
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 вересня 2019 р. № 520/4864/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- зобов`язати начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області анулювати ідентифікаційний номер присвоєний пенсійній справі ОСОБА_1 та вилучити персональні дані в базі персональних даних, електронних реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, збору, накопичення та обробка відомостей;
- застосувати у відношенні ОСОБА_1 раніше встановлену форму обліку за загальним правилом структури фізичної особи прізвища, ім`я, по батькові;
- визнати дію Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не законними.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з релігійних переконань звернувся до відповідача з вимогою про ануляцію десятизначного ідентифікаційного номеру, який присвоєно пенсійній справі позивача а також видалити персональні данні в базі персональних даних електронних реєстрів, автоматизованих інформаційних систем збору, накопичення та обробки даних. Проте відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні зазначених дій.
Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на правомірність відмови з огляду на положення чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч.ч.4-5 ст. 250 КАС України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, ухвалення рішення, винесеного без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, керуючись положеннями зазначених вище статей розглядає справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Позивач з релігійних переконань звернувся до відповідача з вимогою про ануляцію десятизначного ідентифікаційного номеру, який присвоєно пенсійній справі позивача а також видалити персональні данні в базі персональних даних електронних реєстрів, автоматизованих інформаційних систем збору, накопичення та обробки даних.
Листом від 06.05.2019 року № 1438/п-14 відповідач повідомив позивачу, що Конституція передбачає не лише права, а й обов`язки громадян (ст. 23), а також принципи верховенства права (ст. 8). Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність, але ніхто не може бути увільнений від своїх обов`язків перед державою або відмовитись від виконання законів за мотивами релігійних переконань (ст. 35). Кожен зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України (ст. 68).
Обробка персональних даних в частині нарахування та виплати пенсій військовослужбовцям здійснюється засобами централізованої підсистеми «Призначення та виплати пенсій деяким категоріям громадян» Інтегрованої Комплексної Інформаційної системи Пенсійного фонду України (надалі - ПВП ДКГ).ПВП ДКГ забезпечує автоматизацію процесів призначення, перерахунку та виплати пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам та є інструментом реалізації діючого законодавства стосовно призначення, перерахунку та виплати пенсій зазначеним особам.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від:
- державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- роботодавців;
- застрахованих осіб;
- фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування;
- центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб`єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру;
- органів доходів і зборів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією;
- державної служби зайнятості;
- інших підприємств, установ, організацій та військових частин;
- компаній з управління активами;
- зберігачів;
- інших джерел, передбачених законодавством.
На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.
Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.1 ст.20 вказаного закону реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.3 зазначеної статті на кожну застраховану особу заводиться персональна електронна облікова картка, до якої включаються такі відомості:
1) умовно-постійна частина картки: унікальний номер електронної облікової картки; номер посвідчення застрахованої особи; прізвище, ім`я та по батькові на момент створення електронної облікової картки; прізвище, ім`я та по батькові на поточний момент; дата народження; стать; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та серія, номер і назва документа, з якого взяті відомості до персональної облікової картки; громадянство; номер телефону (за згодою); відмітка про смерть; 2) частина картки, що відображає загальний страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування: ідентифікаційний номер платника (крім осіб, які через релігійні або інші переконання відмовилися від ідентифікаційного номера); рік, за який внесено відомості; розмір єдиного внеску за відповідний місяць; сума сплаченого єдиного внеску за відповідний місяць;
професійна назва роботи; посада; дані про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов`язкового державного соціального страхування; сума виплат (доходу), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць; сума призначеної пенсії; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; інша інформація, необхідна для обчислення та призначення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; інформація про страхові випадки. 3) частина картки, що відображає здійснення виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відтак, номер облікової картки як і номер пенсійної справи присвоюється з метою забезпечення обробки інформації в реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи.
Порядок обліку застрахованих осіб встановлений законом та не може залежати чи змінюватися на бажання окремого громадянина.
Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відтак, Конституція України не визначає можливість встановлення привілеїв в тому числі з релігійних переконань, в тому числі в питаннях що стосуються виконання Законів України в сфері обліку застрахованих осіб в системі загальнообов`язкового соціального страхування.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не є обґрунтованими, а відтак задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобовязання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 23.09.2019 року.
Суддя Кухар М.Д.