
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2019 р. Справа№200/10514/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у письмовому (спрощеному) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення від 07.08.2019 № 1268 про відмову у призначенні пенсії відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, зобов`язання зарахувати до страхового стажу період роботи з 17.12.1985 до 01.07.1998 в колгоспі імені Леніна (КСП імені Леніна), повторно розглянути заяву від 17.07.2019 про призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” із зарахуванням вказаного періоду роботи до страхового стажу.
В обґрунтування вимог позивач зазначила, що доданих нею до заяви про призначення пенсії документів достатньо для зарахування до стажу періоду роботи колгоспі імені Леніна (КСП імені Леніна) з 17.12.1985 по 01.07.1998. Неврахування наведеного періоду роботи до страхового стажу є протиправним, оскільки відомостями трудової книжки засвідчено факт участі позивача у колгоспі у цей період.
Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, підстави незгоди навів в адресованому суду відзиві на позов. За змістом відзиву надана позивачем трудова книжка не містить всіх необхідних даних для розрахунку страхового стажу. Так, для зарахування до страхового стажу періоду роботи з 17.12.1985 по 01.07.1998 в колгоспі імені Леніна позивачу необхідно надати довідки про встановлений мінімум та фактично відпрацьовані трудодні. В розділі трудової книжки позивача про трудову участь у суспільному господарстві відсутні підписи голови колгоспу або вповноваженої особи, що посвідчували б правильність даних. Частина записів посвідчена печаткою КСП імені Леніна, втім відсутні записи про перереєстрацію колгоспу імені Леніна в КСП. Записи про звільнення позивача з колгоспу імені Леніна та прийняття на роботу у КСП імені Леніна або запис про зміну назву колгоспу у трудовій книжці відсутні.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.09.2019 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 . Згідно відомостей паспорту серії НОМЕР_2 позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
17.07.2019 позивач звернулася до Волноваського об`єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області (відповідач у справі) із заявою про призначення пенсії за віком.
Згідно рішення відповідача № 1268 від 07.08.2019 до заяви про призначення пенсії додані копії паспорту, ІПН, трудової книжки УКР № НОМЕР_3 від 09.07.1986, НОМЕР_4 від 15.08.1978, диплома та свідоцтва про народження дитини.
У рішенні вказано, що достатнім для призначення пенсії є стаж тривалістю 26 років. Оскільки тривалість страхового стажу позивача для визначення права на пенсію становить 15 років 05 місяців 15 днів, заявниці в призначенні пенсії за віком слід відмовити через відсутність необхідного страхового стажу 26 років.
Згідно наданих відповідачем у відзиві пояснень, надана позивачем трудова книжка не містить всіх необхідних даних для розрахунку страхового стажу. Так, для зарахування до стаду періодів роботи з 17.12.1985 по 01.07.1998 в колгоспі імені Леніна позивач має надати довідки про встановлений мінімум та фактично відпрацьовані трудодні. В розділі трудової книжки позивача про трудову участь у суспільному господарстві відсутні підписи голови колгоспу або вповноваженої особи, що посвідчували б правильність даних. Частина записів посвідчена печаткою КСП імені Леніна, втім відсутні записи про перереєстрацію колгоспу імені Леніна в КСП. Записи про звільнення позивача з колгоспу імені Леніна та прийняття на роботу у КСП імені Леніна або запис про зміну назву колгоспу у трудовій книжці відсутні.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 26 років при призначенні пенсії (період за з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року). До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року (ч. 1 статті 26 Закону України № 1058).
Згідно частини 3статті 26 Закону України № 1058 у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років в період з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року за наявності страхового стажу від 15 до 22 років.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховим стажем є період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
До набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій, регулювалися Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно зі статтею 56 цього Закону до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 1 Основного положення про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310, чинного на час внесення записів про роботу позивача в колгоспі, трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспу.
За п. 6 Основного положення усі записи у трудовій книжці засвідчуються підписом голови колгоспу або спеціально вповноваженої правлінням колгоспу особи та печаткою.
Відповідно до п. 13 цього положення відповідальність за організації роботи по ведення, обліку, зберіганню та видачу трудових книжок покладається на голову колгоспу. Відповідальність за своєчасне та вірне заповнення трудових книжок, за облік та зберігання несе спеціально вповноважена правлінням колгоспу особи.
За порушення установленого порядку ведення, обліку, зберіганню та видачу трудових книжок посадові особи несуть відповідальність згідно зі статутом та правилами внутрішнього розпорядку колгоспу, а у передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Зразок трудової книжки колгоспника також затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310 та містить, крім іншого, відомості про членство в колгоспі (розділ ІІІ), відомості про роботу (розділ IV), відомості про трудову участь у суспільному господарстві (розділ V).
Пунктом 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162 передбачено, що у разі, якщо за час роботи робітника або службовця найменування підприємства змінюється, то про це окремою строчкою робиться запис: "Підприємство таке-то з такого-то числа перейменоване на таке-то", а в графі 4 зазначається підстава перейменування – наказ (розпорядження), його номер та дата.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Згідно з ч. 3 ст. 44 ЗУ № 1058 та пунктом 4.2 цього Порядку органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію, а також вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих документів.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Трудова книжка позивача НОМЕР_5 № 0869727, копія якої наявна в матеріалах справи та яка надавалась відповідачу разом із заявою про призначення пенсії, в розділі відомостей про членство в колгоспі містить наступні записи про роботу позивача у колгоспі імені Леніна: 17.12.1985 прийнята в члени колгоспу імені Леніна; 01.03.2000 – наданий вихід з членів КСП імені Леніна Тельманівського району Донецької області. Записи засвідчені підписами голови колгоспу, КСП та печатками. У відомостях про роботу в трудовій книжці позивача вказано: 17.12.1985 – диспетчер оперативного зв`язку; 16.07.1987 – вагар; 01.01.1992 – заправник; 01.03.2000 – звільнена за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням – запис засвідчено підписом голови КСП та печаткою. У розділі трудової книжки позивача про трудову участь у суспільному господарстві містяться записи про визначений колгоспом та виконаний працівником мінімум трудової участі у кожний рік періоду з 1985 року по 30.06.1998, які засвідчені печатками підприємства. Вказано, що з 01.07.1998 позивач не працює.
З приписів порядку ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях, що визначався Інструкцією, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.06.1974 № 162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58 та Основного положення про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310, вбачається, що заповнення трудової книжки здійснюється роботодавцем, а не працівником. Отже, відповідальним за заповнення трудової книжки, зокрема, за внесення до неї записів про роботу, є підприємство – роботодавець, а відтак позивач не може нести відповідальності за допущені роботодавцем порушення при внесенні записів до трудової книжки.
Водночас, суд зазначає, що виявлені відповідачем недоліки оформлення трудової книжки, зокрема відсутність запису про зміну організаційно-правової форми колгоспу імені Леніна не є достатньою підставою для відмови позивачу для визначення загального страхового стажу на підставі трудової книжки. Положеннями Закону 1058-ІУ підставою для призначення пенсії визначено наявність страхового стажу необхідного розміру, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Суд зауважує на тому, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальною обставиною є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці. В даному випадку суд, дослідивши наявні в трудовій книжці позивача записи про роботу в колгоспі імені Леніна, членство в цьому колгоспі та відомості про участь в загальному господарстві, дійшов висновку про їх достатність для висновку щодо підтвердження зайнятості позивача на роботі в колгоспі імені Леніна та КСП імені Леніна в період з 17.12.1985 по 30.06.1998, що є підставою його зарахування до стажу роботи під час вирішення питання про призначення пенсії.
Слід звернути увагу позивача, що найменування роботодавця позивача – імені Леніна в період членства позивача у колгоспі та роботи у КСП не змінювалося. Втім, що стосується зміни організаційно-правової форми роботодавця з колгоспу на колективне сільськогосподарське підприємство, то наведене є реорганізацією роботодавця, вимоги про внесення записів про яку порядок ведення трудових книжок працівників не містить.
Посилання відповідача на необхідність ненадання довідок із визначенням мінімуму трудової участі та відображенням фактично відпрацьованих трудоднів суд також до уваги не приймає, оскільки такі відомості містить трудова книжка, що є основним документом про зайнятість позивача.
На підставі викладеного суд дійшов до висновку, що незарахування до страхового стажу позивача періоду роботи в колгоспі імені Леніна (КСП імені Леніна) свідчить про те, що відповідачем не було забезпечено розгляду наданої позивачем заяви про призначення пенсії за віком шляхом всебічного, повного та об`єктивного розгляду всіх поданих документів.
До цього ж, у рішенні про відмову у призначенні пенсії не викладено підстав, з яких позивачу відмовлено у зарахуванні цього періоду роботи до страхового стажу. Рішення в цій частині жодним чином не обґрунтоване, не містить посилань на мотиви, з яких виходив суб`єкт владних повноважень при його прийнятті.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України на відповідача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень покладений обов`язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності.
Так, відповідачем не доведено правомірності неврахування до страхового стажу позивача періоду участі (роботи) в колгоспі імені Леніна (КСП імені Леніна) з 17.12.1985 по 30.06.1998, а отже рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині – задоволенню.
Підсумовуючи наведене, враховуючи протиправність рішення про відмову у призначенні пенсії та неправомірність неврахування періоду роботи позивача з 17.12.1985 по 30.06.1998 в колгоспі імені Леніна» (КСП імені Леніна) у складі страхового стажу для відновлення порушених прав позивача відповідач має зарахувати до стажу цей період роботи та повторно розглянути заяву позивача від 17.07.2019 про призначення пенсії із його врахуванням.
Отже, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.
Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на таке, сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн. підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169496, адреса: 85700, Донецька обл., м. Волноваха, вул. Обручева, буд. 17) про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Скасувати рішення Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 07.08.2019 № 1268 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 17.12.1985 по 30.06.1998 в колгоспі імені Леніна (КСП імені Леніна) та повторно розглянути заяву від 17.07.2019 про призначення пенсії із врахуванням вказаного періоду роботи до страхового стажу.
Стягнути з бюджетних асигнувань Волноваського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя А.С. Михайлик