодекс України не містить застережень щодо організаційно-правової форми та видів діяльності, які може здійснювати неприбуткова організація як критерій отримання статусу неприбутковості, а тому позивач у організаційно-правовій формі "державне підприємство", при дотриманні вимог щодо змісту установчих документів, має право на отримання відповідного податкового статусу.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача щодо безпідставності відмови відповідача у включенні Державного підприємства "Агентство місцевих автомобільних доріг" до Реєстру неприбуткових установ та організацій з підстав невідповідності організаційно-правової форми підприємства.
Крім того, суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що Державне підприємство "Агентство місцевих автомобільних доріг" не є неприбутковим підприємством у розумінні підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, оскільки майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання, а тому підприємство не відповідає вимогам некомерційної господарської діяльності у розумінні приписів Господарського кодексу України , з наступних підстав.
Відповідно до статті 52 Господарського кодексу України некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
В той час, за приписами підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
З аналізу вказаних правових норм випливає, що за визначенням Податкового кодексу України неприбуткова організація може отримувати прибутки, які використовуються виключно на певні цілі, визначені законом, при цьому Господарським судом України некомерційне господарювання визначено як таке, що не має на меті одержання прибутку.
Частина перша статті 62 Господарського кодексу України визначає підприємство як самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Частиною другої зазначеної норми передбачено, що підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності.
За змістом статті 73 Господарського кодексу України, державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Державні унітарні підприємства діють як державні комерційні підприємства або казенні підприємства.
Статтею 74 Господарського кодексу України встановлено, що державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу. Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання чи оперативного управління.
Згідно статті 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Пунктом 3.1 статті 3 Податкового кодексу України передбачено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Таким чином, Податковий кодекс є спеціальним законодавчим актом у сфері правовідносин, що виникають з питань оподаткування.
Статтею 5 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є відносинами з питань оподаткування, а тому до них застосовуються поняття, терміни, правила та положення Податкового кодексу України.
Таким чином, при вирішенні питання щодо включення позивача до вказаного Реєстру, застосовується критерій визначення неприбуткового підприємства, встановлений пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а не положення Господарського кодексу України.
При цьому, слід зауважити, що чинним законодавством України не врегульовано порядок утворення, реєстрації та діяльності неприбуткових державних підприємств.
Статутом позивача підтверджено дотримання критеріїв визначення неприбуткового підприємства, встановленого пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а саме, орган управління відніс основну діяльність до неприбуткової, Статут містить заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, Статутом визначено, що доходи (прибутки) підприємства використовуються виключно для фінансування видатків на утримання та розвиток підприємства, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямків діяльності, визначених у Статуті, а також передбачено передачу активів підприємства під час припинення в результаті реорганізації (злиття, поділу, приєднання або перетворення) або ліквідації одній чи кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або ж зарахування таких в дохід бюджету.
Отже, висновки податкового органу про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій не ґрунтуються на приписах чинного законодавства.
Також суд вважає безпідставними посилання відповідача на лист Міністерства фінансів України від 12 липня 2016 року № 2049/4/99-99-12-03-06-13, оскільки зазначений лист не є нормативно-правовим актом, за своєю природою він має інформаційний, роз'яснювальний та рекомендаційний характер і не встановлює нових правових норм.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення оскаржуване рішення відповідача про відмову у включенні Державного підприємства "Агентство місцевих автомобільних доріг" до Реєстру неприбуткових установ та організацій не ґрунтується на нормах чинного податкового законодавства, а тому є протиправним.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в розмірі 3842 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства «Агентсво місцевих автомобільних доріг» (ЄДРПОУ 42852223, 25006, м. Кропивницький, вул. Перображенська, 2) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код 39393501, 25006, м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна,55 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області № 191123400048 від 25.03.2019 року про відмову у включенні Державного підприємства «Агентство місцевих автомобільних доріг» до Реєстру неприбуткових установ та організацій;
Зобов'язати Головне управління ДФС у Кіровоградській області включити Державне підприємство «Агентство місцевих автомобільних доріг» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440;
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області на користь Державного підприємства «Агентство місцевих автомобільних доріг» судовий збір у розмірі 3 842,00 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп. відповідно до платіжного доручення №58 від 01.08.2019 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула