
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
02 жовтня 2019 року м. Київ № 320/5259/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ФОП ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ та рішення про застосування штрафних фінансових санкцій,
в с т а н о в и в:
ФОП Сафанюк П.В ОСОБА_2 звернувся до суду з вимогами визнання протиправними та скасування ППР №0008051303, 0008091303,0008061303, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ та рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску, прийнятих ГУ ДФС у Київській області.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши документи позовної заяви суд приходить до висновку про необхідність її повернення, ураховуючи таке:
позовна заява подана та підписана ФОП Сафанюком П.В. особисто. В той же час, відповідно до ч.2 ст.131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Підпунктом 11 п.15 розділу XV "Перехідні положення " Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" встановлено, що "представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Представництво- це правовідношення, відповідно до якого одна сторона (представник) на підставі набутих нею повноважень виступає і діє від імені іншої особи, яку представляє, створюючи, змінюючи чи припиняючи безпосередньо для неї цивільні права та обов`язки.
Повноваження на ведення справи в суді дає представникові право на вчинення від імені особи, яку він представляє, усіх процесуальних дій, які може вчинити ця особа. Розпорядження довірителя представникові, який бере участь в адміністративному процесі на основі договору, щодо ведення справи є обов`язковими для нього. Представник, який бере участь в адміністративному процесі на основі договору, має всі права позивача, включаючи право повністю або частково відмовитися від адміністративного позову, визнати адміністративний позов, змінити адміністративний позов, досягнути примирення, передати повноваження представника іншій особі (передоручення), оскаржити судове рішення, якщо право на вчинення кожної із цих дій спеціально обумовлене у виданій йому довіреності. Повноваження представника чинні протягом часу провадження у справі, якщо інший строк не зазначено у довіреності. Представник може відмовитися від наданих йому повноважень, про що повідомляє особу, яка його ними наділила, та суд. Підстави і порядок припинення представництва за довіреністю, скасування довіреності та відмови представника від наданих йому повноважень визначаються Цивільним кодексом України.
При цьому, відповідно до Конституції України до соціальних прав належать свободи тобто можливості людини і громадянина із забезпеченням належних соціальних умов життя, включаючи право на соціальний захист(ст.46); право на житло (ст.47); право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї (ст.48).
Предметом даного спору є рішення податкового органу, ухвалені в межах його контрольної функції. Дана справа є справою з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства та, згідно класифікатору – Коефіцієнти складності справ за категоріями, коефіцієнти складності окремих процесуальних питань, коефіцієнти форми участі судді та коефіцієнти адміністративних посад, затвердженого Наказом ДСА України 21.12.2018 р. за №622 має високу категорію складності 28. Для порівняння, найбільший показник складності справ за класифікатором становить 35.
Отже дана справа за своєю категорією не відноситься до справ, вказаних у ч.3 ст.131-2 Конституції України, тому у ній здійснення представництва в суді інтересів позивача має проводити адвокат, а справа повинна розглядатися за правилами загального позовного провадження. Позаяк з 01.01.2019 р. представництво в судах здійснюється виключно адвокатами, то в цій справі адвокат повинен здійснювати представницькі функції позивача в суді першої інстанції.
Виключення з цього правила складають справи провадження в яких розпочаті до набрання чинності (30.09.2016 – ред.) Законом України ”Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)”, здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, – до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Згідно ч.1 ст. 5 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Водночас, у підпункті 11 пункту 16-1 Розділу XV Перехідні положення Основного закону йдеться про наступне: представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.
Отже кожна особа може реалізувати своє право на звернення до суду з 01.01.2019 р. через адвоката, який повинен здійснювати представництво її інтересів в судах першої інстанції. Позивач звернувся до суду на захист своїх майнових прав в період дії імперативної норми Конституції України як закону прямої дії, тому таке звернення повинно відбуватись в порядку представництва адвокатом та/чи прокурором.
За приписами п.3 ч.4 ст. 169 КАСУ, позовна заява повертається, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано. Керуючись статтями 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Позовну заяву ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Київській області (код 39393260, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ та рішення про застосування штрафних фінансових санкцій, - повернути позивачеві.
2. Роз`яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Брагіна О.Є.