
Справа № 560/2506/19
РІШЕННЯ
іменем України
26 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування актів, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 28.02.2019 о 14 год 50 хв в приміщенні Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області від 20 червня 2019 року (форми Н-5*) щодо підполковника поліції. т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області Алексеева Олега Дмитровича, та складений на підставі цього акту (форми Н-5*) акт про нещасний випадок невиробничого характеру №19 від 20.06.2019 (форма НТ*), які складені комісією, призначеною наказом ГУНП в Хмельницькій області від 19.03.2019 №392;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (29017, Україна, м. Хмельницький, вулиця Зарічанська,7, ЄДРПОУ: 40108824) скласти акт розслідування нещасного випадку, що стався 28.02.2019 о 14 год 50 хв в приміщенні Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області щодо підполковника поліції, т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області Алексеева ОСОБА_2 за формою Н-5* з зазначенням, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків, а саме під час виконання трудових (посадових, функціональних) обов`язків за режимом роботи підрозділу, у тому числі у відрядженні, під час перебування на робочому місці, на території підрозділу, з моменту його прибуття в підрозділ до його відбуття, відповідно до правил внутрішнього розпорядку підрозділу, протягом робочого часу і нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків, зобов`язавши також скласти акт за формою Н-5* і взяти на облік нещасний випадок (у тому числі поранення), які сталися з працівником, заступником начальника Старокостянтинівського ВП-начальником слідчого відділення ГУНП в Хмельницькій області підполковником поліції Алексєєвим Олегом ОСОБА_3 під час тимчасового виконання обов`язків старшого слідчого слідчого відділення Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області 28 лютого 2019 року біля 14.50 години в приміщенні Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області в смт. Віньківці по вул. Заславській, 5 в період проходження служби при виконанні службових обов`язків.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що під час тимчасового виконання обов`язків старшого слідчого слідчого відділення Віньковецького відділення поліції Ярмолинецького відділу поліції ГУНП 28 лютого 2019 року біля 14 години 50 хвилин в смт Віньківці по вул. Заславській, 15, перебуваючи у однострої, маючи на однострої спеціальний жетон та при собі службове посвідчення вийшов з службового кабінету, розташованого на другому поверсі, навпроти кабінету начальника відділення, який він тимчасово займав, який був визначений за ОСОБА_4 за усною вказівкою начальника Віньковецького відділення поліції, та направлявся в туалет, який знаходиться в дворі відділення поліції, спускаючись по сходах, тримаючись за поручні, з другого поверху на перший, внаслідок раптового запаморочення голови, втратив рівновагу, впав на сходах, по яких скотився на перший поверх, внаслідок чого вдарився в потиличну ділянку голови, попереку, грудного відділу хребта, рук та ніг та відчув біль у вказаних ділянках тіла.
Позивач зазначає, що за наслідками службового розслідування нещасного випаду, складений акт від 20 червня 2019 року (форми Н-5*), на підставі якого складено акт про нещасний випадок невиробничого характеру (форма НТ*) №19 від 20.06.2019. У висновках яких зазначено, що нещасний випадок 28.02.2019 о 14.50 год із т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковником поліції Алексєєвим Олегом Дмитровичем стався в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, внаслідок порушення потерпілим службової дисципліни (вимог п.1 4.1 ст. 18 Закону України “Про Національну поліцію”, п. 8 ч.3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 2337-VIII, ст. 14 Закону України “Про охорону праці”, наказу ГУНП в Хмельницькій області від 02.01.2019 №3 “Про затвердження внутрішнього розпорядку дня поліцейських, державних службовців, працівників апарату та відділів, відділень ГУНП в Хмельницькій області, щодо недотримання заходів особистої безпеки, ігноруванні та невиконання наказу керівництва) та особистої необережності потерпілого під час пересування.
Позивач не погодився з вищевказаним висновком відповідача. Зазначив, що комісія, призначена згідно наказу від 19.03.2019 №392, зробила висновок, що нещасний випадок трапився в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, стало те, що нещасний випадок (у тому числі поранення) стався унаслідок порушення потерпілим службової (трудової) дисципліни на підставі висновку службового розслідування №40/2019 від 09.04.2019 та наказу №511 від 11 квітня 2019 року.
Відповідач не погодився з доводами позивача та подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, аргументуючи свою позицію тим, що під час розслідування нещасного випадку, жодних шкідливих чи небезпечних факторів, які б могли призвести до падіння позивача не встановлено. Крім того, у висновку службового розслідування встановлено порушення ОСОБА_4 службової дисципліни, а саме вимог п.1 4.1 ст. 18 Закону України “Про Національну поліцію”, п. 8 ч.3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 2337-VIII, ст. 14 Закону України “Про охорону праці”, наказу ГУНП в Хмельницькій області від 02.01.2019 №3 “Про затвердження внутрішнього розпорядку дня поліцейських, державних службовців, працівників апарату та відділів, відділень ГУНП в Хмельницькій області», щодо недотримання заходів особистої безпеки, ігноруванні та невиконання наказу керівництва.
Відповідач вважає, що нещасний випадок стався внаслідок порушення позивачем трудової дисципліни, а саме недотримання вимог щодо особистої безпеки та зазначив, що отримані позивачем 28.02.2019 травми сталися в період проходження служби, але не пов`язані із виконанням службових обов`язків.
Від позивача також надійшла відповідь на відзив, в якій останній не погодився з доводами викладеними відповідачем у відзиві та просив задовольнити позовні вимоги повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов такого висновку.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , проходить службу на різних посадах в органах внутрішніх справ та Національної поліції України з 26 серпня 1997 року по даний час.
З 07 листопада 2015 року відповідно до ст.ст. 9 та 12 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" наказом т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області генерала поліції третього рангу ОСОБА_5 . №1 о/с був прийнятий на службу до Національної поліції України та призначений на посаду заступника начальника слідчого відділення Кам`янець-Подільського районного відділення поліції Кам`янець-Подільського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області.
Наказом № 305 о/с від 26 вересня 2016 року Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області позивача призначено на посаду заступника начальника Хмельницького відділу поліції - начальника слідчого відділу ГУНП в Хмельницькій області.
Відповідно до наказу № 17 о/с від 22 січня 2018 року Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області на ОСОБА_1 було покладено тимчасове виконання обов`язків заступника начальника Кам`янець- Подільського відділу поліції -начальника слідчого відділення ГУНП в Хмельницькій області з 23 січня 2018 року.
Пунктом 1 наказу ГУНП України в Хмельницькій області № 1062 о/с від 14 червня 2018 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності заступника начальника - начальника слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковника поліції ОСОБА_6 Д." за вчинення дій, які підривають авторитет поліції і набули значного суспільного резонансу та неналежне виконання службової дисципліни, що полягає у порушенні вимог ст.ст. 2,8,18 Закону України "Про Національну поліцію", ст.ст. 1,2 та 7 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України", ст.ст. 22,24 Закону України "Про запобігання корупції", Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 року № 1179, Присяги поліцейського, на заступника начальника - начальника слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковника поліції Алексєєва О.Д. вирішено накласти дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в Національній поліції.
Наказом ГУНП в Хмельницькій області № 164 о/с від 14.06.2018 року " По особовому складу", на підполковника поліції ОСОБА_1 (0065693) заступника начальника слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області, звільнено зі служби в поліції .
14 лютого 2019 року постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №2240/2329/18 визнано протиправним та скасовано пункт 1 наказу начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області полковника поліції ОСОБА_7 від 14.06.2018 №1062 о/с “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності заступника начальника - начальника слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковника поліції Алексєєва О.Д.” про накладення на заступника начальника - начальника слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковника поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в національній поліції. Та визнано протиправним і скасовано, виданий на підставі наказу Головного управління Національної поліції від 14.06.2018 року №1062, наказ начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області полковника поліції ОСОБА_7 . №164 о/с “По особовому складу” від 14.06.2018 про звільнення ОСОБА_1 з 15 червня 2018 року зі служби в поліції за пунктом 6 частини 1 ст. 77 Закону України “Про національну поліцію” (у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення). Поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника - начальника слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області з 16.06.2018 року.
15 лютого 2019 року наказом начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області полковника поліції ОСОБА_7 . №54 о/с скасовано пункт наказу ГУНП від 14.06.2018 №164 о/с про звільнення підполковника поліції ОСОБА_1 (0065693), заступника начальника Хмельницького відділу поліції - начальника слідчого відділу ГУНП.
18 лютого 2019 року наказом тимчасово виконуючого обов`язки начальника Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області полковника поліції ОСОБА_8 . №58 о/с відповідно до підпункту 1 пункту 2 частини 1 статті 65 Закону України “Про Національну поліцію” для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, призначено підполковника поліції ОСОБА_1 (0065693) на посаду заступника начальника Старокостянтинівського відділу поліції - начальника слідчого відділення ГУНП, звільнивши з посади заступника начальника Хмельницького відділу поліції - начальника слідчого відділу ГУНП, з 18 лютого 2019 року, встановивши посадовий оклад в розмірі 3250 гривень. Підстава: рапорт Харченко Н.О. від 15.02.2019.
25 лютого 2019 року наказом начальника Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області полковника поліції ОСОБА_9 В. №66 о/с відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 69 Закону України “Про Національну поліцію” тимчасове виконання обов`язків старшого слідчого відділення Віньковецького відділення поліції Ярмолинецького відділу поліції ГУНП, покласти на підполковника поліції Алексєєва Олега Дмитровича (0065693), заступника начальника Старокостянтинівського відділу поліції - начальника слідчого відділення ГУНП, з 26 лютого 2019 року.
Згідно з Рапортом т.в.о. заступника начальника Віньковецького ВпП - начальника СВ Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області капітана поліції Барана Р.М. від 04.03.2019 на ім`я заступника начальника ГУНП в Хмельницькій області - начальника СУ полковника Харпченка Н.О., повідомлено, що 01.03.2019 т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковник поліції Алексєєв Олег Дмитрович перебуває на лікарняному. При спілкуванні повідомив, що перебуває на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні міської лікарні м. Хмельницький.
Хмельницька міська лікарня проінформувала відповідача про госпіталізацію ОСОБА_1 внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за №240 від 05.03.2019.
Відповідно до листа Хмельницької міської лікарні за №254 від 14.03.2019 начальника Управління логістики та матеріально-технічного забезпечення ГУНП в Хмельницькій області повідомлено на запит від 13.03.2019, що: 1) ОСОБА_1 звертався за медичною допомогою в травмцентр Хмельницької міської лікарні 28.02.2019 о 21-25 год.; 2) травму отримав 28.02.2019 о 14-50 год на роботі у приміщенні адміністративного будинку поліції, впав на сходах; 3) госпіталізованимй в травматологічне відділення, де лікувався з 28.02.2019 до 04.03.2019 (арк. спр. 65).
Відповідно до наказу №364 від 14.03.2019 вирішено: "1. За фактом можливого порушення службової дисципліни т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковником поліції Алексєєвим О.Д. призначити службове розслідування."
Наказом №412 від 22.03.2019 продовжено термін розслідування нещасного випадку, що стався 28.02.2019 із т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковником поліції Алексєєвим О.Д.
Згідно з наказом №92о/с від 27.03.2019, вважати підполковника поліції ОСОБА_1 (0065693), заступника начальника Старокостянтинівського відділу поліції - начальника слідчого відділення ГУНП, на стаціонарному лікуванні з 28 лютого по 04 березня 2019 року, на амбулаторному лікуванні з 05 по 07 березня 2019 року.
Листом за №1273/121/12-2019 від 05.04.2019 ОСОБА_1 стверджено, що на його запит направлено копію наказу від 14.03.2019 №364. При цьому у додатку до цього листа вказано: "копія рапорту на 2 аркушах."
Отже, відповідач встановив, що т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковник поліції Алексєєв Олег Дмитрович перебуває на лікарняному, і на підставі цього факту зробив висновок про можливе порушення позивачем службової дисципліни та призначив службове розслідування.
Статтею 12 Закону України від 15.03.2018, № 2337-VIII "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" (далі - Дисциплінарний статут Національної поліції України) визначено, що дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Згідно ч.1 ст.14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.
Відповідно до ч.2 ст.14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.
Частиною 3 ст.14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України визначено, що службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Згідно з ч.4 ст.14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Відповідно до ч.6 ст.14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою.
Згідно з ч.10 ст.14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України, який затверджений наказом МВС України від 07.11.2018, № 893 "Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України" (далі - Порядок) визначає процедуру проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування.
Відповідно до пунктів 1-2 розд.2 Порядку, службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Службове розслідування призначається, зокрема, за наявності даних про:
1) внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєння поліцейським кримінального правопорушення;
2) повідомлення поліцейському про підозру в учиненні ним кримінального правопорушення, якщо службове розслідування не було проведено на підставі абзацу другого цього пункту або якщо за його результатами не було встановлено дисциплінарного проступку;
3) надходження подання спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції або припису Національного агентства з питань запобігання корупції, в якому міститься вимога щодо проведення службового розслідування з метою виявлення причин та умов, за яких стало можливим учинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону України "Про запобігання корупції";
4) ознаки дисциплінарного проступку, що призвів до загибелі або поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського під час виконання ним службових повноважень;
5) недотримання підстав та порядку застосування або використання вогнепальної зброї, спеціальних засобів або заходів фізичного впливу;
6) недотримання норм кримінального процесуального законодавства України під час проведення досудового розслідування;
7) втрату поліцейським службового посвідчення та спеціального нагрудного знака (жетона), табельної, добровільно зданої чи вилученої зброї або боєприпасів, нагородної зброї, якщо вона зберігалася в територіальному органі поліції чи його територіальному (відокремленому) підрозділі, а також закладі, установі Національної поліції України, що належать до її управління (далі - органі (підрозділ, заклад, установа) поліції), а також втрату спеціальних засобів поліцейським чи відсутність їх в органі (підрозділі, закладі, установі) поліції, матеріалів досудового розслідування, справ оперативного обліку та справ про адміністративні правопорушення, речових доказів, а також тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження;
8) розголошення конфіденційної, таємної, службової або іншої інформації, яка містить таємницю, що охороняється законом;
10) порушення законодавства України у сфері фінансово-господарської діяльності органів поліції, а також установ, які належать до сфери управління Національної поліції України, виявлені під час ревізій або перевірок, внутрішніх аудитів;
11) перебування поліцейського на роботі (службі) у стані алкогольного сп`яніння або стані, викликаному вживанням наркотичних чи інших одурманюючих засобів, або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
12) приховування від обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні та адміністративні правопорушення, які були відомі поліцейському, але не отримали реєстраційного номера або не були зафіксовані ним у встановленому законодавством України порядку.
Згідно з п.4 розд.2 Порядку, у наказі про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії визначаються голова та члени дисциплінарної комісії, зазначається підстава проведення службового розслідування, а також прізвище, ім`я, по батькові, посада поліцейського, стосовно якого воно проводитиметься (у разі якщо на час призначення службового розслідування це відомо).
Відтак, підстава для призначення службового розслідування, а саме - рапорт т.в.о. заступника начальника Віньковецького ВнП - начальника СВ Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області про невихід на службу після призначення на посаду т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковника поліції Алексєєвим ОСОБА_10 .Д. не має ознак дисциплінарного проступку, як і не є безпосереднім виявленням ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку, що, відповідно, не відповідає вимогам пунктів 1-2 розд.2 Порядку.
Отже, суд вважає безпідставним призначенням службового розслідування щодо позивача, за відсутності жодної з 12-ти підстав (даних) цього.
Згідно з Висновком службового розслідування підполковник поліції ОСОБА_1 допустив ряд дисциплінарних проступків, зокрема:
1) не пройшов обов`язковий медичний огляд та інструктаж з охорони праці, не вжив заходів по забезпеченню особистої безпеки, і травму отримав через особисту необережність;
2) залишив робоче місце в робочий час о 14.50 для вирішення особистих питань (вживання кави), при цьому виявив нещирість та пояснив, що під час падіння направлявся в туалет;
3) не доповів керівництву Віньковецького відділення поліції про отримання травми та про місце лікування;
4) проігнорував усний наказ безпосереднього керівника та начальника Віньковецького ВнП про подання письмового рапорту про місце лікування.
Комісією в ході службового розслідування враховано сукупність вчинених ОСОБА_1 дисциплінарних проступків, і запропоновано застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани до т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області підполковника поліції Алексєєва О.Д. ( арк. спр. 97-111).
Згідно п.1 розд.7 Порядку застосування до поліцейського, винного в учиненні дисциплінарного проступку, дисциплінарних стягнень та їх виконання здійснюються з урахуванням вимог статей 19 - 22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України та Пункту 1 розд. VII Порядку.
Згідно з п.3.1 Порядку №1346, про кожний нещасний випадок (у тому числі поранення) працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підрозділу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.
Відповідно до п.3.2 Порядку №1346, керівник (посадова особа), у свою чергу, зобов`язаний: терміново організувати надання медичної допомоги потерпілому, а в разі потреби доставити його до лікувально-профілактичного закладу; повідомити про те, що сталося, керівника підрозділу, службу охорони праці УМЗ, ВМЗ ГУМВС, УМВС. Якщо потерпілий є працівником іншого підрозділу, повідомити керівника цього підрозділу, у разі нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався внаслідок пожежі, - місцеві органи державної пожежної охорони, а при гострому професійному захворюванні (отруєнні) - відповідну санітарну епідеміологічну станцію (далі - СЕС) системи МВС України; зберегти до прибуття комісії з розслідування обстановку в тому стані, у якому вона була на момент події (якщо це не загрожує життю і здоров`ю інших працівників), а також ужити заходів до недопущення подібних випадків.
Пунктом 3.5 Порядку №1346 визначено, що керівник підрозділу, одержавши повідомлення про нещасний випадок (у тому числі поранення), крім випадків зі смертельним наслідком та групових випадків травматизму, наказом або розпорядженням організовує його розслідування комісією не менше ніж три особи, до складу якої включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці підрозділу (голова комісії), керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де працює потерпілий, інші посадові особи, а в разі гострих професійних захворювань (отруєнь) - також спеціаліст СЕС.
Згідно з п.3.8 Порядку №1346, комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов`язана протягом трьох діб після утворення комісії:
- обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо;
- визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці;
- з`ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;
- визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов`язків (не пов`язаний з виконанням службових обов`язків);
- скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п`яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.
Відповідач доказів виконання вимог Порядку №1346 суду не надає, але у Висновку службового розслідування посилається на цей порядок та робить висновок про порушення його позивачем, і не пояснює причину не виконання цього порядку суб`єктом владних повноважень. При цьому, саме Порядком №1346 встановлюється, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов`язків (не пов`язаний з виконанням службових обов`язків), а не Висновком службового розслідування.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність визнати протиправними та скасувати акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 28.02.2019 о 14 год 50 хв в приміщенні Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області від 20 червня 2019 року (форми Н-5*) щодо підполковника поліції. т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області Алексеева ОСОБА_2 , та складений на підставі цього акту (форми Н-5*) акт про нещасний випадок невиробничого характеру №19 від 20.06.2019 (форма НТ*), які складені комісією, призначеною наказом ГУНП в Хмельницькій області від 19.03.2019 №392, а для встановлення обставин суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача організувати проведення повторного розслідування нещасного випадку, що стався 28.02.2019 із позивачем у приміщенні хв Віньковецьке ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області (за адресою: смт. Віньківці, вул. Заславська, 15) зі складанням за результатами розслідування відповідних Актів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 28.02.2019 о 14 год 50 хв в приміщенні Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області від 20 червня 2019 року (форми Н-5*) щодо підполковника поліції. т.в.о. старшого слідчого СВ Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області Алексеева Олега Дмитровича, та складений на підставі цього акту (форми Н-5*) акт про нещасний випадок невиробничого характеру №19 від 20.06.2019 (форма НТ*), які складені комісією, призначеною наказом ГУНП в Хмельницькій області від 19.03.2019 №392;
Зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (29017, Україна, м. Хмельницький, вулиця Зарічанська,7, ЄДРПОУ: 40108824) організувати проведення повторного розслідування нещасного випадку, що стався 28.02.2019 із позивачем у приміщенні хв Віньковецьке ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області (за адресою: смт. Віньківці, вул. Заславська, 15) зі складанням за результатами розслідування відповідних Актів.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя Г.В. Лабань