Рішення № 84699052, 30.09.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
500/1283/19
Номер документу
84699052
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1283/19

30 вересня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чепенюк О.В.,

за участю секретаря судового засідання Кухар О.Л.,

представника відповідача Чайківської М.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» (далі ТОВ «Т-ПС», позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі ГУ ДФС у Тернопільській області, відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Тернопільській області від 04.03.2019 № 0018645405, яким відповідно до акта № 925/19-00-54-05/36509785 від 07.02.2019 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та зобов`язано ТОВ «Т-ПС» сплатити штраф у сумі 93 717,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами.

ГУ ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі ЄРПН) ТОВ «Т-ПС» за період з 17.09.2018 по 05.02.2019, за результатами якої складено акт № 925/19-00-54-05/36509185 від 07.02.2019, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 04.03.2019 №0018645405.

Представник позивача у позовній заяві вказує на те, що зі змісту оскаржуваного рішення та акта перевірки не зрозуміло чим підтверджено порушення строків реєстрації податкових накладних, акт перевірки містить у собі лише припущення без їх відповідного обґрунтування належними і допустимими доказами. В акті перевірки від 07.02.2019 не наведено змісту порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, посилання на докази, первинні документи, що підтверджують факт порушення, чим порушено Порядок оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків – фізичними особами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.03.2013 № 395. Відповідно, на думку позивача, рішення, прийняте на підставі акта перевірки складеному з порушенням, є протиправним.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 позовну заяву залишено без руху, зазначено її недоліки та спосіб їх усунення.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, 29.07.2019 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи відповідно до статей 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України). Цією ж ухвалою витребувано у позивача докази на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів, а саме: доказів на підтвердження фактичної реєстрації податкових накладних у ЄРПН.

08.08.2019 до суду від ГУ ДФС у Тернопільській області надійшов відзив на позов (а.с.27-28). Відповідач позов заперечує, вказує, що ГУ ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість (далі ПДВ) та даних ЄРПН ТОВ «Т-ПС» за період з 17.09.2018 по 05.02.2019, якою встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України), а саме: порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН (акт перевірки від 07.02.2019 №925/19-00-54-05/36509185).

При цьому камеральна перевірка проведена у відповідності до вимог статей 75, 76, 86 ПК України. Предметом камеральної перевірки може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН.

Перевіркою встановлено несвоєчасність реєстрації податкових накладних в ЄРПН у ряді випадків, за порушення строків застосовано штрафні санкції, визначені статтею 120-1.1 ПК України.

Відповідач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення правомірним та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 26.09.2019 допущено заміну відповідача Головне управління ДФС у Тернопільській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області.

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.

У судовому засіданні 26.09.2019 представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.

У судове засіданні 30.09.2019 представник ТОВ «Т-ПС» не прибула, подала до суду заяву про подальший розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача у судових засіданнях просила відмовити у задоволенні позовних вимог з мотивів, наведених у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ТОВ «Т-ПС» зареєстроване як юридична особа, взяте на облік як платник податків у Тернопільській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області, є платником ПДВ з 30.12.2016 (а.с.17).

ГУ ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з ПДВ та даних ЄРПН ТОВ «Т-ПС» за період з 17.09.2018 по 05.02.2019, про що складено акт від 07.02.2019 №925/19-00-54-05/36509185 (а.с.17-18).

Перевіркою встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, а саме: порушено граничні терміни реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН:

від 19.09.2018 №13 на суму 16 500,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 23.10.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 8 календарних днів;

від 18.09.2018 №12 на суму 6 798,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 23.10.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 8 календарних дні;

від 17.09.2018 №11 на суму 8 278,35 грн, зареєстрована в ЄРПН 23.10.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 8 календарних днів;

від 28.09.2018 №22 на суму 19 949,87 грн, зареєстрована в ЄРПН 23.10.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 8 календарних днів;

від 12.10.2018 №10 на суму 4 547,54 грн, зареєстрована в ЄРПН 02.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 2 календарних дні;

від 05.10.2018 №80 на суму 7 715,73 грн, зареєстрована в ЄРПН 14.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 14 календарних днів;

від 31.10.2018 №41 на суму 3 871,23 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 19.10.2018 №77 на суму 29 808,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №32 на суму 1 672,73 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №62 на суму 2 500,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 29.10.2018 №40 на суму 1 998,27 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №64 на суму 2 333,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 29.10.2018 №38 на суму 2 426,84 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №65 на суму 4000,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №45 на суму 1 755,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 30.10.2018 №76 на суму 2 666,67 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 17.10.2018 №51 на суму 4 231,50 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 29.10.2018 №58 на суму 196,11 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 16.10.2018 №30 на суму 2 400,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 19.10.2018 №33 на суму 1 682,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 19.10.2018 №25 на суму 4 427,08 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 30.10.2018 №44 на суму 3 666,67 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №74 на суму 4 250,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 17.10.2018 №61 на суму 2 500,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №53 на суму 3 000,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 29.10.2018 №39 на суму 3 061,67 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №56 на суму 4 250,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 17.10.2018 №31 на суму 3 856,82 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №26 на суму 2 200,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 19.10.2018 №34 на суму 2 447,67 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 29.10.2018 №72 на суму 3 508,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 16.10.2018 №19 на суму 2 479,17 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 18.10.2018 №20 на суму 2 747,20 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 17.10.2018 №23 на суму 4 281,26 грн, зареєстрована в ЄРПН 28.11.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 13 календарних днів;

від 19.11.2018 №23 на суму 2 500,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 22.11.2018 №32 на суму 416,67 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 20.11.2018 №25 на суму 32 999,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 29.11.2018 №38 на суму 19 848,80 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 16.11.2018 №19 на суму 2 580,50 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 21.11.2018 №27 на суму 5 000,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 21.11.2018 №29 на суму 1 050,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 21.11.2018 №30 на суму 1 666,67 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 30.11.2018 №39 на суму 2 833,60 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 19.11.2018 №21 на суму 3 141,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 16.11.2018 №18 на суму 175,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 11 календарних днів;

від 30.11.2018 №40 на суму 508,53 грн, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів;

від 19.11.2018 №22 на суму 6 794,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів;

від 21.11.2018 №28 на суму 2 400,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів;

від 26.11.2018 №36 на суму 113,35 грн, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів;

від 26.11.2018 №35 на суму 16,42 грн, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів;

від 20.11.2018 №24 на суму 16 569,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів;

від 19.11.2018 №20 на суму 7 629,51 грн, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів;

від 23.11.2018 №33 на суму 17 138,38 грн, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2018, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 12 календарних днів;

від 13.12.2018 №13 на суму 15 607,35 грн, зареєстрована в ЄРПН 04.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 4 календарних дні;

від 04.12.2018 №5 на суму 6 018,28 грн, зареєстрована в ЄРПН 25.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 25 календарних днів;

від 13.12.2018 №33 на суму 6 668,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 29.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 29 календарних днів;

від 12.12.2018 №10 на суму 3 889,50 грн, зареєстрована в ЄРПН 29.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 29 календарних днів;

від 12.12.2018 №12 на суму 5 816,65 грн, зареєстрована в ЄРПН 29.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 29 календарних днів;

від 12.12.2018 №11 на суму 11 602,89 грн, зареєстрована в ЄРПН 29.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 29 календарних днів;

від 03.12.2018 №7 на суму 3000,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 30 календарних днів;

від 28.12.2018 №30 на суму 967,67 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 15 календарних днів;

від 03.12.2018 №16 на суму 3000,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 30 календарних днів;

від 28.12.2018 №28 на суму 255,78 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 15 календарних днів;

від 17.12.2018 №22 на суму 5 842,40 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 15 календарних днів;

від 18.12.2018 №24 на суму 2 833,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 15 календарних днів;

від 04.12.2018 №2 на суму 2 553,31 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 30 календарних днів;

від 12.12.2018 №9 на суму 8 123,86 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 30 календарних днів;

від 28.12.2018 №31 на суму 1 104,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 15 календарних днів;

від 12.12.2018 №15 на суму 18 873,59 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 30 календарних днів;

від 13.12.2018 №8 на суму 7 775,02 грн, зареєстрована в ЄРПН 30.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 30 календарних днів;

від 19.12.2018 №25 на суму 7 133,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 31.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 16 календарних днів;

від 28.12.2018 №29 на суму 2 796,41 грн, зареєстрована в ЄРПН 31.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 16 календарних днів;

від 17.12.2018 №23 на суму 7 500,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 31.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 16 календарних днів;

від 20.12.2018 №26 на суму 4 725,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 31.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 16 календарних днів;

від 14.12.2018 №14 на суму 94 250,05 грн, зареєстрована в ЄРПН 31.01.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 31 календарний день;

від 10.01.2019 №4 на суму 14 550,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 05.02.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 5 календарних днів;

від 10.01.2019 №9 на суму 33,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 05.02.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 5 календарних днів;

від 10.01.2019 №10 на суму 33,33 грн, зареєстрована в ЄРПН 05.02.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 5 календарних днів;

від 15.01.2019 №2 на суму 16 691,69 грн, зареєстрована в ЄРПН 05.02.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 5 календарних днів;

від 04.01.2019 №3 на суму 12 965,00 грн, зареєстрована в ЄРПН 05.02.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 5 календарних днів;

від 05.12.2018 №6 на суму 29 731,67 грн, зареєстрована в ЄРПН 05.02.2019, тобто з порушенням граничних термінів реєстрації на 36 календарних днів.

У висновку акта перевірки вказано про порушення ТОВ «Т-ПС» граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. Відповідальність платника передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

04.03.2019 на підставі акта перевірки від 07.02.2019 ГУ ДФС у Тернопільській області винесло оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0018645405 про застосування до ТОВ «Т-ПС»

за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 366272,34 грн штрафу у розмірі 10 відсотків у сумі 36627,24 грн,

за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 99476,17 грн штрафу у розмірі 20 відсотків у сумі 19895,24 грн,

за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН від 31 до 60 календарних днів на суму податку на додану вартість 123981,72 грн штрафу у розмірі 30 відсотків у сумі 37194,52 грн,

а всього 93717,00 грн (а.с.16).

Не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням від 04.03.2019 №0018645405 на суму 93 717,00 грн, ТОВ «Т-ПС» 15.03.2019 звернулося до Державної фіскальної служби України із скаргою.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 15.05.2019 про результати розгляду скарги податкове повідомлення-рішення від 04.03.2019 № 0018645405 залишено без змін, а скаргу ТОВ «Т-ПС» від 15.03.2019 – без задоволення (а.с.19).

Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням контролюючого органу, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відтак, суд, зважаючи на предмет позову, перевіряє чи оскаржуване рішення відповідача прийняте у відповідності до зазначених вище умов.

ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац четвертий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п`ятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац дев`ятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзац десятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац тринадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Пунктами 12, 13, 14 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абзац тринадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (абзаци чотирнадцятий-п`ятнадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Статтею 120-1 визначено відповідальність за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної.

Так, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Судом встановлено, що дати реєстрації податкових накладних у ЄРПН, які відображені у таблиці 1 до акта перевірки № 925/19-00-54-05/36509185 від 07.02.2019 відповідають датам подання ТОВ «Т-ПС» податкових накладних на реєстрацію, що підтверджується копіями квитанцій №1 із зазначенням відомостей «документ прийнято» (а.с.39-115, 145-148).

Отже, суд приходить до переконання, що у спірному випадку, позивачем допущено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, відображених у таблиці 1 до акта перевірки № 925/19-00-54-05/36509185 від 07.02.2019.

Щодо доводів представника позивача про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки воно прийняте на підставі протиправного акта перевірки, у якому не наведено змісту порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, посилання на докази, первинні документи, що підтверджують факт порушення, чим порушено порядок оформлення результатів перевірки, то суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно із приписами статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Пункт 76.3 статті 76 ПК України визначає, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Отже, предметом камеральної перевірки, серед іншого, є своєчасність реєстрації податкових накладних у ЄРПН та з урахуванням положень статті 102 ПК України, такою перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів за останнім днем граничного строку реєстрації податкових накладних. ГУ ДФС у Тернопільській області правомірно і у строк, визначений ПК України, проведено камеральну перевірку, предметом якої є дотримання ТОВ «Т-ПС» строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Така позиція суду відповідає правовому висновку, викладеному Верховним Судом у постанові від 19.04.2019 у справі №804/558/17.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 ПК України.

Пунктом 86.2 статті 86 ПК України передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки) (пункт 86.7. статті 86 ПК України).

Судом встановлено, що за результатами камеральної перевірки даних, податкової звітності з податку на додану вартість та даних ЄРПН ТОВ «Т-ПС» за період з 17.09.2018 по 05.02.2019 головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування ПДВ Тернопільського управління ГУ ДФС у Тернопільській області Королюком С.П. складено та підписано акт від 07.03.2019 № 925/19-00-54-05/36509185 (а. с. 17-18), у якому вказано підстави проведення камеральної перевірки та описано виявлені в результаті її проведення порушення, а саме: порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН, визначених відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України. Відповідальність платника передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 розділу ІІ ПК України.

У акті перевірки міститься таблиця 1 із зазначенням: № податкових накладних; дати їх складання; дати реєстрації в ЄРПН; суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних; порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів).

Заперечень щодо акту перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, до контролюючого органу від позивача не надходило.

Крім того, в описовій частині акта перевірки від 07.02.2019 зазначено, що при перевірці використано Єдиний реєстр податкових накладних, тобто достовірні відомості щодо реєстрації податкових накладних в електронному вигляді згідно з наданими платником податку на додану вартість ТОВ «Т-ПС» електронними документами.

Наведене спростовує твердження представника позивача про відсутність доказів в акті перевірки допущеного платником податків податкового правопорушення та посилання на первинні документи.

Отже, враховуючи викладене вище, суд вважає, що контролюючим органом належним чином оформлено результати проведеної камеральної перевірки, що зафіксовані в акті від 07.03.2019 № 925/19-00-54-05/36509185.

Доводи представника позивача про відсутність у вказаному акті перевірки відомостей, зазначених у Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків – фізичними особами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.03.2013 № 395, суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до пункту 1.1 цього Порядку цей Порядок поширюється на платників податків - фізичних осіб (резидентів, нерезидентів), у тому числі самозайнятих осіб, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з Кодексом або податковими законами і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів відповідно до Кодексу. У спірному випадку було проведено камеральну перевірку даних ЄРПН юридичної особи ТОВ «Т-ПС», а тому вказаний представником позивача Порядок оформлення результатів документальних перевірок застосуванню не підлягає.

Судом встановлено, що позивач направив в електронному форматі до ДФС України для реєстрації в ЄРПН податкові накладні, вказані у таблиці 1 до акту від 07.03.2019 №925/19-00-54-05/36509185 із порушенням граничних термінів їх реєстрації.

Таким чином, оскільки несвоєчасна реєстрація податкових накладних, зазначених у таблиці 1 до акту від 07.03.2019 № 925/19-00-54-05/36509185, в ЄРПН виникла з вини позивача, то висновок контролюючого органу про застосування по вказаних податкових накладних штрафу у загальній сумі 93 717,00 грн є правомірним.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскаржуване рішення прийняте з дотриманням інших вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення належить відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» (вулиця Промислова, 30, місто Тернопіль, 46000, ідентифікаційний код юридичної особи 36509185).

Відповідач: Головне управління ДПС у Тернопільській області (вулиця Білецька, 1, місто Тернопіль, 46003, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 43142763).

Повний текст рішення складено та підписано 03 жовтня 2019 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

Згідно з оригіналом:

Суддя Чепенюк О.В.