
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2019 р. Справа №480/2744/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якій просить:
- визнати незаконними дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, які полягають у не затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 площею 2,0000 га., з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Павлівської сільської ради Білопільського району Сумської області (за межами населених пунктів) за рахунок земель запасу;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути питання щодо затвердження проекту землеустрою та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02.07.2019 вона звернулася до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0000 га., з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Павлівської сільської ради Білопільського району Сумської області (за межами населених пунктів) за рахунок земель запасу.
Однак у визначений законом строк, а також станом на 15.07.2019 жодної відповіді на вказану заяву не отримала.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що вказана вище заява з відповідним проектом землеустрою отримана відповідачем, однак була повернута позивачу без розгляду, оскільки вказані матеріали були подані з порушенням наказу відповідача від 26.04.2019 №242.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 02.07.2019 позивач звернулася до ГУ Держгеокадастру в Сумській області з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0000 га., з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Павлівської сільської ради Білопільського району Сумської області (за межами населених пунктів) за рахунок земель запасу.
Отримання вказаної заяви та відповідного проекту відповідач не заперечує.
Відповідач зазначає, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 26.04.2019 №242 «Про затвердження Інформаційних та Технологічних карток адміністративних послуг, які надаються Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області» затверджено Інформаційні та Технологічні картки, а саме, відповідно до пункту 1.4. даним наказом затверджено Технологічні картки адміністративних послуг, які надаються Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області через центри надання адміністративних послуг, тобто, згідно зазначеної технологічної картки приймання та реєстрація заяви щодо затвердження документації із землеустрою, поданої суб`єктом звернення здійснюються адміністратором Центу надання адміністративних послуг.
Таким чином, Головним управлінням у відповідності до вимог наказу від 26.04.2019 №242 «Про затвердження Інформаційних та Технологічних карток адміністративних послуг, які надаються Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області», отриманий проект землеустрою на розроблення проекту землеустрою було повернуто без розгляду заявниці - ОСОБА_1 , на підтвердження чого відповідачем надано фотокопію реєстру відправлень та фотокопію фіскального чека відділу зв`язку.
Окрім того відповідач зазначає, що під час розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою Головним управлінням додатково було встановлено, що у поданих до розгляду документах відсутній Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який є обов`язковим при вчиненні правочинів щодо земельної ділянки (крім заповітів) згідно статті 38 Закону України «Про державний земельний кадастр».
Суд, частково задовольняючи позовні вимоги позивача, свою позицію обґрунтовує наступним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя статті 116 Земельного кодексу України).
Частинами 6-7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина сьома статті 118 Земельного кодексу України).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно з положеннями ч. 9-10 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а у разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
З системного аналізу вищевказаних норм, судом встановлено відсутність повноважень відповідача повертати заяву та відповідний вищевказаний проект землеустрою без розгляду не приймаючи жодного рішення (позитивного або негативного).
Як зазначив відповідач у відзиві на позовну заяву, ним розглядалася заява про затвердження проекту землеустрою, внаслідок чого було встановлено відсутність Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Посилання відповідача на наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 26.04.2019 №242 «Про затвердження Інформаційних та Технологічних карток адміністративних послуг, які надаються Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області», як на підставу визначення порядку подачі документів та, відповідно, підставу для повернення документів без будь-яких рішень та пояснювальних листів, суд вважає протиправним, оскільки вказаний наказ є правовим актом та відповідно до ст. 57 Конституції України, повинен бути доведений до відома населення у порядку, встановленому законом, оскільки вказаний наказ визначає порядок подачі документів з метою отримання земельних ділянок.
Будь-яких доказів оприлюднення вказаного наказу відповідач не надав.
У зв`язку з вищевикладеним, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а саме визнання протиправною бездіяльності, щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 02.07.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , у зв`язку з чим, відповідач повинен повторно розглянути питання щодо затвердження проекту землеустрою та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, позивачу підлягають відшкодуванню витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області в сумі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.07.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0000 га., з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Павлівської сільської ради Білопільського району Сумської області (за межами населених пунктів) за рахунок земель запасу.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0000 га., з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Павлівської сільської ради Білопільського району Сумської області (за межами населених пунктів) за рахунок земель запасу та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 25, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько