
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.003194
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Кедик М.В.,
секретар судового засідання Курпіта П.І.,
за участю:
представник позивача Михальчишин Н.Л.,
представник відповідача Чабан О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Універсальна бурильна техніка» до Головного управління ДФС у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
в с т а н о в и в :
товариство з обмеженою відповідальністю «Універсальна бурильна техніка» (далі – позивач, ТОВ «Універсальна бурильна техніка») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області, у якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 24.04.2019 № 0105555713 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Ухвалою від 04.07.2019 суддя відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 16.09.2019 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з долученого до оскарженого рішення розрахунку розміру штрафної санкції не зрозумілими є суми боргу, на які податковий орган нарахував штрафну санкцію в розмір 20 % та пеню. Крім того, зазначає, що платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Дрогобицьким управлінням Головного управління ДФС у Львівській області при прийнятті оскарженого рішення не враховано фактичних сплат єдиного соціального внеску, нарахованого ТОВ «Універсальна бурильна техніка», а також пріоритетності зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу). ТОВ «Універсальна бурильна техніка» за період з 22.02.2019 по 06.03.2019 здійснено такі платежі: 22.02.2019 в загальній сумі 243000 грн відповідно до платіжного доручення № 4154; 25.02.2019 в загальній сумі 12730 грн відповідно до платіжних доручень № 4195, № 4203; 27.02.2019 в загальній сумі 30 грн відповідно до платіжного доручення № 4206; 05.03.2019 в загальній сумі 91650 грн відповідно до платіжних доручень № 4219, № 4232, № 4234; 06.03.2019 в загальній сумі 145200 грн відповідно до платіжного доручення № 4252. Однак, як вбачається з розрахунку штрафної санкції Дрогобицьким управлінням Головного управління ДФС у Львівській області не враховано всіх сплат ТОВ «Універсальна бурильна техніка» єдиного соціального внеску.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив 20.08.2019 (вх. № 29887), просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 24.07.2019 (вх. № 26159), у якому зазначає, що Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Універсальна бурильна техніка» з питань несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску. За результатами перевірки на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 cт. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» винесено рішення від 24.04.2019 № 0105555713 про застосування штрафних санкцій у розмірі 45171,21 грн (20% з 01.01.2015) за період з 21.02.2019 до 06.03.2019 та нараховано пеню у розмірі 3069,04 грн. (0,1%) суми недоїмки). Звертає увагу, що Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» чітко встановлений обов`язок платника своєчасно сплачувати єдиний внесок, незалежно від фінансового стану, та не передбачено можливість звільнення такого платника єдиного внеску від відповідальності, встановленої за невиконання відповідного зобов`язання.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ТОВ «Універсальна бурильна техніка» зареєстроване, як юридична особа код ЄДРПОУ 40978147, місцезнаходження: 82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Тураша, 20 та є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
24.04.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято рішення № 0105555713 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до ТОВ «Універсальна бурильна техніка» штраф у розмірі 45171,21 грн за період з 21.02.2019 до 06.03.2019 та нараховано пеню у розмірі 3069,04 грн.
Не погоджуючись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами(крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконуванні роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються: фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина одинадцята статті 9 названого Закону).
Відповідно до частини 3 та 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 визначено процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів (далі – Інструкція № 449).
Згідно з п. 1 розділу VII Інструкції № 449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Підпунктом 2 п. 2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що відповідно до частини одинадцятої ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II вказаної Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01.01.2015 накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до вказаної Інструкції.
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у вказаному підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Згідно з п. 5 розділу VII Інструкції № 449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк його сплати, звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду.
З огляду на приведені норми законодавства, суд вважає, що визначальним для вирішення справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної) сплати позивачем ЄСВ на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме зворотного боку облікової картки платника, а також первинних документів щодо нарахування (декларації, розрахунки) та сплати (платіжні доручення). І виключно на підставі викладених документів суд зобов`язаний надати оцінку правомірності нарахування контролюючим органом штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно оскаржуваного рішення.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.11.2018 у справі № 813/4686/16 (адміністративне провадження № К/9901/51962/18).
Дослідивши дані інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме зворотній бік облікової картки позивача, суд встановив, що ТОВ «Універсальна бурильна техніка» не забезпечено сплату задекларованих сум єдиного в установлені законом строки.
Окрім того, приведені у розрахунку штрафних санкцій до оскарженого рішення відомості щодо порушених строків сплати задекларованих сум єдиного внеску та сум несвоєчасно сплаченого внеску відповідають даним зворотного боку облікової картки позивача, як платника названого збору.
Доказів того, що єдиний соціальний внесок сплачувався своєчасно позивачем надано не було.
Посилання позивача на те, що станом на лютий 2019 року існувала заборгованість зі сплати заробітної плати за січень 2019 року, тому у позивача не виникало обов`язку щодо сплати єдиного внеску, а у відповідача - підстав для прийняття оскарженого рішення, суд не приймає до уваги, оскільки згідно із положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» наявність таких обставин, як затримка з виплати заробітної плати, не звільняють позивача від обов`язку вчасної сплати нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та від відповідальності у разі несвоєчасної сплати єдиного внеску.
Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування – консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку на регулярній основі та згідно з положеннями статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19.03.2019 у справі № 804/6540/15 (провадження № К/9901/9752/18). Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, суд зазначає, що розрахунок пені та штрафної санкції, податковим органом здійснено з додержанням вимог Інструкції № 449, що підтверджено даними інтегрованої картки платника податку ТОВ «Універсальна бурильна техніка». Зокрема у колонці 4 розрахунку вказана кількість днів, за які несвоєчасно сплачено єдиний внесок, у колонці 6 - сума, на яку нарахована штрафна санкція.
За наведених обставин, зібраними у справі доказами підтверджуються обставини стосовно несвоєчасного погашення позивачем боргу з єдиного внеску за період з 21.02.2019 по 06.03.2019 та правомірності застосування до нього штрафних санкцій згідно з рішення від 24.04.2019 № 0105555713 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 45171,21 грн та пені у розмірі 3069,04 грн.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач по справі, як суб`єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов`язок щодо доказування наявності в діях позивача ознак неправомірності, а відтак і правомірності вчинених ним дій та прийняття оскарженого рішення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Щодо судового збору, то такий на підставі статті 139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю “Універсальна бурильна техніка” до Головного управління ДФС у Львівській області в особі відокремленого підрозділу Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення складений 02.10.2019.
Суддя Кедик М.В.