
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
01 жовтня 2019 року Чернігів Справа № 620/1818/19
Чернігівський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Дрогана С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
В провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі-відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо ненадання документів за адвокатським запитом від 15.05.2019 та зобов`язання надати документи за цим запитом.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі ст. 24 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” з метою надання правової допомоги ОСОБА_2 позивачем надіслано адвокатський запит від 15.05.2019 відповідачу, відповідно до якого просив надати відповідні документи, що стосуються його довірителя.
В ході судового засідання судом постановлено на обговорення питання щодо закриття провадження у справі, з огляду на висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі №686/23317/13-а та у постанові Верховного Суду від 05.09.2019 у справі № 821/429/17.
Позивач в судовому засіданні заперечував проти закриття провадження у справі.
Представник відповідача просив закрити провадження у даній справі.
Вирішуючи дане питання, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 5 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 №2657-XII встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначені Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон №2939-VI).
Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-VI ).
Отже, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, реалізуючи свої повноваження, наділені правом вчиняти певні дії на підставі та в межах чинних норм законодавства України, зокрема, надавати інформацію на звернення громадян у порядку Закону № 2939-VI.
Як убачається з матеріалів справи, позивач здійснює представництво в інтересах свого довірителя ОСОБА_2 на підставі ордеру серії ЧН № 090662 ( а.с.15).
15.05.2019 позивач, як адвокат Марченко А ОСОБА_3 звернувся до відповідача із адвокатським запитом про надання відповідних документів, що стосуються його довірителя ОСОБА_2 ..
Правові засади організації діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні врегульовані Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI).
Закон визначає адвокатський запит - як письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту (ч. 1 ст. 24 Закону № 5076-VI).
За приписами статті 24 Закону № 5076-VI орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів. Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Виходячи з наведених правових норм, адвокатський запит не є запитом, що направлений на отримання публічної інформації, оскільки може бути спрямований не лише до суб`єктів владних повноважень, але й до будь-якої юридичної особи з метою отримання необхідної адвокату інформації для надання правової допомоги клієнту, у зв`язку з чим відносини, які склалися між позивачем та відповідачем щодо зобов`язання надати документи на адвокатський запит в інтересах свого довірителя, не є публічно-правовими у розумінні КАС України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі №686/23317/13-а (провадження №11-1193апп18) та в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.09.2019 у справі № 821/429/17 (провадження №К/9901/20263/18).
За таких обставин суд дійшов висновку, що спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, роз`яснивши позивачу, що спір має розглядатися в порядку цивільного судочинства.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 238, 256 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі № 620/1818/19 закрити.
Роз`яснити позивачеві право звернутися з позовом до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя І.І. Соломко