Постанова № 8464484, 23.02.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2010
Номер справи
2-а-2925/10/1070
Номер документу
8464484
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2010 року справа № 2-а-2925/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Балаклицького А.І., при секретарі – Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бакинський бульвар» до Державної податкової адміністрації в Київській області, Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області про визнання протиправними та скасування рішень,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бакинський бульвар» (далі - Позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації в Київській області (далі – Відповідач 1) та Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області (далі – Відповідач 2), в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.05.2009 року № 0000872305/3026 та рішення Державної податкової адміністрації в Київській області від 14.09.2009 року № 1918/10/25-017/265-922.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної 24.04.2009 року Державною податкової інспекцією в Обухівському районі перевірки з питань дотриманням суб’єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, Відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20 травня 2009 року № 0000872305/3026 в сумі 797 624,45 грн. за порушення вимог п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265/95-ВР). Не погоджуючись з даним рішенням, ТОВ «Бакинський бульвар» було подано скаргу до Державної податкової адміністрації в Київській області. Рішенням Державної податкової адміністрації в Київській області від 14.09.2009 року № 1918/10/25-017/265-922 оскаржуване рішення ДПІ в Обухівському районі залишено без змін, а скаргу без задоволення.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд позов задовольнити.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що посадові особи ДПІ в Обухівському районі, здійснюючи перевірку, порушили встановлений законом порядок її проведення, а отже оскаржувані рішення є незаконними, такими, що суперечать законодавству України та порушують законні інтереси позивача. Крім того, зазначає, що висновки акта перевірки щодо проведення ТОВ «Бакинський бульвар» розрахункової операції без роздрукування відповідного розрахункового документа не відповідає дійсності. У зв’язку з чим Відповідач протиправно застосував положення п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Представник відповідачів проти позовних вимог заперечує в повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні, надав письмові заперечення, які мотивує тим, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства та відповідно до акту складеного на підставі проведеної перевірки.

Заслухавши пояснення представників сторін, свідка, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 24 квітня 2009 року працівниками Державної податкової адміністрації в Київській області була проведена перевірка ТОВ «Бакинський бульвар» на предмет дотримання суб’єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами проведеної перевірки був складений Акт перевірки № 1319/1000/23/35751926 від 24.04.2009 року, на підставі якого ДПІ в Обухівському районі було винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.05.2009 року № 0000872305/3026 на загальну суму 797 624,45 грн.

Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом та відповідно до направлень від 24.04.2009 року № 2881, № 2882, № 2911 (а.с. 60-61), працівникам ДПА в Київській області було доручено провести планову перевірку Позивача.

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ визначено, що право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення .

Як встановлено судом, Відповідачем не було направлено Позивачу повідомлення про проведення перевірки, чим порушила вимоги закону. Таким чином, перевірка була проведена з недотриманням обов’язкових умов, передбачених законом, точне виконання яких надає право на її проведення, а значить – протиправно.

ТОВ «Бакинський бульвар» подало скаргу на вказане рішення до ДПА в Київській області, за результатами розгляду якої рішенням від 14.09.2009 року № 1918/10/25-017/265-922 оскаржуване рішення ДПІ в Обухівському районі залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно з Актом перевірки від 24.04.2009 року було встановлено порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 3.2 р. 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 р.

Також перевіркою встановлено, що у Позивача розрахункові операції здійснювались без проведення їх через реєстратор розрахункових операцій 24 жовтня 2008 року – на суму 28 грн., 14 листопада 2008 року – на суму 3000 грн., 24 квітня 2009 року – на суму 11 400 грн. та в період з 01.04.2009 року по 24.04.2009 року встановлено факт не роздрукування відповідних розрахункових документів при розрахунках з покупцями на загальну суму 145 096,89 грн.

За вказані порушення згідно пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95 до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 797 624,45 грн.

Як визначено ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі – суб’єктами підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб’єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 вищезазначеного Закону, суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та (або) безготівковій формі (із застосуваннями платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Як встановлено судом, 24.04.2009 року фізичною особою Євгенієм було внесено аванс за проведення банкету в сумі 11 400,00 грн. На підтвердження факту отримання від замовника такої суми, Позивач видав йому прибутковий касовий ордер.

Як передбачено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб’єкти підприємницької діяльності зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки. Оскільки внесення авансу за банкет не є повною сумою покупки, а отже нарахування штрафних санкцій на суму авансу є неправомірним.

Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що розрахунковий документ – документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Згідно зі ст. 8 вищезгаданого Закону форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов’язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. №614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за №105/5296, фіскальний касовий чек на товари (послуги) – це документ надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведення розрахунків за продані товари (надані послуги).

Відповідно до п. 3.2 зазначеного Положення касовий чек повинен містити такі обов’язкові реквізити; назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ; для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО; якщо кількість придбаного товару не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару; вартість одиниці виміру товару; найменування товару; літерне позначення ставки ПДВ від надрукованої вартості товару; позначення форми оплати та суму коштів за даною формою оплати; загальну вартість придбаних товарів у межах чеку; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма визначеними в чеку товарами; порядковий номер касового чека, дату та час проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій; напис «Фіскальний чек» та логотип виробника.

У разі відсутності хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

Адреса господарської одиниці – адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).

Як вбачається з матеріалів перевірки від 24.04.2009 року, касові чеки, які друкувались на РРО у ресторані ТОВ «Бакинський бульвар», міститься адреса, яка не відповідає адресі господарської одиниці зазначеній у реєстраційному посвідченні.

З цим твердженням суд не може погодитись, оскільки місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Бакинський бульвар» є с. Підгірці. Отже, касові чеки містили всі передбачені законодавством реквізити, неповністю вказаний реквізит не означає його відсутності.У зв’язку з чим у податкових органів відсутні підстави нараховувати штрафні санкції на суму 145 096,89 грн. на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким встановлено штраф у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів за не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції. Проте норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не передбачають застосування до господарюючого суб’єкта штрафних санкцій в разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 №614.

Враховуючи вищевикладене, позивачем не було порушено статтю 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв’язку з чим відсутні підстави для застосування до ТОВ «Бакинський бульвар» на підставі пункту 1 статті 17 цього ж Закону штрафних (фінансових) санкцій в сумі 797 624,45 грн.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що всупереч наведеним вимогам Відповідачі як суб’єкти владних повноважень не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і не довели правомірності прийнятих ними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20 травня 2009 року № 0000872305/3026 та рішення про результати розгляду скарги від 14.09.2009 року № 1918/10/25-017/265-922.

Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи та заслухавши думку представників сторін та свідка, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 86, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бакинський бульвар» – задовольнити .

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20 травня 2009 року № 0000872305/3026.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової адміністрації в Київській області від 14.09.2009 року № 1918/10/25-017/265-922.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно

Суддя А.І. Балаклицький

Повний текст постанови складено та підписано 01 березня 2010 року.