
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2019 року справа № 340/1928/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України (далі - Міністерство) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з заявою до Міністерства про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні грошової допомоги у зв`язку із настанням інвалідності (далі - допомога).
Водночас, просив суд зобов`язати відповідача розглянути питання щодо нарахування та виплати допомоги.
У позовній заяві зазначає, що у 1987 році під час проходження військової служби отримав поранення, виконуючи бойове завдання.
У 2001 році набув статусу особи з ІІІ групою інвалідності, а у 2002 році - ІІ групи інвалідності.
Вважає, що має право на отримання допомоги.
Міністерство не подало відзив на позов, хоча про розгляд справи повідомлене належним чином (а.с.32).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, згідно довідки військової частини від 25 жовтня 1987 року №967 позивач 11 числа того ж місяця і року отримав поранення, виконуючи бойове завдання (а.с.12).
13 березня 1995 року ОСОБА_1 звільнився з військової служби (а.с.14).
24 січня 2001 року медико-соціальна комісія визнала за позивачем статус особи, яка набула ІІІ групу інвалідності (захворювання, яке пов`язане з виконанням військового обов`язку) (а.с.25).
20 вересня 2002 року медико-соціальна комісія визнала за ОСОБА_1 статус особи, яка набула ІІ групу інвалідності (захворювання, яке пов`язане з виконанням військового обов`язку) (а.с.24).
27 серпня 2018 року позивач звернувся до військового комісара м.Кропивницький з заявою про виплату допомоги (а.с.23).
31 травня 2019 року комісія Міністерства з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийняла рішення №69, яким відмовлено у задоволенні заяви (а.с.13).
03 червня 2019 року рішення затверджено керівником Міністерства.
У рішенні зазначено, що заявник немає права на отримання допомоги, оскільки на час встановлення інвалідності не існувало правової норми, яка б визнавала згадане право.
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, спірні правовідносини врегульовані приписами Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон).
Приписами частини 1 статті 16 Закону встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Приписами статті 3 Закону визначено, що дія цього Закону поширюється на:
1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов`язок за межами України, та членів їх сімей;
2) військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
3) військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.
Дія цього Закону не поширюється на членів сімей військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які загинули чи померли під час проходження військової служби (зборів), проходження служби у резерві внаслідок вчинення ними злочину чи адміністративного правопорушення, або якщо загибель (смерть) військовослужбовця, військовозобов`язаного чи резервіста сталася внаслідок вчинення ними дій у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп`яніння, чи є наслідком навмисного заподіяння собі військовослужбовцем, військовозобов`язаним чи резервістом тілесного ушкодження.
Дія цього Закону не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу у Збройних Силах України.
Отже, право на допомогу мають військовослужбовці Збройних Сил України з числа громадян України, які набули статусу особи з інвалідністю (після звільнення зі служби), котра пов`язана з захворюванням, що виникло внаслідок проходження військової служби.
Закон не встановлює обмеження щодо виплати допомоги військовослужбовцям, які звільнені з військової служби до набрання чинності нормою права, котра встановлює таку виплату.
Позивач проходив службу в Збройних Силах України, є громадянином України, набув статусу особи з інвалідністю після звільнення зі служби.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність рішення Міністерства стосовно ОСОБА_1 (порушення припису пункту 3 частини 2 статті 2 КАС України).
Захист порушеного права полягає у зобов`язанні Міністерства повторно розглянути звернення позивача з урахуванням правового висновку суду.
Таким чином, позов належить задовільнити.
Сторони не понесли судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 31 травня 2019 року №69, яким відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про виплату грошової допомоги у зв`язку із настанням інвалідності від 27 серпня 2018 року.
Зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату грошової допомоги у зв`язку із настанням інвалідності від 27 серпня 2018 року з урахуванням правового висновку суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей