
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.003903
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2019 року
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Козак О.М.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Цимбора Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) (далі - відповідач, ГУ ПФ України у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з січня 2018 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеній у довідці від 09.07.2019 №350/173/128/123, з врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у липні 2019 року позивач дізнався, що під час призначення йому пенсії в її розрахунок не враховано щомісячну додаткову грошову винагороду. 12.07.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФ України у Львівській області про перерахунок пенсії у зв`язку з тим, що при призначенні пенсії відповідачем не враховано всі додаткові види грошового забезпечення з яких сплачені страхові внески, а саме з щомісячної додаткової грошової винагороди. Однак, ГУ ПФ України у Львівській області листом від 26.07.2019 №3505/К-20/11.03-06 відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що щомісячна додаткова грошова винагорода є одноразовим видом грошового забезпечення і така не входить до додаткових видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 05.08.2019 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 14.08.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач 04.09.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що згідно з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 з 12.01.2018 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 65% грошового забезпечення. В статтях 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» наведено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, це: надбавки, доплати, підвищення. Такий вид грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода в цих статтях відсутня, а тому в обрахунок пенсії не включається. Окрім цього, відповідач звертає увагу на те, що довідка від 09.07.2019 №350/173/128/123, на підставі якої позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, від уповноваженого структурного підрозділу на адресу ГУ ПФ України у Львівській області не надходила. Таким чином, відповідач вважає, що пенсію позивачу обчислено правомірно. ГУ ПФ у Львівській області також вважає, що ОСОБА_1 пропущено строк звернення до суду, оскільки позивач звернувся до суду з позовом 30.07.2019, а просить здійснити перерахунок пенсії з січня 2019 року. На підставі викладеного вказує, що права позивача порушені не були, у зв`язку з чим у задоволенні його позовних вимог просить відмовити.
Позивач 05.09.2019 подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якому вказує на те, що за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням з січня 2016 року по січень 2018 року включно, фактично отримував щомісячну додаткову грошову винагороду. Проте, з вини державного органу, який видавав довідку для обчислення пенсії №350/173/128/5 від 15.01.2018, щомісячна додаткова грошова винагорода у відповідній довідці не була врахована, що призвело до призначення пенсії у меншому розмірі. Щодо строку звернення до суду позивач стверджує, що про призначення пенсії дізнався в липні 2019 року, отримавши довідку з військової частини А0780 від 09.07.2019 за №350/173/128/123. На підставі вказаної довідки, 12.07.2019 позивач подав до відповідача заяву про проведення перерахунку пенсії. Отримавши 26.07.2019 відмову у перерахунку, 30.07.2019 звернувся до суду з даним позовом, що свідчить про дотримання встановленого КАС України шестимісячного строку. Враховуючи наведене, вважає, що відсутні підстави для залишення позову без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, а тому позов необхідно задовольнити в повному обсязі.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ГУ ПФ України у Львівській області на підставі заяви позивача та наданих Львівським обласним військовим комісаріатом документів, зокрема грошового атестату серії ЗУ №299817 від 12.01.2018 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 15.01.2018 №350/173/128/5, виданої військовою частиною А0780, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 65 %. Основний розмір пенсії становить 5224,60 грн.
02.07.2019 позивач звернувся до командира Військової частини А0780 із заявою, в якій просив повідомити його про нараховані та здійсненні усі суми виплат (основні види грошового забезпечення, додаткові види грошового забезпечення та премії) за останні 24 місяці служби ОСОБА_1 .
В липні 2019 року ОСОБА_1 отримав довідку з військової частини А0780 від 09.07.2019 №350/173/128/123 про розмір грошового забезпечення за 24 місяця та по день звільнення з військової служби.
12.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУ ПФ України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з врахуванням розміру щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеній у довідці від 09.07.2019 №350/173/128/123.
26.07.2019 ГУ ПФ України у Львівській області листом №3505/К-20/11.03-06 листом повідомив позивача про те, що чинним законодавством не передбачено включення в обрахунок пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей одноразових видів грошового забезпечення, зокрема, щомісячну додаткову грошову винагороду.
Окрім цього повідомлено про те, що на підставі заяви позивача та наданих Львівським обласним військовим комісаріатом документів, зокрема грошового атестату серії ЗУ №299817 від 12.01.2018 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 15.01.2018 №350/173/128/5, виданої військовою частиною А0780, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відтак, підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до наданої довідки відсутні.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що ОСОБА_1 вважаючи, що відповідно до законодавства має право на перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон України № 2011-XII) Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст.9 Закону України № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 3 ст.43 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011- страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМ України).
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Саме така правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 (№Пз/11-806апп18).
Суд встановив, що згідно з довідкою військової частини А 0780 про розмір грошового забезпечення за 24 місяця по день звільнення з військової служби від 09.07.2019 №350/173/128/123, ОСОБА_1 за період з січня 2016 року по січень 2018 року отримував щомісячну додаткову грошову винагороду в загальній сумі 118577,56 грн., з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний соціальний внесок у розмірі 22%.
Таким чином, суд вважає, що отримувана ОСОБА_1 щомісячна додаткова грошова винагорода має бути включена до складового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії з січня 2018 року підлягає перерахунку.
Враховуючи наведене, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Щодо тверджень відповідача, що позивач пропустив строк звернення до суду, а тому наявні підстави для залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 дізнався про призначення йому пенсії у неналежному розмірі, отримавши довідку військової частини А0780 від 09.07.2019 №350/173/128/123. На підставі вказаної довідки, позивач 12.07.2019 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії і, отримавши 26.07.2019 відмову у перерахунку, 30.07.2019 звернувся до суду з позовом.
З огляду на наведене, суд вважає, що ОСОБА_1 дотримано встановлений ст.122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду.
Окрім цього, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 на час призначення йому пенсії за Законом України № 2262-ХІІ мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди, а відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку розміру пенсії, позовні вимоги про зобов`язання відповідача перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про види грошового забезпечення від 09.07.2019 №350/173/128/123 з урахуванням названого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення підлягають задоволенню без обмеження строком.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що твердження відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду є безпідставними та необґрунтованими.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Водночас суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з січня 2018 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеній у довідці від 09.07.2019 №350/173/128/123, з врахуванням проведених виплат.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1536,80 грн., який сплачений згідно з квитанціями №16 від 30.07.2019 та №19 від 09.08.2019.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з січня 2018 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеній у довідці від 09.07.2019 №350/173/128/123, з врахуванням проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 30.09.2019.
Суддя Р.І. Кузан