Рішення № 84670535, 30.09.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
1.380.2019.001740
Номер документу
84670535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №1.380.2019.001740

30 вересня 2019 року

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Ходань Н.С.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Закорчемного І.Б.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ходорівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовом до Ходорівської міської ради (місцезнаходження: Львівська область, Жидачівський район, м.Ходорів, вул.Грушевського, 38), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №2399 від 21.02.2019 «Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради»;

-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №2400 від 21.02.2019 «Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради»;

-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №2401 від 21.02.2019 «Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради»;

-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №2402 від 21.02.2019 «Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради»;

-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №2396 від 21.02.2019 «Про відмову в затвердженні технічної документації щодо встановлення (відновлення)» меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради»;

-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №2397 від 21.02.2019 «Про відмову в затвердженні технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради»;

-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №2398 від 21.02.2019 «Про відмову в затвердженні технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради»;

-зобов`язати відповідача розглянути заяви позивача від 19.02.2019 про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок .площами 55,1168га, 22,4201га, 138231га, 21,6229га для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та надати висновки про погодження цих проектів землеустрою відповідно до вимог чинного законодавства;

-зобов`язати відповідача розглянути заяви позивача від 19.02.2019 про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок площами 5,6607га, 7,3434га, 10,0445га в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та надати висновки про погодження цих проектів землеустрою відповідно до вимог чинного законодавства.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у лютому 2019року позивач звернувся до Ходорівської міської ради із заявами про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Ходорівської міської ради для ведення фермерського господарства та передачі їх в оренду на 49 років та із заявами про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада та передачі їх в оренду на 49 років. Однак, 21.02.2019 Ходорівська міська рада прийняла рішення, якими вирішила відмовити позивачу в погодженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства та в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства. На думку позивача, відповідач протиправно відмовив йому у затвердженні проекту землеустрою. Позивачем до заяв про затвердження таких проектів надано всі необхідні документи визначені ст.122 вказаного кодексу. Вказані рішення вважає протиправними, оскільки вони прийняті всупереч нормам діючого законодавства, просить скасувати їх та зобов`язати затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 12.06.2019. У даному відзиві на позовну заяву представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову, оскільки наказами Головного управління Держземагенства у Львівській області від 06.05.2014 надано дозволи ОСОБА_2 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, розташованих на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства. Проте, у відповідності до вказаних наказів Головного управління Держземагенства у Львівській області розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду та технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) підлягали погодженню та затвердженню відповідно до чинного законодавства України, з однозначним подальшим укладення договорів оренди землі. Так як загальний порядок передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності передбачений ч.2 ст. 124 Земельного кодексу України та здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.ч.2, 3 ст.134 цього Кодексу, то відповідач зазначає, що право оренди на дані земельні ділянки відбуваються виключно на конкурентних засадах (земельних торгах) відповідно до ч.2 ст.135 Земельного кодексу України. На думку відповідача, оскаржені рішення прийняті в межах повноважень відповідача та у відповідності до закону.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд встановив таке.

Наказами Головного управління Держземагенства у Львівській області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 06.05.2014, а саме:

- №13-283/16-14-СГ надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтованою площею 57,5149га в оренду, розташованої на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства;

- №13-278/16-14-СГ надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтованою площею 13.00га в оренду, розташованої на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства;

-№13-279/16-14-СГ надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 20,60га в оренду, розташованої на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства;

- №13-277/16-14-СГ надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтованою площею 25.50га в оренду, розташованої на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства;

- №13-280/16-14-СГ надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 5,6607га, розташованої на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства;

- №13-281/16-14-СГ надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,3434га, розташованої на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства;

- №13-282/16-14-СГ надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 10,0445га, розташованої на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства.

У відповідності до вказаних наказів Головного управління Держземагенства у Львівській області розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду від 06.05.2014 року №13-283/16-14-СГ, №13-278/16-14-СГ, №13-279/16-14-СГ, №13-277/16- 14-СГ) та технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) від 06.05.2014 №13-280/16-14-СГ, №13-281/16-14-СГ, №13- 281/16-14-СГ.

19.02.2019 ОСОБА_2 звернувся до Ходорівської міської ради із заявами від 18.02.2019, а саме:

- заявою, яка зареєстрована за вх.№265 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради, площею 55,1168 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада та передачі їх в оренду на 49 років;

- заявою, яка зареєстрована за вх.№266 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради, площею 22,4201 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада та передачі їх в оренду на 49 років;

- заявою, яка зареєстрована за вх.№267 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради, площею 13,8231 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада та передачі їх в оренду на 49 років;

- заявою, яка зареєстрована за вх.№268 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради, площею 21,6229 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада та передачі їх в оренду на 49 років.

Разом із поданими заявами ОСОБА_2 було долучено чотири Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради для ведення фермерського господарства. Адреса ділянки: Ходорівська міська рада, Жидачівського району, Львівської області, які виконав інженер-землевпорядник ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат № 011826), та виготовлені відповідно до вказаних наказів Головного управління Держземагенства у Львівській області від 06.05.2014 «Про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою».

Крім цього, 19.02.2019 ОСОБА_2 звернувся до Ходорівської міської ради із заявами, а саме:

-заявою, яка зареєстрована за вх.№269 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,3434 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада та передачі їх в оренду на 49 років;

-заявою, яка зареєстрована за вх.№270 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 10,0445 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада та передачі їх в оренду на 49 років;

- заявою, яка зареєстрована за вх.№271 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 5,6607 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада та передачі їх в оренду на 49 років.

Разом із поданими заявами ОСОБА_2 було долучено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада, які виготовлені відповідно до вищезазначених наказів Головного управління Держземагенства у Львівській області від 06.05.2014 «Про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою».

Рішеннями 29 сесії 8-го скликання Ходорівська міська рада від 21.02.2019, а саме:

-№2399 відмовлено ОСОБА_2 в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради, площею 55,1168га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада;

-№2400 відмовлено ОСОБА_2 в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради, площею 13,8231га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада;

-№2401 відмовлено ОСОБА_2 в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради, площею 21,6229 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада;

-№2402 відмовлено ОСОБА_2 в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Ходорівської міської ради, площею 22,4201га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада;

-№2396 відмовлено ОСОБА_2 в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 5,6607 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада;

-№2397 відмовлено ОСОБА_2 в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 7,3434 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада;

-№2398 відмовлено ОСОБА_2 в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 10,0445 га для ведення фермерського господарства за адресою: Львівська область, Жидачівський район, Ходорівська міська рада.

Позивач не погодився з відмовою Ходорівської міської ради у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), у зв`язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Закон України «Про землеустрій» №858-IV від 22.05.2003 визначає правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.

Ст. 4 цього Закону встановлено, що суб`єктами землеустрою є: органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування; юридичні та фізичні особи, які здійснюють землеустрій; землевласники та землекористувачі.

Ст. 5 цього Закону передбачено, що об`єктами землеустрою є: територія України; території адміністративно-територіальних одиниць або їх частин; території землеволодінь та землекористувань чи окремі земельні ділянки.

Згідно із ст. 8 вказаного Закону, регулювання у сфері землеустрою здійснюють Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у межах повноважень, встановлених законом.

Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства врегульовано Законом України «Про фермерське господарство» №973-IV від 19.06.2003, статтею 7 якого передбачено, що надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Ч.ч.2-3 ст. 124 ЗК України (в редакції на момент звернення позивача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частина друга даної статті передбачає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Таким чином, на час звернення ОСОБА_2 з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування для ведення фермерського господарства в оренду строком на 49 років у травні 2014 року, порядок передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства в оренду здійснювався відповідно до статті 123 цього Кодексу, та не передбачав продажу права на них окремими лотами на земельних торгах.

Відповідно, позивач в порядку, визначеному ст. 123 ЗК України, звертався з заявами про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою та, відповідно, отримав такий дозвіл згідно з наказом Головного управління Держземагенства у Львівській області від 06.05.2014.

Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч.1 ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Згідно з ч.2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина третя статті 123 Земельного кодексу України).

Ч.4 ст. 123 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до ч.6 статті 186 ЗК України, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Відповідно до ч.6 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (ч. 10 ст. 123 Земельного кодексу України).

Частиною 13 ст. 123 ЗК України передбачено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Судом встановлено, що Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_3 на замовлення ОСОБА_2 було розроблено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства.

Земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери.

При зверненні позивача 19.02.2019 з заявами про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності (запасу) та затвердження проектів землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), позивач отримав відмову у формі рішень Ходорівської міської ради Львівської області.

Відповідач свою відмову обґрунтував змінами в земельному законодавстві України, що стосуються змін в переліку земельних ділянок комунальної чи державної власності, які не підлягають продажу на конкурентних засадах або права на них, які відбулися у зв`язку із прийняттям Закону України №1012-VII від 18.02.2016 «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», а саме викладенням в новій редакції абзацу 16 ч.2 ст.134 ЗК України. При цьому відповідач керувався ст.144 Конституції України, ст.ст.12, 122, ч.2 ст.124, ч.2 ст.134 ЗК України, п.34 ч.1 ст.26, ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та взяв до уваги висновки постійної депутатської комісії.

Такі дії відповідача суд вважає протиправними з огляду на наступне.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» №1012-VIII від 18.02.2016 (набрання чинності 03.04.2016) зазначено, що фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що виключаються цим Законом.

Вищевказаним Законом внесено зміни до ч. 2 ст. 134 ЗК України шляхом виключення/зміни абзацу, який надавав право отримання громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства без проведення земельних торгів.

Таким чином, фізичні особи, які до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» №1012-VIII від 18.02.2016, тобто до 3 квітня 2016 року, одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства, мають право на отримання таких земельних ділянок в оренду без проведення земельних торгів.

Як видно з матеріалів справи ОСОБА_2 отримав дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідної площі строком на 49 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована на території Молодинчецької сільської ради (за межами населених пунктів) Жидачівського району 06.05.2014 року відповідно до наказів Головного управління Держгеокадастру у львівській області.

Відповідно, законодавством чітко регламентоване право ОСОБА_2 на отримання земельних ділянок в оренду без проведення земельних торгів, оскільки дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства він отримав до 03.04.2016 (а саме 06 травня 2014 року), тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» №1012-VIII від 18.02.2016, яким змінено шістнадцятий абзац частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що надавав право отримання громадянами земельних ділянок для ведення фермерського господарства без проведення земельних торгів.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача розглянути заяви позивача від 19.02.2019 про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок .площами 55,1168га, 22,4201га, 138231га, 21,6229га для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та надання висновків про погодження цих проектів землеустрою відповідно до вимог чинного законодавства та зобов`язання відповідача розглянути заяви позивача від 19.02.2019 про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок площами 5,6607га, 7,3434га, 10,0445га в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та надання висновків про погодження цих проектів землеустрою відповідно до вимог чинного законодавства, то суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч.3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого Протоколу та Протоколів 2, 4, 7, 11 до Конвенції» статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, Україна визнала джерелом права рішення Європейського суду з прав людини, а також юрисдикцію цього суду в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції. Рішення Європейського суду є частиною національного законодавства і є обов`язковим для правозастосування органами правосуддя.

Обраний позивачем спосіб захисту є ефективним з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства (Chahal v. theUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом. Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі. Розкриваючи критерій ефективності способу захисту порушеного права платника, Верховний Суд України у постанові від 16.09.2015 у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Аскоп-Україна до Південної митниці Міністерства доходів і зборів України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів зазначив, що «спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення».

Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.

Отже, саме по собі судове рішення про визнання протиправними та скасування рішень відповідача про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та про відмову в затвердженні технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства позивачу за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради» не відновлює порушеного права позивача на прийняття відповідачем вмотивованого рішення щодо затвердження проекту землеустрою, а в майбутньому буде породжувати додаткові спори.

При цьому суд також враховує, що в оскаржуваних рішеннях відповідач покликається на висновки постійної депутатської комісії, які були взяті відповідачем при прийнятті цих рішень. Однак, як пояснив представник відповідача в судовому засіданні, такі висновки були надані в усній формі, письмово вони не видавалися. Відтак, суд не може оцінити змісту висновків, які бралися до уваги при прийнятті оскаржуваних рішень Ходорівської міської ради.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, порушеного суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача розглянути заяви ОСОБА_2 від 18.02.2019, що зареєстровані за вх.№265, №266, №267, №268 від 19.02.2019, про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 55,1168га, 22,4201га, 13,8231га, 21,6229га для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та надати висновки про погодження цих проектів землеустрою відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні та зобов`язати Ходорівську міську раду розглянути заяви ОСОБА_2 від 18.02.2019, що зареєстровані за вх.№269, №270, №271, №268 від 19.02.2019 про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок площами 7,3434га, 10,0445га, 5,6607га, в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та надати висновки про погодження цих проектів землеустрою відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не доведено правомірності своєї бездіяльності в порядку статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, а відтак заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 6915,60 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ходорівської міської ради №2399 від 21.02.2019 «Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради».

Визнати протиправним та скасувати рішення Ходорівської міської ради №2400 від 21.02.2019 «Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради».

Визнати протиправним та скасувати рішення Ходорівської міської ради №2401 від 21.02.2019 «Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради».

Визнати протиправним та скасувати рішення Ходорівської міської ради №2402 від 21.02.2019 «Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради».

Визнати протиправним та скасувати рішення Ходорівської міської ради №2396 від 21.02.2019 «Про відмову в затвердженні технічної документації щодо встановлення (відновлення)» меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради».

Визнати протиправним та скасувати рішення Ходорівської міської ради №2397 від 21.02.2019 «Про відмову в затвердженні технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради».

Визнати протиправним та скасувати рішення Ходорівської міської ради №2398 від 21.02.2019 «Про відмову в затвердженні технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради».

Зобов`язати Ходорівську міську раду розглянути заяви ОСОБА_2 від 18.02.2019, що зареєстровані за вх.№265, №266, №267, №268 від 19.02.2019, про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 55,1168га, 22,4201га, 13,8231га, 21,6229га для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та надати висновки про погодження цих проектів землеустрою відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зобов`язати Ходорівську міську раду розглянути заяви ОСОБА_2 від 18.02.2019, що зареєстровані за вх.№269, №270, №271 від 19.02.2019 про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок площами 7,3434га, 10,0445га, 5,6607га, в натурі (на місцевості) та передачі в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 за межами населеного пункту на території Ходорівської міської ради та надати висновки про погодження цих проектів землеустрою відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ходорівської міської ради (місцезнаходження: Львівська область, Жидачівський район, м.Ходорів, вул.Грушевського, 38, код ЄДРПОУ 26269449) на користь ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 6915 (шість тисяч дев`ятсот п`ятнадцять )грн.60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 02.10.2019.

Суддя Лунь З.І.