
Справа № 560/2513/19
РІШЕННЯ
іменем України
24 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Семенюк ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р (II) 2019 з врахуванням рішення Конституційного Суду України № 6-р/2018.
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області з 01.10.2017 призначити, нарахувати і виплачувати, ОСОБА_1 , інваліду війни, ліквідатору ЧАЕС пенсію як інваліда війни з врахуванням розміру пенсії зазначеному у частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи. Рішенням від 25.04.2019 у справі №1-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у частині 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач вказав, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте отримав відмову, у зв`язку з тим, що рішення від 25.04.2019 у справі №1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання.
Вважає відмову протиправною, оскільки брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на перерахунок пенсії в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву у встановлений ухвалою суду строк, який надійшов на адресу суду 06.09.2019, відповідно до якого відповідач заперечив щодо заявлених позовних вимог.
Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що пeрeрaxунoк пeнсії відпoвіднo дo частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції до 25.04.2019) здійснювався oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвалідністю. Вимога частини 3 статті 59 вказаного Закону щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019. Позивач до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії звернувся 11.06.2019, тому у пенсійного органу відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017.
Крім того, відповідач вказав, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 позивачу з 01.07.2019 проведений перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Просив у задоволенні позову відмовити.
У поданій відповіді на відзив позивач просить позов задовольнити, застосувавши принцип верховенства права з врахуванням практики Європейського суду з прав людини.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 20.08.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в даній справі та призначив її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та клопотання про залишення позову без розгляду у зв`язку із пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін суд відмовляє.
Враховуючи позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу норм КАС України в системному зв`язку з положенням частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд також відмовляє у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом..
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕННІ СУДОМ
ОСОБА_1 , є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 21.06.2019 (раніше користувався посвідченням серії НОМЕР_2 від 26.11.2007).
Позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи як військовозобов`язаний в м. Чорнобиль в 1987, що підтверджується Архівною довідкою № 36300 від 12.09.2009, довідкою № 96/32 від 04.07.1987, довідкою 05.07.1987 і довідкою №162 від 26.02.2015. Доказом того, що на час ліквідації позивач був військовозобов`язаний є військовий квиток серії НОМЕР_3 .
Також позивач є інвалідом ІІ групи, що підтверджується Довідкою до акта огляду МСЕК серії MCE № 124036 від 15.11.2007, довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 0-01 ХМ № 0000015383 від 15.11.2007 і Експертним висновком № 9839-10403 на засіданні № 26 від 24.09.2007.
Також позивач має посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_4 від 04.12.2017.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
10.06.2019 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Згідно з копією листа Головного управління ПФУ в Хмельницькій області від 24.06.2019 №1611/С-8 повідомлено позивачу, що Рішення №1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання. У зв`язку з вказаним, та з метою правильного виконання цього Рішення, Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України щодо надання порядку дій. Також зазначено, що на звернення позивача Головне управління ПФУ в Хмельницькій області надає заяву про призначення/перерахунок пенсії, передбачену додатком 3 до Порядку, з якою позивачу необхідно звертатись до сервісного центру Головного управління ПФУ в Хмельницькій області.
03.07.2019 позивач надіслав заповнену заяву, що була у листі від відповідача та 14.08.2019 отримав відповідь за № 805/02 у якій Головне управління ПФУ в Хмельницькій області (Теофіпольський відділ №16) повідомляє, що в зв`язку з прийняттям постанови Кабінету міністрів України від 26.06.2019р. №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності з 01.07.2019 позивачи маєте право на перерахунок пенсії відповідно до пункту 1, або до пункту 9(1) даної постанови. Розмір пенсії до 01.07.2019 становив 3988,20 грн. При перерахунку пенсії відповідно до пункту 1 постанови (змінився % обчислення пенсії як ІВВ - 2 групи - 525%) - розмір пенсії з 01.07.2019 становив би 8211,00 грн. При перерахунку пенсії відповідно до пункту 9(1) постанови (з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати) розмір пенсії з 01.07.2019 становить 9290,85 грн.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом порушених прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями пункту 6 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Закону № 796-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Таким чином, Закон № 796-ХІІ спрямований на захист трьох категорій осіб, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Позивач відноситься до першої категорії осіб учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наявними матеріалами справи.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (надалі Порядок №22-1).
Згідно розділу 4.1. Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Відповідно до розділу 4.2. даного Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до розділу 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення (розпорядження) органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Згідно з пунктом 4.7. даного Порядку, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Судом встановлено, що згідно з копією листа Головного управління ПФУ в Хмельницькій області повідомлено позивачу що Рішення Конституційного Суду №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 не містить положень щодо порядку його виконання, тому Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України щодо надання порядку дій. Також зазначено, що на звернення позивача Головне управління ПФУ в Хмельницькій області надає заяву про призначення/перерахунок пенсії, передбачену додатком 3 до Порядку, з якою позивачу необхідно звертатись до сервісного центру Головного управління ПФУ в Хмельницькій області.
03.07.2019 позивач надіслав заповнену заяву, що була у листі від відповідача та 14.08.2019 отримав відповідь за № 805/02 у якій Головне управління ПФУ в Хмельницькій області (Теофіпольський відділ №16) повідомляє, що в зв`язку з прийняттям постанови Кабінету міністрів України від 26.06.2019р. №543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності з 01.07.2019 позивачи маєте право на перерахунок пенсії відповідно до пункту 1, або до пункту 9(1) даної постанови. Розмір пенсії до 01.07.2019 становив 3988,20 грн. При перерахунку пенсії відповідно до пункту 1 постанови (змінився % обчислення пенсії як ІВВ - 2 групи - 525%) - розмір пенсії з 01.07.2019 становив би 8211,00 грн. При перерахунку пенсії відповідно до пункту 9(1) постанови (з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати) розмір пенсії з 01.07.2019 становить 9290,85 грн.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що подана позивачем заява розглянута пенсійним органом в порядку Закону України "Про звернення громадян" без прийняття рішення.
Однак вказана заява повинна була розглядатись відповідно до приписів Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, а за наслідками розгляду такої заяви, мало бути прийняте відповідне рішення (розпорядження).
Розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії мав відбуватися у визначеному законодавством порядку, якщо навіть вона і не відповідала формі заяви, що наведена у додатку №3 до згаданого Порядку, оскільки жодною його нормою не передбачено можливості неприйняття або не розгляду поданої заяви про призначення пенсії у довільній формі.
Як свідчать матеріали справи, заява про перерахунок пенсії позивача розглянута не була, а йому була надана відповідь, і як зазначалось, без надіслання копії ухваленого рішення.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Суд зауважує, що спосіб захисту має враховувати суть правопорушення, допущеного суб`єктом владних повноважень - відповідачем.
Відповідно до правової позиції палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.01.2006, суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є передчасними.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Вирішуючи питання захисту порушеного права позивача, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо розгляду письмового звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р (II) 2019 та відмови в призначенні листами від 24.06.2019 №1611/С-8 та від 14.08.2019 №805/02 та необхідність зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача.
Захищаючи порушене право суд не вправі підміняти суб`єкт владних повноважень у питаннях його службової діяльності.
Питання перерахунку або відмови у перерахунку пенсії належать до дискреційних повноважень органів Пенсійного фонду. З огляду на те, що відповідачем взагалі не розглядалось питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р(II)/2019 від 25.04.2019, суд не вправі надавати юридичну оцінку доводам позивача про наявність у нього такого права на перерахунок пенсії.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
З врахуванням того, що позивач, як інвалід ІІ групи звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Хмельницькій області щодо розгляду письмового звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р (II) 2019 від 25.04.2019 та відмови в перерахунку листами від 24.06.2019 №1611/С-8 та від 14.08.2019 №805/02.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р (II) 2019 від 25.04.2019 повноважним органом, відповідно до вимог закону із прийняттям індивідуально-правового акту - рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 вересня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак