
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2019 року № 810/3922/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, про зобов`язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:
- зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням складових грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил (надбавка за особливі умови служби; надбавка за кваліфікацію; надбавка за виконання особливо важливих завдань (за складність); надбавка за роботу з таємними виробами (носіями); премія), які враховувалися при первинному обчисленні пенсії;
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Київській області по отриманні довідки з врахуванням складових грошового забезпечення від Київського обласного військового комісаріату провести перерахунок. Нарахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01 січня 2018 року з врахуванням наступних надбавок: - надбавка за особливі умови служби у розмірі 20% посадового окладу; - надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; - надбавка за роботу з таємними виробами (носіями) у розмірі 20 % посадового окладу; - надбавка за військову кваліфікацію у розмірі 5.5% посадового окладу; - премія у розмірі 10% посадового окладу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення відповідач-1 включив не всі види грошового забезпечення, які позивач отримував при звільненні з лав Збройних Сил України та з урахуванням яких йому було обчислено пенсію. На думку позивача такі дії є неправомірними та такими, що обмежують його право на отримання належного грошового забезпечення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.09.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24.10.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 зупинено провадження у справі за обґрунтованим клопотанням сторони до 19.11.2018.
Відповідно до відзиву на позов, який надійшов від відповідача-Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області позовних вимог не визнає та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову, у зв`язку з тим, що головне управління діяло в межах діючого законодавства, провело перерахунок пенсії позивачу відповідно до Постанови 103, 704 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії виданої Київським обласним військовим комісаріатом.
Відповідач-1 в судове засідання не прибув, правом на подачу відзиву не скороистався, жодних заяв чи клопотань до суду не подав.
Позивач подав до суду відповідь на відзив відповідача-2, у якій зазначено, що висновки та доводи, викладені у відзиві є необґрунтованими, а бездіяльність відповідачів такою, що порушує його права та інтереси.
Питання про поновлення провадження у справі 19.11.2018 відкладено, у звязку з неявкою позивача на 19.12.2018.
В подальшому за обґрунтованим клопотанням представника позивача питання про поновлення провадження у справі відкладено на 29.01.2019.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.01.2019 поновлено провадження у справі. В судове засідання 29.01.2019 сторони не прибули, повідомлені належним чином, позивач 19.12.19 подав до суду заяву про подальший розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження.
З урахуванням поданого клопотання та на підставі ст. 205 КАС України, суд ухвалою суду від 29.01.2019 вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Позивач є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до наданих пенсійним органом розрахунків перерахунку пенсії позивача з 01.12.2017, перерахунок пенсії останнього проведено, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 760,00 грн., оклад за військове звання - 65,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35 % - 288,75 грн., набавка за кваліфікацію, в/сл., класс майстер 5,5 % - 41,80 грн., ОУС 20%-152,00 грн.. робота з таємними виробами, носіями, документами 20% - 152,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 556,88 грн., премія 10% - 76,00 грн. Загальний розмір пенсії з надбавками з 01.12.2017 складає 2092,43 грн.
Судом встановлено, що з 01.01.2018, у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі довідки, виданої Київським обласним військовим комісаріатом, позивачеві було здійснено перерахунок пенсії.
Розрахунок перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, перерахунок пенсії останнього проведено, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3260,00 грн., оклад за військове звання - 1020,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1926 грн.. Загальний розмір пенсії з надбавками з 01.01.2018 складає 6206,00 грн.
Позивач зазначає, що при здійсненні перерахунку пенсії відповідачі обчислили її з розміру грошового забезпечення з урахуванням тільки окладу за посадою, окладу за військовим званням та процентною надбавкою за вислугу років.
На думку позивача, у довідці про грошове забезпечення, на підставі якої був проведений перерахунок його пенсії, неправомірно не відображені надбавка за особливі умови служби у розмірі 20% посадового окладу; - надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; - надбавка за роботу з таємними виробами (носіями) у розмірі 20 % посадового окладу; - надбавка за військову кваліфікацію у розмірі 5.5% посадового окладу; - премія у розмірі 10% посадового окладу, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.01.2018 та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до п 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У п.п. 2-3 Порядку № 45 містяться тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що зазначеними порядками встановлена наступна послідовність дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абз. 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається зі змісту абз. 7 п. 5 Порядку № 45 дана норма виключає з переліку видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, певні їх види за родовими ознаками, а саме не враховуються скасовані чи такі види грошового забезпечення та премії, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, абз. 7 п. 5 Порядку № 45 спрямований на визначення видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, що не узгоджується із Законом № 2262-ХІІ, оскільки вказані питання є прерогативою Верховної Ради України, але не Кабінету Міністрів України.
Так, ст. 11 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій є однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців. Про це зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 03.05.2015 у справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Конституційний Суд у вказаному рішенні наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України.
Абзац 7 п. 5 Порядку № 45 змінює норми та умови пенсійного забезпечення, оскільки виключає певні види грошового забезпечення з переліку видів, що враховуються для перерахунку пенсії, тому суперечить ст. 11 Закону № 2262-ХІІ.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення шляхом запровадження правил (абзац 7 пункту 5 Порядку № 45), що не засновані на Законі № 2262-ХІІ, не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Суд зазначає, що у Законі № 2262-ХІІ, зокрема у ст. 63, не міститься положень, які б давали підстави не враховувати для перерахунку пенсії певні види грошового забезпечення, що отримував позивач, у тому числі і надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними виробами (носіями), премії тощо.
Крім того, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, виключення додаткових видів грошового утримання не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, тому підстави для неврахування складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців відсутні.
Отже, не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу з таємними виробами (носіями) та премії, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первинно вказані надбавки позивачу виплачувались.
У Постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 522/2738/17 зазначено, що грошове забезпечення військовослужбовців при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії має включати крім відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років тільки щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Також обов`язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків.
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищенаведеного Київський обласний військовий комісаріат протиправно не включив додаткові види грошового забезпечення у довідку про грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії.
Враховуючи, що протиправні дії Відповідача-1 призвели до порушення прав позивача, суд вважає, що для поновлення такого порушеного права є можливим зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат надати до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії з урахуванням надбавок грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил, які враховувались при первинному обчисленні пенсії.
Щодо вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок, нарахувати та виплачувати пенсію, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням наступних надбавок: надбавка за особливі умови служби у розмірі 20% посадового окладу; - надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; - надбавка за роботу з таємними виробами (носіями) у розмірі 20 % посадового окладу; - надбавка за військову кваліфікацію у розмірі 5.5% посадового окладу; - премія у розмірі 10% посадового окладу, суд зазначає наступне.
Суд вважає, що права позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області не порушено, оскільки перерахування пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області здійснюється на підставі даних про види грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці. У даному випадку, Відповідач-2 здійснив перерахунок пенсії на підставі виданої Київським обласним військовим комісаріатом довідки про перерахунок пенсії, яка не містила відомостей про зазначені вище надбавки, як наслідок, дана позовна вимога є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-77, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Київський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавок грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил (надбавка за особливі умови служби; - надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу з таємними виробами (носіями); надбавка за військову кваліфікацію; премія), які враховувались при первинному обчисленні пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.