
Справа №: 653/2786/19
Провадження № 3/653/1134/19
П О С Т А Н О В А
іменем України
18 вересня 2019 року м. Генічеськ
Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Берлімова Ю.Г., за участю секретаря Волвенко А.О., прокурора Спінатій В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНПП
НОМЕР_1 , уродженця с. Парневе, Біловодського району, Луганської області, зареєстрованого та мешкаючого за адресою:
АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, одруженого, на утриманні двоє неповнолітніх дітей, місце роботи (проходження служби) молодший спеціаліст служби захисту інформації Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області, до кримінальної та адміністративної відповідальності раніше не притягувався,
за порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та ч. 1 ст. 172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , обіймаючи станом на 31 грудня 2018 року посаду молодшого спеціаліста служби захисту інформації Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області, будучи суб`єктом декларування та відповідальності відповідно до статті 1, підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно (10 квітня 2019 року о 11 год. 29 хв.) та без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При складанні протоколу ОСОБА_1 посилаючись на ст. 63 Конституції України відмовився давати пояснення відносно себе, в судовому засіданні вину у скоєному правопорушенні не визнав, пояснивши, що він був переконаний, що21 березня 2019 року успішно подав декларацію до ЄДР декларацій, однак 10 квітня 2019 року йому стало відомо, що декларацію він не подавав. Наміру не подавати декларацію у визначений законом строк у нього не було.
Прокурор в судовому засіданні повністю підтримав протокол про адміністративне правопорушення, просив суд визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КупАП та притягнути його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суд вислухавши правопорушника ОСОБА_1 , прокурора, приходить до наступного.
Відповідно до витягу з наказу військового комісара Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області (по стройовій частині) від 12 березня 2015 року №16, солдата ОСОБА_1 з 12 березня 2015 року призначено на посаду молодшого спеціаліста служби захисту інформації Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області.
Згідно з військовим квитком від 30 жовтня 2002 року серії НОМЕР_2 , 25 січня 2013 року наказом №3 Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області, ОСОБА_1 присвоєно військове звання солдат.
Відповідно до абз. 6 п. 1 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року № 389 (далі - Положення), військові комісаріати утворюються, реорганізовуються та ліквідуються Міноборони за поданням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил.
Відповідно до абз. 1 п. 6 Положення, штатні посади військових комісаріатів комплектуються військовослужбовцями і працівниками Збройних Сил відповідно до їх штату та штатного розпису.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, військові посадові особи Збройних Сил України є суб`єктами, на яких поширюється дія зазначеного вище Закону.
Відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову служб)», на військових посадових осіб поширюються інші вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Відповідно до роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням НАЗК № 3 від 11 серпня 2016 року, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Подання декларацій здійснюється згідно із Законом «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з листом НАЗК від 02 березня 2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до Реєстру.
Таким чином, молодший спеціаліст служби захисту інформації Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області, солдат ОСОБА_1 був зобов`язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, до 23:59 годин 31 березня 2019 року.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, лише 10 квітня 2019 року о 11 год. 29 хв., тобто несвоєчасно.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердив факт несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік. Також, ОСОБА_1 пояснив, що він був завчасно обізнаний з вимогами ч 1, ст, 45 Закону України «Про запобігання корупції». ОСОБА_1 з 10 травня 2018 року по 08 лютого 2019 року перебував у відрядженні, з18 лютого 2019 року по 20 березня 2019 року перебував у відпустці, в подальшому до 31 березня 2019 включно на лікарняному, за кордоном, у відпустці, у відрядженні не перебував.21 березня 2019 року отримав електронний цифровий підпис в акредитованому центрі сертифікації ключів «ПриватБанк» строком дії на один рік. Щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, ОСОБА_1 подав 10 квітня 2019 року в м. Генічеськ Херсонської області, несвоєчасно, оскільки, 21 березня 2019 року, заповнивши усі розділи зазначеної декларації, зберіг чернетку та вважав, що успішно подав зазначену декларацію.
Згідно з листом керівника Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції № 44-05/50063/19 від 13 червня 2019 року та даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) щодо послідовності дій користувача, які вчинив ОСОБА_1 в період з 01 січня 2019 року по 10 червня 2019 року, останній21 березня 2019 року здійснив сесію у Реєстрі, заповнив усі розділи щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, та натиснув кнопку «Зберегти чернетку», після збереження якої закінчив дану сесію. Лише наступної сесії, 10 квітня 2019 року, дану чернетку було оновлено та 10 квітня 2019 року о 11 год. 29 хв., тобто несвоєчасно,
вищезазначену декларацію успішно подано.
На офіційному веб-сайті НАЗК для суб`єктів декларування 27 листопада 2017 року завчасно розміщено покрокове роз`яснення щодо заповнення електронних декларацій із відеоприкладами.
Також, на офіційному веб-сайті НАЗК суб`єктів декларування своєчасно проінформовано про те, що для того, щоб подати декларацію необхідно перевірити внесену інформацію та виконати такі дії:
- натиснути кнопку «Зберегти чернетку»;
-натиснути кнопку «Зберегти декларацію»;
- обрати збережену чернетку та натиснути кнопку «Продовжити роботу»;
- натиснути кнопку «Подати документ»;
-підтвердити ознайомлення з передбаченою законодавством відповідальністю за подання недостовірних відомостей у декларації, проставивши відповідну позначку;
- натиснути кнопку «Подати документ»;
-натиснути кнопку «Подати декларацію».
Відповідно до п. 8 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10 червня 2016 року № 3, післязаповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладанням на нього особистого кваліфікованого електронного підпису.
Перед підписанням документа суб`єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб`єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них особистого кваліфікованого електронного підпису.
Пунктом 9 цього ж Порядку передбачено, що кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.
Відповідно до листів ДП «Українські спеціальні системи» від 19 лютого 2018 року
№07-363 та від 08 травня 2019 року № 07-1000, у період з 01 січня 2019 року по 08 травня 2019 року у роботі реєстру технічних несправностей та перебоїв не зафіксовано, реєстр працював у штатному режимі, за винятком 04 березня 2019 року, коли у окремих користувачів при роботі з ІТС Реєстр спостерігалися помилки, які в повній мірі були усунуті 06 березня 2019 року о 14:40 год.
Відповідно до наказів військового комісара Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області від 10 травня 2018 року №42 та від08 лютого 2019 року №12, ОСОБА_1 в період з 10 травня 2018 року по 08 лютого 2019 року перебував у відрядженні у військовій частині А0666, смт. Чорноморське Одеської області для виконання службових (бойових) завдань у районах проведення АТО.
Відповідно до наказів військового комісара Генічеського районного
військового комісаріату Херсонської області від 13 лютого 2019 року №12 та від21 березня 2019 року №22, ОСОБА_1 в період з 18 лютого 2018 року по 20 березня 2019 року перебував у щорічній основній відпустці.
Згідно з рекомендації суб`єктам декларування до чергового етапу електронного декларування в Україні, опублікованими у грудні 2018 року на загальнодоступному сайті НАЗК, ОСОБА_1 , як суб`єкт декларування, повинен був своєчасно перевірити адресу своєї електронної поштової скриньки, яка вказана ним у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перевірити термін дії та працездатністьсвого електронного цифрового підпису (ЕЦП) для роботи з Реєстром та своєчасно вчинити дії, зазначені у п.1,2 вказаних Рекомендацій.
Відповідно до листа військового комісара Херсонського обласного військового комісаріату від 26 липня 2019 року №5/2513 встановлено, що ОСОБА_1 на протязі 2017-2019 років був ознайомлений з вимогами ст. З, 12, 45-52 Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами), ст. 81 ЦКУ, Рішення НАЗК від 11 серпня 2016 року № 3 (зі змінами), ст. 172 КУпАП, ст. 366 ККУ щодо порядку та термінів подання (неподання) електронних декларацій. Ознайомлення здійснювалось у вигляді службових телеграм засобами автоматизованої системи управління, доведення наказів військового комісара Херсонського ОВК стосовно електронного декларування та розпоряджень першого заступника Міністерства оборони України.
Згідно з рапорту тимчасово виконуючого обов`язки військового комісара
Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області від26 липня 2019 року встановлено, що ОСОБА_1 за допомогою про неможливість своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік до посадових осіб Генічеського районного військового комісаріату не звертався.
Відповідно до інформації акредитованого центру сертифікації ключів АТ КБ «ПриватБанк», ОСОБА_1 21 березня 2019 року отримав електронний цифровий підпис строком дії до 20 березня 2020 року.
Також, про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, наявність технічної, фізичної можливості та вміння працювати у Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, свідчить той факт, що ОСОБА_1 31 березня 2017 року та 24 березня 2018 року своєчасно подамо щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 та 2017 роки.
Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевогосамоврядування, за 2018 рік та про відсутність поважних причин щодо її
несвоєчасного подання.
Вина ОСОБА_1 також підтверджується наступними матеріалами, а саме:
- копією витягу з наказу військового комісара Генічеського районного
військового комісаріату Херсонської області (по стройовій частині) від
12 березня 2015 року №16;
- копією військового квитка від 30 жовтня 2002 року серії НОМЕР_2 ;
- копією листа НАЗК від 02 березня 2017 року № 93-05/4886/17;
- відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносно ОСОБА_1 ;
- щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій
держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, ОСОБА_1 ;
- поясненнями ОСОБА_1 та додатком до нього;
- копією листа керівника Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції № 44-05/50063/19 від 13 червня 2019 року та додатками до нього;
- копією листів ДП «Українські спеціальні системи» від 19 лютого 2018 року №07-363 та від 08 травня 2019 року № 07-1000;
- копією наказів військового комісара Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області від 10 травня 2018 року №42 та від 08 лютого 2019 року №12;
- копією наказів військового комісара Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області від 13 лютого 2019 року №12 та від 21 березня 2019 року №22;
- інформацією офіційного веб-сайту НАЗК «Рекомендації до чергового етапу електронного декларування»;
- листом військового комісара Херсонського обласного військового комісаріату від 26 липня 2019 року №5/2513 та додатками до нього;
- рапортом тимчасово виконуючого обов`язки військового комісара Генічеського районного військового комісаріату Херсонської області від 26 липня 2019 року;
- інформацією акредитованого центру сертифікації ключів АТ КБ «ПриватБанк» відносно ОСОБА_1 ;
- копією листа НАЗК від 06 лютого 2019 року № 44-01/8418/19;
- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.
Отже, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного корупційного правопорушення, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлені вказані факти, які підтверджені неспростованими доказами та поясненнями самого правопорушника.
Пояснення ОСОБА_1 з приводу того, що він не умисно не подав декларацію до ЄДР декларацій, суд не приймає до уваги, оскільки згідно ч. 1 ст. 172-6 КУпАП він, як суб`єкт декларування був зобов`язаний своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та перевірити на сайті ЄДР декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування правильність подачі декларації та перевірити електрону скриньку на наявність підтвердження подачі декларації, чого ним зроблено не було. А відповідальність в даному випадку настає саме за несвоєчасну подачу декларації без поважних причин.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вина правопорушника ОСОБА_1 доказана в повному обсязі і тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, вважає можливим призначити адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу, при цьому суд враховує характер вчиненого, особу правопорушника, обставинами, що пом`якшують відповідальність суд вважає, притягнення до адміністративної відповідальності вперше, обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Також, керуючись ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тобто згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі – 384,20 грн. на користь держави.
Керуючись ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 172-6, 283-285, 287-289 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп., на користь держави (р/р 31114106021112, код ЄДРПОУ 37934859, МФО 899998, назва отримувача коштів: УК у Генічес р-ні/Генічес р-н/21081100, банк отримувача: казначейство України (ЕАП),код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Генічеський районний суд Херсонської області на протязі десяти днів.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Постанова набрала чинності «____»___2019 року.
Суддя Генічеського районного суду Ю. Г. Берлімова