
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 вересня 2019 року м. Ужгород№ 260/955/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання Кубічек Н.І.
учасники справи:
позивач – ОСОБА_1 – не з`явився;
за участі представника позивача – ОСОБА_2 ;
відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області – представник – Далекорей Світлана Миколаївна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
03 липня 2019 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), якою просив суд: "1. Визнати неправомірними дії Мукачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". 2. Зобов`язати Мукачівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (код ЄДРПОУ 37857963, м. Мукачево, вул. Миру, 151 Ж) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29 жовтня 2018 року".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 липня 2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 липня 2019 року було замінено відповідача у даній справі, а саме: Мукачівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області
Свої позовні вимоги позивач мотивував наступним. Позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році і віднесений до 2 категорії. Пояснив, що з 06 жовтня 1984 року по 03 листопада 1986 року він проходив військову службу у Мукачівському об`єднаному міському воєнному комісаріаті Закарпатської області. В період проходження військової служби в складі військової частини № 43187 його було направлено в 30-кілометрову зону сектора № 2 Чорнобильської АЕС для ліквідації наслідків аварії. Участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС він приймав у період з 07 серпня 1987 року по 18 жовтня 1987 року. 29 жовтня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак позивачу було відмовлено у призначенні пенсії з мотивів того, що ним не подано всіх необхідних документів, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Таку відмову позивач вважає протиправною та такою, що порушує його права, а тому просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить суд відмовити повністю в задоволенні позову, у зв`язку з наступним. При зверненні до УПФ позивачем надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) та копію військового квитка де зазначено про період перебування на ЧАЕС в 30 кілометровій зоні сектора № 2 з 07 серпня 1987 року по 18 жовтня 1987 року, однак не подано жодного документа, передбаченого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, для підтвердження періоду роботи, населеного пункту чи об`єкту де позивачем проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Просить відмовити позивачу у задоволенні позову через безпідставність.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі з підстав наведених в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав наведених у відзиві на позов.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році № А 292113 від 28 лютого 1995 року ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до ІІ категорії та має право на пільги і компенсації встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 19).
Із військового квитка серії НОМЕР_2 від 04 жовтня 1984 року вбачається, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Мукачівському об`єднаному міському воєнному комісаріаті Закарпатської області військовій частині № 43187 з 16 жовтня 1984 року до 03 листопада 1986 року.
Згідно запису на сторінці 23 розділу VII "Особливі відмітки" вказаного військового квитка, ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 07 серпня 1987 року по 18 жовтня 1987 року в складі військової частини № 43187 в 30-кілометровій зоні сектора № 2. Доза радіоактивного опромінення становила 8,972 рентген (а.с.а.с. 17, 18).
Трудовою книжкою серії НОМЕР_3 від 03 травня 1984 року підтверджується, що ОСОБА_1 з 16 жовтня 1984 року до 03 листопада 1986 року проходив службу в лавах Радянської армії (а.с. 20).
З довідки командира військової частини № 43187 від 18 жовтня 1987 року за № 1348 вбачається, що ОСОБА_1 з 07 серпня 1987 року по 18 жовтня 1987 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 14).
Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 11 березня 2018 року за № 179/1/4381 підтверджується, що ОСОБА_1 , під час проходження строкової військової служби приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 07 серпня 1987 року по 18 жовтня 1987 року в складі військової частини № 43187 в 30-кілометровій зоні сектора № 2 (а.с. 16).
Із відповіді УПФ від 06 лютого 2019 року № 994/04 резюмується, що ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки позивачем подано до УПФ лише посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та копію посвідчення військового квитка де зазначено про період перебування на ЧАЕС в 30 кілометровій зоні сектора з 07 серпня 1987 року по 18 жовтня 1987 року, однак не подано жодного документа, передбаченого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, для підтвердження періоду роботи, населеного пункту чи об`єкту де позивачем проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 22).
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
У відповідності до статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.
Згідно із статтею 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно зі статтею 65 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Як визначив Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 17 вересня 2015 року у справі К/800/18275/14, згідно зі статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Аналіз зазначених норм чинного законодавства свідчить, що для наявності у особи права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", така особа повинна довести факт своєї роботи у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі – Порядок № 551). Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Отже єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Пунктом 7 підпунктом "ґ" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях - видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Суд вважає, що вимоги органу Пенсійного фонду України про надання додаткових документів щодо підтвердження періоду роботи, населеного пункту чи об`єкту де позивачем проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є неправомірними, так як позивачем надано відповідачу документи про підтвердження участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, які відповідають до пункту 7 підпункту "ґ" Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідки та запис у військовому квитку.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що із зібраних письмових матеріалів справи добуто достатньо доказів, які підтверджують участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС років з 07 серпня 1987 року по 18 жовтня 1987 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до УПФ з заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - 29 жовтня 2018 року (а.с. 21).
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 та на день звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - 29 жовтня 2018 року ОСОБА_1 виповнилося 52 роки.
Суд звертає увагу, що доводи відповідача щодо відсутності підстав для призначення відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ґрунтуються на тому, що на думку Пенсійного органу з наданих позивачем документів відсутня можливість підтвердити факт перебування позивача в зоні відчуження, оскільки подані позивачем документи не відповідають вимогам Порядку № 22-1.
При вирішенні справи Судом взято до уваги висновок Верховного Суду України (ухвала від 04 вересня 2015 року у справі №690/23/15-а), відповідно до якого єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Разом з тим зважаючи на вік позивача на момент його звернення до органу Пенсійного фонду України (заява від 29 жовтня 2018 року) - виповнилось повних 52 роки, у відповідача не було підстав для відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку від встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 60 років, а тому відповідно до статті 45 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсію позивачу призначити з дня звернення позивача до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії з 29 жовтня 2018 року.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 139, 242-246 КАС України, суд, –
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Мукачівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29 жовтня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 23 вересня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 25 вересня 2019 року.
СуддяС.Є. Гаврилко