Рішення № 84488441, 19.09.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2019
Номер справи
260/1067/19
Номер документу
84488441
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

19 вересня 2019 рокум. Ужгород№ 260/1067/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Луцович М.М.

при секретарі судових засідань – Симканич Ю.В.

та осіб, що беруть участь у справі:

представника позивача - Логойда В.М.;

представника відповідача - Кремер Л.Ю.;

розглянувши у судовому засіданні справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Закарпатавтотранс" до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство "Закарпатавтотранс" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведеної камеральної перевірки, результати якої викладені в Акті №909/12-01/701/03113934 від 17.04.19 р. відповідачем встановлено порушення позивачем п.201.1 ст.201 ПК України, а саме: несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. Позивач наголошує, що він вчасно надсилав податкові накладні для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак відповіді (квитанції про відмову в реєстрації) з Єдиного реєстру податкових накладних надійшли до позивача поза межами операційного дня граничного терміну реєстрації податкових накладних, а тому після отримання квитанції про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач невідкладно повторно надіслав податкові накладні для реєстрації і такі були зареєстровані в ЄРПН. Таким чином, позивач зазначав, що у відповідача не було підстав для винесення податкового повідомлення-рішення №0017935012 від 08.05.2019 року та застосування до нього штрафної санкції у розмірі 4915,97 грн.

У судовому засіданні представник позивача просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, з мотивів викладених у відзиві на позов, вказавши на те, що за результатами камеральної перевірки відповідачем було встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому за результатом проведеної перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення за №0017935012 від 08.05.2019 року, згідно якого позивачеві нараховано штрафну санкціїю у розмірі 4915,97 грн. Таким чином, представник відповідача наголошував, що відповідач діяв у межах наданих повноважень та у спосіб визначений законодавством України, а тому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідачем було проведено камеральну перевірку щодо дотримання позивачем встановлених законодавством граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість, результати якої відображені в Акті №909/12-01/701/03113934 від 17.04.2019 р. (а.с. 57-59).

В ході проведеної перевірки відповідачем було встановлено порушення позивачем п.201.1 ст.201 ПК України, а саме: порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість за період січень 2017 року, серпень, жовтень та грудень 2018 року.

За результатом проведеної камеральної перевірки та на підставі Акту перевірки №909/12-01/701/03113934 від 17.04.2019 р. відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0017935012 від 08.05.2019 р., згідно якого до позивача застосовано штраф у сумі 10634,20 грн. (а.с. 70-71).

Як встановлено в ході розгляду справи по суті та не заперечувалося сторонами, позивачем було частково виконано податкове повідомлення-рішення №0017935012 від 08.05.2019 р., однак позивачем не було виконано оскаржуване податкове повідомлення рішення в частині нарахованої штрафної санкції в сумі 4915,97 грн.

Позивачем в порядку адміністративного врегулювання спору було подано скаргу до ДФС України за №202/07-04 від 20.05.2019 р. на вищевказане податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 4915,97 грн. (а.с. 73-74), однак рішенням ДФС України №33392/6199-99-11-06-01-25 від 17.07.19 р. податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скарга позивача - без задоволення (а.с. 75-77).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами;

Згідно п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях.

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Постанова №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до п. 2 Постанови №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Згідно до п. 3 Постанови №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Як підтверджується наявними матеріалами справи, позивач 14.11.2018 року надіслав для реєстрації в ЄРПН податкові накладні від 31.10.2018 р., а саме: за №405 (надіслано 14.11.2018 р. о 17:35 год.), за № 407 (надіслано 14.11.2018 р. о 17:35 год.), за №414 (надіслано 14.11.2018 р. о 17:35 год.), за № 416 (надіслано 14.11.2018 р. о 17:35 год.), за № 441 (надіслано 14.11.2018 р. о 17:33 год.), за № 454 (надіслано 14.11.2018 р. о 17:34 год.) (а.с. 19-20, 25-26, 31-32, 37-38, 45-46, 51-52).

Також, позивач 14.01.2019 р. надіслав для реєстрації в ЄРПН податкові накладні від 31.12.2018 р., а саме: за №585 (надіслано 14.01.2019 р. о 10:29 год.), № 590 (надіслано 14.01.2019 р. о 10:30 год.) (а.с. 7-8, 13-14).

Таким чином, податкові накладні, які були складені з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, а саме: 31.10.2018 р. за №405, за № 407, за №414, за №416, за № 441, за № 454 та 31.12.2018 р. за №585, № 590 - були зареєстровані позивачем до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

З огляду на вище викладене, суд приходить висновку, що реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних була здійснена позивачем з дотриманням граничних строків, встановлених п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Натомість, як підтверджується наявними матеріалами справи, позивач отримав Квитанції про відмову у реєстрації вище вказаних податкових накладних в ЄРПН поза межами операційного дня граничного терміну реєстрації податкових накладних, а саме:

на податкову накладну № 590 від 31.12.2018 р., надіслану 14.01.2019 р. о 10:30 год., Квитанція №1 надійшла - 15.01.2019 р. о 22:08 год. (а.с. 9);

на податкову накладну № 585 від 31.12.2018 р., надіслану 14.01.2019 р. о 10:29 год., Квитанція №1 надійшла - 17.01.2019 р. о 08:20 год. (а.с. 15);

на податкову накладну № 454 від 31.10.2018 р., надіслану 14.11.2018 р. о 17:34 год., Квитанція №1 надійшла - 15.11.2018 р. о 22:12 год. (а.с. 21);

на податкову накладну № 441 від 31.10.2018 р., надіслану 14.11.2018 р. о 17:33 год., Квитанція №1 надійшла - 15.11.2018 р. о 22:12 год. (а.с. 27);

на податкову накладну № 416 від 31.10.2018 р., надіслану 14.11.2018 р. о 17:35 год., Квитанція №1 надійшла - 15.11.2018 р. о 22:12 год. (а.с. 33);

на податкову накладну № 414 від 31.10.2018 р., надіслану 14.11.2018 р. о 17:35 год., Квитанція №1 надійшла - 15.11.2018 р. о 22:12 год. (а.с. 40);

на податкову накладну № 407 від 31.10.2018 р., надіслану 14.11.2018 р. о 17:35 год., Квитанція №1 надійшла - 15.11.2018 р. о 22:12 год. (а.с. 47);

на податкову накладну № 405 від 31.10.2018 р., надіслану 14.11.2018 р. о 17:35 год., Квитанція №1 надійшла - 15.11.2018 р. о 22:12 год. (а.с. 53).

Таким чином, відповідачем не було надіслано позивачеві квитанції щодо прийняття/неприйняття надісланих податкових накладних протягом операційного дня.

Як підтверджується наявними матеріалами справи, позивач після отримання Квитанцій про відмову у реєстрації вище вказаних податкових накладних в ЄРПН, протягом операційного дня повторно надіслав для реєстрації в ЄРПН податкові накладні, і такі були зареєстровані в ЄРПН (а.с. 17, 23, 29, 35, 42-43, 49, 55).

Враховуючи вище викладене суд приходить висновку, що позивачем не були порушені встановлені законодавством граничні терміни реєстрації податкових накладних, а тому у відповідача були відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених ст. 120-1 ПК України.

Відтак, відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення від №0017935012 від 08.05.2019 року в частині застосування до позивача штрафної санкції у розмірі 4915,97 грн.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів та обставин, враховуючи, що мотивація та докази, наведені представником відповідача у відзиві проти позову, не дають адміністративному суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію представника позивача, а останнім доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відтак, такі позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору у розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Приватного акціонерного товариства "Закарпатавтотранс" (вул. Перемоги, буд. 102, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 03113934) до Головного управління ДФС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 39393632) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Закарпатській області №0017935012 від 08.05.2019 року в частині нарахування Приватному акціонерному товариству "Закарпатавтотранс" штрафної санкції у розмірі 4915,97 грн.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Закарпатській області на користь Приватного акціонерного товариства "Закарпатавтотранс" судовий збір в сумі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну гривню) грн.

4. Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України.

СуддяМ.М. Луцович

Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано 24.09.2019 року.