Рішення № 84615272, 30.09.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
340/2345/19
Номер документу
84615272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2345/19

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу прийняту державним виконавцем Улюшевим Б.В. відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 05.09.2019 року по ВП № 59707051 щодо накладення штрафу в сумі 10200,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, Головне управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області зазначає, що в провадженні державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Кіровоградській області перебуває виконавче провадження (ВП№59707051) з примусового виконання виконавчого листа №404/2725/18, 2-іс/811/8118 від 01.08.2019 виданого Кіровоградським окружним адміністративним судом.

На думку позивача, постанова відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 05.09.2019 по ВП №59707051 щодо стягнення штрафу в сумі 10200 грн. є протиправною, оскільки Управлінням було частково виконано рішення суду добровільно, про що повідомлено державного виконавця листом від 13.08.2019.

Згідно відзиву на адміністративний позов, який надійшов до суду 23.09.2019, представник відповідача вважає, що оскаржувана позивачем постанова про накладення на боржника штрафу винесена у відповідності до чинного законодавства та у спосіб і порядок визначений ним, оскільки ГУ ПФУ в Кіровоградській області рішення суду не виконано, а пояснення надані Управлінням та долученні до нього докази не підтверджують повного фактичного виконання рішення суду згідно виконавчого документу.

Ухвалою від 20.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом осіб на 26.09.2019 року.

У судове засідання сторони не з`явились, про розгляд були повідомлені належним чином, до судового засідання представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (в тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищевикладене, судом розгляд справи продовжено у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.08.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Улющевим Б.В. відкрито виконавче провадження ВП №59707051 з виконання виконавчого листа №404/2725/18, 2-іс/811/81/18 від 01.08.2019 року виданого Кіровоградським окружним адміністративним судом про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 04.11.2017 розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 15.04.2011 у справі № 2а-1573/11, з урахуванням всіх підвищень до пенсії, передбачених державною з 04.11.2017 для громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням компенсації за втрату частини доходу та з урахуванням вже виплачених сум пенсій (а.с.9 зв.бік, 10).

13.08.2019 Головне управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області повідомило відповідача про те, що рішення суду по справі № 404/2725/18, 2-іс/811/81/18 про зобов`язання відновити з 04.11.2017 року розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 15.04.2011 року у справі № 2а-1573/11, з урахуванням всіх підвищень до пенсії, передбачених державою з 04.11.2017 року для громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням компенсації за втрату частини доходу та з урахуванням вже виплачених сум пенсій. Відновлення виплати пенсії підтверджується рішенням № 935250169411 від 08.08.2019 р. в сумі 694,36 грн. Доплата в сумі 35 830,51 грн. за період з 04.11.2017 року по 13.06.2019 року буде виплачено на умовах Порядку № 649. Зокрема ОСОБА_1 за рішенням суду по справі № 404/2725/18 нарахована сума на вересень 2019 р.- 7508,80 грн.

В зв`язку з чим Головним управлінням підготовлено виплатну відомість на вересень 2019 року для виплати коштів ОСОБА_1 в сумі 694,36 грн за рішенням суду по справі № 404/2725/18.

05.09.2019 державним виконавцем Улюшевим б.В. винесено постанову про накладення штрафу, згідно якої у зв`язку з невиконанням рішення суду без поважних причин, накладено штраф у розмірі 10200 грн. (а.с.7-8).

Не погодившись з даною постановою позивач звернуся до суду.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ).

Згідно зі ст.1 Закону №1404-VІІІ, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону №1404-VІІІ).

Згідно ст.5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Частиною першою статті 18 цього Закону передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.26 Закону №1404-VІІІ виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.75 Закону №1404-VІІІ у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що зміст виконавчого листа №404/2725/18, виданий 01.08.2019 Кіровоградським окружним адміністративним судом встановлює необхідність відновлення розміру пенсії ОСОБА_1 , встановлений Постановою Кіровського районного суду м.Кіровограда від 15.04.2011 р. у справі №2а-1573/11, з урахуванням всіх підвищень до пенсії, передбачених державою з 04.11.2017 для громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням компенсації за втрату частини доходу. Зазначений виконавчий лист має відсильний характер до постанови Кіровського районного суду м.Кіровограда від 15.04.2011 у справі №2а-1573/11.

На підставі даної постанови зобов`язано відповідний орган Пенсійного фонду призначити ОСОБА_1 державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, інваліду 2-ої групи у відповідності з вимогами/, встановленими ст. 50, п.4 ст. 54, п.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку державної пенсії у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю з розрахунку 75 відсотків мінімальної пенсії за віком розрахованої з урахуванням визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 22.04.2010, з урахуванням сум пенсії, що ним отримані за вказаний період.

Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

У свою чергу суми прожиткового мінімуму встановлюються законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Так, з 01.05.2017 по 01.11.2017 мінімальний розмір пенсії становив 1312,00 грн, з 01.12.2017 по 01.06.2018 - 1373,00 грн., з 01.07.2018 по 01.11.2018 - 1435,00 грн., з 01.12.2018 по 01.06.2019 - 1497,00 грн., з 01.07.2019 - 1564 грн.

Тобто, з урахуванням вищевказаних рішень судів, стягувачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, інваліду 2-ої групи до виплати підлягає не менше восьму розмірів мінімальних пенсій та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю з розрахунку 75 відсотків мінімальної пенсії, у наступному розмірі - за 11.2017 (з 04.11.2017) - 1312,00 х (800% + 75%): 30 днів х 27 днів = 10332 грн., з 01.12.2017 по 01.06.2018 -1373,00 х (800% + 75%) = 12013,75 грн. щомісячно, з 01.07.2018 по 01.11.2018 -1435,00 х (800% + 75%) = 12556,25 грн. щомісячно, з 01.12.2018 по 01.06.2019 -1497,00 х (800% + 75%) - 13098,75 грн. щомісячно, з 01.07.2019 -1564 х (800% + 75%) = 13685,00 грн. щомісячно.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд зазначає, що погоджується з доводами відповідача в частині того, рішення суду на підставі якого було видано виконавчий лист та відкрито виконавче провадження, не можна вважати виконаним, адже боржником не враховано висновки суду викладені у постанові по адміністративній справі №1140/2700/18 та неврахована подальші збільшення розмірів мінімальної пенсії починаючи з 2011 року. Поважні причини його невиконання також відсутні. Головним Управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області застосовано формальний підхід до виконання рішення суду, без мети забезпечення реального його здійснення.

Відповідно до письмових пояснень відповідача, виконавцем 20.08.2019 винесено постанову про накладення штрафу на боржника, а також відповідно до ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» повторно надано десятиденний строк боржнику для виконання рішення суду належним чином та попереджено, що у разі не здійснення вимог виконавчого документа виконавцем буде винесено штраф щодо боржника у подвійному розмірі та попереджено про наявність кримінальної відповідальності у зв`язку з невиконанням рішення суду.

Як зазначено відповідачем, у межах десяти робочих днів від винесення штрафу від 20.08.2019 року, повідомлень та заяв від боржника не надходило, причини невиконання рішення суду не повідомлено.

Відтак, станом на 05.09.2019 у державного виконавця були правові підстави винесено постанову про накладення на боржника штрафу у подвійному розмірі - 10200,00 грн.

Згідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

При цьому, за приписами частини другої статті 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, було доведено правомірність прийняття оскаржуваної постанови, а тому в задоволенні позовних вимог суд відмовляє в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволені адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25006, м.Кропивницький, вул.Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (25006, м.Кропивницький, вул.Дворцова, 6/7, код ЄДРПОУ 34894735) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула