
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1284/19
20 вересня 2019 року м. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Хрущ В.Л.,
за участю:
секретаря судового засідання - Осадчука І.О.;
представника позивача - Гукалюка Н.П.,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 98656,40 грн., -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у сумі 98656,40 грн., з яких:
- 91080,52 грн. - по платежу "податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування";
- 7575,88 грн. - по платежу "військовий збір".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгоджені суми податкового зобов`язання, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та з військового збору на загальну суму 98656,40 грн., яка не сплачена добровільно, а тому дана сума заборгованості підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.06.2019 року дану позовну заяву залишено без руху.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді від 16.07.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 05.08.2019 року.
Ухвалою суду від 05.08.2019 року, розгляд справи відкладено на 05.09.2019 року.
05.09.2019 року до суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про здійснення заміни позивача - Головне управління ДФС України (код ЄДРПОУ - 39403535) на його правонаступника - Головне управління ДПС України (код ЄДРПОУ - 43142763), у зв`язку із реорганізацією територіальних органів Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби України.
Ухвалою суду від 05.09.2019 року клопотання представника позивача про заміну позивача на його правонаступника - задоволено та замінено первісного позивача у справі, Головне управління ДФС у Тернопільській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області. Розгляд справи відкладено на 20.09.2019 року.
У судове засідання 20.09.2019 року представником відповідача подано відзив на позов, в якому зазначено, що позовні вимоги відповідачем не визнаються з огляду на те, що позивачем пропущений строк звернення до суду, оскільки податкове повідомлення - рішення було винесено 28.09.2018 року, відповідно, право на звернення до суду розпочинається не раніше, як через 60 календарних днів з моменту його винесення, за твердженням відповідача, у даному випадку строк на оскарження розпочався 28.11.2018 року та закінчився 28.02.2019 року. Відтак, оскільки строк на звернення до суду в позивача минув, сторона позивача вважає, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідач щодо заявлених позовних вимог заперечив та у їх задоволені просив відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до статті 67 Конституції України та підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) на відповідача покладений обов`язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законодавством.
Суд встановив, що відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгоджені суми податкового зобов`язання, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 98656,40 грн., з них:
- податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 91080,52 грн., з них основний платіж - 65146,44 грн., штрафні санкції - 16456,61 грн., пеня - 9477,47 грн.;
- військовий збір в розмірі 7575,88 грн., з них основний платіж - 5428,87 грн., штрафні санкції - 1357,22 грн., пеня - 789,79 грн.
Зазначена сума заборгованості підтверджується довідками про наявність податкового боргу, розрахунками сум позовних вимог, розрахунком штрафних (фінансових) санкцій, світлокопіями інтегрованих облікових карток платника та податковими повідомленнями - рішеннями від 03.07.2018 року №00117111306, №00117121306 та від 04.07.2018 року №00117771306, прийнятих на підставі акта документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Згідно з підпунктом 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Пунктом 179.7 статті 179 ПК України визначено, що фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Водночас, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (пункт 57.3 статті 57 ПК України).
Сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, визнається згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковим боргом.
Таким чином, заборгованість відповідача перед бюджетами та державними цільовими фондами з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та з військового збору на загальну суму 98656,40 грн. є податковим боргом.
Суд встановив, що у зв`язку з несплатою податкового боргу згідно статті 59 ПК України відповідачу було надіслано податкову вимогу форми "Ф" №30239-17 від 28.09.2018 року, яка направлялась позивачу рекомендованим відправленням, проте, з незалежних від податкового органу причин йому не вручена, про що свідчить копія конверту із рекомендованим повідомленням про невручення поштового відправлення (арк. справи 18).
Як слідує з матеріалів справи, з дати отримання податкової вимоги, відповідач податковий борг не погашав у повному обсязі, а отже, відповідно до статті 60 ПК України зазначена податкова вимога не відкликалася.
Згідно з пунктом 56.18 статті 56 ПК України рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Доказів оскарження чи скасування у встановленому порядку зазначених податкових повідомлень - рішень та вимоги відповідач не надав, а суд не здобув.
Таким чином, податкове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, нараховане контролюючим органом на підставі зазначених податкових повідомлень - рішень є узгодженим у порядку і на умовах, визначених ПК України.
Також є узгоджена сума податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та з військового збору у податкових деклараціях поданих позивачу.
Також відповідач не надав, а суд не здобув доказів, які б підтверджували самостійну сплату відповідачем визначеної у податковому повідомленні - рішенні суми податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, в тому числі, визначеної у зазначених податкових деклараціях суми податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування та з військового збору.
На час розгляду справи судом, доказів погашення податкового боргу в сумі 98656,40 грн. відповідач не надав, а суд не здобув.
Суд звертає увагу на те, що суми заборгованості відповідачем не заперечуються, натомість у відзиві на позов, позивач посилається лише на пропуск строків для стягнення заявленої суми заборгованості в судовому порядку.
Водночас, надаючи оцінку наведеному у відзиві на позов, суд звертає увагу на наступні положення чинного законодавства.
Статтею 102 ПК України визначено строки давності та їх застосування.
Відповідно до пункту 102.1. наведеної статті - контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
При цьому, підпунктом 102.2.1. пункту 102.2. статті 102 ПК України передбачено, що грошове зобов`язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов`язання, не було подано.
Водночас, пунктом 102.4 наведеної статті встановлено, що у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Зважаючи на зазначене, - суд приходить до висновку, що і нарахування податковим органом ОСОБА_1 грошових зобов`язань і звернення до суду про стягнення податкового боргу - здіснені позивачем у межах визначених спеціальним законодавством строків, а відтак, - доводи відповідача, наведені у відзиві на позов - судом оцінюються критично.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином за відсутності понесених судових витрат у даній справі, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з відповідача на користь суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Головного управління ДФС у Тернопільській області - задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_1 , адреси: АДРЕСА_1 ) податковий борг у сумі 98656,40 грн. (дев`яносто вісім тисяч шістсот п`ятдесят шість гривень 40 копійок), з яких:
- 91080,52 грн. (дев`яносто одна тисяча вісімдесят гривень 52 копійки) - по платежу "податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування", шляхом стягнення вказаних коштів за наступними реквізитами: р/р - НОМЕР_2 , код банку одержувача - 37373001, МФО - 899998, призначення платежу/код бюджетної класифікації - 11010500;
- 7575,88 грн. (сім тисяч п`ятсот сімдесят п`ять гривень 88 копійок) - по платежу "військовий збір", шляхом стягнення вказаних коштів за наступними реквізитами: р/р - НОМЕР_3, код банку одержувача - 37373001, МФО - 899998, призначення платежу/код бюджетної класифікації - 11011001.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 вересня 2019 року.
Головуючий суддя Хрущ В.Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В.Л.