Постанова № 8464215, 20.01.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2010
Номер справи
2-а-322/10/1070
Номер документу
8464215
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа № 2-а-322/10/1070 (2-а-10789/09/1070)

20 січня 2010 року Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Балаклицького А.І., при секретарі Гавриловій С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СП В.М.С.» до Тетіївської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області про визнання недійсними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СП В.М.С.» звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання недійсними рішень Тетіївської МДПІ Ставищанського відділення Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000762370 від 31.07.2009 р. та №0000952370 від 21.09.2009 р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю і просив визнати недійсними вказані рішення Тетіївської МДПІ Ставищанського відділення Київської області.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржувані рішення є незаконними, такими, що суперечать законодавству України та порушують законні інтереси позивача, оскільки висновки акта перевірки щодо проведення ТОВ «СП В.М.С.» розрахункової операції без роздрукування відповідного розрахункового документа не відповідає дійсності. У звязку з чим Відповідач протиправно застосував положення п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав аргументуючи тим, що в період з 01.01.2009 р. по момент перевірки розрахунки по операціях на загальну суму 2105315,50 грн. проводились ТОВ «СП В.М.С.» без роздрукування відповідних розрахункових документів, а саме: касові чеки не містили один з обовязкових реквізитів назву господарської одиниці. У звязку з чим були застосовані фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами ДПІ У Святошинському районі м. Києва 11.06.2009 р. було здійснено перевірку господарської одиниці ТОВ «СП В.М.С.», що розташована за адресою: м. Київ, вул. С.Сосніних, 9, на предмет дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки посадовими особами ДПІ У Святошинському районі м. Києва було складено Акт перевірки від 11.06.2009 р. за № 0568/26/57/23/21567930.

На підставі даного акту відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.07.2009 р. №0000762370 на загальну суму 10526577,00 грн.

ТОВ «СП В.М.С.» подало скаргу на вказане рішення до ДПА у Київській області, за результатами розгляду якої рішенням від 14.09.2009 р. №1919/10/25-017/278-947 оскаржуване рішення Тетіївської МДПІ залишено без змін, а скаргу без задоволення, та збільшена сума штрафних(фінансових) санкцій на 0,50 грн.

На підставі рішення ДПА у Київській області від 14.09.2009 р. №1919/10/25-017/278-947 відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.09.2009 р. №0000952370 на загальну суму 0,50 грн.

В подальшому Позивач подав скаргу на рішення Тетіївської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.09.2009 р. №0000952370 та ДПА у Київській області від 14.09.2009 р. №1919/10/25-017/278-947 до ДПА України, в результаті розгляду якої прийнято рішення про залишення скарги без задоволення, а оскаржуваних рішень - без змін.

Згідно з актом перевірки від 11.06.2009 р. перевіряючими встановлено порушення п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року №265/9, п.п. 3.2. п. 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 р.

Також актом перевірки встановлено, що в офісі позивача готівкові розрахунки за послуги по ремонту головки блоку циліндра та реалізація запчастин до них, що в період з 01.01.2009 р. по момент перевірки розрахунки по операціях на загальну суму 2105315,50 грн., проводились без роздрукування відповідних розрахункових документів, а саме: касові чеки не містили один з обовязкових реквізитів назву господарської одиниці офіс (згідно реєстраційного посвідчення №102000385 від 17.01.2008 р.) чи виробниче приміщення (згідно договору оренди № 31/8 від 22.12.2007 р.).

За вказані порушення згідно пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265/95 до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 10526577,50 грн.

Як визначено ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єктами підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до пункту 1 вищезазначеного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та (або) безготівковій формі (із застосуваннями платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно зі статтею 2 зазначеного Закону розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів на повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Головною обставиною справи, про що було зазначено в акті, позивачем здійснювалися розрахунки через РРО, шляхом роздрукування касових чеків, які не містили одного з обовязкових реквізитів, а саме: не містили назви господарської одиниці.

Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Згідно зі ст. 8 вищезгаданого Закону форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. №614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за №105/5296, назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).

Відповідно до реєстраційного посвідчення № 1021000385, виданого Ставищанським відділенням Тетіївської МДПІ, здійснено реєстрацію РРО, що належить ТОВ «СП В.М.С.» для використання в господарській одиниці офіс за адресою м. Київ, вул. С.Сосніних, 9.

Згідно наданого договору оренди №31/08 від 22.12.2007 р., укладеного між позивачем та ВАТ «Електротехнічний завод», відповідно до п. 2.2. Договору, позивач прийняв у платне строкове користування виробничі приміщення за адресою вул. С. Сосніних, 9 на 1-му та 2-му поверсі у корпусі № 51 загальною площею 1293,1 кв. м.

Наказом № 164 від 25.12.2007р. позивач створив на базі орендованих виробничих приміщень наступні структурні підрозділи: офіс, автомайстерню та магазин.

У розрахункових документах позивача зазначається назва господарської одиниці автомайстерня за адресою вул. С.Сосніних, 9.

Тобто, у розрахункових документах позивач зазначив назву господарської одиниці, яка визначена договором оренди приміщень та виданим Наказом.

Як визначено пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Вказаною нормою закону передбачена відповідальність за непроведення розрахункових операцій через РРО.

Як встановлено судом, сума розрахункових операцій, визначена посадовими особами ДПІ у Святошинському районі м. Києва на підставі фіскальних звітних чеків позивача за період з 01.01.2009 р.

Господарська діяльність позивача провадиться на підставі виданих торгових патентів, ведеться книга обліку розрахункових операцій.

В п. 2.2.12 акту перевірки зазначено, що фіскальні звітні чеки розрахункових операцій друкуються та зберігаються і обліковуються в книзі обліку розрахункових операцій.

Тобто, факт проведення розрахункових операцій та роздрукування фіскальних касових чеків за період, що перевірявся, спростовує висновки акта перевірки щодо проведення позивачем розрахункової операції без роздрукування відповідного розрахункового документа.

Оспорюванні податкові повідомлення-рішення про визначення позивачу суми податкових зобов'язань з штрафних санкцій у сумі 10526577,50 грн. прийняті відповідачем на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким встановлено штраф у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів за не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції. Проте норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не передбачають застосування до господарюючого суб'єкта штрафних санкцій в разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 №614.

Враховуючи вищевикладене, позивачем не було порушено статтю 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку з чим відсутні підстави для застосування до ТОВ «СП В.М.С.» на підставі пункту 1 статті 17 цього ж Закону штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10526577,50 грн.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що всупереч наведеним вимогам Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.07.2009 року № 0000762370 та від 21.09.2009 року № 0000952370.

Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи та заслухавши думку представників сторін, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 86, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СП В.М.С.» задовольнити.

Визнати недійсними рішення Тетіївської міжрайонної державної податкової інспекції (Ставищенське відділення) Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.07.2009 року № 0000762370 та від 21.09.2009 року № 0000952370.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно

Суддя А.І.Балаклицький

Повний текст постанови складено та підписано 25 січня 2010 року.