КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2010 року справа № 2-а-2785/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Балаклицького А.І., при секретарі Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Публічного акціонерного товариства «Забіря» про стягнення штрафу до Державного бюджету України,
в с т а н о в и в:
Заступник прокурора Деснянського району м. Києва звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - Позивач) з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Забіря» (далі - Відповідач) про стягнення штрафу до Державного бюджету України в сумі 1700,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в ході перевірки електрогосподарства Відповідача встановлено порушення Правил користування електричною енергією, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок, за що на ПАТ «Забіря» було накладено штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, який до цього часу не сплачений.
В судовому засіданні представник прокуратури, представник Міністерство палива та енергетики України та Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, судом визнано за можливе розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив :
Як вбачається з матеріалів справи, 31 липня 2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області проведено перевірку Публічного акціонерного товариства «Забіря» щодо виконання субєктом господарювання вимог законодавства у сфері теплопостачання та електроенергетики, у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
В ході перевірки встановлено порушення Відповідачем Правил користування електричною енергією, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок, що підтверджується Актом № 08/20-0509 від 31 липня 2009 року.
На підставі ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» та Акту від 31.07.2009 року № 08/20-0509 Державною інспекцією з енергетичного нагляду винесено Припис № 08/20-0509 від 31.07.2009 року про усунення Відповідачем порушень виявлених перевіркою та зазначених в Акті № 08/20-0509 від 31 липня 2009 року.
03 вересня 2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Київській області проведено перевірку щодо виконання вимог Припису від 31 липня 2009 року № 08/20-0509. В ході перевірки встановлено, що ПАТ «Забіря» не виконала вимоги Припису від 31.07.2009 року № 08/20-0509, що підтверджується Актом перевірки № 08/20-0135 від 03 вересня 2009 року.
За несвоєчасне виконання припису Держенергонагляду у Київській області від 31 липня 2009 року № 08/20-0509, постановою від 20.10.2009 року № 161 Державна інспекція з енергетичного нагляду наклала на ПАТ «Забіря» штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника прокуратури та представників позивачів, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» та п. 1 Положення Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної енергії та теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована Міністерству палива та енергетики України, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до п. 15.2 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області, основним завданням Інспекції Держенергонагляду у Київській області є здійснення у межах своєї компетенції контролю за усуненням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1998 року № 575, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та субєктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів давати споживачам та субєктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоровю населення.
Споживач енергії, відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергію» несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312 (далі - Положення), штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на субєктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 7 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки субєкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи та заслухавши думку представників прокуратури та позивачів, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 9, 27 Закону України «Про електроенергетику», статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Заступника прокурора Деснянського району м. Києва задовольнити .
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Забіря» (код ЄДРПОУ 00476665) на користь Державного бюджету України (р/р № 31116106700356, одержувач ВДК у Києво-Святошинському районі, банк одержувача ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 23569671, код бюджетної класифікації 21081100) штраф у сумі 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
Судові витрати розподіляються відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно
Суддя А.І. Балаклицький
Повний текст постанови складено та підписано 12 лютого 2010 року.