
Справа № 191/3588/19
Провадження № 2-а/191/41/19
У Х В А Л А
30 вересня 2019 року м. Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Твердохліб А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до виконавчого комітету Синельниківської міської ради Дніпропетровської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Синельниківської міської ради Дніпропетровської області про визнання незаконним, скасування рішення виконавчого комітету органу місцевого самоврядування та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
24.09.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Синельниківської міської ради Дніпропетровської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Синельниківської міської ради Дніпропетровської області про визнання незаконним рішення та скасування рішення виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 26 червня 2019 року №176 «Про відмову громадянину ОСОБА_2 у постановці на квартирну чергу», як таке, що не відповідає вимогам Закону та порушує охоронювані законом інтереси неповнолітнього і зобов`язання відповідача в двомісячний термін з дня вступу рішення в законну силу розробити та увалити рішення «Про постановку з 11.02.2019 року ( з дати подання заяви) на позачерговий квартирний облік ОСОБА_2 »
Згідно із п. 6 ч. 1 ст.171КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
У відкритті провадження в даній адміністративній справі слід відмовити з таких підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб`єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 ч.1 ст.4 КАС України), яким, у даному випадку, і є відповідач по справі виконавчий комітет Синельниківської міської ради Дніпропетровської області.
Заявлені позивачем ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , оскільки є його прийомним батьком, вимоги стосуються оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, прийнятих ним при здійсненні публічно-владних управлінських функцій, однак позовні вимоги є похідними від вимог у приватно-правовому спорі та пов`язані із правом неповнолітнього ОСОБА_2 перебувати на квартирному обліку, як громадянина, потребуючого поліпшення житлових умов, що є однією із складових правового відношення із реалізації права на житло.
Тобто, даний позов поданий на поновлення прав позивача у сфері житлових відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
В свою чергу, відповідно до ст.2 ЖК УРСР завданнями житлового законодавства Української РСР є регулювання житлових відносин з метою забезпечення гарантованого Конституцією СРСР і Конституцією Української РСР права громадян на житло, належного використання і схоронності житлового фонду, а також зміцнення законності в галузі житлових відносин.
В широкому розумінні житловими правовідносинами вважаються будь-які відносини, що складаються навколо спеціального об`єкта - житла. При цьому, виділяють шість основних видів житлових відносин: 1) відносини щодо користування жилими приміщеннями на підставі договору найму або за іншими підставами; 2) відносини в галузі забезпечення громадян жилими приміщеннями; 3) відносини щодо користування службовими жилими приміщеннями, гуртожитками, іншими спеціалізованими жилими приміщеннями (жилими будинками); 4) відносини, що виникають у галузі управління, експлуатації, забезпечення схоронності і ремонту житлового фонду; 5) відносини, що виникають у зв`язку з будівництвом і набуттям у власність житлового будинку або його частини; 6) відносини, пов`язані з житлово-комунальним обслуговуванням громадян.
В даному випадку спірні правовідносини виникають із житлових відносин, тому як в кінцевому рахунку пов`язані з набуттям ОСОБА_2 житла у власність, що є наслідком, зокрема, знаходження особи на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Отже, правовідносини, що склалися між сторонами в даній справі, є виключно цивільно-правовими, а відтак не можуть бути предметом спору в адміністративному процесі, оскільки наявний спір про право цивільне, а саме про визнання прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, що виникають із житлових відносин.
Спір про захист права конкретної фізичної особи на отримання житла, а також правовідносини, що є похідними від такого спору, є не публічними, а приватно-правовими і тому підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 02.12.2014 у справі №21-530а14, від 21.12.2016 у справі №815/1277/14, у постанові від 17.04.2018 року у справі №11-97апп18, а також у постанові великої Палати Верховного Суду від 13 липня 2019 року у справі №826/19681/16.
Зважаючи на наведене та на характер спірних правовідносин, даний позов не відноситься до юрисдикції адміністративного суду та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області.
Окрім того, статтею 20 КАС України проведено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та в частині 1 цієї статті наведений перелік адміністративних справ, які підсудні саме місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Слід зауважити, що така категорія справ, з якою в даному випадку звернувся позивач не входить в перелік справ, які підсудні Синельниківському міськрайонному суду Дніпропетровської області як адміністративному суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.170КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене та керуючись п. 1 ч 1 ст. 170, ст.ст.293, 295 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Синельниківської міської ради Дніпропетровської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей виконавчого комітету Синельниківської міської ради Дніпропетровської області про визнання незаконним, скасування рішення виконавчого комітету органу місцевого самоврядування та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Роз`яснити позивачу право на звернення до місцевого загального суду з позовною заявою в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п. 15 п. 1 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Головуючий суддя: А. В. Твердохліб