Постанова № 8460882, 17.03.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2010
Номер справи
2а-2430/10/1870
Номер документу
8460882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

<Копія >

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 березня 2010 р. Справа № 2а-2430/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Гелети С.М.

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В., прокурора - Кулініч Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Прокурора міста Суми в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею про стягнення штрафних санкцій ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Прокурор міста Суми в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить стягнути з відповідача - Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею штраф в сумі 850,00 грн.

Прокурор в судовому засіданні в обґрунтування позовних вимог зазначила, що у ході перевірки ВП „Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що в період з 16 жовтня 2008 року по 17 жовтня 2008 року позивачем було проведено обстеження з питань виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства соціально важливих споживачів електричної енергії в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею, про що було складено акт №С-1016. За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис №С-1016 від 17.10.08р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки №С-1378 від 08.12.08р.

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 1020 грн., про що було винесено постанову №ОС 2477/08-40 від 07.04.09р. Дану суму штрафу відповідачем було сплачено в добровільному порядку 14 січня 2009 року, що підтверджується копією квитанції.

Одночасно на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»та акту перевірки №С-1378 від 08.12.08р., відповідачу було видано новий обов'язковий до виконання припис №ОС 247/08-40 від 16.12.08р., у якому були зазначені всі невиконані заходи попереднього припису, але цей припис відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки(протоколом) №07/30-143 від 23.02.09р.

За порушення законодавства про електроенергетику до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 грн., про що було винесено постанову №ОС 50/09-30 від 03.03.09р.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, зазначила, що на даний час сума штрафу залишається несплаченою.

Представник позивача в судове засіданні не зявився, надіслав заяву про розгляд справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.51).

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить розписка на повідомленні про одержання повістки (а.с.47-50), в судове засідання не зявилися.

Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Таким чином, суд вважає, що сторони є належно повідомлені про дату, час та місце судового засідання, їх відсутність в судовому засідання не перешкоджає розгляду справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Державне підприємство „Національна енергетична компанія „Укренерго" підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності. Відокремлений підрозділ “ Держенергонагляд у Північному регіоні” є складовою частиною цілісної об'єднаної енергосистеми України, який утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Харківської, Полтавської, Сумської областей України.

Відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику, Постановою КМУ від 21.07.99р. № 1312 затверджено Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі-Положення).

Дане Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акту перевірки субєкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та оформляється постановою даної інспекції.

Частина 4 статті 26 Закону встановлює, що споживач енергії несе відповідальність за невиконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно з законодавством. Субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за порушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.10.2008р. державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області Тімашев О.Д. проведено перевірку Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею, щодо виконання комплексу заходів із забезпеченням стійкої роботи електроенергетичного господарства соціально важливих споживачів електричної енергії в осінньо - зимовий період та умовах надзвичайних ситуацій, про що складено акт-обстеження від 17.10.2008р. № С-1016, який отримано директором Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею Будюк О.О. особисто, про що свідчить його підпис (а.с.27-30).

На підставі вказаного акту, державним інспектором з енергетичного нагляду Тімашев О.Д. директору Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею видано припис від 17.10.2008р. № С-1016 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, отриманий директором Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею Будюк О.О., про що свідчить його підпис (а.с.31-33).

08.12.2008р. при перевірці відповідача на предмет виконання раніше виданого припису, встановлено факт його невиконання, про що складено акт-перевірки від 08.12.2008р. № С-1378 (а.с.34,35).

Відповідно до ст. 27 Закону, п. п. 7, 8 Положення, державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області виніс постанову від 16.12.2008р. №ОС-247/08-40 про накладення на Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею штрафу у pозмipi 1020,00 грн. за невиконання припису №С-1016 від 17.10.2008р., а саме: п.1,2,3,5,9-20,23,24,25,27,28,31,32,35,36,37,39-44 та припис № ОС 247/08-40 від 16.12.2008р. (а.с.36-38), які направлені 22.12.2008р. поштовим повідомлення №266448 відповідачу і вручено 23.12.2009 р. (а.с.39,40). Вказаний штраф відповідачем в повному обсязі сплачений, що підтверджується копією квитанції від 14.01.2009 року (а.с.53), чим фактично визнані порушення, встановлені актом перевірки від 08.21.2008 року №С-1378.

23.02.2009р. державним інспектором з енергетичного нагляду Тімашевим О.Д. відповідно до ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності", ст.9 Закону України "Про електроенергетику" та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 929 проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних обєктах Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею, щодо виконання вимог припису від 16.12.2008р. № ОС247/08-40. При перевірці було встановлено, що вимоги припису № ОС 247/08-40 від 16.12.2008р. не виконанні в частині пунктів: №№14,16,26,30 та встановлено додаткові порушення правил ПТЕЕС, яких не було на час попередньої перевірки (а.с.41-42)., про що складено акт - перевірки від 23.02.2009р. № 07/30-143

На підставі вищевказаного акту-перевірки, старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Сумській області Ромбовським Ю.С. за невиконання припису № ОС247/08-40 від 16.12.2008р. п.п.14,16,26,30 винесено постанову від 03.03.2009р. № ОС 50/90-30 про накладення штрафу в розмірі 850,00 грн.(а.с.43), які направлені 06.03.2009р. поштовим повідомлення №0294808 відповідачу і вручено 12.03.2009 р. (а.с.44,45)

У зв'язку з тим, що підставою для накладення штрафу законодавство встановлює скоєння правопорушення, зокрема: ухилення, несвоєчасне виконання припису (неповне виконання припису), постанова від 03.03.2009 р. № ОС50/09-30 про накладення штрафу на відповідача була винесена при наявності підстав для накладення штрафу - скоєння відповідачем правопорушення, а саме: невиконання п.п.14,16,26,30 припису від 16.12.2008 р. № ОС247/08-40, у встановлені приписом строки.

На час розгляду справи постанову відповідачем не виконано, відомостей про сплату суми штрафних санкцій не надходило.

Згідно ч.7 ст.27 Закону, санкції, передбачені частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Так, п.6 Порядку накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312 встановлено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів) у розмірі до 1 (однієї) тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.10 Положення „Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999р. №1312 із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008року №970, суб'єкт господарювання за порушення законодавства в галузі електроенергетики повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що штраф за порушення законодавства про електроенергетику накладений на Сумський професійний хіміко-технологічний ліцейв межах повноважень позивача, із дотриманням граничних розмірів штрафів, передбачених Законом України “Про електроенергетику” і Положенням про порядок накладення на субєкти господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, застосований з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого цим Положенням на підставі акту перевірки від 23.02.2009р. № 07/30-143.

Враховуючи зазначене, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, оцінивши докази в їх сукупності, обговоривши всі доводи та міркування, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора міста Суми в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею про стягнення штрафних санкцій задовольнити.

Стягнути з Сумського професійного хіміко-технологічного ліцею (40024, м.Суми, вул. Прокофєва,38, код 02647852) в доход Державного бюджету України штраф в сумі 850 (вісімсот пятдесят) грн. на р/р 31119106700002 ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 23636315, код платежу до Держбюджету 21081100.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.М. Гелета