Рішення № 84615813, 30.09.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
400/1305/19
Номер документу
84615813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

30 вересня 2019 р.справа № 400/1305/19

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні із повідомленням учасників справи, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаГоловного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 25.03.19 р. № № 0005931-5406-1417, 0005932-5406-1417, 0005933-5406-1417

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернулась з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ДФС у Миколаївській області), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 25 березня 2019 р. № № 0005931-5406-1417, 0005932-5406-1417, 0005933-5406-1417, якими їй визначені грошові зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 р.

Свої вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала наступним: відповідно до приписів Податкового кодексу України (надалі - ПК України), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відноситься до місцевих податків і ставка цього податку встановлюється рішенням сільської, селищної, міської ради. Рішення про встановлення місцевих податків повинно бути оприлюднене до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому такі податки підлягають застосуванню. Врадіївська селищна рада Миколаївської області, на території якої знаходяться об`єкти нерухомості позивача, які підлягають оподаткування, рішення про встановлення ставок місцевих податків на 2018 р. не приймала і не оприлюднювала, а тому нарахування податків ГУ ДФС у Миколаївській області, за відсутності відповідного рішення ради, носить протиправний характер. Поза увагою відповідача залишилось і те, що один з об`єктів оподаткування рішенням селищної ради визнано непридатним для проживання, що за правилами ст. 266 п. 266.2. пп. 266.2.2. "г" ПК України виключає нарахування податку. Також позивач вказав на те, що відповідач до податкових повідомлень-рішень не додав розрахунків податкових зобов`язань, що є порушенням ст. 58 п. 58.1. ПК України.

Відповідач адміністративний позов не визнав, у відзиві просив відмовити в його задоволенні. Вважає, що ним вірно застосовані норми податкового законодавства і вірно визначено розмір податку. Також, відповідач вказав, що ОСОБА_1 жодних документів щодо непридатності до проживання одного з об`єктів оподаткування не подавала, хоча мала право звернутись до ГУ ДФС у Миколаївській області із заявою для проведення звірки (а. с. 24-26).

У відповіді на відзив позивач повторно виклав основні тези позовної заяви. Крім того, позивач зазначив, що питання законності нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за попередні 2016-2017 р. вже розглядалось в судовому порядку і аналогічні спорі були вирішені на її користь, на підтвердження чого надала копії судових рішень (а. с. 32-34).

Справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників справи.

На підставі ст. 205 ч. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), справа розглянута в письмовому провадженні.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

25 березня 2019 р. ГУ ДФС у Миколаївській області прийняла податкові повідомлення-рішення:

- № 0005931-5406-1417, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 р., в розмірі 9 679,80 грн., за житловий будинок загальною площею 260 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_1 ;

- № 0005932-5406-1417, яким визначено суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 р., в розмірі 90 260,47 грн., за житловий будинок загальною площею 1 752,90 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_2 ;

- № 0005933-5406-1417, яким визначено суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 р., в розмірі 371,56 грн., за приміщення загальною площею 99,89 кв. м, розташоване за адресою: АДРЕСА_3 (а. с. 7-9).

Стаття 10 ПК України визначає, що до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок.

28 грудня 2014 р. Законом України № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", стаття 265 ПК України була викладена в такій редакції: податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю. Цей Закон набув чинності з 1 січня 2015 р.

Отже, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є одним з місцевих податків.

Стаття 12 п. 12.3. ПК України передбачає, що сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (ст. 12 п. 12.3. пп. 12.3.4. ПК України).

Рішенням Врадіївської селищної ради Миколаївської області від 13 липня 2017 р. № 2 встановлені місцеві податки і збори на 2018 р. Дане рішення оприлюднено на офіційному сайті ради за посиланням http://vrad-sel-rada.at.ua/index/podatki_na_2018_rik_vid_13_lipnja_2017_roku/0-326, про що міститься вказівка в самому рішенні.

Відповідно до додатку № 2 до цього рішення, ставка податку для об`єктів нерухомості, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб на території Врадіївської селищної ради Миколаївської області на 2018 р. встановлена у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року на 1 кв. м бази оподаткування і складає для власників нерухомості - житлових приміщень - 1% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2017 р. за 1 кв. м., а за інші будівлі - 0,1%.

Таким чином, Врадіївська селищна рада Миколаївської області в межах строків передбачених ст. 12 п. 12.3. пп. 12.3.4. ПК України, прийняла рішення про встановлення місцевих податків та зборів і оприлюднила його на власному офіційному сайті.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" від 7 грудня 2017 р. № 2245-VIII, в 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Слід зазначити, що аналогічні за змістом норми містились і в інших законах, якими вносились зміни до ПК України в 2017 і 2016 р.р. (Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" від 20 грудня 2016 р. № 1791-VIII та Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII).

Отже, починаючи з 2016 р. законодавець послідовно у всіх законах, які вносили зміни до ПК України перед новим бюджетним роком, оговорював, що правила ст. 12 п. 12.3. пп. 12.3.4. ПК України на прийняття і оприлюднення радами рішень про встановлення місцевих податків не розповсюджується, а тому доводи позивача в цій частині помилкові.

Що стосується посилань позивача на відсутність розрахунків податкового зобов`язання, то хоча на відповідача і покладено обов`язок разом із податковим повідомленням-рішенням надіслати платнику податків такий розрахунок, його відсутність не є підставою для скасування спірних рішень, так як ПК України не передбачає таких наслідків.

Таким чином, податкові повідомлення-рішення № № 0005931-5406-1417, 0005933-5406-1417, прийняті ГУ ДФС у Миколаївській області правомірно, суми податків, нараховані цими рішеннями, розраховані відповідачем вірно, а тому вимоги про їх скасування задоволенню не підлягають.

Як слідує з розрахунку нарахованого позивачу податку, податковим повідомленням-рішенням № 0005932-5406-1417 податок в сумі 90 260,47 грн. нарахований на житловий будинок площею 1 752,90 кв. м, який розташований в АДРЕСА_2 (а. с. 27).

Відповідно до рішення Врадіївської селищної ради Миколаївської області від 29 січня 2016 р. № 21, вулиця Маяковського перейменована у вулицю Незалежності (http://vrad-sel-rada.at.ua/index/perejmenuvannja_vulic/0-10).

Позивач подав суду акт перевірки технічного стану споруди по вул. Незалежності, 98 від 28 грудня 2017 р., з якого слідує, що будівля, яка знаходиться за цією адресою має 100% знос і комісією рекомендовано визнати споруду непридатною для подальшого використання. Рішенням Врадіївської селищної ради Миколаївської області від 29 грудня 2017 р. № 6 затверджено вищезазначений акт (а. с. 15-16).

Стаття 266 п. 266.2. пп. 266.2.2. "г" ПК України визначає, що не є об`єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв`язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

Таким чином, споруда по АДРЕСА_2 , не є об`єктом оподаткування і відповідач безпідставно нарахував на цей об`єкт податок, у зв`язку з чим податкове повідомлення-рішення № 0005932-5406-1417 є протиправним та підлягає скасуванню.

Заперечення відповідача про те, що стаття 266 п. 266.7. пп. 266.7.3. ПК України наділяє платника податків правом на проведення звірки щодо сплати податку, але ОСОБА_1 такої звірки не провела, судом відхиляються, так як проведення звірки є правом, а не обов`язком позивача.

У відповідності до ст. 139 ч. 3 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в сумі 1 003,12 грн., що підтверджується квитанцією від 2 травня 2019 р. (а. с. 4) і на підставі наведених приписів КАС України він підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 902,60 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277,) задовольнити частково.

2. Податкове повідомлення-рішення № 0005932-5406-1417, прийняте 25 березня 2019 р. Головним управлінням ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277), визнати протиправним та скасувати.

3. У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № № 0005931-5406-1417, 0005933-5406-1417, прийнятих 25 березня 2019 р. Головним управлінням ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277), відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 902,60 грн. (дев`ятсот дві гривні шістдесят копійок).

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз