
Копія
Справа № 560/2359/19
РІШЕННЯ
іменем України
23 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. позивача - ОСОБА_1 , представника відповідача 2 - Бердули П.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлової комісії військової частини А 2573 , Військової частини А2573 про визнання протиправними, скасування та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Житлової комісії військової частини А 2573, Військової частини А2573, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії військової частини в особі командира в/ч А 2573 та житлової комісії в/ч А 2573 відповідно протоколу засідання житлової комісії № 5 від 05.07.2019 та наказу командира в/ч А 2573 від 05.07.2019 про зарахування ОСОБА_1 та членів його родини на квартирний облік з 05.07.2019.
- скасувати протокол Житлової комісії військової частини А 2573 від 05.07.2019 № 5 та наказ командира військової частини А 2573 "Про оголошення рішення житлової комісії військової частини А 2573 прийнятого протоколом № 5 від 05.07.2019" від 05.07.2019 № 161;
- зобов`язати Житлову комісію військової частини А 2573 зарахувати ОСОБА_1 та членів його родини на квартирний облік з 01 серпня 1998 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 відповідно до послужного списку з 01.08.1998 проходив військову службу в м. Старокостянтинів Хмельницької області, де був взятий на облік осіб, що потребують покращення житлових умов. Згодом, переводився до інших гарнізонів, де завжди поновлював документи про перебування на квартирному обліку, для отримання житла від Міністерства оборони України. Однак, відповідач в особі житлової комісії військової частини А 2573 та командир в/ч А 2573 при взятті позивача на облік не визнали його попереднє перебування на обліку, та зарахували позивача та членів його родини лише з 05.07.2019. Позивач не погоджуючись із такими діями відповідача звернувся до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.08.2019 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін.
27.08.2019 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що Житлова комісія військової частини А 2573 та Військова частина А2573 приймаючи оскаржувані рішення діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, які у ньому викладені.
Представник Військової частини А2573 проти позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на доводи викладені суду у відзиві на позов.
Житлова комісія військової частини А 2573 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином, причини неявки до суду не повідомила.
Заслухавши пояснення позивача та представника Військової частини А2573, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 27.06.1998 по теперішній час проходить військову службу на різних посадах, що підтверджується витягом із особової справи (витяг з послужного списку).
З матеріалів справи встановлено, що позивач на протоколу № 26 від 28.09.1998, зарахований командиром частини 77064 на квартирний облік з 01.09.1998.
ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у військовій частині - польова пошта В2806, м. Хмельницький з 28.09.1998 по 18.11.2016 складом сім`ї одна особа, що підтверджується довідкою начальника КЕВ м. Хмельницький № 74 від 26.04.2017 та у військовій частині та у військовій частині А 1349, м. Івано - Франківськ з 28.09.1998 по 16.11.2017 складом сім`ї одна особа, що підтверджується довідкою начальника КЕВ м. м. Івано - Франківськ №15/45 від 27.12.2017.
Під час проходження служби у військових частинах польова пошта В2806, м. Хмельницький (з 28.09.1998 по 18.11.2016) та А 1349, м. Івано - Франківськ (з 28.09.1998 по 16.11.2017) жилу площу не отримував.
Відповідно до наказу командира військової частини А2573 № 42 від 19.02.2018 старшого лейтенанта ОСОБА_1 було зараховано до списків військової частини А2573 на посаду заступника командира ремонтно - відновлювального батальйону з 19.02.2018.
22.06.2018 позивач звертався до командира військової частини А2573 із рапортом про взяття його на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) з 01.08.1998.
Рапорт ОСОБА_1 був зареєстрований 22.06.2018 року (індекс документа 418) в журналі реєстрації вхідних рапортів військової частини А 2573.
Рапорт від 22.06.2018 щодо зарахування з 01.08.1998 ОСОБА_1 на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов військової частини А2573 на засіданні житлової комісії військової частини А2573 розглянуто не було, рішення не прийнято.
22 лютого 2019 року позивач спільно із дружиною ОСОБА_2 зареєстровані по місцю проходження військової служби АДРЕСА_1.
Внаслідок чого, 14.05.2019 позивачем подано рапорт на ім`я командира військової частини А2573, голові житлової комісії, в якому просив надати йому службове приміщення (службову житлову площу) смт. Ярмолинці Хмельницької області з сім`єю у складі дві особи.
Також, 14.05.2019 позивачем подано рапорт на ім`я командира військової частини А2573, голові житлової комісії, про зарахування ОСОБА_1 з 01.08.1998 на квартирний облік для поліпшення житлових умов смт. Ярмолинці Хмельницької області з сім`єю у складі дві особи.
05.07.2019 на засіданні житлової комісії військової частини А2573 розглянуто питання щодо зарахування на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов військової частини А2573, в тому числі старшого лейтенанта ОСОБА_1 .
Житловою комісією військової частини А2573 на засіданні прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 5 від 05.07.2019, про зарахування капітана ОСОБА_1 з складом сім`ї 2 (дві) особи, на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) з 05 липня 2019 року, включити до книги обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), та до списку військовослужбовців, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою жилою площею), зарахувати на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, як такого, що набув права (має календарну вислугу на військовій службі 20 років), включити до книги обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, включити до списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання на підставі вимог розділу IV та п. 1 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380, постанови КМУ від 03.08.2006 року №1081, та п. 5 ст. 34 ЖКУ.
05.07.2019 наказом командира військової частини А2573 № 161 "Про оголошення рішення житлової комісії військової частини А 2573 прийнятого протоколом № 5 від 05.07.2019" зараховано капітана ОСОБА_1 з складом сім`ї 2 (дві) особи, на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) з 05 липня 2019 року, включити до книги обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), та до списку військовослужбовців, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою жилою площею), зарахувати на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, як такого, що набув права (має календарну вислугу на військовій службі 20 років), включити до книги обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, включити до списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання на підставі вимог розділу IV та п. 1 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380, постанови КМУ від 03.08.2006 року №1081, та п. 5 ст. 34 ЖКУ.
Позивач не погодившись із такими діями відповідачів, а саме щодо зарахування його на квартирний облік з 05.07.2019, а не з 01.08.1998, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
На спірні правовідносини поширюються норми Житлового кодексу України, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 із змінами та доповненнями (далі - Закон №2011-ХІІ), Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їх сімей" №1763-ІУ від 15.06.2004 із змінами та доповненнями (далі - Закон №1763-ІУ), Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою КМ України № 1081 від 03.08.2006 (далі - Порядок), Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 №737 із змінами та доповненнями (далі - Інструкція), Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України 31 липня 2018 року N 380 (далі Інструкція № 380).
Як передбачено ч. 1 ст. 9 ЖК України, громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Відповідно до положень ст. ст. 9, 43 ЖК України, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік.
Згідно із вимог ст. 12 Закону №2011-XII, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом УРСР та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 22 Порядку передбачено, що облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Пунктом 23 Порядку передбачено, що для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім`я безпосереднього командира (начальника).
Пунктом 24 Порядку передбачено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім`ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла.
Пунктом 25 Порядку передбачено, що на кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа.
Відповідно до вимог п. 26 Порядку, військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов`язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Проте, відповідно до п. 2.14 розділу ІІ Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 737 від 30.11.2011 року (яка діяла на момент первинного звернення позивача про зарахування його на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов), військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов`язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем проходження служби разом з членами їх сімей зі збереженням часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання жилого приміщення.
У разі якщо військовослужбовець, крім військовослужбовців у військових частинах, пункти постійної дислокації яких розташовані на територіях районів проведення антитерористичної операції, а також у разі проходження військової служби у військових частинах, які були сформовані під час особливого періоду без визначення пункту постійної дислокації, не перебував на обліку за одним із місць проходження військової служби, попередній час перебування його на обліку зберігається, якщо період проходження військової служби в цьому населеному пункті не перевищував шести місяців.
При цьому перший примірник облікової справи (додаток 7) разом з першим примірником Картки обліку (додаток 8) направляються командиром військової частини до нового місця служби військовослужбовця разом з особовою справою, а в разі звільнення військовослужбовця з військової служби та розформування військової частини - до військового комісаріату.
Другий примірник облікової справи (додаток 7) та другий примірник Картки обліку видаються військовослужбовцю під час отримання ним довідки (додаток 3) про перебування на квартирному обліку за попереднім (останнім) місцем проходження служби та зняття з обліку, виданої командиром військової частини та відповідної КЕВ (КЕЧ) району, яка скріплюється печаткою КЕВ (КЕЧ) району, та довідки (додаток 4) про здачу жилого приміщення.
У разі переведення військовослужбовця, який перебуває на обліку, до нового місця проходження військової служби або звільнення його з військової служби командир військової частини зобов`язаний надати до КЕВ (КЕЧ) району витяг з наказу про переміщення або звільнення військовослужбовця протягом 10 днів з дня видачі цього наказу.
Також, відповідно до п. 9 розділу VI Інструкції № 380 (яка чинна на момент прийняття спірних рішень), військовослужбовцям (крім військовослужбовців, які проходили службу у військових частинах, пункти постійної дислокації яких розташовані на територіях районів проведення антитерористичної операції, а також у військових частинах, які були сформовані під час особливого періоду без визначення пункту постійної дислокації), які перебували на обліку за попереднім місцем проходження військової служби в іншому гарнізоні (в іншій місцевості), але протягом шести місяців після прибуття до нового місця проходження військової служби не зареєстрували місце проживання і не подали рапорт про зарахування на облік, попередній час перебування на обліку не зберігається.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у ВЧ - польова пошта В2806, м. Хмельницький та ВЧ А 1349, м. Івано - Франківськ з 28.09.1998, під час проходження служби у зазначених військових частинах жилу площу не отримував.
Згідно наказу командира військової частини А2573 (по стройовій частині) № 65 від 30.03.2018 позивач - старший лейтенант ОСОБА_1 прибув до постійного місця дислокації військової частини А2573 у смт. Ярмолинці Хмельницької області 30.03.2018.
22.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до військової частини А2573 із рапортом про взяття його з 01.08.1998 на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями витягу із Журналу реєстрації вхідних рапортів військової частини А 2573.
Як встановлено судом під час розгляду справи рапорт позивача від 22.06.2018 про взяття ОСОБА_1 на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), у встановлено порядку відповідачами не розглянуто та рішення з даного питання не прийнято. Даний факт не заперечувався сторонами в судовому засіданні, представник відповідача не зміг пояснити з яких підстав рапорт позивача від 22.06.2018 не розглянуто відповідачами.
Враховуючи встановлене, суд приходить до висновку, що позивач реалізував своє право на забезпечення житлом, у визначений законодавством України шестимісячний строк, а саме подав рапорт про зарахування його та членів його сім`ї на облік, який з невідомих суду причин не розглянуто відповідачем, а тому суд не бере до уваги посилання представника відповідача про те, що позивачем не подавався рапорт до 14.05.2019.
Окрім того, як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки військової частини А2573 від 22.04.2019 № 93, особова справа ОСОБА_1 отримана відповідачем (ВЧ А 2573) з військової частини А4583, згідно супровідного листа № 502/2/4/3/353 ДСК, - 15.03.2019, внаслідок чого, позивач не зміг у відповідності до Інструкції зареєструвати у шестимісячний строк своє та членів його сім`ї місце проживання, з незалежних від нього обставин.
Проте, після надходження матеріалів особової справи ОСОБА_1 до військової частини А2573, 22 лютого 2019 року позивач спільно із дружиною ОСОБА_2 зареєстровані по місцю проходження військової служби АДРЕСА_1, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою від 10.04.2019 № 76.
14.05.2019 позивачем повторно подано рапорт на ім`я командира військової частини А2573, голові житлової комісії, в якому просив надати йому службове приміщення (службову житлову площу) смт. Ярмолинці Хмельницької області з сім`єю у складі дві особи та рапорт про зарахування ОСОБА_1 з 01.08.1998 на квартирний облік для поліпшення житлових умов смт. Ярмолинці Хмельницької області з сім`єю у складі дві особи.
05.07.2019 на засіданні житлової комісії військової частини А2573 розглянуто питання щодо зарахування на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов військової частини А2573, в тому числі старшого лейтенанта ОСОБА_1 та прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 5 від 05.07.2019, про зарахування капітана ОСОБА_1 з складом сім`ї 2 (дві) особи, на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) з 05 липня 2019 року.
Наказом командира військової частини А2573 № 161 від 05.07.2019 "Про оголошення рішення житлової комісії військової частини А 2573 прийнятого протоколом № 5 від 05.07.2019" зараховано капітана ОСОБА_1 з складом сім`ї 2 (дві) особи, на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) з 05 липня 2019 року.
Однак, суд не погоджується із прийнятими відповідачами вищезазначеними рішеннями, оскільки, як встановлено під час розгляду справи ОСОБА_1 звертався із рапортом про взяття його з 01.08.1998 на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) - 22.06.2018, який відповідачами протиправно не розглянуто у строки встановленні законодавством України, а тому суд вважає, що протокол Житлової комісії військової частини А 2573 від 05.07.2019 № 5 в частині зарахування капітана ОСОБА_1 зі складом сім`ї (дві особи) з 05.07.2019 на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов. та п. 1 наказу командира військової частини А 2573 "Про оголошення рішення житлової комісії військової частини А 2573 прийнятого протоколом № 5 від 05.07.2019" від 05.07.2019 № 161, щодо зарахування капітана ОСОБА_1 зі складом сім`ї (дві особи) з 05.07.2019 на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, є протиправними та такими, що підлягають до скасування.
Разом з цим, суд звертає увагу відповідачів, що статтею 44 ЖК України, визначено випадки можливого перенесення черговості на отримання житла, застосування якої можливе лише до громадян, які вчинили певне правопорушення, що не стосується позивача, оскільки до відповідальності його притягнуто не було.
Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Аналогічне право на житло передбачене також, ст. 16 Закону України "Про Збройні Сили України" та Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Зважаючи на зазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача в частині протиправності протоколу Житлової комісії військової частини А 2573 від 05.07.2019 № 5 про зарахування капітана ОСОБА_1 зі складом сім`ї (дві особи) з 05.07.2019 на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та наказу командира військової частини А 2573 "Про оголошення рішення житлової комісії військової частини А 2573 прийнятого протоколом № 5 від 05.07.2019" від 05.07.2019 № 161, щодо зарахування капітана ОСОБА_1 зі складом сім`ї (дві особи) з 05.07.2019 на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання Житлову комісію військової частини А 2573 зарахувати ОСОБА_1 та членів його родини на квартирний облік з 01 серпня 1998 року, суд зазначає наступне.
Як визначає практика Європейського суду з прав людини в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 24 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою КМ України № 1081 від 03.08.2006 передбачено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Судом встановлено, що позивач 22.06.2018 звертався із рапортом до командира військової частини А2573 про взяття його на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею).
Визначаючи протиправність дій відповідача, судом також встановлено, що відповідачем не розглянуто рапорту позивача від 22.06.2018, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представників сторін.
Відповідно до Рекомендацій №R (80) 2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 р. термін "дискреційне повноваження" означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Таким чином, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з`ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб`єкта владних повноважень в межах такої перевірки.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання Житлову комісію військової частини А 2573 зарахувати ОСОБА_1 та членів його родини на квартирний облік з 01 серпня 1998 року.
В той же час, згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.
Вказане підтверджується роз`ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення". Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, та зобов`язати Житлову комісію військової частини А 2573 повторно розглянути рапорт капітана Іщука Максима Володимировича щодо зарахування його зі складом сім`ї (дві особи) на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, з врахуванням первинного звернення ОСОБА_1 про взяття на облік від 22.06.2018 та відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380 та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного вище, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
У відповідності до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини А2573 на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в розмірі 384,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати протокол Житлової комісії військової частини А 2573 від 05.07.2019 № 5 в частині зарахування капітана ОСОБА_1 зі складом сім`ї (дві особи) з 05.07.2019 на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов.
Визнати протиправним та скасувати п. 1 наказу командира військової частини А 2573 "Про оголошення рішення житлової комісії військової частини А 2573 прийнятого протоколом № 5 від 05.07.2019" від 05.07.2019 № 161, щодо зарахування капітана ОСОБА_1 зі складом сім`ї (дві особи) з 05.07.2019 на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов.
Зобов`язати Житлову комісію військової частини А 2573 повторно розглянути рапорт капітана ОСОБА_1 щодо зарахування його зі складом сім`ї (дві особи) на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, з врахуванням первинного звернення ОСОБА_1 про взяття на облік від 22.06.2018 та відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини А2573.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 вересня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Житлова комісія військової частини А 2573 (смт. Ярмолинці, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32101 , код ЄДРПОУ - 24973440) Військова частина А2573 (вул. Залізнична, 1, смт. Ярмолинці, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32101 , код ЄДРПОУ - 24973440)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький