
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
05 червня 2019 року Справа № 160/2439/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Жукової Є.О.,
при секретарі судового засідання Рубані А.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Крюкової Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Відділу реклами Кам`ямської міської ради (вул.Москалецька 14а, м.Кам`янське, Дніпропетровська обл., 51931) про визнання протиправним та скасування рішення відділу реклами Кам`янської міської ради № 01-14/121 від 11.03.2019 року; зобов`язання відділу реклами Кам`янської міської ради повторно розглянути заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 11.02.2019 року щодо продовження строку дії дозволу №6 від 27.03.2009 року, продовження строку дії дозволу №8 від 27.03.2009 року, №9 від 27.03.2009 року на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське строком на п`ять років до 27.03.2024 року, -
ВСТАНОВИВ:
15.03.2019 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Відділу реклами Кам`ямської міської ради (вул.Москалецька 14а, м.Кам`янське, Дніпропетровська обл., 51931) про визнання протиправним та скасування рішення відділу реклами Кам`янської міської ради № 01-14/121 від 11.03.2019 року; зобов`язання відділу реклами Кам`янської міської ради повторно розглянути заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 11.02.2019 року щодо продовження строку дії дозволу №6 від 27.03.2009 року, продовження строку дії дозволу №8 від 27.03.2009 року, №9 від 27.03.2009 року на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське строком на п`ять років до 27.03.2024 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 27 березня 2009 року на підставі рішення виконкому Дніпродзержинської міської ради № 149 від 25.03.2009 приватному підприємцю ОСОБА_1 , було видано дозволи № 6, 7, 8, 9 на розміщення зовнішньої реклами - рекламних щитів, розташованих в м. Дніпродзержинську (зараз - Кам`янське): Дніпровський район, вул. Західний проїзд (навпроти бази «Інтер`єр - Сервіс»); Баглійському районі (зараз Південний район), вул. Дніпропетровська (зараз вул. Січеславський шлях) (район ДЕПО № 2 КП «Трамвай»); Заводський район, вул. Димитрова, 9 (зараз вул. Михайла Грушевського) (навпроти магазину «Сигнал»); Заводський район, вул. Димитрова, 9 (зараз вул. Михайла Грушевського) (навпроти магазину «Сигнал»). Дозволи були погоджені з усіма відповідними органами та службами - відділом земельних відносин департаменту містобудування Дніпродзержинської міської ради, органом з містобудування та архітектури, Державтоінспекцією, місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини, утримувачем інженерних комунікацій. Згодом строк дії Дозволів неодноразово продовжувався по 27.03.2014, 27.03.2019. Завчасно до закінчення строку дії Дозволу, 11 лютого 2019 року, Позивач звернувся до відділу реклами Кам`янської міської ради з заявою про продовження строку дозволу на розміщення зовнішньої реклами на п`ять років. Проте, Відповідачем було оформлено рішення №01-14/121 від 11.03.2019 (надалі - Рішення) про відмову в продовженні терміну дії Дозволів. Позивач вважає рішення про відмову у продовженні строку дії вищевказаних дозволів таким, що порушує права позивача та охоронювані законом інтереси на здійснення господарської діяльності в сфері надання рекламних послуг, являється незаконним та необґрунтованим, у зв`язку з чим воно підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року провадження у справі №160/2439/19 було відкрито, та призначено справу до розгляду у порядку підготовчого провадження за правилами загального позовного провадження.
Представник відповідача вимоги адміністративного позову не визнав, просив у задоволенні позову відмовити, надав письмові заперечення, відповідно до тексту яких зазначено, що згідно з рішенням виконавчого комітету міської ради від 25.03.2009 149 27.03.2009 Приватному підприємцю ОСОБА_1 видано три дозволи на розміщення зовнішньої реклами № 6, №8 та № 9 на розташування рекламних засобів. 11.02.2019 до відділу реклами міської ради як до робочого органу надійшла заява ФОП ОСОБА_1 з проханням продовжити строк дії вищевказаних дозволів на розміщення зовнішньої реклами. За результатами розгляду вказаної заяви листом відділу реклами міської ради (робочим органом) від 11.03.2019 № 01-14/121 ФОП ОСОБА_1 було повідомлено, що продовження строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами неможливе, оскільки подальше розташування рекламного засобу за вище переліченими адресами не відповідає вимогам до оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами та вимогам до засобів зовнішньої реклами (п. 7, п. 8 Порядку). Вимоги до оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами та вимоги до зовнішньої реклами регламентовані п. 7 та п. 8 Порядку, які визначають загальні принципи на яких має ґрунтуватись розміщення зовнішньої реклами, загальні естетичні вимоги до рекламних засобів, які передбачають, зокрема, естетичну гармонізацію з візуальними характеристиками міського середовища, об`ємно-просторову та композиційну обґрунтованість розташування тощо, а також вимоги до конструкцій рекламних засобів. Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 №1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта. Отже, приймаючи відповідне рішення, Відповідач як суб`єкт владних повноважень користується наданими йому дискреційними повноваженнями, тобто такими, що надають адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним відповідно до Рекомендацій № К(80)2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнятих Комітетом Міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року).
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила суд задовольнити позов в повному обсязі за викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судове засідання з`явився, щодо задоволення заявленого адміністративного позову заперечував, надав до суду відзив на нього, в якому зазначав, що спірне рішення є правомірним та скасуванню не підлягає, а відповідач при його прийняті діяв у межах повноважень та у спосіб передбаченому чинним законодавством.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , зареєстрований 14.07.1995 року як фізична особа-підприємець, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
27 березня 2009 року на підставі рішення виконкому Дніпродзержинської міської ради № 149 від 25.03.2009 ФОП ОСОБА_1 , було видано дозволи № 6, 7, 8, 9 на розміщення зовнішньої реклами - рекламних щитів, розташованих в м. Дніпродзержинську:
- Дніпровський район, вул. Західний проїзд (навпроти бази «Інтер`єр - Сервіс»);
- Баглійському районі (зараз Південний район), вул. Дніпропетровська (зараз вул. Січеславський шлях ) (район ДЕПО № 2 КП «Трамвай»);
- Заводський район, вул . Димитрова, 9 (зараз вул. Михайла Грушевського) (навпроти магазину « Сигнал »).
Дозволи були погоджені з усіма відповідними органами та службами, а саме: відділом земельних відносин департаменту містобудування Дніпродзержинської міської ради, органом з містобудування та архітектури, Державтоінспекцією, місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини, утримувачем інженерних комунікацій.
Строки дії дозволів вказані наступні:
- з 27.03.2009 по 27.03.2014;
- з 27.03.2014 по 27.03.2019.
11.02.2019 до відділу реклами міської ради як до робочого органу надійшла заява ФОП ОСОБА_1 з проханням продовжити строк дії вищевказаних дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
За результатами розгляду вказаної заяви листом відділу реклами міської ради (робочим органом) від 11.03.2019 № 01-14/121 ФОП ОСОБА_1 було повідомлено, що продовження строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами неможливе, оскільки подальше розташування рекламного засобу за переліченими вище адресами не відповідає вимогам до оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами та вимогам до засобів зовнішньої реклами.
Не погодившись з наданою відмовою позивач звернувся до суду.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 1 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. При цьому зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Абзацом 2 частини першої статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV передбачено, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 13 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надання дозволу на розміщення реклами, належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад як повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку.
Пунктами 1, 3 «Типових правил розміщення зовнішньої реклами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 (далі Типові правила), встановлено, що ці Правила регулюють відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Згідно частини 2 Типових правил дозвіл - це документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці; а в частині 3 даних Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 Типових правил видача (відмова у видачі, переоформленні, видачі дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» строк видачі документів дозвільного характеру становить 10 робочих днів, якщо інше не встановлено законом.
Згідно пунктів 3 та 5 Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).
Згідно з пунктом 6 Типових правил, до повноважень робочого органу, зокрема, належить, розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні.
Відповідно до пункту 23 Типових правил дозвіл надається строком на п`ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві.
Відповідно до законів України «Про рекламу», «;Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами»(зі змінами та доповненнями), керуючись частиною 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням виконавчого комітету Камянської міської ради № 206 від 26.07.2017 року затверджено «Порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Камянському» (далі Порядок № 206).
Функції робочого органу з регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами у м. Камянському здійснює робочий орган, яким визначено відділ реклами Камянської міської ради (пункт 2.1 Порядку № 206)
Згідно пункту 2.3 Порядку № 206 до повноважень робочого органу належить, зокрема:
- розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами (далі дозвіл), внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії;
- направлення розповсюджувачам зовнішньої реклами попереджень про виявлені порушення порядку розміщення зовнішньої реклами з вимогою про усунення виявлених порушень у визначений строк, у тому числі шляхом демонтажу рекламних засобів. У разі неусунення у встановлений строк виявлених порушень в залежності від порушення подання матеріалів державному органу, до повноважень якого належать питання у сфері захисту прав споживачів та/або забезпечення примусового демонтажу, в порядку, встановленому виконавчим комітетом міської ради.
Пунктом 4.3 Порядку № 206 визначено, що строк дії дозволу продовжується на підставі заяви, яка подається робочому органу через департамент муніципальних послуг та регуляторної політики розповсюджувачем зовнішньої реклами у довільній формі не пізніше, ніж за один місяць до закінчення строку дії дозволу. До заяви додається примірник оригіналу дозволу розповсюджувача зовнішньої реклами для внесення відповідних змін у дозвіл. Продовження строку дії дозволу фіксується в журналі реєстрації з внесенням відповідних змін у дозвіл.
Строк дії дозволу не підлягає продовженню у разі наявності у розповсюджувача зовнішньої реклами заборгованості з оплати за тимчасове користування цим або іншим місцями розташування рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності, та у разі невідповідності подальшого розташування рекламного засобу на цьому місці вимогам до зовнішньої реклами (абзац 2 пункту 4.3 Порядку № 206).
Відповідно до пункту 3.22 Порядку № 206 дозвіл надається на п`ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві.
Розділом 7 Порядку № 206 встановлені вимоги до оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами:
« 7.1. Нестаціонарні пересувні рекламні засоби (рекламні причепи, причепи з рекламними конструкціями, автомобілі з рекламними конструкціями на даху і в кузові тощо) можуть бути розміщені на території міста лише у спеціально відведених зонах, місцезнаходження яких, розміри та умови розміщення на них, затверджуються окремим рішенням виконавчого комітету міської ради.
У разі розташування нестаціонарних пересувних засобів поза межами затверджених зон розміщення, такі рекламні засоби підлягають демонтажу шляхом евакуації згідно норм та правил чинного законодавства та на підставі положення про порядок демонтажу.
7.2. Розміщення зовнішньої реклами має ґрунтуватись на таких загальних принципах:
-урахуванні соціально-психологічних умов сприйняття рекламних засобів;
- збереженні візуальної цілісності рекламного простору;
- пріоритетності архітектури забудови, що оточує, та її естетичної цілісності;
- просторової взаємодії рекламних засобів і навколишнього міського середовища;
- відповідності змісту, форми, фізичних розмірів, стильових характеристик, матеріалів, кольорового рішення, освітлення рекламного засобу архітектурно-просторовим особливостям конкретного місця, його соціально-політичному, історико-культурному та містобудівному статусу;
- урахуванні особливостей зорового сприйняття об`єктів зовнішньої реклами пішоходами, а також пасажирами міського транспорту;
- зменшенні розмірів та кількості рекламних засобів від периферії до центру міста.
7.3. Упровадження оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами повинно здійснюватися за єдиними принципами візуальної організації елементів рекламних засобів (кольорографічних, композиційно-пластичних, обємно-просторових, розмірно-модульних характеристик) та використання його для формування художньо-декоративного образу міського середовища.
7.4. Загальні естетичні вимоги до рекламних засобів: естетична гармонізація з візуальними характеристиками міського середовища; масштабність стосовно людини та елементів міського середовища; образна, стильова та декоративна виразність; цілісність композиційного та об`ємна-пластичного вирішення; кольорографічна підпорядкованість; функціональна та технологічна відповідність; об`ємна-просторова та композиційна обґрунтованість розташування; внутрішнє освітлення.
7.5. Соціальна реклама, а також інформація, яка висвітлює загальнодержавні та загальноміські події, заходи, свята та зміст якої не містить комерційний характер, за зверненням робочого органу розміщується розповсюджувачем зовнішньої реклами».
Розділом 8 Порядку № 206 визначені вимоги до зовнішньої реклами:
« 8.1.1. Розміщення зовнішньої реклами провадиться на підставі дозволів, виданих у встановленому порядку, згідно з укладеним договором на тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів (щодо місць, які перебувають у комунальній власності) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів міського середовища та додержанням правил техніки безпеки, правил благоустрою території міста.
8.1.2. Проведення робіт, пов`язаних з розташуванням рекламних засобів на території міста, здійснюється відповідно до вимог, встановлених у цьому Порядку.
8.1.3. Монтаж (демонтаж) рекламних засобів здійснюється спеціалізованими підприємствами, установами та організаціями з додержанням вимог техніки безпеки. Монтаж засобів зовнішньої реклами на будівлях і спорудах виконується за вимогою робочого органу після проведення технічної експертизи їх витривалості при додатковому навантаженні від рекламного засобу.
Розташування дахових рекламних засобів та складних великорозмірних рекламних засобів без попередньої технічної експертизи спеціалізованих підприємств, установ та організацій забороняється.
8.1.4. Виконання земляних і будівельно-монтажних робіт для монтажу (реконструкції, демонтажу) засобів зовнішньої реклами або улаштування їх фундаментів і мереж електропостачання здійснюється щодо місць, які перебувають у комунальній власності, на підставі письмового погодження робочого органу, який видається після звернення розповсюджувача зовнішньої реклами, що має дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, з обов`язковим відновленням благоустрою місця робіт (території, споруди) у визначений дозволом строк. Підключення рекламних засобів до існуючих мереж зовнішнього освітлення здійснюється відповідно до вимог, передбачених чинним законодавством.
8.1.5. Розташування рекламних засобів у межах охоронних зон інженерних комунікацій дозволяється за погодженням з утримувачем зазначених комунікацій.
8.1.6. Розміщення засобів зовнішньої реклами поблизу перехресть, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування погоджується з територіальним органом Національної поліції (Державним органом з безпеки дорожнього руху) для забезпечення видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування. Виносні рекламні засоби не повинні заважати проходу пішоходів.
8.1.7. У місцях, де проїжджа частина межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
8.1.8. Розміщення зовнішньої реклами на пам`ятках історії та архітектури і в межах зон охорони таких пам`яток дозволяється за погодженням з органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. Розміщення зовнішньої реклами на пам`ятках містобудування та архітектури, а також в межах їх охоронних зон обмежено збереженням зовнішнього вигляду архітектурно-історичних ансамблів.
8.1.9. Розміщення зовнішньої реклами в межах об`єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з органом виконавчої влади у сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду.
8.1.10. Забороняється розташовувати рекламні засоби:
- на пішохідних доріжках та алеях, якщо це перешкоджає вільному руху пішоходів;
- на висоті менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини.
8.1.11.Після закінчення строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами розповсюджувач зовнішньої реклами протягом строку, встановленого у договорі про тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів (п`яти календарних днів), повинен:
- здійснити демонтаж рекламного засобу з укладанням акта демонтажу;
- відновити пошкоджені під час монтажу (демонтажу) або експлуатації рекламного засобу тверде покриття, зелені насадження, фасади, дахи будинків і споруд, вивезти сміття та залишки матеріалів, які залишилися після проведення робіт.
8.1.12.У разі скасування у встановленому порядку дозволу на розміщення зовнішньої реклами розповсюджувач зовнішньої реклами повинен виконати вимоги, зазначені у пункті 8.1.11. цього Порядку.
8.1.13. У разі відмови від подальшого розміщення зовнішньої реклами в період до закінчення строку дії дозволу розповсюджувач зовнішньої реклами повинен надати робочому органу письмову заяву про скасування дозволу у зв`язку з цією відмовою.
8.1.14. Розміщення зовнішньої реклами без дозволів у разі закінчення терміну дії дозволів або їх скасування вважається самовільним, а рекламні засоби підлягають демонтажу в порядку, встановленому виконавчим комітетом міської ради.
8.2.Вимоги до засобів зовнішньої реклами:
8.2.1. Проектну документацію на конструкцію рекламних засобів повинно бути розроблено згідно з чинними державними стандартами, галузевими та відомчими нормативними документами організацією, яка має відповідну ліцензію. Вибір конструкції рекламного засобу повинен забезпечувати реалізацію єдиної міської політики у сфері художнього, світлового та рекламного оформлення міста та відповідати вимогам техніки безпеки. Розповсюджувач реклами не має права самовільно вносити зміни та доповнення до затвердженої проектної документації на конструкцію рекламного засобу.
8.2.2. Конструкція рекламних засобів:
8.2.2.1. Повинна відповідати таким вимогам:
- досконалість конструктивного вирішення (у тому числі вжиття антивандальних заходів) та його якісне виконання;
- зручність і безпека проведення ремонтних і експлуатаційних робіт;
- зручність заміни інформаційних елементів;
- стійкість конструкційних матеріалів, фарб та покриттів рекламних носіїв до впливу атмосферних умов на весь термін експлуатації.
8.2.2.2. Не допускає:
- розміщення на такій відстані від крони дерев і кущів, яка забезпечить подальше обслуговування зелених насаджень і рекламних засобів без їх ушкодження;
- освітлення зовнішньої реклами, яке засліплює учасників дорожнього руху, а також освітлює квартири житлових будинків;
- розміщення стаціонарних спеціальних конструкцій, що є джерелами шуму, вібрації, потужних світлових, електромагнітних і інших випромінювань і полів, поблизу житлових приміщень з порушенням встановлених санітарних норм;
- відтворення зображення дорожніх знаків.
8.3. На опорах наземної зовнішньої реклами, що розміщується вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, за вимогою територіального органу Національної поліції (Державного органу з безпеки дорожнього руху) наноситься вертикальна дорожня розмітка із матеріалів, що відбивають світло, заввишки до 2м від поверхні землі.
8.4. Нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною вулиць і доріг, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менш, як 5м від поверхні дорожнього покриття.
8.5. Рекламні засоби повинні мати маркування із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії.
8.6. Вимоги до стану засобів зовнішньої реклами:
8.6.1. Засоби зовнішньої реклами повинні утримуватись у належному технічному та естетичному стані. Розповсюджувачі зовнішньої реклами зобов`язані забезпечити негайне відновлення пошкоджених конструкцій, заміну пошкоджених рекламних сюжетів, своєчасне відновлення зовнішнього вигляду засобів зовнішньої реклами та рекламних сюжетів.
8.6.2. Засоби зовнішньої реклами повинні мати постійне рекламно-інформаційне заповнення. Розповсюджувачі зовнішньої реклами зобов`язані у разі відсутності комерційних рекламних сюжетів своєчасно заповнювати засоби зовнішньої реклами соціально-рекламною інформацією.
8.6.3. Місця розташування засобів зовнішньої реклами повинні утримуватись у належному санітарно-технічному стані. Розповсюджувачі зовнішньої реклами зобов`язані забезпечити їх своєчасне прибирання та впорядкування.
8.6.4. Контроль за технічним та естетичним станом рекламних засобів та місць розташування рекламних засобів здійснюється робочим органом».
Судом встановлено, що до повноважень робочого органу Відділу реклами Кам`янської міської ради відповідача віднесено розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами про продовження строку його дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
Відмовляючи у продовженні строку дії дозволів № 6-9 відповідачем не визначено яким саме вимогам до зовнішньої реклами не відповідає розташування рекламного засобу, зокрема, визначеним у пунктах 7 та 8 Порядку № 206. Вказані пояснення також не надані у ході судового розгляду справи, а порушення не встановлені судом.
Таким чином, суд, здійснюючи аналіз правомірності рішення відповідача, не встановив правомірних підстав для відмови у продовженні дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, в чому суд вбачає порушення прав позивача.
В ході розгляду справи відповідачами також не доведено, а судом не встановлено недостатності чи невідповідності поданих позивачем документів, невідповідності місць розташування та типу рекламних засобів схемі розміщення рекламоносіїв, невідповідності технологічній схемі (конструктивній) схемі рекламних засобів, інших обставин порушення позивачем Правил розміщення зовнішньої реклами в м.Камянському, які б могли слугувати підставою для відмови у продовженні строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
Таким чином, беручи до уваги те, що згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок доведення правомірності свого рішення покладається саме на відповідача, як суб`єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про недоведеність відповідачем підстав для відмови у продовженні строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами №№ 6-9.
Суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, а рішення приймати обґрунтовано. У спірному випадку у відповідача були відсутні правові підстави для утримання від продовження терміну дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами № 39 або наданні мотивованої відмови у його наданні.
Суд звертає увагу, що органи державної влади не можуть безпідставно приймати рішення, що пов`язані з обмеженням реалізації певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, відстрочувати термін реалізації права на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами державної влади і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з конституційним принципом, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3 Конституції України).
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про протиправність відмови у продовженні строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами №№6-9 та необхідності скасування рішення Виконавчого комітету Кам`янскої міської ради №01-14/121 від 11.03.2019 р.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Разом з тим, суд вказує, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Виконавчий комітет Кам`янскої міської ради у спірних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень, який законами України наділений повноваженнями вирішувати питання щодо надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами на території м.Камянського відповідно до закону. Вказані повноваження є дискреційними.
Разом з тим, суд вказує, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Отже, під дискреційним повноваженням слід розуміти таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Отже, під дискреційним повноваженням суд розуміє таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
В той же час, судове рішення має забезпечувати можливість відновлення порушеного права позивача.
На підставі викладеного, оскільки вказане рішення прийнято на підставі протиправної відмови у продовженні строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами №№6-9та підлягає скасуванню, суд зобов`язує відділ реклами Кам`янської міської ради повторно розглянути заяву фізичної ФОП ОСОБА_1. від 11.02.2019 р. щодо продовження строку дії дозволу №6 від 27.03.2009 року, продовження строку дії дозволу №7 від 27.03.2009 р., продовження строку дії дозволу №8 від 27.03.2009 р., продовження строку дій дозволу №9 від 27.03,2009 р. на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське строком на п`ять років до 27.03.2024 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
З огляду на наведене, оскільки відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості прийнятих рішень, з урахуванням вимог, визначених частиною 2 статті 19 Конституції України, статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до платіжного доручення від 14.03.2019 р. за подання адміністративного позову позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 3 880,42 грн. (три тисячі вісімсот вісімдесят грн., 42 коп.)., який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.
Враховуючи задоволення позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу реклами Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення відділу реклами Кам`янської міської ради №01-14/121 від 11.03.2019 року; зобов`язання відділу реклами Кам`янської міської ради повторно розглянути заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 11.02.2019 року щодо продовження строку дії дозволу №6 від 27.03.2009 року, продовження строку дії дозволу №8 від 27.03.2009 року, №9 від 27.03.2009 року на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське строком на п`ять років до 27.03.2024 року, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового присудження здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат з Державного бюджету України, а саме, судового збору у розмірі 3 880,42 грн. (три тисячі вісімсот вісімдесят грн., 42 коп.).
Керуючись ст. ст.243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Відділу реклами Кам`янської міської ради (вул.Москалецька 14а, м.Кам`янське, Дніпропетровська обл., 51931) про визнання протиправним та скасування рішення відділу реклами Кам`янської міської ради №01-14/121 від 11.03.2019 року; зобов`язання відділу реклами Кам`янської міської ради повторно розглянути заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 11.02.2019 року щодо продовження строку дії дозволу №6 від 27.03.2009 року, продовження строку дії дозволу №8 від 27.03.2009 року, №9 від 27.03.2009 року на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське строком на п`ять років до 27.03.2024 року, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу реклами Кам`янської міської ради №01-14/121 від 11.03.2019 р.
Зобов`язати відділ реклами Кам`янської міської ради повторно розглянути заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 11.02.2019 р. щодо продовження строку дії дозволу №6 від 27.03.2009 року, продовження строку дії дозволу №7 від 27.03.2009 р., продовження строку дії дозволу №8 від 27.03.2009 р., продовження строку дій дозволу №9 від 27.03,2009 р. на розміщення зовнішньої реклами в місті Кам`янське строком на п`ять років до 27.03.2024 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Відділу реклами Кам`янської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з оплати судового збору у розмірі 3 880,42 грн. (три тисячі вісімсот вісімдесят грн., 42 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 14 червня 2019 року.
Суддя Є.О. Жукова